به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
چگونه یادگیری یک زبان دیگر را همین حالا به طور جدی آغاز کنیم؟

چگونه یادگیری یک زبان دیگر را همین حالا به طور جدی آغاز کنیم؟

اجازه دهید با طرح یک پرسش آغاز کنیم. اگر واقعاً قصد یادگیری یک زبان خارجی را دارید، به نظر شما در همین لحظه چه کاری باید انجام داد؟ اگر به زندگی روزمزه‌تان توجه کنید، حتماً درمی‌یابید که بیشتر زمانتان صرف فکر کردن و صحبت کردن در مورد آن‌چه می‌خواهید به آن برسید می‌شود و زمان خیلی کمی را صرف آن می‌کنید که واقعاً کاری برای رسیدن به هدفتان انجام دهید.

در واقع، مردم بسیاری چیزها می‌خواهند بی آن‌که برای رسیدن به آن‌ها کاری بکنند. همه ما دوست داریم که اندام متناسبی داشته باشیم. همه مایلیم که غذاهای سالم‌تری بخوریم. همچنین همه ما دوست داریم که زبان‌های دیگری بیاموزیم. اما به جای آن‌که بلافاصله به انجام آن‌ها همت بورزیم، تنها نقشه انجامشان را در ذهن می‌سازیم. نقشه‌ای که قرار است «به زودی» یا «فردا» یا «سال بعد» یا «زمانی که به تهران رسیدیم» عملی کنیم. این «برنامه‌ریزی ذهنی» به نحو گول زننده‌ای به ما القا می‌کند که در مسیر رسیدن به هدف قرار گرفته‌ایم. این در حالی است که در واقع هنوز کوچکترین قدمی در مسیر آن برنداشته ایم. در ادامه این مقاله با موسسه زبان آموزان پیشرو همراه باشید.

شروع یادگیری زبان از همین امروز

به ندرت پیش می‌آید که «همین حالا» را برای آغاز پروژ‌هایمان انتخاب کنیم. معمولاً «به زودی» بهترین موقع شروع آن‌هاست. همه ما تصور می‌کنیم که در آینده خواهیم توانست بسیاری از مشکلاتمان را حل کنیم. چرا که خیال می‌کنیم در آینده بسیار پرانرژی‌تر و باانگیزه‌تر خواهیم بود. تصور ما از آینده، شرایطی است که ما زمان بیشتری داریم، پول بیشتری داریم، زیباتر هستیم، زودتر از خواب بیدار می‌شویم و زندگی‌مان را بهتر مدیریت می‌کنیم.

برای یادگیری زبان نباید صبر پیشه کرد!

معمولاً آن چه ما را از شروع به کار کردن در همین لحظه بازمی‌دارد، نداشتن اطلاعات کافی نیست. در اغلب موارد، دقیقاً برعکس این حالت صادق است. ما می‌دانیم که باید بیشتر تمرین کنیم، کمتر بخوریم و سعی کنیم به زبان جدیدی که قصد فراگیری آن را داریم، صحبت کنیم. مطمئن باشید که شما در آینده، هیچ وقت اطلاعات بیشتری برای شروع به کار نسبت به آن‌چه الان می‌دانید نخواهید داشت.

شما در آینده با چالش‌های بیشتری نسبت به امروز مواجه خواهید بود. باید این را پذیرفت که اگر قصد دارید زبان انگلیسی، مجارستانی یا حتی زبان اشاره را بیاموزید، گام بعدی، شروع کردن به یادگیری است. پس به سوال اول برمی‌گردیم. اگر واقعاً قصد یادگیری یک زبان خارجی را دارید، به نظر شما در همین لحظه چه کاری باید انجام داد؟

گام هایی برای شروع یادگیری زبان انگلیسی

برای پیدا کردن پاسخ این سوال، چند نکته مهم را با هم مرور می‌کنیم.

