به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری و آموزش زبان از طریق یوتیوب

۱۰ شیوه استفاده از یوتویوب به عنوان ابزاری برای یادگیری زبان

یوتیوب یک ابزار شگفت انگیزی برای یادگیری زبان است

تنها مشکلی که اغلب زبان آموزان درباره یوتویوب دارند، زیاد بودن محتوای آن است. در یوتویوب محتوای بسیار زیادی را منتشر می کنند. اگر شما هم جز افرادی هستید که در هنگام استفاده از یوتیوب تمرکز خود را از دست می دهید، به جای درستی آمدید. ما امروز شما را با روش های درست استفاده از آن آشنا می کنیم.

در ادامه این مقاله موسسه زبان آموزان پیشرو به شما روش های مهمی در مورد یادگیری زبان از طریق یوتیوب به شما آموزش خواهد داد، پس با ما همراه باشید

۱- دوره های آموزش زبان را در یوتویوب جستجو کنید

دوره های زیادی را برای آموزش زبان در سایت یوتویوب بارگزاری کرده اند و همه ی آن ها رایگان است. پیدا کردن یک دوره آموزشی خیلی آسان است. در باکس جستجوی یوتیوب آموزش (زبان مقصد) را وارد کنید. با تعداد زیاد ویدیویی که رو به رو می شوید شگفت زده خواهید شد.

وقتی برای یادگیری زبان موردعلاقه به تماشای ویدیوها نشستید، یوتویوب ویدیوهای بیشتری به شما پیشنهاد می کند که مناسب سطح شماست.

اگر تازه کار هستید؛ صفحه های  Easy Languages ،Travel Linguist ،Language Pod را امتحان کنید. همه این ها زبان های مختلف زیادی را پوشش می دهند.

۲- سریال های تلویزیونی و فیلم ها را در زبان مقصد دنبال کنید

بحث های زیادی را می شنوم که می گویند تماشای فیلم ها برای زبان آموز اتلاف وقت است. ما کاملا مخالف بوده و معتقدیم که یادگیری به صورت ناخودآگاه هم اتفاق می افتد.

مهم آن است که با دقت به فیلم یا سریال توجه شود. ببینید و واژه هایی که برایتان ناشناس هستند را یادداشت کنید. ویدیو را چند بار از نو ببینید که به صورت کامل آن را متوجه شوبد. شما از یادگیری خیلی زیاد با تماشای  تنها یک قسمت از سریال شگفت زده خواهید شد.

یوتیوب یک منبع شگفت انگیزی برای پیدا کردن فیلم ها و برنامه های تلویزیونی است و تقریبا همه زبان ها را پوشش می دهد.

با چیز هایی که آن جا پیدا می کنید شگفت زده خواهید شد. آیا می خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید؟ تمام قسمت های فصل آخر سریال Inspector Rex در یوتویوب قابل تماشا و دانلود است.

می توانید اولین قسمت برنامه تلویزیونی معروف Cuéntame cómo pasó را به زبان اسپانیایی تماشا کنید.

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ با یک جستجوی ساده در گوگل، فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را به زبان مورد علاقه خود پیدا کنید. در ادامه فیلم هایی که در یوتیوب فهرست شده اند را بررسی کنید.

۳- ویدیو بلاگر ها را دنبال کنید

ولاگر ها (Vloggers) افرادی هستند که وبلاگ ویدیویی آماده می کنند.

ولاگرها درمورد همه چیز ویدیو تهیه می کنند. هر چیزی که به آن علاقه دارید را می توان در زبان مقصد پیدا کرد. کار شما پیداکردن آن هاست. هر چیزی که به آن علاقه دارید، گردشگری، فلسفه، مد، زیبایی و … به زبان مقصد ترجمه کرده و آن را در کادر یوتویوب وارد کنید. وقتی جستجو کنید متوجه می شوید که چقدر ویدیو های جالب برایتان نشان می دهد.

وقتی که ویدیوها را پیدا کردید چکار می کنید؟ آن را یک تمرین لیسنینگ (Listening)  در نظر گرفته و با لذت گوش دهید. به تلفظ واژه ها و عبارت ها توجه کنید. واژه هایی که برایتان ناآشناست یادداشت کنید. سعی کنید جملات را دوباره تکرار کنید.

۴- در زیر ویدیوی هایی که به زبان مقصد هستند نظر بگذارید

این متد کمی شجاعت می خواهد. مردم عاشق آن هستند که نظرات خود را با دیگران در میان بگذارند. خب چه چیزی شما را از اظهارنظر منع می کند!

تصمیم خود را عملی کنید. اگر فکر می کنید یک ویدیو شما را تحت تاثیر قرار داده است، طرز تفکر خود را نسبت به آن بیان کنید. فقط آن را به زبان جدیدی که یاد می گیرید بیان کنید. درباره نحوه بیان فکر کنید و سعی کنید آن را به شیوه بهتری بیان کنید.

خوبی اینترنت این است که وقتی مردم ببینند شما اشتباه فکر می کنید، از نوشتن برای شما خوش حال می شوند. اگر اشتباه گرامری داشته باشید افرادی هستند که گفتن درست آن را وظیفه خودشان می دانند.

ناامید نشوید! اینطور فکر کنید که به صورت رایگان مشکلات آموزش زبان شما را برطرف می کنند.

