به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان

۱۰ نکته برای یادگیری هر زبانی از یک متخصص

اکثر ما آدم ها دوست داریم که علاوه بر زبان مادری خودمان یک یا چند زبان دیگر را یاد  بگیریم. اما سوال اینجاست که چگونه می توان این کار را انجام داد؟ برای یادگیری زبان (آن هم زبان غیر مادری)، بایستی یکسری نکات مهم را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم تا موفق شویم. در این مقاله میخواهیم ۱۰ نکته برای یادگیری زبان را از قول متیو یولدن بیان و بررسی کنیم. متیو را می‌توان چندین نفر در نظر گرفت! چرا که او بیش از ۱۹ زبان مختلف را میفهمد و به ۹ مورد از آنها کاملاً مسلط می باشد. توانایی این را دارد که مرتباً زبان صحبت کردن خودش را تغییر دهد و از طریق آن زبان ها با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. این تغییر زبان او را می توان، مشابه تغییر رنگ آفتاب پرست برای سازگاری با محیط دانست. به خاطر تسلط وی بر زبان های مختلف، به سختی می‌توان تشخیص داد که او انگلیسی زبان است. یقیناً، میتوان او را یک متخصص در این زمینه دانست. بنابراین، توصیه ها و تجربه‌های ایشان می‌تواند، برای موفقیت در یادگیری زبان، بسیار مفید و موثر باشد. اگر شما هم مثل ما مشتاق یادگیری زبان دیگری غیر از زبان مادری خود هستید، بهتر است که قلم و کاغذ خود را برداشته و توصیه‌های متیو را یادداشت نمایید. اجرای این ۱۰ نکته مهم در یادگیری هر زبانی مفید واقع خواهد شد. این مقاله توسط موسسه زبان آموزان پیشرو ترجمه و تهیه شده است.

۱۰ نکته بسیار مهم برای یادگیری زبان مورد نظرتان

۱- انگیزه شما از یادگیری زبان چیست؟

به توصیه متیو یولدن، اولین نکته این است که انگیزه خودتان را از یادگیری زبان بدانید. به عبارت ساده‌تر: چرا و برای چه میخواهید زبانی دیگر را بیاموزید؟ بهتر است، دلیل محکمی برای انجام این کار داشته باشید. در این صورت، احتمال اینکه شما در این مسیر باقی بمانید و با قدرت ادامه دهید، بیشتر خواهد شد. مثلاً، میخواهید به زبان فرانسوی صحبت کنید و دیگران را شگفت زده نمایید؟ یا اینکه دوست دارید زبان فرانسه را بیاموزید و با فرانسوی زبان ها ارتباط صمیمانه تری برقرار کنید؟ بنظر، دلیل دوم، انگیزه بهتری نسبت به دلیل اول می باشد. به گفته متیو علاوه بر انگیزه، تعهد داشتن بسیار مهم است. یعنی به خوبی فکر کنید و با خودتان عهد محکمی ببندید. بگویید: من قصد دارم این زبان را یاد بگیرم، پس هرچه در توان دارم، به این زبان، با این زبان و برای این زبان انجام خواهم داد. این مانند یک سوگند است. تصمیم بگیرید و در رسیدن به هدفتان از هیچ تلاشی کوتاهی نکنید.

یافتن شریک و همراه برای یادگیری زبان

۲- یافتن شریک و همراه

برای یادگیری زبان، یک همراه و همقدم انتخاب کنید. این همسفر شما در این مسیر می‌تواند، خواهر، برادر و یا حتی نوعی شریک زندگی باشد. مثلاً شریک متیو در یادگیری زبان، برادر دو قلوی او به نام مایکل (super polyglot bros) بوده است. آنها در ۸ سالگی به مقابله با اولین زبان خارجی خود که یونانی بود، پرداختند. پس از آن موفق به یادگیری چندین زبان دیگر هم شده اند. به گفته متیو، آنها بسیار با انگیزه هستند و با رقابت، یکدیگر را تحت فشار قرار میدهند. مثلاً اگر هر کدام از آن ها بفهمد که دیگری بیش از آن آموخته است، به تلاش بیشتر می پردازد تا از او جا نماند. بنابراین وجود یک شریک و همسفر به شما کمک می کند تا دائماً، در حال تلاش و رقابت دوستانه با یکدیگر باشید. این باعث می شود که انگیزه و انرژی شما برای ادامه راه تقویت شود.