۱- «هیچ کاری نکردن» پاسخ مناسبی نیست

مراقب باشید. فکر کردن به یادگیری انگلیسی هم مترادف است با هیچ کار نکردن. ما را به خاطر این صراحت کلام ببخشید. ولی فکر کردن محض به هدف‌ها، به هیچ عنوان شما را به آن‌ها نزدیک نمی‌کند. باید وارد عمل شد. باید توجه داشته باشید که فکر کردن به اهداف قدری فرینده است. در واقع یک سیاهچاله است که همه ما افتادن به داخل آن را تجربه کرده‌ایم. فکر کردن در مورد رسیدن به اهداف، حس خوبی به انسان منتقل می‌کند. فکر کردن به شخصیتمان در آینده، یا به بیان بهتر، شخصیت خیالی ما در آینده که بسیار اعجاب آور هم خواهد بود، ما را هیجان‌زده می‌کند.

خیالبافی

ممکن است شروع کنید به تجسم آینده، آینده‌ای از جنس آنچه دوست دارید. آینده‌ای که در آن شما اسپانیایی آموخته اید. سپس به اسپانیا سفر کرده-اید. دوستان اسپانیایی پیدا کرده‌اید. در یک رستوران با لهجه عالی اسپانیایی بهترین غذا را سفارش می‌دهید و می‌توانید ۳۰ نوع نوشیدنی اسپانیایی را نام ببرید. این داستان ذهنی، تصوری است از پیمودن تمام پله‌های لازم برای رسیدن به موفقیت. پردازش این داستان در ذهن، شما را مسرور می‌کند. اما حقیقت این است که شما هیچ نکرده اید. تنها فکر کرده-اید. بدون دست به کار شدن در همین لحظه، شما حتی یک گام هم به پیش نمی-روید.

برنامه‌ریزی: لازم اما غیر کافی

برنامه ریزی برای یادگیری انگلیسی هم دقیقاً مترادف است با هیچ کار نکردن. حتی بهترین برنامه ریزی هم به تنهایی برای شما کاری انجام نمی-دهد. آن‌ها فقط افکارتان را سازماندهی می‌کنند. برنامه ریزی عبارت است از فکر کردن در مورد انجام دادن و تصمیم‌گیری در مورد نحوه و زمان انجام کار. با این حال، این فرایند فقط در ذهن انجام می‌شود و در عمل هیچ کاری نمی‌کند و مطمئناً به تنهایی منجر به یادگیری زبان نخواهد شد.

۲- تحقیق در مورد بهترین راه یادگیری زبان، پاسخ مناسبی نیست

همانند فکر کردن، گذراندن ساعات فراوان در گوگل برای جستجوی بهترین راه یادگیری زبان نیز به معنای انجام کار نیست. با این حال، به طرز گول زننده‌ای این حس را القا می‌کند که واقعاً مشغول انجام کاری هستید. ذخیره وبسایت‌ها در نرم افزار جستجوگرتان و تعیین علاقه‌مندی‌هایتان در فروشگاه اینترنتی کتاب، این حس را ایجاد می‌کند که مشغول انجام کاری هستید. به این حس اعتماد نکنید. این یکی از مارپیچ‌های هزارتویی است که به جای این که به شما کمک کند، انرژی شما را زایل می‌کند. چرا که همیشه پست‌هایی از وبلاگ‌ها وجود دارد که شما نخوانده‌اید، کلیدواژه‌هایی موجود است که شما در گوگل جستجو نکرده‌اید و محصولاتی که تا کنون به آن‌ها توجه نکرده‌اید. پس همواره آن‌قدر اطلاعات وجود دارد که تمام وقت شما را صرف جستجو کند.

دودل نشوید

بدترین اتفاقی که می‌تواند بیفتد این است که پس از صرف ساعت‌ها مطالعه پیشنهادات در مورد یادگیری زبان، توانایی تصمیم گیری‌تان در مورد این که از کدام دوره آموزش زبان استفاده کنید، کاهش می‌یابد. همچنین در مورد انتخاب تکنیک مناسب یادگیری هم دچار تردید می‌شوید. در نهایت حاصل جستجوهای طولانی شما، ناامیدی و سرگردانی می‌شود. حتی ممکن است به این نتیجه برسید که انجام این کار بسیار دشوار است. پس پیش از شروع به کار، از آن دست می‌کشید. البته پیدا کردن بهترین روش انجام کار بسیار دشوار است. حتی اگر غیرممکن نباشد، واقعاً سخت است. بنابراین راه دیگری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۳- «فقط این کار را بکن»، پاسخ مناسبی نیست

