به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان فرانسه را چگونه و از کجا شروع کنیم؟

چگونه یادگیری زبان فرانسه را از صفر شروع کنیم؟

اگر شما تصمیم به یادگیری زبان فرانسه گرفتید و آماده شروع یادگیری هستید، اولین و البته مهم ترین قدم را برای دستیابی به این هدف برداشته اید! این مرحله کوچک اما مهم، مثل این است که یک سفینه فضایی بزرگ به شما حمله کرده و باعث شده شما سفر بزرگ و هیجان انگیزتان به یک کهکشان دور را آغاز کنید.

با تلاش و انتخاب بهترین راه های یادگیری، شما به زودی می توانید کلمات فرانسوی را در کنار هم قرار دهید؛ جملات کاربردی بسازید و مثل یک فرانسوی مکالمه کنید.

در این مقاله از موسسه زبان آموزان پیشرو، ۱۱ نکته کلیدی برای شروع زبان فرانسه از یادگیری کلمات و گرامر گرفته تا تسلط بر تلفظ و مکالمه را برای شما مهیا کردیم.

چرا یادگیری زبان فرانسه انتخاب مناسبی است؟

۷۰۰۰ زبان زنده در کل دنیا در حال استفاده هستند، با این حال چرا باید به سراغ یادگیری زبان فرانسه برویم؟

 • اگر به یکی از زبان های لاتین (رومی) مسلط هستید یادگیری زبان فرانسه بسیار آسان تر است. از لحاظ زبان شناسی، زبان های لاتین (مانند فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی و ایتالیایی) به علت وجود منشاء مشترک، شباهت بسیاری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال، همگی این زبان ها از لحاظ گرامری به کلمات جنسیت می دهند، بسیاری از کلمات شبیه یکدیگرند و صرف افعال در آنها الگوی مشابهی دارد. گرچه، فردی که برای مثال ایتالیایی زبان است صرفا به سرعت فرانسوی یاد نمی گیرد اما روند آموزش برای او راحت تر است.
 • فرانسه، یک زبان جهانی و درحال رشد است. زبان فرانسوی در کشورهای پنج قاره جهان صحبت می شود، بنابراین شما به هر نقطه ای که سفر کنید جایی در نزدیک شما مردم در حال مکالمه ی این زبان هستند. امروزه ۱۳۰ نفر از مردم دنیا به زبان فرانسوی حرف می زنند. همچنین با توجه به رشد کشورهای آفریقایی فرانسوی زبان، این تعداد به سرعت در حال رشد است. در واقع، با توجه به اینکه نیمی از فرانسوی زبان ها در مناطق آفریقایی زندگی می کنند و با توجه به توانایی های اقتصادی عظیم آفریقا، در آینده نزدیک تسلط به این زبان یک سرمایه به شمار می رود.

11 نکته برای شروع یادگیری زبان فرانسوی

۱۱ نکته برای شروع یادگیری زبان فرانسوی:

این موضوع که از کجا و چگونه آموزش زبان جدید را شروع کنید، به خصوص اگر پیش از آن زبان دومی را نیاموخته اید، اهمیت ویژه ای دارد. نکات زیر به شما در این راه کمک خواهند کرد.

یادگیری نکات گرامری زبان فرانسوی:

