به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان

۱۳ نکته برای یادگیری زبان خارجی

امروزه یادگیری زبان های خارجی یکی از ضرورتی ترین آیتم ها برای پیشرفت در عرصه های مختلف است. یادگیری زبان برای هر فردی لازم است چرا که هر کس در طول عمر خود حداقل چندین سفر خارجی خواهد رفت. هنگامی که در یک کشور خارجی اقامت داشته باشید، آنوقت اهمیت یادگیری زبان را خواهید فهمید.

یادگیری زبان نیاز به تلاش فراوان دارد و کار ساده ای نیست. اما در این مقاله نکاتی به عنوان میانبر یادگیری زبان، بیان می کنیم.

 ۱ – مکالمه

یکی از بهترین میانبرهای یادگیری زبان، مکالمه است. مکالمه با افرادی که تسلطشان بر زبان، بیشتر از شماست. یک ساعت مکالمه با این افراد برابر با ۵ ساعت کلاس زبان یا مطالعه شخصی زبان است. یادگیری زبان با استفاده از مکالمه باعث افزایش انگیزه می شود. مکالمه مداوم با فردی که دارای دانش زبانی بیشتری از شماست، خیلی بیشتر از هر کتاب یا برنامه ی صوتی به شما دانش و انگیزه خواهد داد. به علاوه با استفاده از مکالمه، حفظ کردن لغات آسان تر است و به کارگیری یک یا دو بار هر لغت در مکالمه ها خیلی بیشتر از خواندن کتاب و فلش کارت و … در ذهن می ماند.

۲ – زمان مطالعه زبان، باید فشرده باشد تا این که طولانی

برای یادگیری زبان، بهتراست به صورت فشرده مطالعه کنید به عنوان مثال مطالعه زبان در سه ساعت برای یک هفته، بسیار بهتر است از مطالعه زبان در یک ساعت برای سه هفته. کلاس های زبان به دلیل این که ساعات آموزشی کمی در هفته دارند و بین آن ها فاصله زیاد است، یادگیری برای فراگیران چندان موثر نیست و مطالب به زودی فراموش می شود به همین دلیل کلاس‌های زبان نسبت به صَرف‌ وقت و هزینه‌‌‌شان ناکارآمد هستند.

در کلاس های زبان به علاوه سرعت یادگیری کند است و متناسب با سرعت یادگیریِ کندترین دانشجوی کلاس‌ پیشرفت می‌کند.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

۳ – یادگیری زبان را با لغت های پرکاربرد شروع کنید

سعی کنید یادگیری زبان را با ۱۰۰ لغت پرکاربرد آغاز کنید. البته درکنار این ۱۰۰ لغت باید برخی از نکات دستوری را بیاموزید تا بتوانید با این لغات جمله بسازید. آنقدر با این ۱۰۰ لغت جمله بسازید تا به خوبی ملکه ذهنتان شود و راحت بتوانید با آن ها جمله بسازید.

۴ – یک اپلیکیشن دیکشنری خوب در تلفن همراهتان داشته باشید

امروزه با وجود نرم افزارهای دیکشنری دیگر استفاده از کتاب های دیکشنری کاهش یافته است چرا که استفاده از آن ها بسیار آسان تر از استفاده از کتاب است و کلمات به راحتی و در کمترین زمان پیدا می شوند. همچنین با پیدا کردن لغات از روی این نرم افزارها، کلمات در ذهن ماندگار می شوند و موجب تقویت مکالمه می شود.

از سوی دیگر، استفاده از این دیکشنری ها نیز موجب می شود در ذهن خود، زبان خارجه را تمرین کنید. برخلاف این که همه ی ما عادت داریم که به زبان مادری تمرین کنیم، تمرین کردن زبان خارجه در ذهن موجب خلق مکالمات در ذهن شده و یادگیری  زبان را تقویت می کند.

۵ – الگوهای تلفظی و لغات پرکاربرد

سعی کنید الگوهای تلفظی را یاد بگیرید. به علاوه برای یادگیری ۱۰۰ لغت پرکاربرد، از دوره های آموزشی صوتی و یا آنلاین بهره ببرید. اما این دوره ها نباید مانع از مکالمه شما با دیگران شود و جای آن ها را بگیرد. مکالمه ها باعث می شود که یادگیری زبان از حالت طوطی وار در بیاید.