۳-  با خود حرف بزنید!

برادر دو قلوی متیو شریک خوبی برای او بوده است. ولی نگران نباشید اگر که شریکی برای یادگیری زبان ندارید. شما میتوانید با خودتان صحبت کنید؟! چه اشکالی دارد که زمان حرف زدن با خودتان، به زبان دیگری غیر از زبان مادری صحبت کنید؟ این یک ایده عالی برای تمرین کردن است. در این روش، شما بطور مداوم، در هر لحظه و هر مکانی به خودتان دسترسی دارید. همچنین با این روش، کلمات و عبارات جدید در ذهن شما مرور می‌شود. این کار باعث می‌شود که اعتماد به نفس خودتان تقویت کنید و همیشه آماده صحبت کردن با دیگران باشید.

۴-  صحبت با دیگران

هدف اکثر ما از یادگیری زبان این است که بتوانیم در دنیای واقعی برای برقراری ارتباط با دیگران از آن استفاده کنیم. قرار نیست که فقط به دنبال عبارات و قواعد در بین کتاب های درسی باشیم، یا اینکه تنها به حرف زدن با خودمان مشغول شویم. در واقع، با قرار گرفتن در محیط روزمره و از طریق صحبت کردن با دیگران، آموخته های خود را به طور چشمگیری تقویت نمایید.

یادگیری زبان از طریق صحبت با دیگران

۵- ایجاد سرگرمی با زبان مورد نظر

در مسیر یادگیری زبان جدید، به دنبال این باشید که به روش خلاقانه و به کمک آن زبان، یک سرگرمی و تفریح برای خودتان ایجاد کنید. مثلا سرگرمی super polyglot bros برای تمرین زبان یونانی، ضبط و نوشتن آهنگ ها بوده است. شما می توانید به همراه دوست خودتان، یک نمایش رادیویی بسازید، شعری بنویسید و یا هر سرگرمی دیگری که به تمرین و تقویت زبان شما کمک می کند. اگر هنوز نمی دانید که چگونه به کمک زبان جدید سرگرمی ایجاد کنید، بهتر است که نکته قبلی را با دقت بیشتری دنبال کنید. صحبت کردن با دیگران (نکته چهارم) می‌تواند منجر به ایجاد یک ایده مناسب برای سرگرمی شود.

۶- کودکانه رفتار کنید

منظور ما این است که تلاش برای یادگیری زبان را از کودکان الهام بگیرید. بسیاری از مطالعات انجام شده، این جمله افسانه ای که «کودکان ذاتاً بهتر از بزرگسالان قادر به یادگیری هستند» را رد می کنند. تمایل به بازی کردن با زبان، تمایل به اشتباه و… می تواند، برگ برنده کودکان در یادگیری باشد. این فاکتورها کمک می کنند تا در مورد چیستی یک زبان، کمتر پیش داوری کنیم و با سرعت بهتری یادگیری آن را ادامه دهیم. معمولاً اشتباه کردن کودکان امری طبیعی به نظر می آید، در حالیکه مشاهده همان اشتباه از یک فرد بزرگسال به تابوی اجتماعی تبدیل شده است. سعی کنید، به جای جمله «من نمیتوانم» بیشتر از جمله «من هنوز آنرا یاد نگرفته ام» استفاده کنید. زنجیر تابوی اجتماعی را با دانستن مفهوم جمله دوم، از خودتان رها کنید. با اجرای جمله دوم، شما پس از هر اشتباه، آنقدر تلاش می کنید تا بالاخره موفق شوید. این در حالی است که از جمله اول بیشتر رنگ و بوی شکست دارد.

یادگیری زبان بصورت کودکانه

۷- راحت طلب نباشید

از مهمترین نکات یادگیری زبان این است که خودتان را در شرایطی قرار دهید که هر لحظه امکان اشتباه وجود دارد. میتوانید با غریبه ها به زبان خودشان وارد مکالمه شوید. مثلاً راهنمایی بخواهید، غذای سفارش دهید و یا حتی یک شوخی مؤدبانه بیان کنید. با تمرین این کار، راحتی صحبت کردن شما در موقعیت های مختلف بیشتر خواهد شد. متیو می گوید: در ابتدا شاید با دشواری و اشتباهاتی در تلفظ، دستور زبان، نحو و یا درک گفته‌های طرف مقابل روبرو شوید. از قرار گرفتن در این شرایط نترسید. با این کار، همان احساسی که در هر زبان مادری وجود دارد را در خودتان ایجاد و تقویت کنید تا به فردی بومی در آن زبان تبدیل شوید.

