به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آزمون های مهم در زبان فرانسه

آزمون های مهم در زبان فرانسه

آیا قصد یادگیری زبان فرانسه را دارید؟ تمایل دارید به ایلات کبک کانادا یا فرانسه مهاجرت کنید و یا در آن جا تحصیلاتتان را ادامه دهید؟ برای این کار نیازمند مدارک معتبری در زمینه زبان فرانسه هستید. برای اخذ مدارک معتبر زبان فرانسه از طریق آزمون های TEF، DELF، DALF و TCF باید اقدام کنید. در این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان فرانسه زبان آموزان پیشرو این آزمون ها را به طور کامل معرفی خواهیم کرد و در مورد تمام مواردی که درباره ی این آزمون ها نیاز است بدانید توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آزمون TCF

این آزمون که توسط وزارت تحقیقات و آموزش عالی فرانسه برگزار می شود، مخفف کلمه ی Test de Connaissance du Français بوده و در دو بخش اختیاری و اجباری مهارت عمومی داوطلبان را بررسی می کند.

مدرک TCF

این مدرک مناسب افرادی است که برای کار و حرفه ی خود، ادامه ی تحصیل یا در حوزه شخصی به یک مدرک زبان فرانسه نیازمندند. این آزمون سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری دارد که بخش های اجباری آن شامل درک شنیداری، درک مطلب و داشتن تسلط بر ساختار های زبانی است. اما در بخش اختیاری از داوطلبان تولید نوشتاری و تولید شفاهی انتظار می رود.

مدرک TCF pour l’accès à la nationalité française (TCF for French nationality)

اخد این مدرک مختص افرادی است که میخواهند ملیت کشور فرانسه را بگیرند. در این آزمون دو مهارت تولید شفاهی و درک شنیداری مورد پرسش قرار می گیرد و فرد باید بتواند در آن ها نمره ی سطح B1 را کسب کند.

مدرک TCF DAP

اگر فردی در فرانسه دانشجو شود و مشغول تحصیل در دانشکده معماری باشد و یا در حال طی کردن سال اول دانشگاه در مقطع لیسانس باشد باید این مدرک را ارائه دهد. برای گرفتن این مدرک باید در مهارت درک نوشتاری، درک شنیداری، درک مطلب و تسلط برای ساختار های زبانی نمره خوبی کسب کنید.

مدرک TCF for Quebec

افراد برای مهاجرت به ایالت کبک نیازمند به دریافت این مدرک می باشند. برای موفقیت در آزمون می بایست ۱۶ امتیاز حداقل نمره ی B2 کسب کنند. موارد آزمون برای این مدرک شامل تسلط بر ساختار های زبانی، درک مطلب و درک شنیداری است.

انواع آزمون TCF و مواردی را که نیاز است در مورد این مدرک بین المللی زبان فرانسه بدانید، خدمت شما همراهان عزیز تقدیم کردیم، حال به بررسی آزمون TEF خواهیم پرداخت.

آزمون TEF

آزمون TEF (Test d’Evaluation de Français) که به صورت رایانه ای برگزار می شود برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت به کانادا و یا فرانسه را دارند و میخواهند ملیت آن کشور را دریافت کنند. به علاوه برای ادامه تحصیل در کشور هایی که به زبان فرانسه صحبت می کنند و یا قصد انجام مشاغلی را دارند که نیازمند تسلط به زبان فرانسه هستند، این مدرک کاربرد دارد. البته توجه داشته باشید که برای این آزمون شرط سنی بالای ۱۶ سال قرار داده شده است. آزمون TEF در ۵ بخش برگزار شده و مهارت های چهارگانه افراد را بررسی می کند. بخش های این آزمون شامل دو بخش شفاهی و سه بخش نوشتاری است.

بخش شفاهی شامل: تولید شفاهی و درک شنیداری است. تولید شفاهی برای دو موضوع انجام می شود و مجموعا ۱۵ دقیقه وقت برای آن در نظر گرفته شده است. اگر شما بخش تولید شفاهی را به طور کامل پاسخ دهید قادر به کسب ۴۵۰ امتیاز در این آزمون خواهید شد. این در حالی است که بخش شنیداری ۶۰ سوال بوده با ۴۰ دقیقه زمان و موفقیت در آن برای شما ۳۶۰ امتیاز را به همراه می آورد.

بخش نوشتاری این آزمون شامل سه قسمت درک نوشتاری، تولید نوشتار و ساختار و واژگان است. درک نوشتاری با ۵۰ سوال در ۶۰ دقیقه ۳۰۰ امتیاز داشته، بخش تولید نوشتاری با ۲ موضوع و ۶۰ دقیقه زمان، ۴۵۰ امتیاز و بخش ساختار و واژگان با ۴۰ سوال در ۳۰ دقیقه ۲۴۰ امتیاز دارد.

این آزمون ۷ سطح دارد که به شرح زیر است:

-سطح پایه O+

-سطح آغازین  A1

-سطح مقدماتی A2

-سطح میانی B1

-سطح فوق میانی B2

-سطح پیشرفته C1

-سطح تسلط کامل C2

آزمون TEF برای اهداف متفاوت انواع مختلفی دارد:

اگر قصد گرفتن ملیت کشور فرانسه را داشته باشید، باید در قسمت درک شنیداری و تولید شفاهی آزمون دهید.

اما اگر قصد شما ادامه تحصیل در این کشور باشد علاوه بر درک شنیداری و تولید نوشتاری باید در بخش ساختار و واژگان و درک نوشتاری نیز نمره کسب کنید.

