به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF

آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF

وقتی به سطح قابل قبولی در زبان فرانسوی رسیدید، شاید بخواهید خودتان را بسنجید.

اما باید در کدامیک از این ۳ آزمون شرکت کنید تا نتایج را که به دیگران نشان دادید ثابت شود که زبان فرانسوی بلدید.

آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF بیشتر شبیه شعر می مونه تا یک آزمون! ولی در حقیقت ابزار ضروری برای تعیین سطح زبان فرانسوی شماست.

مرکز تدریس خصوصی زبان فرانسه زبان آموزان پیشرو در این مقاله هر یک از این سه آزمون را بررسی می کنیم. بعد از خواندن این مقاله می توانید براحتی تصمیم بگیرید که در کدام یک شرکت کنید. علاوه بر این ترفندهایی را به شما یاد می دهیم  که بتوانید این آزمون ها را پاس کنید.

آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF : کدام آزمون برای من مناسب است و (چگونه می توانم پاس کنم؟)

آزمون های دیلف، دلف و دالف ۳ آزمونی است که چارچوب اروپایی مشترک مرجع برگزار می کند. وقتی که در آزمون قبول می شوید دیپلم شما در قالب یک سند رسمی اروپایی اهدا می شود.

آزمون های مشابهی در سراسر اروپا برای زبان های دیگر هم طراحی شده است که هر یک به ۶ سطح دسته بندی شده اند و از A1 تا C2 نام دارند.

در زبان فرانسوی این سطوح با آزمون دلف DELF و آزمون DALF سنجش می شوند.

آزمون دلف DELF از سطح A1 تا سطح A2 را ارزیابی می کند. این سطح مبتدی یا سطح ساده است. سطوح B1 تا B2 هم برای سطح متوسط یا مستقل مربوط می شود.

آزمون دالف DALF که سطح C1 تا C2 را شامل می شود، آزمون مربوط به سطح پیشرفته یا حرفه ای است.

آزمون دیلف DILF در اروپا وجود ندارد و مهارت در زبان فرانسوی را در سطح ابتدایی و مقدماتی می سنجد،

در ادامه کمی عمیق تر به ذکر تفاوت این ۳ آزمون می پردازیم.

چرا در این آزمون ها شرکت کنیم؟

دیپلم هایی که در این آزمون ها اهدا می شود، در سراسر اروپا مورد تایید است. بنابراین افرادی که می خواهند در اروپا کار یا تحصیل کنند برای اثبات سطح توانایی خود در زبان فرانسوی به این مدارک نیاز دارند.

دارنده مدرک B2 در هر یک از زبان های فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی به یک اندازه در مکالمه روان است. برای مثال، دارندگان دیپلم B2 زمانی که در رزومه خود می نویسند دارنده مدرک B2 فلان زبان هستند بهتر و اصولی تر از آن است که بگویند سطح متوسط هستند.

چگونه آزمون مناسب خود را انتخاب کنم؟ آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF

اگر می خواهید در یکی از این آزمون ها شرکت کنید، ضروری است که آزمون درست را انتخاب کنید.

چرا؟

برخلاف آزمون های تعیین سطح، آزمون های DILF، DALF، DELF سطح شما را مشخص نمی کنند. بنابراین باید در آزمون درستی ثبت نام کنید تا بتوانید دیپلم بگیرید.

اگر در آزمون B2 شرکت کرده اید و در آن مردود شدید، به شما مدرک B1 نمی دهند. حتی اگر در آزمون B1 نمره خیلی بالایی کسب کنید باز هم به شما دیپلم B2 را نمی دهند. در آزمون و سطحی که شرکت کردید اگر قبول شوید دیپلم آن سطح را اهدا می کنند.

به همین سبب باید در سطحی که واقعا احساس می کنید برای شما راحت است شرکت کنید؛ مگر اینکه، دانشگاه یا محل کار مورد نظر شما مدرک یا سطح خاصی را درخواست کند.

اگر چنین شرایطی ندارید عاقلانه است در سطح واقعی خودتان مدرک اخذ کنید و در آینده اگر نیاز بود آن را ارتقا دهید.

برای انتخاب آزمون بهتر توضیحات زیر را بخوانید و مطمئن شوید که کدام دسته بندی به سطح توانایی شما در آن زبان می خورد. سپس چند آزمون آزمایشی را انجام دهید تا روی  هدف خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

آزمون دیلف DiLF

آزمون دیلف پایین ترین سطح را در زبان فرانسوی می سنجد و با سطح A1.1 معروف است. این سطح برای افرادی که تازه یادگیری زبان فرانسوی را شروع کرده اند مناسب است. از این رو عنوان آزمون هم دیپلم مقدماتی زبان فرانسوی است. این سطح ارزیابی با درخواست مقام مدیریت وزارت فرهنگ فرانسه ایجاد شد. این سطح اغلب برای سنجش میزان سواد زبان فرانسه مهاجرانی است که به میزان خیلی کمی فرانسوی بلد هستند و خصوصا برای افرادی که حتی در زبان مادری خود هم بی سواد هستند اختصاص دارد. به همین سبب بیشتر مراکز آزمون این سطح را ارایه نمی دهند. خیلی نادر است که یک دانشجو در این آزمون ثبت نام کند.

