به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان فرانسوی سخت است؟

زبان فرانسوی سخت است؟

یادگیری زبان فرانسوی، یک فرصت فوق‌العاده است که می‌تواند به کلی مسیر زندگی شما را تغییر دهد و شما را با یک فرهنگ جدید آشنا سازد. همچنین با یادگیری این زبان، دوستان تازه‌ای نیز در انتظار شما هستند. البته افراد مختلف با توجه به شرایط و علایقی که دارند، دلایل مختلفی برای یادگیری این زبان دارند. اما پرسشی که در ادامه این مقاله از زبان آموزان پیشرو به عنوان متخصص در زمینه تدریس خصوصی زبان فرانسوی قصد پاسخ به آن را داریم این است که چرا بعضی از زبان آموزان، پس از گذشت مدت نسبتاً کوتاهی از آغاز یادگیری زبان فرانسوی، دچار دردسر می‌شوند و یادگیری زبان فرانسوی تبدیل به یکی از سخت‌ترین کارهای زندگی‌شان می‌شود؟

آیا یادگیری زبان فرانسوی سخت است؟

طبیعتاً این افراد اگر حس کنند که این مشکل جدی است و توان کنار آمدن با آن را ندارند، یا به طور کلی قید یادگیری زبان خارجی را می‌زنند و یا به سراغ زبان دیگری می روند. اگر به تازگی به فکر یادگیری زبان فرانسوی افتاده اید، شاید نظرات این دسته از زبان آموزان، شما را نگران کرده است. به همین دلیل و برای ارائه پاسخ‌های مناسب به این گونه اظهار نظرها، در ادامه مواردی را ذکر می‌کنیم که به کمک آن‌ها مسیری را که برای آموختن زبان فرانسوی در پیش رو دارید، بهتر بشناسید.

آیا زبان فرانسوی یک زبان کاربردی است؟

با این حال، حتی اگر در مراحل مختلف یادگیری زبان فرانسوی گهگاهی هم به مشکل خوردید، بهتر است یادگیری را متوقف نکنید. چرا که کمتر زبانی در دنیا هست که تنها با چند هفته تمرین، بتوانید با بیش از ۷۵ میلیون نفر در بیش از ۵۰ کشور مختلف، مکالمات ساده‌ای داشته باشید. اما این کاربرد گسترده و وسعت جغرافیای استفاده از این زبان، به هیچ عنوان به معنی سخت بودن یادگیری آن نیست. به طور کلی فرانسوی جزو زبان‌های نسبتاً آسان است، به خصوص در مقایسه با زبان انگلیسی. در واقع اگر یادگیری زبان فرانسوی رو به صورت اصولی آغاز کنید، یادگیری آن اصلاً به آن سختی که تصور می‌کنید نخواهد بود و حتی شاید آسان‌تر از یادگیری هر زبان دیگری که تا کنون تجربه آن را داشته اید باشد.زبان فرانسوی سخت است؟

 آیا زبان فرانسوی، یک زبان پرکاربرد در میان انگلیسی زبانان است؟

اگر زبان انگلیسی را فقط در آموزشگاه‌ها تمرین نکرده باشید و به صورت عملی آن را به کار برده باشید، احتمالاً متوجه شدید که به طور روزمره، خواه ناخواه در معرض اصطلاحات مختلف فرانسوی قرار می‌گیرید. در واقع فرهنگ فرانسوی کاملاً با فرهنگ انگلیسی زبانان گره خورده است. از این رو با کمی جست و جو می-توانید در کشورهای مختل نظیر ایرلند، بریتانیا و حتی کانادا بخش‌هایی را پیدا کنید که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. فرانسوی همچنین در استرالیا هم بسیار پرکاربرد است. به طوری که بسیاری از دانش آموزان، آن یک سالی را که باید در مدرسه، زبان دوم بیاموزند، زبان فرانسوی را انتخاب می‌کننند. همچنین اگر می‌خواهید عمق نفوذ فرهنگ فرانسوی در آمریکا را درک کنید، کافی است از یک نفر آمریکایی درخواست کنید که لیستی از مقصدهای رویاییش را برای شما ایجاد کند. به احتمال زیاد، پاریس جزو موارد بالایی این لیست است.