 • شرکت در کلاس های فشرده دستور زبان: برای یادگیری کامل دستور زبان بهتر است در کلاس های فشرده مانند کلاس خصوصی زبان فرانسه شرکت کنید. اگر شما ساعت ها به حفظ لغات فرانسوی بپردازید اما نحوه ی اتصال کلمات به یکدیگر را ندانید نمی توانید فرانسوی صحبت کنید. نکته اصلی دیگر این است که دوره های فشرده به شما کمک می کنند تا اگر سخت کوش باشید؛ پایه های زبان فرانسه را در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرید. این کلاس ها می توانند به عنوان مقدمه ای برای آموزش کامل زبان فرانسه بوده شما را برای موفقیت در این زمینه آماده کنند. در صورتی که برنامه روزانه شما این امکان را می دهد تا در کلاس فشرده شرکت کنید، به کلاس ارائه شده توسط این موسسه در آلپ فرانسه توجه کنید. بسیاری از دانشگاه های آمریکا موسسات زبان تابستانی ارائه می دهند که می توانید در نزدیک ترین دانشگاه به خودتان جستجو کنید. (نویسنده اصلی متن مواردی را در کشور محل سکونت خود مطرح کرده)
 • افعال نامنظم رایج را به خاطر بسپارید. تمام افعال فرانسوی به دو دسته افعال باقاعده و بی قاعده تقسیم بندی می شوند. افعال منظم مطابق الگوهای معمول گرامری صرف می شوند و با آموختن قوانین اصلی صرف فعل (برای افعالی که به er، ir یا re ختم می شوند کلیک کنید) می توانید از آنها استفاده کنید، در حالی که افعال نامنظم اینگونه نیستند و شما مجبور به حفظ حالات مختلف این افعال می باشید. همچنین کانال یوتیوب French FluentU افعال فرانسوی و زمان آنها را به روشی سرگرم کننده و جذاب آموزش می دهد. نکته مهم در مورد افعال بی قاعده این است که این افعال بسیار در زبان فرانسه رایج بوده مورد استفاده قرار میگیرند (مانند فعل faire به معنی انجام دادن،aller به معنی رفتن و être  به معنی بودن). بنابراین شما برای بیان حتی ابتدایی ترین جملات به افعال بی قاعده احتیاج دارید!
 • آموختن وجه التزامی را به تعویق نیاندازید زیرا اهمیت ویژه ای در زبان فرانسوی دارد. همانطور که از اسم آن مشخص است، حالت التزامی برای بیان عدم اطمینان ، میل ، احساسات یا هر چیزی که قطعی نیست استفاده می شود. در واقع هز زمان که می خواهید به زبان فرانسه چیزی را بیان کنید باید از خودتان بپرسید “آیا آنچه می گویم واقعیت دارد؟” و پاسخ این سوال احتیاج به حالت التزامی را مشخص خواهد کرد. البته از حالت التزامی در فرانسوی به ندرت در سطح مبتدی استفاده می شود چون جملات با وجه التزامی، قوانین صرف فعل خاص خود را داشته و تشخیص لزوم استفاده از آنها سخت است. اما با شروع هرچه زودتر یادگیری زبان فرانسه و پیشرفت مهارت هایتان ، این جملات کمتر گیج کننده خواهند بود.

یک پایگاه داده از کلمات زبان فرانسوی برای خودتان بسازید

یک پایگاه داده از کلمات برای خودتان بسازید: پس از اینکه به مباحث گرامر مسلط شدید، نوبت به حفظ و تمرین کلمات می رسد. در این بخش به ارائه برخی راهکارها که در حفظ و به کارگیری لغات بیشتر مفید هستند، می پردازیم.

 • زبان فرانسوی و انگلیسی لغات هم ریشه زیادی دارند. تمرین لغات فرانسوی برای افرادی که انگلیسی زبان هستند یا به این زبان مسلط می باشند، آسان تر است، زیرا کلمات هم ریشه و مرتبط زیادی در این زبان وجود دارد. برای مشاهده کلمات و اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
 • روی واژگان معمول و رایج تمرکز کنید. تهیه لیست از تمامی لغاتی که معنی آنها را نمی دانید بی فایده است. به همین دلیل، کتابهای درسی فرانسه معمولاً بر اساس مضمون (خانه ، محل کار و …) نوشته می شوند. به یادگیری واژگان پرکاربرد در زندگی روزمره تان تمرکز کنید.
 • برای بیشتر زبان آموزان فرانسوی ، این به معنای یادگیری کلمات مرتبط با انواع غذا، افعال رایج و موجود در منزل است. استفاده از استیکر کلمات ابزاری عالی برای شروع است. با استفاده از این برچسب ها می توانید تا بیش از ۱۰۰ لغت را به همراه معنی آن هرجای منزل داشته داشته باشد. مثلا هر وقت به پنجره نگاه می کنید برچسب la fenêtre (به معنی پنجره) را خواهید دید.
 • با استفاده از FluentU کلمات را تلفظ صحیح یاد بگیرید. اگر شما یک ربات بودید، به شما پیشنهاد می دادیم تا لیست بلند بالایی از کلمات را دانلود و حفظ کنید. به خاطر سپردن لیست طولانی کلمات خسته کننده است و شما در نهایت آن را رها خواهید کرد. اگر واقعاً می خواهید کلمات را به خاطر سپرده و به درستی از آنها استفاده کنید، باید کاربرد کلمات فرانسوی را در متن یاد گرفته، به روش فرانسوی زبان های بومی از آنها استفاده کنید.
 • همیشه کلمات را با جنسیتشان در زبان فرانسوی بخوانید. همه لغات فرانسوی یا مونث هستند یا مذکر. کلمات مونث با une (همان a در انگلیسی) و la (همان the در زبان انگلیسی) و کلمات مذکر با un (a انگلیسی) و le (the انگلیسی) به کار می روند.

