به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
7 مزیت یادگیری زبان دوم

۷ مزیت یادگیری زبان دوم

کودکان دو زبانه چطور از سایر کودکان جلو می ­افتند

حتماً متعجب خواهید شد اگر مزایای یادگیری یک زبان دوم را برای کودکتان بدانید. شاید هنوز به طور ۱۰۰% مطمئن نیستید که آیا این کار ارزشش را دارد یا نه. با این حال، اگر زمان لازم برای این کار را دارید و به دنبال انگیزه می­گردید، توصیه می­کنیم این مقاله از زبان آموزان پیشرو را تا انتها مطالعه کنید.

یادگیری یک زبان دوم چه مزایایی می­تواند برای کودک داشته باشد؟

با وجود اینترنت و سایر تکنولوژی­های این عصر، دنیا روز به روز کوچکتر به نظر می­رسد. به همین دلیل دانستن زبان­های گوناگون کاملاً همه ­گیر شده است. هیچ استئنایی وجود ندارد. یادگیری یک زبان دوم هم برای کودک و هم حتی برای کسانی که با یک کودک سروکار دارند، بسیار مفید است. در ادامه شماری از مهم­ترین مزایای دوزبانه شدن کودک را با هم مرور می­ کنیم.

۱- دنیایی از سفرها در انتظار است

برای بسیاری از افراد ندانستن زبان، یکی از بزرگترین موانع در سفر به کشورهای مختلف دنیاست. بسیاری از مردم هستند که علاقه زیادی به سفر به نقاط دوردست دارند، اما ندانستن زبان کشور مقصد، آن­ها را مأیوس می­ کند. امروزه که سفر به نقاط دور و نزدیک آسان­تر از گذشته شده است، این که اجازه دهیم چنین مانعی، از گشت و گذار در این دنیای زیبا ما را محروم کند، بسیار ناراحت کننده است. کودکتان با یادگیری یک زبان خارجی، امکان سفر به نقاط دیگر دنیا و کسب تجربه و آشنایی با فرهنگ­ های دیگر را کسب خواهد کرد.

یادگیری یک زبان خارجی به فرد اجازه می­دهد که گزینه­ های بیشتری برای انتخاب مقصد سفر داشته باشد. زبان­هایی هستند که به طور گسترده در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می­گیرند. اگر قصد دارید که با آموزش یک زبان خارجی به فرزندتان، امکان سفر به نقاط مختلف دنیا را برای او فراهم کنید، به دنبال زبانی بگردید که در کشورهای زیادی مورد استفاده مردم باشد. به عنوان پیشنهاد می­توانید زبان­های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، پرتغالی یا چینی را مد نظر داشته باشید.

7 مزیت یادگیری زبان دوم

۲- تقویت حافظه

براساس بسیاری از مطالعات، تقویت حافظه یکی از مهمترین مزیت­های یادگیری یک زبان دوم است. شگفت آور این که این مزیت به طور یکسان برای زبان آموزان کودک و بزرگسال وجود دارد. پس اگر در کنار آموزش زبان به کودکتان، خودتان هم اقدام به زبان آموزی کنید، حافظه شما نیز تقویت خواهد شد. هرچند هنوز تحقیقات کافی در این مورد انجام نشده است، اما نتایج بسیاری از آن­ها نشان می­دهد که یادگیری یک زبان دوم، خطر ابتلا به مرض زوال عقل را نیز می­تواند به تأخیر بیندازد.

اگر در اطرافیانتان کسی را می­شناسید که از مرض زوال عقل رنج می­برد، شاید بتوانید درک کنید که این بیماری چه شرایط سختی را برای فرد به وجود می ­آورد. اگر بروز زوال عقل در خانواده شما ارثی است یا حس می­کنید که در خطر ابتلا به این بیماری هستید، می­توانید یادگیری یک زبان دوم را در برنامه خودتان قرار دهید. حتی می­توانید به آن به چشم یک پروژه خانوادگی نگاه کنید.

برای این منظور، شاید بتوانید بخشی از زمان یادگیری زبان را به تمرین همراه با خانواده اختصاص دهید. تمرین کردن هم یکی دیگر از کارهایی است که بروز زوال عقل را به تعویق می­اندازد. برای مثال، می­توانید زمانی که همراه کودکتان به پیاده­روی مشغولید، واژگان زبان را با هم تمرین کنید. به این ترتیب، هم بدن و هم مغزتان را تمرین می­دهید و از مزایای هر دوی آن­ها برخوردار می­شوید.

۳- بهبود تمرکز و عملکرد مغز

اگر بتوانید برای فرزندتان یک پدر یا یک مادر دوزبانه باشید، خدمت بزرگی به او کرده ­اید. صحبت به دو زبان مختلف عملکرد مغز پدر و مادر و فرزند را بهبود خواهد بخشید. شواهدی وجود دارد که نشان می­دهد یادگیری یک زبان خارجی منجر به افزایش هوش و تمرکز در فرد خواهد شد.

