به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
9 اثر شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی بر بهبود سلامتی

۹  اثر شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی بر بهبود سلامتی

آیا به دنبال راهی برای دستیابی به یک مغز  فعال­تر یا یک حافظه قوی­تر هستید؟ برخلاف آنچه به نظر می­رسد، دستیابی به این­ها بسیار آسان است. حتماً تاکنون متوجه شده ­اید که آموختن یک زبان خارجی می­تواند سبب پیشرفت شما در حرفه­ تان شود. اما دلایل بسیاری نیز وجود دارد که ثابت می ­کند یادگیری یک زبان دیگر می­ تواند اثرات مثبتی بر سلامت شما نیز داشته باشد. یادگیری زبان شما را باهوش­ تر می­ کند، قدرت تصمیم ­گیری­ تان را ارتقا می ­دهد و همچنین سبب سلامت مغز در دوران پیری می­ شود. پس حالا موقع آن است دوباره سراغ کتاب­ های آموزش زبان­تان بروید و گرد و خاک روی آن­ها را پاک کنید. در ادامه این مقاله از زبان آموزان پیشرو برخی از این تأثیرات شگفت انگیز را با هم مرور می­ کنیم.9 اثر شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی بر بهبود سلامتی

اثرات شگفت انگیز یادگیری زبان دوم

  1. مهارت­های تصمیم­ گیری بهتر

توانایی صحبت به یک زبان خارجی، سبب می ­شود که تصمیمات بهتری اتخاذ کنید. نتایج مطالعات دانشگاه شیکاگو نشان می­ دهد که مردمی که قادرند به دو یا چند زبان صحبت کنند، بهتر می ­توانند در شرایط مختلف ظرافت­ های موجود در موضوعات را در نظر گرفته و تصمیم مناسبی بگیرند. درک پیچیدگی­ های موضوعات و شرایط مختلف می ­تواند منجر به اتخاد تصمیم­های منطقی در مقاطع مختلف زندگی شود. به عبارت دیگر، صحبت کردن به یک زبان دیگر، می­تواند با بهبود در مهارت تصمیم­ گیری شما سبب ارتقای سطح زندگی­تان شود.

  1. حافظه بهبود یافته

یادگیری یک زبان خارجی می­تواند حافظه شما را بهبود بخشد. اخیراً نتایج یک پژوهش تجربی منتشر شده در مجله روانشناسی کودک نشان داد که یادگیری یک زبان خارجی تأثیر خارق­ العاده­ای بر حافظه کودک دارد. نتایج این مطالعه نشان می­دهد که کودکانی که قادرند به دو زبان صحبت کنند، بیش از کودکانی که تنها به یک زبان صحبت می­کنند، در انجام وظایفشان از حافظه کاری استفاده می­ کنند (حافظه کاری حافظه­ ای است که به ذخیره و پردازش اطلاعات در یک بازه زمانی کوتاه می­پردازد). نتیجه ­گیری این پژوهش بیانگر این بود که دانستن بیش از یک زبان، حافظه کاری کودک را ارتقا می­ بخشد. اگر به نظرتان می­رسد که داشتن حافظه کاری قوی­تر می­تواند منجر به بهبود وضعیت تحصیلی­ یا زندگی روزمره ­تان شود، یادگیری یک زبان خارجی، دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

  1. افزایش تمرکز و توجه

جالب است بدانید مزایای یادگیری یک زبان خارجی به همین­ چند مورد ختم نمی­ شود! صحبت به یک زبان دوم، تمرکز شما را افزایش می­ دهد و سبب می ­شود که بتوانید به خوبی از پس حواس پرتی­ها برآیید. یک شخص دوزبانه به راحتی می­تواند از یک زبان به زبان دیگر تغییر زبان دهد. لذا می­تواند تصمیم بگیرد که برای یک شرایط خاص کدام یک از آن زبان­ها مناسب­تر است (و از کدام یک از آن زبان­ها باید اجتناب کند). این فرایند منجر به بهبود عملکرد ذهن در تمرکز بر اطلاعات و دسته ­بندی آن­ها می­شود. به طور کلی می­توان گفت که یک شخص دوزبانه، خیلی بهتر می­تواند بر آن­چه انجام می­دهد، نظیر خواندن و نوشتن تمرکز کند و بتواند با سرو صدا و سایر عوامل حواس پرتی کنار آید.9 اثر شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی بر بهبود سلامتی