بر خلاف آزمون دالف DALF و آزمون دلف DELF در این آزمون به سنجش مهارت های مکالمه و شنیداری در درک و برقراری ارتباط نسبت به دو مهارت خواندن و نوشتن اولویت می دهند.

آزمون دلف DELF

آزمون دلف یا دیپلم آزمون متوسطه زبان فرانسوی شامل اغلب فراگیران زبان فرانسوی می شود. این آزمون از سطح A1 تا سطح B2 را می سنجد و سطح مقدماتی و متوسطه را پوشش می دهد.

آزمون DELF چهار آزمون متفاوت دارد و شما بین DELF A1 یا DELF A یا DELF B1 و DELF B2  یکی را انتخاب می کنید. هر آزمون برای داوطلب مخصوص سطح خودش طراحی می شود.

آزمون دلف DELF یکی از آزمون های پرفایده است که هم در تقاضای شغلی و هم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسوی بدرد می خورد. بیشتر دوره های لیسانس به پایین و لیسانس دیپلم B2 را قبول می کنند. البته برخی از دوره های پایین تر از لیسانس مدرک B1 دلف را هم قبول می کنند. این در حالی است که برای مشاغل مدرک B1 و B2 هر دو مورد قبول است.

آزمون دالف DALF

آزمون دالف یا Diplôme approfondi de langue française برای سطوح پیشرفته زبان فرانسوی است. شبیه به آزمون DElF است ولی در یک مرکز آزمون مشترک و یک زمان معین برگزار نمی شوند. ۲ آزمون DALF وجود دارد، یکی برای سطح C1 و دومی برای سطح C2.

یک مدرک C1 را معمولا متقاضیان دوره دکتری نیاز دارند.

آزمون C2 زبان فرانسوی معمولا نادر است و زمانی که شما به این سطح در زبان فرانسوی رسیدید به این معنی است که شما یک مدرک پایین تری از زبان فرانسوی هم دارید و وزنه محسوب می شود. برای فردی که می خواهد مدرک C2 بگیرد باید چند ماه در فرانسه بین مردم زندگی کرده باشد. به عبارتی فرد وارد فرانسه شده و در دانشگاه های آن جا یا مشاغل آن جا فعالیت می کند.

آزمون چه شکلی است؟

درست است که شرکت در هر یک از آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF بستگی به سطح شما دارد. ولی ساختاری که این آزمون ها دارند تقریبا شبیه به هم است.

هر یک از این آزمون ها با تاکید بر درک فرهنگ و زبان فرانسوی چهار مهارت را می سنجند:

  • خواندن
  • شنیداری
  • مهارت نوشتن
  • مهارت کلامی

هر یک از بخش های آزمون DELF و DALF در مجموع ۲۵ نمره دارد. در حالی که در آزمون DILF نمره بخش های شنیداری و کلامی ۳۵ نمره است و دو مهارت دیگر هر کدام ۱۵ نمره دارد. برای این که این آزمون را پاس کنید باید حداقل مجموع نمره شما ۵۰ بوده و به شرطی که در هر بخش ۵ نمره هم کسب کنید.

هر سطح زمان های متفاوتی را برای بخش های مختلف اختصاص می دهد. برای مثال در آزمون دالف DALF برای بخش کلامی ۲۰ دقیقه زمان در نظر می گیرند و مصاحبه انجام می شود. در حالی که در آزمون DELF در بخش کلامی فقط تعداد کمی سوال می پرسند.

چگونه در آزمون  آزمون دیلف DILF، آزمون دلفDELF، آزمون دالف DALF ثبت نام کنیم؟

وقتی که مشخص شد در کدام آزمون و کدام سطح شرکت می کنید و مطمئن هستید نوبت ثبت نام فرا می رسد. در بسیاری از مراکز آزمون در سراسر جهان این آزمون ها برگزار می شود و به صورت آنلاین هم می توان ثبت نام کرد. اما در ایران هم مراکز آزمون وجود دارد و شما می توانید با موسسه آموزش زبان پیشرو تماس گرفته و سوال کنید.

هزینه آزمون در پایین ترین سطح از ۱۰۰ دلار شروع شده و در سطوح بالا (DALF) تا ۲۰۰-۲۵۰ دلار متفاوت است.

چگونه برای آزمون آماده شوم؟

بهترین روش آن است که تمرین و تکرار کنید و خود را برای آزمون آماده کنید. حتما هم با ساختار آزمون و نمونه سوالات آشنا شوید. همچنین در صورت نیاز به آموزش زبان فرانسوی با موسسه زبان آموزان پیشرو تماس بگیرید و از ما کمک بگیرید.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =

تماس با کارشناس