عبارت «فقط این کار را بکن» در مورد یادگیری انگلیسی چندان به کار نمی‌آید. علت آن این است که این عبارت یک علامت سوال ایجاد میکند که منظور از «این کار» چیست؟ یک پرسش تکراری زبان آموزان این است که «برای یادگیری زبان چکار باید کرد؟» و در واقع، پاسخ به این سوال هیچ ابتدا و انتهایی ندارد. به عبارت دیگر، هیچ پاسخی برای این پرسش وجود ندارد. هیچ کار مشخصی وجود ندارد که شما برای یادگیری زبان تنها به انجام آن اکتفا کنید.

چگونه یادگیری یک زبان دیگر را همین حالا به طور جدی آغاز کنیم؟

انتخاب با خودتان

گزینه‌های فراوانی وجود دارد. تنها خود شما هستید که از میان طیف وسیع روش‌ها و منابع یادگیری زبان، می‌توانید بهترین گزینه را که مناسب شماست، تشخیص دهید و انتخاب کنید. تنها چیزی که لازم است همیشه به خاطر داشته باشید این است که بهتر است زمان‌هایی را که صرف فکر کردن در مورد برنامه ریزی یا جستجوی بهترین روش می‌کنید، صرف مطالعه و مکالمه به آن زبان کنید. توصیه‌ای که می‌توان به شما کرد این است: شروع کنید.

یادگیری زبان را شروع کنید

مهم نیست از کجا شروع کنید. مهم نیست که کتاب زبان یا آموزش‌هایی که از اینترنت دانلود کرده‌اید، بهترین نیستند. فقط کافی است شروع کنید. شروع کنید به یادگیری، صحبت کردن و خواندن. با این کار مطمئن باشید، بیش از زمانی که صرف برنامه‌ریزی یا جستجو می‌کنید، زبان می‌آموزید. سوالی که در ابتدای این بخش از شما پرسیدیم این بود: « گر واقعاً قصد یادگیری یک زبان خارجی را دارید، به نظر شما در همین لحظه چه کاری باید انجام داد؟» نکته کلیدی در این سوال، «همین لحظه» است. این که چه پاسخی به این سوال می-دهید، چندان مهم نیست. تنها کافی است شروع کنید. همین لحظه شروع کنید.

واقعاً قصد یادگیری زبان دارید؟

اگر نمی‌خواهید همین الان شروع کنید، باید از خودتان بپرسید، آیا این واقعاً همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید؟ حقیقت این است که برخی افراد، واقعاً نمی‌خواهند که ژاپنی صحبت کنند. آن‌ها تنها فکر کردن به این موضوع را دوست دارند. در نتیجه، آن‌ها تنها زمانشان را صرف فکر کردن به این موضوع می‌کنند که صحبت کردن به زبان ژاپنی چقدر جالب است. با این حال، آن‌ها هرگز قصد یادگیری زبان ژاپنی را ندارند. اما اگر شما واقعاً قصد یادگیری ژاپنی را دارید، شروع کنید. همین الان شروع کنید.

چطور می‌توان «شروع کرد»

حتماً تاکنون دوره‌های آموزش زبانی به چشمتان خورده است که ادعا می‌کنند در مدت کوتاهی توانایی شما را در یک زمینه خاص بهبود می‌بخشند. جالب است بدانید که افراد زیادی هستند که پس از استفاده از این دوره‌ها به نتیجه مطلوبی می‌رسند. بگذارید مثالی بزنم. چندی پیش دوره آموزش زبانی در اینترنت ادعا کرد که ظرف ۷ روز می‌تواند فرد را قادر به انجام یک مکالمه ساده کند. در انتهای دوره، پیام‌های تشکر فراوانی فرستاده شده بود که نشان از رضایت استفاده کنندگان داشت. شاید تعجب کنید که چطور این کار ممکن است. اولین گام این دوره این بود: بگویید Hello . سپس باید بیاموزید که بگویید My name is . پس از آن باید بیاموزید که بگویید Nice to meet you . این روند به همین ترتیب ادامه می‌یافت.