۸- بشنوید

این مرحله می‌تواند، ساده ترین و راحت ترین کار در یادگیری زبان باشد. قبل از اینکه صحبت کنید، شنیدن عبارات آن زبان برای بار اول عجیب می باشد. پس خودتان را در معرض شنیدن آن زبان قرار دهید تا گوش و ذهن شما برای صحبت کردن به آن زبان، آشنا تر و آماده تر شود. به گفته متیو یولدن: هر چیزی را میتوانیم تلفظ کنیم مگر اینکه عادت به انجام آن نداشته باشیم. وی میگوید: وقتی که در حال یادگیری زبان اسپانیایی بودم، تلفظ برخی کلمات مانند perro و reunio’n دشوار بود. بهترین راه برای مسلط شدن بر تلفظ کلمات، تصور کردن نحوه تلفظ آنهاست، که این کار را انجام دادم و آنها را آسان تر تلفظ کردم.

مهارت شنیداری در یادگیری زبان

۹- تماشاگر صحبت دیگران باشید

تلفظ کلمات در زبان های مختلف، نقاط متفاوتی از لب، زبان و گلوی ما را درگیر میکند که باعث تولید صداهای خاصی می شود. شاید کمی عجیب به نظر برسد! اما برای یادگیری زبان، بهتر است که به صحبت کردن افراد بومی آن زبان دقت کنید. بعد از اینکه به خوبی صحبت کردن آنها را تماشا کردید، سعی کنید با تقلید کردن، آن صداها و لحن صحبت ایجاد نمایید. مطمئن باشید که با تکرار و تمرین موفق خواهید شد. در ضمن، اگر به شخص بومی آن زبان دسترسی ندارید، از فیلمها و تلویزیون‌های خارجی بهره بگیرید.

۱۰- خودتان غرق کنید!؟!

شما متعهد شده اید که یادگیری زبان را انجام دهید. واقعاً به چه روشی و چگونه می‌توان زبان های مختلف را یاد گرفت؟ توصیه متیو برای یادگیری زبان، روش ۳۶۰ درجه است. در این روش، مهم نیست که از چه ابزاری برای یادگیری استفاده میکنید بلکه این اهمیت دارد که شما در تمرین هر روزه غرق شوید. متیو دوست دارد که با اشتیاق زیاد، مطالب بیشتری را بیاموزید. هدفش را به طور جدی دنبال میکند و آموخته‌های خودش را در نوشتن ایمیل، صحبت کردن با خود، گوش دادن به موسیقی و کارهای مختلف روزانه مورد استفاده قرار می‌دهد. خلاصه اینکه هر روشی استفاده میکند تا اینکه خودش را در معرض تمرین زبان قرار دهد.

سخن پایانی در مورد یادگیری زبان

اینکه تصمیم گرفته‌اید تا یادگیری زبان را انجام دهید، بسیار عالی است. قبل از شروع، این نکته مهم را در نظر بگیرید که بهترین پاداش یادگیری زبان برقراری ارتباط و صحبت کردن با دیگران می‌باشد. اینکه شما معنی صحبت دیگران را متوجه میشوید، لذت بخش است. توجه به این نکته می‌تواند، انگیزه و انرژی شما را برای شروع کار و ادامه مسیر، افزایش دهد. از اینکه در ابتدای راه توانایی و تسلط زیادی بر زبان مورد نظر ندارید، به هیچ وجه نگران نباشید. میتوانید، تعامل و مکالمه با افراد را بر پایه این جمله آغاز کنید: “من می آموزم و دوست دارم که تمرین کنم”. مطمئن باشید که اکثریت مردم، نه تنها در برابر اشتباهات ابتدایی شما صبوری میکنند، بلکه با تشویق های خودشان شما را در انجام این کار حمایت خواهند کرد. بنابراین، جسور باشید، تلاش کنید و موفق شوید.

منبع: babbel.com

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهار =

تماس با کارشناس