برای مهاجرت به کبک کار شما در آزمون کمی سخت تر است زیرا به غیر از دو مهارت ذکر شده برای گرفتن ملیت فرانسه، یک بخش اختیاری نیز در این آزمون اضافه می شود. که این بخش اختیاری شامل تولید نوشتاری و درک نوشتاری خواهد بود.

برای اخد ملیت کانادایی شما باید در درک شفاهی و تولید شفاهی موفق شوید. ولی برای فرآیند مهاجرت نیاز است که به غیر از این دو مهارت در درک نوشتاری و تولید نوشتاری نیز امتیاز کسب کنید. در این صورت موفق به دریافت مدرک TEF CANADA خواهید شد که از طرف وزارت مهاجرت کانادا و کبک مورد قبول است. لازم است ذکر کنیم که در این آزمون برای بخش درک نوشتاری ۶۰ دقیقه و ۵۰ سوال طراحی شده که ۳۰۰ امتیاز دارد. در بخش تولید نوشتاری برای ۲ موضوع با ۶۰ دقیقه وقت ۴۵۰ امتیاز، برای بخش تولید شفاهی با دو موضوع و ۱۵ دقیقه وقت ۴۵۰ امتیاز و برای درک شنیداری با ۶۰ سوال و ۴۰ دقیقه ۳۶۰ امتیاز در نظر گرفته شده است.

در آخر به معرفی و بررسی آزمون DELF & DALF میپردازیم.

آزمون DELF & DALF

آزمون DALF (Diplôme approfondi de langue française) که برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان طرحی شده دارای دو سطح C1 و C2 می باشد.

آزمون DELF (Diplôme d’études en langue  française) انواع مختلفی دارد و برای گروه های سنی متفاوت، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان طراحی شده است. این آزمون بر طبق چهار چوب مشترکی به شش سطح تقسیم شده که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مدرک DELF prim

این مدرک که مخصوص کودکان ۷ الی ۱۲ ساله است در سطح های زبانی  A1.1 و A1 و A2 و برای کسانی است که در مدرسه زبان فرانسه را می آموزند.

مدرک DELF tout public

این مدرک سطوح A1، A2، B1 و B2 را شامل می شود و هیچ گونه محدودیت سنی نداشته و برای همه گروه های سنی برگزار می شود.

مدرک DELF scolaire و DELF junior

این دو مدرک هم مشابه مدرک قبلی همه سطوح گفته شده را شامل می شوند اما محدودیت سنی ۱۲ تا ۱۷ ساله دارند. اخذ این مدرک مناسب نوجوانانی است که در دوره راهنمایی زبان فرانسه را می آموزند.

مدرک DELF Pro

این آزمون که در سطوح A1، A2، B1 و B2 برگزار می شود، مناسب برای افرادی است که قصد ارتقای شغلی داشته و یا در محیط فرانسه زبان به دنبال شغل هستند.

این آزمون برای مهاجرت، پیدا کردن شغل و یا ثبت نام در دانشگاه ها و مدارس فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار است و در واقع میتوان گفت معتبر ترین مدرک زبان فرانسه شناخته می شود. داوطلبان این آزمون پس از شرکت در امتحان و کسب نمره میتوانند از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسه مدرک خود را اخذ نمایند.

سطوح آزمون

کاربر پایه

DELF A1

این سطح به عنوان دانش پایه شناخته می شود. ابتدایی ترین سطحی که یک زبان استفاده می شود که به این مرحله discovery یا کشف می گویند. در این مرحله زبان آموز میتواند به راحتی درباره ی خود و محیطش صحبت کند.

DELF A2

این سطح نیز مانند قبلی، بر همان اصل استوار است. سطح A2 به عنوان کاربر پایه ای شناخته می شود که توانایی دارد رایج ترین عبارات مودبانه را به کار ببرد و به مبادله ی اطلاعات روزمره بپردازد.

کاربر مستقل

DELF B1

این سطح میانی یا متوسط است. در این سطح کاربر می تواند موقعیت های مختلفی مانند مدرسه، اوقات فراغت و یا شرایط کاری را مدیریت کند. در این سطح، فرد تقریبا می تواند در سفر به کشوری که به زبان فرانسه صحبت می کند، با موفقیت صحبت کند. به طور کلی میتواند رویاها، آرزو ها، تجربیات، رویداد ها و برنامه هایش را با دلیل و برهان توضیح دهد.

DELF B2

اخذ مدرک در این سطح برای پذیرش دانشگاه مناسب است چرا که فرد در این مرحله می آموزد که مفاهیم انتزاعی، موضوعات پیچیده  بحث های فنی را درک کند. میتواند نقطه نظرات خود را درباره معضلی بیان کرده و مزایا و معایب گزینه های مختلف را بررسی کند.

کاربر ماهر

DALF C1

در این مرحله کاربران بر دایره لغات گسترده ای مسلط هستند. هم چنین به سرعت و سهولت توانایی صحبت کردن و حتی قابلیت سخنرانی واضح و صریح دارند.

DALF C2

کاربران در این سطح میتوانند به راحتی برای مقاصد پیشرفته و آکادمیک از زبان فرانسه استفاده کنند و با بیانی دقیق و روان مقصود خود را برسانند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تمام اطلاعات لازم برای داوطلبان آزمون های زبان فرانسه بیان و بررسی شود. به علاوه با مراجعه به وب سایت آزمون DELF میتوانید مهارت خود را در زبان فرانسه بررسی کنید و سطح آن را در چهار مهارت گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن ارزیابی کنید. امیدوارم مطالعه این مقاله برای شما همراهان گرامی مفید بوده باشد.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

تماس با کارشناس