7 مزیت یادگیری زبان دوم

امروزه با وجود بازی­های کامپیوتری متنوع که جلوه­ های گرافیکی فراوانی را در اختیار کودک می­گذارد، نیاز به فعالیتی مانند تمرین زبان بیش از پیش حس می­شود. چرا که در حین تمرین یک زبان خارجی، کودک به اندازه تلاشی که می­کند، پاداش دریافت می­کند، برخلاف بازی­های کامپیوتری که در قبال فعالیت اندکی، پاداش­های گرافیکی فراوانی به او داده می­شود.

اگر احتمال می­ دهید که در صورت اقدام به آموزش یک زبان دشوار به فرزندتان، او از پس آن برنمی ­آید و موجب ناامیدی کودک می­ شود، اصلاً نگران نباشید. امروزه با توجه به میزان نیازی که برای یادگیری زبان­های مختلف وجود دارد، امکانات بیشتری برای یادگیری بعضی از آن­ها در اختیار است. این امکانات شامل مواردی نظیر فیلم­ها یا انیمیشن­های آموزش آن زبان می­باشد. پیشنهاد می­شود که یکی از این زبان­ها را به عنوان زبان دوم برای فرزندتان انتخاب کنید و در صورتی که کودک علاقه نشان داد، در آینده، آموزش زبان سومی را آغاز کنید.

زبان انگلیسی با توجه به امکاناتی که برای یادگیری آن تقریباً در همه ­جا فراهم است، یک گزینه بسیار مناسب می­باشد. علاوه بر این، دستور زبان انگلیسی چندان دشوار نیست و معانی مختلف واژگان این زبان را هم می­توان با یک جستجوی ساده در اینترنت یافت. پس از آموختن زبان انگلیسی، زبان­هایی وجود دارند که از نظر دستوری و واژگانی شباهت زیادی به انگلیسی دارند و بنابراین یادگیری آن­ها آسان­تر می­شود. این زبان­ها عبارتند از:

  • سوئدی
  • اسپانیایی
  • آلمانی
  • پرتغالی
  • ایتالیایی
  • اندونزیایی
  • فرانسوی
  •  

۴- موقعیت­های شغلی بهتر

آیا هر کودکی که تلاش می­کند یک زبان دوم را بیاموزد، موفق می­شود؟ احتمالاً نه. به جز آن­هایی که به طور مداوم در معرض آن زبان قرار دارند و یک برنامه مدون برای رسیدن به یک سطح عالی دارند، سایرین معمولاً تنها چیزی در حد آشنایی با آن زبان را کسب می­کنند. البته این هم بد نیست، اما چه بهتر است اگر بتوانند به طور روان به آن زبان صحبت کنند.

اگر کودک بتواند زبان دوم را تا سطح بالایی بیاموزد، هر چند ممکن است زمان زیادی را بطلبد، اما طیف وسیعی از موقعیت­ها به روی او باز می­شود. تنها دانستن یک زبان دوم، می­تواند یک امتیاز عالی برای پیدا کردن شغل برای کودک در آینده باشد. کارفرمایان معمولاً تأکید زیادی بر داشتن مهارت­های ارتباطی دارند و افرادی که قادرند به زبان­های مختلف صحبت کنند، نیروی کار ارزشمندی به حساب می­آیند.

۵- داشتن یک دید واقع ­گرایانه­ تر نسبت به جهان

کودکان و حتی بزرگسالان ممکن است به طور باورنکردنی ­ای خود محور باشند. آن­ها ممکن است تصور کنند که مرکز جهان اند و جهان حول آن­ها در گردش است. یادگیری زبان خارجی به زبان آموز این نکته را یادآوری می­کند که این تصور اشتباه است.

جهان امروز کمتر به شهروندانی که فقط درگیر خودشان هستند، نیاز دارد. متأسفانه در بسیاری از فرهنگ­ها این موضوع تبلیغ می­شود که آن سرزمین و مردم آن مرکز جهان اند. یادگیری زبان دوم سبب می­شود کودکان از همان سنین پایین درک کنند که در بیرون از کشور آن­ها یک جهان بزرگ وجود دارد و کشور آن­ها مرکز آن نیست. در واقع یادگیری زبان به آن­ها کمک خواهد کرد که نحوه زندگی و ارتباطشان با افراد در آینده به شکلی انسانی­تر صورت بگیرد.

