به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

یادگیری زبان فرانسه چقدر طول می‌کشد؟

یادگیری زبانی مانند فرانسوی فرایندی شگفت‌انگیز است، و هر مرحله از آن می‌تواند خیلی راضی‌کننده باشد. اما زمان مانند پول با‌ارزش است، و هرچند که همه‌ی ما دوست داریم تا زمانی نامحدود برای بهبود مهارت‌های زبانمان داشته باشیم؛ حقیقت این است که زندگی شخصی و کاری ما زمان کمی را برای یادگیری یک زبان باقی می‌گذارد. و بگذارید با این حقیقت روبرو شویم: خواه برای تعطیلات پیش رو در پاریس و یا یک سفر کاری به مونترال، شما نیاز دارید تا در کمترین زمان ممکن به زبان فرانسوی مسلط شوید. خوشحال میشویم که در ادامه این مقاله مفید با موسسه زبان آموزان پیشرو مرکز آموزش خصوصی زبان فرانسوی همراه باشید.

بنابراین چقدر طول می کشد فرانسوی یاد بگیرید؟

این یکی از سوال‌هایی است که هرکس به یادگیری زبان علاقه‌مند است می‌پرسد و متاسفانه هیچ راه آسانی برای پاسخ به آن وجود ندارد. یادگیری یک زبان فرایندی پیچیده است که برای هر شخصی بسته به شرایطش، به عوامل متفاوتی بستگی دارد.

پس بیایید نگاهی به این عوامل بیندازیم و ببینیم که چگونه بر سرعت یادگیری زبان فرانسه‌ شما تأثیر می‌گذارند:

۱- تجربه‌های قبلی یادگیری زبان

اگر شما قبلا به یک زبان خارجی صحبت می‌کردید و یا به اصطلاح چند زبانه هستید، شما ممکن است به زمان کمتری احتیاج داشته باشید. مطالعات علمی ثابت کرده که افراد دو زبانه، زبان سوم را ساده‌تر فرا‌می‌گیرند؛ به این دلیل که آن‌ها به طور طبیعی بیشتر عادت دارند که در معرض زبان‌های مختلف باشند. و تسلط و مهارت در یک زبان، تسلط و مهارت در زبان دیگر را تقویت می‌کند.

با این حال اگر دو و یا چند زبانه نیستید، نگران نباشید! حتی شاید آن چند سالی که در دبیرستان انگلیسی خوانده‌اید و یا همان سفر کوتاهتان به کشورهای دیگر، کمی مفید باشد. یکی از اولین قدم‌ها در یادگیری یک زبان، این است که کمی در مورد آن بیاموزید و ببینید این زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید چه جنبه‌های منحصر به فردی دارد. اگر قبلا تجربه‌ی یادگیری دستور زبان خارجی را داشته‌اید، ممکن است با حفظ‌کردن کلمات، گوش‌دادن به آواهای مختلف و نگاه‌کردن به حروف، بفهمید که قرار است هنگام روبرو شدن با آن زبان انتظار چه چیزی را بکشید. هیچ راه شگفت‌آور دیگری یادگیری زبان را تسریع نمی‌کند. فقط هنگامی که در معرض زبان‌های مختلف باشید- به‌ویژه زبان مورد نظرتان – می‌توانید یادگیری زبان را سریع‌تر کنید.

۲- زبانی که از ابتدا می‌دانید

حتی اگر هر زبان خارجی برایتان ناشناخته باشد، تعدادی از زبان‌ها در واقع نسبت به بقیه به هم شباهت بیشتری دارند. یادگیری یک زبانی که مشابه زبان مادریتان است، می‌تواند در یادگیری الفبا، تلفظ، دستور زبان و یا کلمات، در وقتتان صرفه‌جویی کند.

به عنوان یک قانون کلی، زبان‌هایی که ریشه مشابه دارند، یادگیریشان آسان‌تر است و به زمان کمتری احتیاج دارد. برای آنان که زبان مادریشان انگلیسی است، یعنی هر زبانی با ریشه «لاتین» را می‌توانند بسیار ساده‌تر یاد بگیرند (از جمله فرانسوی).

چه باور کنید یا نه، شما تعدادی از کلمات فرانسوی را حتی قبل از اینکه شروع به یادگیری بکنید، بلد هستید! این کلمات (که به کلمات هم‌ریشه معروفند) یادگیری زبان فرانسوی را برای کسانی که زبانشان با فرانسوی ریشه مشابه دارد ساده‌تر می‌کند (مانند انگلیسی یا اسپانیایی). این کلمات هم‌ریشه مانند دوستان شما هستند و می‌توانند یادگیری زبان شما را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر بکنند.