مثال:

Chaque matin je mange un pomme et je regarde la télévision. 

من هر روز صبح یک سیب (مذکر) می خورم و تلویزیون (مونث) تماشا می کنم.

این موضوع یکی از بزرگترین مانع ها برای زبان آموزان فرانسوی است، چون هیچ راهی برای حدس زدن جنسیت یک کلمه وجود ندارد و شما مجبورید آنها را حفظ کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه کلیک کنید.

برخلاف زبان اسپانیایی، که انتهای اسامی به حروف  a یا o ختم می شوند و به شما سرنخی جهت تشخیص صحیح میدهند ، در فرانسه بسیاری از کلمات با یک حرف e مبهم پایان می یابند. مثال: (Une  یک چیز) ، (un homme  یک مرد)، (une femme یک زن)، (la neig  برف)

بهترین راه برای به خاطر سپردن جنسیت اسم، مطالعه و تمرین مداوم و توجه دقیق به اینکه قبل از اسم ها une / la یا un / le وجود دارد، میباشد. زمانی که به مطاله و حفظ کلمات می پردازید بهتر است با دقت بسیار به جنسیت کلمه توجه کنید، آنها را هایلایت کرده و از استیکرها استفاده کنید. همچنین می توانید کلمات را بلند بلند با خود تکرار کنید تا در ذهن شما بنشیند. برای یادگیری مهارت های بیشتر در این زمینه کلیک کنید.

درک مطلب و مکالمه فرانسوی مثل یک حرفه ای

درک مطلب و مکالمه فرانسوی مثل یک حرفه ای:  مکالمه به زبان فرانسه یکی از سخت ترین قسمت های یادگیری آن است، زیرا برخلاف زبان اسپانیایی، کلمات آنطور که نوشته می شوند تلفظ نمی شوند. به عنوان مثال، همه کلماتی که به é، ais، ait و aient ختم می شوند تلفظ یکسان دارند! چه کاری می توانید برای رسیدن به تسلط در این زمینه انجام دهید؟

 • بهانه ای پیدا کنید تا هر روز فرانسوی صحبت کنید، حتی با خودتان زیر دوش! میتوانید صدای خودتان را ضبط کرده و با استفاده از یک فرهنگ لغات گویا، تلفظ کلمات را چک کنید. برای یافتن دیکشنری مناسب کلیک کنید.
 • به دنبال افرادی برای تمرین مکالمه یا تبادل زبان بگردید. Meet up می تواند به شما کمک کن تا در گروه های تمرین زبان فرانسه شرکت کنید. اغلب این گروه ها به منظور تبادل زبان هستند یعنی شما در این گروه با فرد یا افرادی در سراسر دنیا که فرانسوی زبان هستند به مکالمه فرانسوی می پردازید و بعد از آن برای یادگیری فرد مقابل به مکالمه با زبان انگلیسی ادامه خواهید داد. (نویسنده متن انگلیسی زبان است.)
 • اگر وقت آزاد دارید حتما به فرانسه یا کشورهای فرانسوی زبان سفر کنید. مکالمه با مردم بومی این کشورها به سرعت تاثیر شگرفی در پیشرفت زبان فرانسه شما دارد.

شارلمانی یک بار گفت: “داشتن زبان دیگر داشتن روح دوم است.” یادگیری زبان فرانسه ذهن شما را به روشی جدید برای تفکر باز می کند. شما نه تنها زبان یاد می گیرید ، بلکه فرهنگ و تاریخ آنها را می آموزید. یادگیری یک زبان دیگر هم به دلایل شخصی و هم اقتصادی، به ویژه یک زبان پرطرفدار مانند فرانسه، یکی از بهترین تصمیماتی است که می توانید بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =

تماس با کارشناس