پس بلافاصله پس از این که ۱۰۰ لغت پرکاربرد را یاد گرفتید، روی مکالمه تمرکز بیشتری داشته باشید. ۵۰ درصد تعاملات زبان های مختلف، شامل ۱۰۰ لغت پرکاربرد آن زبان است همچنین ۸۰ درصد تعاملات شامل ۱۰۰۰ کلمه پرکاربرد و ۹۹ درصد تعاملات هر زبان شامل ۳۰۰۰ لغت پرکاربرد در آن زبان است. لذا باید تا می توانید این لغات پرکاربرد را یاد بگیرید تا مکالمات شما بی نقص تر و کامل تر شود و نیازی به دیکشنری نداشته باشید.

باز هم تأکید می کنیم که یادگیری ۱۰۰ لغت پرکاربرد اول بسیار مهم است و تا وقتی که نتوانستید این کلمات را به خوبی یاد بگیرید و جمله بسازید، سراغ لغت دیگری نروید. افرادی به اشتباه فکر می کنند که هر چه دایره لغات بیشتری داشته باشند، یادگیری شان بهتر است. تا وقتی مکالمات ابتدایی به خوبی آموخته نشود، یادگیری لغات بیشتر، فقط هدر دادن انرژی و وقت است.

۶ – بهترین و مؤثرترین روش در یادگیری از نظر زمان، آموزش خصوصی زبان است

درست است که گرفتن یک مربی خصوصی نیاز به هزینه ی بیشتری دارد اما این کار سریع ترین روش برای آموزش زبان است. با یک مربی خصوصی خوب، با روزی دو ساعت آموزش بعد از چند هفته به سطح خوبی از مکالمه می رسید.

۷ –  با کسی که زبان مادری اش، زبان مورد نظر شماست، آشنا شوید

با تمرین با چنین فردی در عرض یک ماه می توان زبان خارجی را به صورت روان آموخت. چنانچه چنین فردی را برای مکالمه پیدا نکردید، سایت هایی هستند که می خواهند زبان مادری شما را یاد بگیرند و در عوض زبان خودشان را با شما تمرین کنند و شما می توانید آن ها را در اینترنت پیدا کنید.

۸ – چت کردن با زبان خارجی در شبکه های اجتماعی

چت کردن در شبکه های اجتماعی با افرادی که به زبان مورد نظر تسلط دارند یا زبان مادری آن ها زبان مورد نظر است، می تواند خود یک کلاس آموزشی زبان خارجی باشد. برای کمک به حرف زدن بهتر در شبکه ها می توانید از سرویس ترجمه ی گوگل (Google Translate ) استفاده کنید.

یادگیری زبان

۹ – از مغز زیاد کار بکشید

برای آموختن زبان باید از مغز، تا حد امکان و تا جایی که مغز سوت بکشد، کار بکشید. در ابتدای یادگیری زبان، به زودی به این مرحله خواهید رسید اما کم کم به جایی خواهید رسید که ساعت ها به مکالمه به زبان خارجی خواهید پرداخت بدون این که به مغزتان فشار آید.

۱۰ – استفاده مکرر از یک لغت جدید

در هنگام مکالمه با افراد، چنانچه لغت جدیدی را شنیدید، برای این که فراموش نکنید باید آن را در جمله های مختلف به کار ببرید تا ملکه ی ذهن شود.

۱۱ – از برنامه ‌های تلویزیون، فیلم ‌های سینمایی، روزنامه‌ ها و مجلات به عنوان منابع تکمیلی استفاده کنید

استفاده از این منابع می تواند به یاری شما در یادگیری هر چه بهتر زبان خارجی بیاید و یادگیری شما را بروز نگه دارد. اما این منابع نباید به عنوان تمرین اصلی در نظر گرفته شود.

۱۲ – در کشورهای خارج، برای یادگیری زبان خجالت را کنار بگذارید

شما می توانید اگر در کشور خارجی زندگی می کنید، برای یاد گرفتن زبان، خود را به نادانی بزنید و از هر کس در رابطه با هر چیزی سوال بپرسید. اکثر افراد دوستانه به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

۱۳ – و در پایان از زبان لذت ببرید

برای یادگیری زبان، افرادی را پیدا کنید که از گفتگو با آن ها به زبان خارجی، لذت می برید. خواندن کتاب تنها، انگیزه شما را برای یادگیری کم می کند و یادگیری اینگونه لذت بخش نخواهد بود. باید به دنبال راهی باشید که یادگیری زبان خارجی را برای شما لذت بخش کند.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =

تماس با کارشناس