نکات ضروری که لازم است قبل از یادگیری فرانسوی بدانید

با این حال، انتظار نداریم که ادعاهای بالا را بدون دلیل بپذیرید. به همین خاطر در ادامه شماری از ویژگی‌های این زبان و همچنین نکات ضروری را که لازم است پیش از آغاز به یادگیری زبان فرانسوی با آن‌ها آشنا باشید، ذکر می‌کنیم.

 قرار نیست که از صفر شروع کنید!

اگر پیش از شروع به یادگیری زبان فرانسوی، زبان انگلیسی نسبتاً قوی‌ای داشته باشید، چند قدم در یادگیری زبان فرانسوی جلو هستید. چرا که این دو زبان اشتراکات زیادی با هم دارند. برای مثال، الفبای این دو زبان تا حد زیادی مشترک است. همچنین تعداد زیادی از واژگانی را که در زبان انگلیسی فراگرفته اید، می‌توانید در زبان فرانسوی هم استفاده کنید. در واقع، انگلیسی بیش از هر زبان رومانیایی تبار دیگری مانند اسپانیایی، پرتغالی یا ایتالیایی، به زبان فرانسوی نزدیک است. بنابراین، اگر پس از آموختن زبان انگلیسی به سمت زبان فرانسوی آمده‌اید، سرعتتان در فراگیری معنای واژگان، نحوه نگارش و تلفظ آن‌ها، چند برابر حالت عادی خواهد بود.

 تلفظ واژگان فرانسوی سخت‌تر از تلفظ به زبان انگلیسی نیست

واژگان “tomb” و “womb” در زبان انگلیسی، به ترتیب به صورت “toom” و “woom” تلفظ می-شوند. اما کلمه مشابهی مانند “bomb” را نباید به صورت “boom” تلفظ کرد! همچنین تلفظ واژگان “enough” ، “rough” ، “tough” را در نظر بگیرید. حال تلفظ آن‌ها را با تلفظ واژه “slough” مقایسه کنید. از سوی دیگر، زبان انگلیسی پر است از واژگانی که تلفظ یکسانی دارند، اما در معنا متفاوتند. مثلاً به جملات زیر توجه کنید:

“I lead the dog to the water bowl that is made out of lead.”

“She wound the bandage around the wound.”

بنابراین ملاحظه می‌کنید که تلفظ به زبان انگلیسی چندان ساده نیست! البته هر زبانی قواعد بسیاری دارد که باید در حین تلفظ رعایت شود. اما دشواری زبان انگلیسی این است که پر از استثنائات مختلف است. چنین شرایطی در مورد زبان فرانسوی صدق نمی‌کند.

بنابراین، حداقل از این جنبه، تلفظ زبان فرانسوی ساده‌تر از زبان انگلیسی است. با این حال ممکن است کسانی که زبان انگلیسی زبان مادریشان باشد، این ادعا را نپذیرند. اما به هر حال، باید توجه داشت که آن‌ها زبان انگلیسی در طول مدت زمان طولانی و با سعی و خطاهای زیادی فراگرفته اند. برای روشن شدن این موضوع، خوب است که آن را از زبان آموزان انگلیسی پرس و جو کنید. تازه به شرطی که آن‌ها خودشان متوجه اشتباهات احتمالی‌شان باشند!

 چرا می‌گویند تلفظ زبان فرانسوی دشوار است؟

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تلفظ زبان فرانسوی در ابتدای کار چندان ساده هم نیست. اما از یک سو، تقریباً در آغاز آشنایی با هر زبانی، چنین دشواری‌هایی وجود دارد. از سوی دیگر، زبان فرانسوی هم مانند انگلیسی سرشار از حروف بی‌صداست. همچنین بسته به این که کلمات، مذکر باشند یا مؤنث، نحوه تلفظ آن‌ها قدری تفاوت می‌کند. البته تشابهات موجود بین انگلیسی و فرانسوی به این معنی نیست که انگلیسی زبانان یا کسانی که انگلیسی را به خوبی آموخته اند، تنها ظرف چند هفته به طور کامل می‌توانند به خوبی فرانسوی صحبت کنند! طبیعی است که حتی برای انگلیسی زبانان هم در ابتدای کار، فرانسوی مانند هر زبان دیگری قدری غریب است. در ادامه این موضوع را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده‌ایم.زبان فرانسوی سخت است؟