جهان سرشار از عدم تحمل و تعصب نسبت به ملیت و قومیت­ها است. یادگیری زبان­ها و به اشتراک گذاشتن آن­ها شاید بتواند تا اندازه­ای از این معضل بکاهد، هرچند که در مقیاس خیلی کوچک صورت پذیرد.

۶- پیوند خانوادگی محکم­تر

پیوندهای محکم خانوادگی می­تواند مانند یک چسب قوی اعضای خانواده را در کنار یکدیگر نگه دارد. افزودن یک زبان دوم، می­تواند سبب محکم شدن این پیوندها شود.

اگر یکی از افراد فامیل شما، یک فرد سالخورده است که به زبانی غیر از زبان شما صحبت می­کند، با آموختن آن زبان به فرزندتان، پیوندی قوی میان آن­ها ایجاد کرده اید. به این ترتیب، آن­ها خواهند توانست که بدون نیاز به واسطه با یکدیگر صحبت کنند و یکدیگر را بهتر بشناسند. افزایش مهارت کودک در آن زبان منجر به بهبود ارتباط و افزایش صمیمیت آن­ها خواهد شد.

به هم نزدیک کردن افراد از نسل­های مختلف به یکدیگر، تنها یکی از مزایای یادگیری یک زبان دوم است. آیا شما یک مهاجر هستید؟ یا این که آیا اجداد شما پیشتر به این سرزمین مهاجرت کرده اند و شما تمایل دارید به میراث اجدادی­تان احترام بگذارید؟ آموزش زبان اجدادی به فرزندتان یکی از بهترین راه­ها برای دستیابی به این هدف است. مهم نیست که آن زبان چه باشد. هر زبانی که باشد، به کودکتان این حس را القا می­کند که او حالا قادر است کلماتی را بیان کند که اجداد نادیده­اش به زبان می­ آوردند. این یک حس تعلق به فرزندتان می­بخشد که می­تواند ارتباطش را با فرهنگ خانوادگی یا قومی­اش بهبود بخشد.

7 مزیت یادگیری زبان دوم

شما همچنین می­توانید با نشان دادن تصاویری از اجدادتان که پیش­تر از سرزمین گذشته ­شان به این جا کوچ کرده ­اند، این حس را در کودکتان ارتقا دهید. نام آن­ها و دیگر اطلاعاتی که در موردشان دارید را به کودکتان بگویید. با داشتن این اطلاعات و دانستن زبان آن­ها، می­توان تجربه­ای شبیه ملاقات آن­ها را حس کرد.

۷- اعتماد به نفس

همه احساس برتری را دوست دارند و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دانستن یک زبان خارجی این حس برتری را به آن­ها خواهد بخشید. وقتی حس می­کنید که موفق شدید به یک هدف دشوار برسید، حس یک قهرمان را خواهد داشت و این طور به نظرتان می­رسد که هیچ کاری نیست که از عهده ­اش برنیایید.

یادگیری یک زبان خارجی حس عبور از خط پایان در اولین ماراتون زندگی است. وقتی به عقب نگاه می­کنید که در ابتدا چقدر دشوار بوده است، از این که حتی در لحظات ناامیدی هم متوقف نشدید و توانستید این راه با موفقیت طی کنید، احساس غرور خواهید کرد. این اعتماد به نفس، در انجام کارهای دیگر به کودکتان انگیزه دوچندان می­بخشد.

نکته آخر: انتظاراتتان را مدیریت کنید و از آموزش زبان لذت ببرید.

یادگیری یک زبان جدید به فرزندتان، دنیای تازه­ ای را به روی هر دوی شما می­ گشاید. اما باید به یاد داشته باشید که رسیدن به این هدف مستلزم حوصله فراوان و اطلاعات کافی در مورد این مهارت می­باشد. از کودکتان توقع یک زودپز را نداشته باشید و از کند بودن روند پیشرفت او ناامید نشوید.

سعی کنید که فرایند یادگیری زبان را برای کودتان مهیج جلوه دهید تا اشتیاق او به این امر افزایش یابد. رویکرد شما به عنوان یک آموزگار باید یک رویکرد مثبت باشد و به جای انتقاد کردن، سعی کنید با تشویق، فرزندتان را به یادگیری بیشتر مشتاق کنید. مطمئن باشید که این تجربه به هر میزانی که موفقیت آمیز باشد، فرزندتان در آینده به خاطر این که این فرصت را در اختیارش قرار دادید، از شما بسیار سپاسگزار خواهد بود.

حال نوبت شماست که تصمیم بگیرید. آیا مایلید کودکتان یادگیری زبان دوم را آغاز کند؟ اگر پاسختان مثبت است، برای شروع کار لازم است که زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که از نکات و راهنمایی­های ارائه شده در این مقاله، حداقل برای شروع این فرایند استفاده کنید.

ترجمه از fluentin3months

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

تماس با کارشناس