ترفند خاصی لازم نیست

پس ملاحظه می‌کنید که هیچ ترفند خاصی برای شروع کار استفاده نشد. این فقط یک شروع بود و البته چون آموزش انگلیسی برای صحبت کردن با دیگران است، پس Hello یک شروع مناسب است. البته شما ممکن است بخواهید با جمله دیگری آغاز کنید. اگر آن جمله به شرایط شما مرتبط است، آن هم خوب است.

آیا آماده شروع هستید؟

البته ما می‌توانیم نکات و ترفندهای زیادی را به شما معرفی کنیم که شانس موفقیت شما را افزایش دهد. دقیقاً این همان کاری است که سال‌هاست داریم انجام می‌دهیم. اما از این پس بهتر است به جای به حافظه سپردن تکنیک‌های فراوان، وارد عمل شوید. سعی کنید همان ایده‌هایی را که تاکنون آموخته اید، به کار ببرید.

چند نکته و ترفند کلیدی برای موفقیت در یادگیری زبان جدید

حال که توانستیم شما را متقاعد کنیم همین الان شروع کنید، بعضی نکات کلیدی برای شروع کردن را یادآوری می‌کنیم.

۱-   یادگیری زبان را همراه یک دوست، یک گروه یا یک شبکه‌ای از افراد آغاز کنید.

۲-    هدفتان را با دیگران در میان بگذارید.

۳-    تکنیک‌های مختلف را امتحان کنید. از راه‌های مختلف وارد شوید و هر زمان که برایتان کسل کننده شد، راه دیگری را امتحان کنید.

مزیت استفاده از انواع تکنیک‌ها

یکی از دوستان ما، اولین سفر برای تقویت زبان انگلیسی‌اش را به لندن رفته بود. او در انتهای این سفر، اهمیت آموزش زبان از راه‌های مختلف را بیان کرد. این کلید موفقیت است، نه این که مدت‌های زیادی را صرف پیدا کردن بهترین راه آموزش زبان کنیم. اگر در حین یادگیری از روش‌ها و منابع مختلف استفاده کنید، سریع‌تر خواهید آموخت. اصلاً خود را ملزم به شروع با یک روش خاص نکنید. تنها کافی است که با یک روش شروع کنید و اگر برایتان کسل کننده شد، روش دیگری را امتحان کنید.

چگونه یادگیری یک زبان دیگر را همین حالا به طور جدی آغاز کنیم؟

هدفتان را منتشر کنید

اگر هدفتان را در پیج شخصی ایستاگرام، وبسایت شخصی، انجمن‌های اینترنتی یا هر فضای دیگری منتشر کنید، شما را وادار می‌کند که سعی در رسیدن به آن کنید. اگر هدفتان را به دیگران بگویید، مجبور می‌شوید که فوراً شروع کنید. اگر برایتان مقدور است، در پیرامون سایر افرادی که مشغول یادگیری یک زبان خارجی هستند قرار بگیرید. آن‌ها می‌توانند انگیزه شما را افزایش دهند، به شما ایده‌های تازه‌ای ارائه کنند و به هر طریقی شما را به سمت جلو هدایت کنند.

در مکان مناسب قرار بگیرید

مکانی که در آن به یادگیری زبان اهتمام می‌ورزید، خیلی مهم است. بودن در جمع ده‌ها زبان‌آموز دیگر و مشاهده پیشرفت آن‌ها به شما انگیزه دوچندان می-بخشد.

همین لحظه شروع کنید

پس همین الان اهدافتان از آموزش زبان را مشخص کنید. آن‌ها در تمام صفحات شخصی‌تان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. به این ترتیب شما مجبور می‌شوید که برای رسیدن به اهدافتان همین حالا شروع کنید. از این لحظه به بعد، چالشی که با آن مواجهید این است: شروع کنید. یک کتاب آموزش انگلیسی بردارید. در یک وبسایت آموزش انگلیسی عضو شوید و سعی کنید بگویید «Hello». همین حالا با جدیت شروع کنید.

fluentin3months

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =

تماس با کارشناس