۳- نحوه یادگیری

روش یادگیری شما نیز نقش مهمی را در سرعت یادگیری زبان بازی می‌کند. اگر یادگیری شما فقط به کلاس محدود است، یادگیری زبان کمی بیشتر از شما وقت می‌گیرد.

با این حال اگر شما در خارج از کلاس در معرض زبان فرانسوی باشید، شما می‌توانید زمانی را که برای یادگیری نیاز دارید کاهش دهید. خواندن، گوش‌دادن به رادیو و یا کتاب‌های الکترونیکی، نوشتن، صحبت‌کردن، دیدن فیلم و مسافرت‌کردن به یک کشور فرانسوی زبان می‌تواند به فرایند یادگیری شما کمک کند.

۴- زمان اختصاص‌داده‌شده برای یادگیری

به طور طبیعی، اینکه چقدر زمان لازم دارید تا فرانسوی یاد بگیرید به این بستگی دارد که چقدر زمان برای آن به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه اختصاص می‌دهید. مطالعات ثابت‌کرده است که کسانی که تصمیم می‌گیرند روزانه یک ساعت به مطالعه زبان بپردازند -خواه یادگیری گرامر، دیدن فیلم، حفظ‌کردن کلمات و یا…- بسیار سریع‌تر از کسانی یاد می‌گیرند که فقط به همان کلاس هفتگی اکتفا می‌کنند.

۵- احساس شما

نگرش شما به یادگیری هم نقش بسیار مهمی در سرعت یادگیریتان ایفا می‌کند. اگرشما یادگیری زبان را مانند یک بازی لذت‌بخش در نظر بگیرید و افق‌های روشنی برای خودتان ببینید، می‌توانید بیشتر یاد بگیرید. شما انگیزه بیشتری برای یادگیری با حداکثر سرعت خواهید داشت و فراید برایتان بسیار لذت‌بخش‌تر ونهایتا  سریع‌تر خواهد شد.

۶- انگیزه

بر کسی پوشیده نیست که با‌انگیزه بودن، کلید یادگیری یک زبان جدید است. مطالعات زیادی اهمیت انگیزه در یادگیری را ثابت‌کرده. با‌انگیزگی دلیل این است که چرا بعضی‌ها با موفقیت زبان را آموخته‌اند و بعضی‌ها در این راه شکست خورده‌اند.

به خودتان یاد‌آوری کنید که چرا می‌خواهید زبان فرانسه را بیاموزید، چگونه زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد، و در کل هر چیز خوبی را که می‌تواند به اینکه با انگیزه بمانید و بهتر یاد بگیرید.

هدف‌گذاری

برای اینکه بهتر یاد بگیرید و هدف‌گذاری کنید، می‌توانید از استاندارد CEFR اروپا برای سنجش مهارت‌های زبانی خود بهره بگیرید. در ادامه می‌توانید سطوح آن را مشاهده کنید.

سطح Beginner A1

دانش‌آموختگان تا این سطح می‌توانند عبارات ساده را متوجه شوند و از آن‌ها استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند با فرانسوی‌زبانان در حد ساده ارتباط برقرار کنند و حرفشان را بفهمند (در صورتی که به آرامی صحبت کنند)

سطح Advanced Beginner A2

تا این سطح می‌توانید جملاتی را که بر اساس تجربه خود به دست آورده‌اید را استفاده کنید. می‌توانید ارتباط هدف‌مند با دیگران داشته باشید و جزئیات ساده در مورد محیط اطرافتان و فعالیت‌های روزانه را بگویید.

سطح Intermediate B1

به عنوان یک دانش‌آموخته تا سطح متوسط، می‌توانید جملات را براساس تجربه‌ها و اولویت‌ها کامل کنید. همچنین قادر هستید بدون سختی مسافرت داشته‌باشید، امورات ساده‌تان را بگذرانید و در صورت لزوم ارتباط برقرار کنید. علاوه براین، می‌توانید نظرات دیگران را متوجه شوید و به آن‌ها پاسخ مناسب بدهید.