۵- ویدیوهایی را پیدا کنید که زیرنویس هم داشته باشند

آیا در تماشای ویدیوهای آنلاین از گوینده عقب می مانید و رشته ی کلام را از دست می دهید؟

بیشتر ویدیوها زیرنویس دارند که همراه با گوش دادن می توانید آن را دنبال کنید. با انجام این کار شما راحت می توانید خود را با گوینده یا فیلم هماهنگ کنید و خودتان را بین واژه ها یا عبارت هایی که ناشناس است گم نمی کنید.

نکته کلیدی آن است که نباید خود را به زیرنویس وابسته کنید. آن چه را که می شنوید نگاه کنید و گاها جمله هایی که از آن مطمئن نیستید ویدیو را متوقف کرده و آن را یادداشت کنید.

۶- سرعت فیلم های یوتویوب را کم کنید

وقتی که زبان یاد می گیرید. بومی های آن زبان وقتی به صورت معمولی حرف بزنند، ممکن است سرعت مکالمه آن ها برایتان سریع بنظر بیاید. اگر دنبال کردن آن برایتان سخت است احساس بدی نداشته باشید. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، به آن اندازه بهتر می توانید محتوا را سریع تر درک کنید. این یکی از مهارت هایی است که با گذر زمان یاد می گیرید.

تا وقتی که زمان آن نرسیده است سعی کنید سرعت پخش ویدیوها را پایین بیاورید تا بتوانید همراه با صدا ویدیو را دنبال کنید.

آسانترین راه برای انجام این کار فشردن دکمه <and> است. این دکمه ی پیش فرض برای تغییر سرعت ویدیو است. اما اگر کیبورد شما انگلیسی نباشد یا تنظیمات را تغییر داده باشید برایتان کار نمی کند. در این صورت روی نماد “cog” موجود در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید. در بخش تنظیمات روی “speed” کلیک کنید. سپس سرعت را می توانید مطابق میل خود هماهنگ کنید.

۷- آهنگ ها را در زبان مقصد خود پیدا کنید

 گوش دادن به موزیک یک روش سرگرم کننده ای برای یادگیری زبان است. در این روش لغت های جدیدی را می توان یاد گرفت.

علاوه بر فیلم ها و برنامه های تلویزیونی، موسیقی ها هم موزیک ویدیوهای خاص خود را دارند که در یوتیوب در دسترس هستند.

بنابرین در زبان مقصدی که می خواهید یاد بگیرید، خواننده ها و موزیک های آن را پیدا کنید و گوش دهید. خوبی یوتویوب در آن است که هر چقدر موزیک گوش دهید رایگان است. وقتی حرف های موزیک را یاد گرفتید برای مثال هنگام دوش گرفتن می توانید آن ها را بخوانید.

۸- تمرین های ویدیویی خود را بارگزاری کنید

دوباره در این قسمت کاری است که انجام دادنش شجاعت می خواهد.

من معتقدم اگر تسک مهمی مثل یادگیری زبان خارجی را انجام می دهید باید خود را مسئول بدانید. یکی از راه های انجام آن ساخت یک وبلاگ است. دومین روش بارگزاری ویدیوهایی از پیشرفت خودتان در یوتویوب است.

انجام این کار آن طوری که می نمایاند سخت نیست. اقدام به انجام این کار با اعتماد به نفس رابطه ی مستقیمی دارد. این ترس است که ما را در ابتدا از انجام کارهایی که می خواهیم منع می کند. وقتی که توانستیم بر ترس های خود غلبه کنیم، تازه می فهمیم که قابلیت های انسان تا چه اندازه می تواند رشد کند.

به طور ناگهانی، متوجه می شویم که می توان به امید ها و آرزو ها رسید.

آپلود ویدیوهای خودتان در یوتیوب چندین مزیت برای شما دارد. ترس از صحبت کردن به زبان مقصد در حضور مردم از بین می رود. کمک می کند که نسبت به هدفتان احساس مسئولیت کنید. ویدیوهای شما را ممکن است افراد دیگری دنبال کنند و به همین ترتیب به صورت مثبت، اجتماعی را دور خود تشکیل می دهید.

همچنین با این کار شما مهارت های جدیدی مثل ویرایش فیلم را یاد می گیرید. یادگرفتن ویرایش فیلم کار ساده ای نیست.

۹- کامنت های یوتویوب را ترجمه کنید

گاهی اوقات کامنت های یوتویوب بسیار مهیج تر از ویدیوهای آن است. اگر در زبان مقصد ویدیویی را پیدا کردید  و آن را بخوبی متوجه شدید، سعی کنید کامنت های زیر آن را بخوانید.

اگر وقت دارید سعی کنید با کامنت های موجود جواب دهید.

۱۰-کانال های پلی گلات را دنبال کنید

پلی گلات های معروف زیادی در سراسر جهان وجود دارد که به صورت فعال در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. این افراد هکرهای زبان هستند. چیزهای خیلی زیادی است که می توانید از آن ها یاد بگیرید.

  • کانال های پلی گلات ها در یوتویوب:
  • Lampariello
  • Susanna Zaraysky
  • Steve Kaufmann
  • Olly Richards
  • Lindsay Williams
  • Richard Simcott

همه ی این افراد در راهی که رفته اند چالش هایی داشته اند و برای حل این چالش ها راه کار هایی پیدا کرده اند. به همین ترتیب امروز یک پلی گلات هستند.

نوبت شما

همانطور که می دانید یوتویوب امروز یک ابزار در دسترس برای یادگیری زبان است. وقتی می توانید از یوتیوب استفاده بهینه ای داشته باشید که استفاده درست آن را بلد باشید. اگه شما هم تجربه استفاده از یوتویوب را دارید خوش حال می شویم تجربه ها و نظرات خود را کامت بزارید.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

تماس با کارشناس