دشواری‌های زبان فرانسوی برای انگلیسی زبانان چه است؟

حتی اگر زبان انگلیسی را به خوبی می‌دانید هم پیش از شروع به فراگیری زبان فرانسوی باید مطلع باشید که در این مسیر به هر حال همه چیز کاملاً ایده‌آل نیست. احتمالاً تلفظ حلقی حرف “r” از اولین مواردی است که با آن به مشکل برمی‌خورید. همچنین شناخت واژگانی که با حروف ساکن خاتمه پیدا می‌کنند نیز ممکن است برایتان قدری دردسرساز شود. از سوی دیگر از همین ابتدای کار خوب است بدانید که استفاده از «ادغام» در زبان فرانسوی، (contraction) تقریباً الزامی است. برای مثال می‌توان واژه “j’adore” را به عنوان یک نمونه از ادغام معرفی کرد.

 آیا وجود اسم‌های جنسیت‌دار در زبان فرانسوی سبب سختی آن می‌شود؟

هرچند استفاده از اسم‌های جنسیت‌دار در بسیاری از زبان‌های اروپایی کاملاً مرسوم است، اما آن‌ها می‌توانند تبدیل به یکی از عوامل اصلی سردرگمی انگلیسی زبانان در رویارویی با این زبان‌ها شوند. احتمالاً هم اکنون این سؤال در ذهنتان ایجاد شده است که «مگر اسامی در زبان انگلیسی جنسیت ندارند»؟ در پاسخ باید گفت که هرچند اسامی در زبان انگلیسی هم می‌توانند دارای جنسیت باشند، اما این جنسیت دقیقاً به جنسیت زیستی آن‌ها برمیگردد. در حالی که جنسیت اجسام در زبان انگلیسی خنثی است.

بنابراین طبیعی است که در ابتدای یادگیری زبان فرانسوی، برای یک انگلیسی زبان باور این موضوع سخت باشد که کسانی بر روی زمین، جنسبت خورشید را «مذکر» در نظر گرفته اند! در حالی که همان افراد، یک خودرو را «مؤنث» به حساب می‌آورند! اما به هر حال، چه سخت باشد و چه آسان، در حین یادگیری زبان فرانسوی لازم است که کم کم با جنسیت اشیای مختلف در این زبان آشنا شد و آن‌ها را به خاطر سپرد. چرا که جنسیت واژه‌ها در انتخاب ضمایر، بخش انتهایی صفت‌ها و افعال تأثیر مستقیم دارد. اما آیا هیچ راه حلی برای به خاطر سپردن آن‌ها وجود ندارد؟

  چند راهنمایی برای به خاطر سپاری جنسیت اسم‌ها در زبان فرانسوی

خوشبختانه در زبان فرانسوی، قواعد متعددی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان جنسیت یک جسم را تعیین کرد. برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

  • برخی از اسامی حیوانات وجود دارند که تنها به جنس نر یک گونه اشاره دارد. جنسیت این اسامی نیز در زبان فرانسوی، مذکر است. از سوی دیگر، همین قاعده برای آن دسته از اسامی حیوانات که تنها به جنس ماده یک گونه اشاره دارد هم صادق است.
  • در زبان فرانسوی، اصطلاحاتی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را بدون محدودیت هم برای جنس مذکر و هم جنس مؤنت به کار برد. برای مثال، “Le mouton” را می‌توان برای اشاره به گوسفند، از هر جنسیتی که باشد، استفاده کرد.
  • اسامی مکان‌هایی که به «ای» (-e) ختم نمی‌شوند، مانند (Paris)، مذکر است. در مقابل نیز، آن‌هایی که «ای» (-e) ختم می‌شوند، مؤنث اند.
  • اگر هیچ کدام از سه مورد بالا در تشخیص مذکر یا مؤنث بودن به شما کمک نکرد، به کمک بخش انتهایی واژه شاید بتوان جنسیت آن را حدس زد. به طور کلی، واژگانی که به (-ment)، (-er) و (-ou) ختم می‌شوند، معمولاً مذکر هستند. از سوی دیگر وازگانی که به (-tion)، (-sion)، (-son) و (ée) ختم می‌شوند، معمولاً مؤنث اند.