سطح Advanced B2

دانش‌آموختگان تا سطوح پیشرفته می‌توانند موضوعات مختلف را بفهمند، ازجمله موضوعات پیچیده و در زمینه‌های تخصصی. این افراد می‌توانند به سادگی با افراد محلی و روان ارتباط بگیرند، بدون اینکه احتیاج به فکر کردن و یا ترجمه داشته باشند. در این سطح، می‌توانند نظرات، تجربه‌ها و احساساتشان را در مورد یک موضوع و یا یک وضعیت در هر زمینه‌ای به اطلاع بقیه برسانند و مطرح کنند.

سطح Expert C1/C2

کسانی که به این سطح برسند، می‌توانند به عنوان استاد زبان فرانسه شناخته شوند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌های متنوعی ارتباط برقرار کنند، و می‌توانند به سادگی بخوانند و جزئیات مختلف را درک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از زبانشان به صورت منعطف، بسته به موضوعات اجتماعی و یا پیشرفته استفاده کنند. علاوه‌بر همه‌ی این‌ها، این زبان‌آموزان می‌توانند تقریبا هرچه را که می‌بینند و یا می‌شنوند را متوجه شوند.

یادگیری سریع زبان فرانسه

مدت زمان لازم برای یادگیری

در آخر ممکن است بپرسید بلاخره یادگیری زبان فرانسه چقدر طول می‌کشد؟ با آن همه فاکتور‌هایی که در سرعت یادگیریتان نقش دارند، شاید پاسخ به این سوال کمی بی‌معنی باشد. گرچه، می‌توانید نگاهی به زمان مورد نیاز برای یادگیری بیندازیم.

فاکتور مهمی که به برای حساب کردن مدت زمان یادگیریتان باید به آن‌ها توجه کنید، برنامه‌ریزی برای یادگیری است.

هر روز درس می‌خوانید و یا هفته‌ای یک‌بار؟

اگر می‌خواهید با حداکثر سرعت و به خوبی یاد بگیرید، حتما تلاش کنید هر روز زبان فرانسه را تمرین کنید.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که یادگیری زبان بسیار سخت است. و اگر شما هفته‌ای یک ساعت زبان را تمرین کنید، این حرف درست است! پس از گذشت یک هفته، طبیعتا بسیاری از چیز‌هایی که آموخته‌اید را فراموش خواهید کرد و شما باید بعضی چیز‌ها را دوباره بخوانید. از طرفی دیگر، اگر حداقل هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به یادگیری اختصاص دهید، زبان فرانسه بسیار ساده‌تر به نظر می‌رسد. یادگیری زبان فقط به تمرین مربوط است؛ و هر چقدر که از فرانسوی بیشتر استفاده کنید، بسیار برایتان ساده‌تر است که یاد بگیرید و چیز‌ها را به خاطر داشته باشید.

در کل با توجه به کسانی که زبان فرانسه را آموخته‌اند، بین ۵۶۰ تا ۶۵۰ ساعت آموزش برای رسیدن به سطح B2 در این زبان نیاز دارید.

گرچه همانطور که گفتید، این عدد می‌تواند برای افراد مختلف با شرایط مختلف، بسیار متفاوت باشد و پس از گذشت زمان، سرعت یادگیری شما ممکن است تغییر کند.

شما به حداقل ۵۷۰ تا ۶۰۰ ساعت زمان یادگیری در کلاس نیاز دارید تا بتوانید از زبان فرانسه به عنوان ابزاری برای انجام‌شدن کار‌هایتان استفاده کنید. که این امکان در سطح B2/C1 امکان‌پذیر است. اما توجه داشته باشید انتظار این است که این ساعات را در طول ۲۳ تا ۲۴ هفته بگذرانید. به زبانی دیگر، انتظار می‌رسد تا در نصف سال به سطح خوبی از زبان برسید.

راه طولانی است، ولی ارزشش را دارد!

اگر به این فکر می‌کنید که زبان فرانسه را یاد بگیرید، باید یک نکته را توجه داشته باشید. اینکه یادگیری زبان به گذر زمان و تمرین احتیاج دارد.

بعد از اولین هفته‌هایی که شروع به یادگیری کردید، ممکن است این فراید بسیار آهسته و کند به نظرتان برسد.

گرچه، اگر تسلیم نشوید و راه را ادامه دهید، مطمئنا به هدفی که برای خودتان مشخص کرده‌اید خواهید رسید.

مهم نیست که زبان فرانسه را بسیار آرام و یا به سرعت یاد می‌گیرید. مهم این است که با انگیزه باقی بمانید و تسلیم نشوید. به زودی خواهید فهمید که چقدر پیشرفت داشته اید و از خودتان شگفت‌زده خواهید شد!

منبع

۴/۵ - (۶ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + ده =

تماس با کارشناس