با استفاده از چهار نکته بالا، تا حد قابل قبولی می‌توانید جنسیت کلمات را تعیین کنید. اما به هر حال، بهتر است تنها به چند نکته بالا اکتفا نکنید و با انجام تمرین‌های فراوان، جنسیت واژگان مختلف را یادداشت کنید و به خاطر بسپارید.

 واکنش فرانسوی‌ها به یادگیری زبان کشور آن‌ها چیست؟

هرچند در مورد طرز رفتار فرانسوی‌ها و به خصوص اهالی پاریس، یک سری تبلیغات منفی وجود دارد، اما این شایعات بیانگر تمام واقعیت نیستند. احتمالاً تا کنون شنیده‌اید یا حتی در شبکه‌های اجتماعی به این گونه اعتراض‌ها برخورده اید که فرانسوی‌ها در خصوص زبان آموزان تازه‌کار رویکرد خوبی ندارند. یا این که اگر در حین صحبت به زبان فرانسوی مرتکب یک اشتباه شوید، آن‌ها بلافاصله شما را قضاوت می‌کنند. همچنین ادعاهای نسبتاً زیادی هم در مورد غرور اهالی پاریس در استفاده صحیح از زبان فرانسوی وجود دارد! با این حال، به شما اطمینان می‌دهیم که اگر خودتان به فرانسه سفری داشته باشید، متوجه خواهید شد که شرایط در کشوری که آن را مهد تمدن می‌نامند، به این وخامت هم نیست!

بسیاری از زبان آموزان موفق نیز وجود دارند که خاطرات خوبی از برخوردهای فرانسوی‌ها نقل می‌کنند که حتی فرانسوی‌ها از این که یک خارجی می‌تواند به خوبی فرانسوی صحبت کند، کلی ذوق زده می‌شوند. اما در کنار این‌ها حتماً باید به خاطر داشت که به هر حال، کشور فرانسه کاملاً  متفاوت است با کشوری مانند ایران، انگلستان، آمریکا یا هرجای دیگر. پس اگر بدون شناخت فرهنگ آن‌ها قصد هم کلام شدن با مردم را دارید، طبیعتاً نباید انتظار یک برخورد فوق‌العاده را هم داشته باشید!

 در انتها: یادگیری زبان فرانسوی را با جدیت و اصولی از طریق تدریس خصوصی

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم که به بخشی از سؤالات شما پیرامون یادگیری زبان فرانسوی پاسخ داده باشیم. همان طور که در بخش‌های مختلف توضیح داده شد، یادگیری این زبان، به طور کلی کار چندان سختی نیست و حتی در شرایطی می‌تواند بسیار ساده‌تر از یادگیری دیگر زبان‌ها باشد. اما به هر حال مانند هر عمل دیگری، زمانی که اصطلاحاً «بی‌گدار به آب زده شود»، احتمالاً نتیجه چندان خوبی را هم تمی‌توان انتظار  داشت. بنابراین استفاده از راهنمایی متخصصان و تجربه کسانی که بارها این روند را طی کرده اند، به خصوص در این مورد می‌تواند بسیار مفید باشد. پس اگر قصدتان برای یادگیری یکی از متداول‌ترین زبان‌های اروپایی جدی است، مدرسان باتجربه و کارآزموده مؤسسه ما با برگزاری کلاس‌های خصوصی و تدریس خصوصی زبان فرانسوی در سطوح مختلف، شما را در این مسیر به صورت گام به گام هدایت خواهند کرد. منتظر تماس شما هستیم!

ترجمه از https://www.fluentin3months.com/french-easy-to-learn/

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =

تماس با کارشناس