  1. بهبود توانایی انجام چند کار به طور همزمان

مورد دیگری که به موارد قبلی هم بی ارتباط نیست، قابلیت انجام چند کار به طور همزمان است. یک مطالعه انجام شده توسط NIH نشان می­دهد به این خاطر که افراد دوزبانه حافظه کاری بهتری دارند و قابلیت بالاتری در تمرکز و دوری جستن از حواس­پرتی­ها دارند، می­ توانند به راحتی از انجام یک کار به انجام کار دیگری مشغول شوند (درست به همان ترتیب که از یک زبان به زبان دیگر تغییر زبان می­دهند). بنابراین، توانایی صحبت کردن به دو زبان مختلف، شما را قادر می­سازد که از پس انجام چند کار به طور همزمان برآیید.

  1. افزایش توانایی یافتن تمایز و اختلاف

مزایای استفاده از چند زبان، حتی از پیش از آن­چه کودک قادر به صحبت کردن شود، آغاز می­گردد. یک پژوهشگر از دانشگاه بریتیش کلمبیا به این نتیجه رسید که کودکانی که در خانواده­های چند زبانی زندگی می­کنند، زمانی که صحبت می­کنند می­توانند بین زبان­های مختلف تمایز قائل شوند، حتی اگر با آن زبان­ها آشنا نباشند. برای مثال، در خانواده­ای که به دو زبان انگلیسی و فارسی صحبت می­کنند، کودک قادر خواهد بود که اختلاف بین دو زبان دیگر مانند اسپانیایی و فرانسوی را متوجه شود. اساساً این که کودک در معرض دو زبان قرار بگیرد، حساسیت ادراکی او به مطالب ناآشنا را ارتقا می­بخشد. بهبود حساسیت ادراکی می­تواند این طور تعبیر شود که کودکانی که در معرض دو زبان مختلف قرار می­گیرند، در آینده قادر خواهند بود به راحتی سایر زبان­ها را بیاموزند، چرا که آن­ها در تشخیص بین اصوات مختلف توانایی بالایی کسب کرده‌­اند. بنابراین اگر قصد دارید که فرزندتان در آینده به چندین زبان صحبت کند، اجازه دهید که از کودکی یادگیری زبان دوم را آغاز کند.

  1. افزایش قابلیت­های شناختی

قابلیت­های شناختی افراد دوزبانه از افرادی که قادرند تنها به یک زبان صحبت کنند، بیشتر است. یک مطالعه انجام شده در دانشگاه ادینبرگ نشان می­‌دهد که افراد دوزبانه نمرات بهتری در آزمون­های خواندن، سلامت بیان و هوش کسب کرده‌­اند. بدیهی است که داشتن این قابلیت­ها سبب می­‌شود که افراد دوزبانه، دانشجویان بهتری باشند. پس یادگیری یک زبان خارجی، در یادگیری آسان­­تر سایر مطالب نیز مؤثر است. نکته شگفت­‌انگیز این است که مزیت­های مربوط به یادگیری یک زبان دوم، وابسته به سن یادگیری زبان نیست. بنابراین، حتی اگر فرد در بزرگسالی به یادگیری یک زبان دوم پردازد، قابلیت­های یاد شده در او بهبود خواهد یافت.

  1. تقویت زبان اول

یادگیری یک زبان دوم، حتی می­تواند زبان اول شما را ارتقا دهد. وقتی که یک زبان دوم می­‌آموزید، دانش شما در مورد دستور زبان ارتقا می‌­یابد. این دانش زبانی، زبان اولتان را هم در تحت تأثیر قرار می­دهد. با داشتن اطلاعات گسترده‌­تر در مورد ساختار زبان اول، می­توانید نویسنده یا سخنران بهتری شده و از مزایای آن بهره‌­مند شوید. پس اگر می­خواهد در زبان مادری­تان تبحر بیشتری پیدا کنید، آموختن یک زبان خارجی می­تواند گام اول در دستیابی به این هدف باشد.

  1. مغز بزرگتر

در نگاه اول شاید احمقانه به نظر برسد، اما یادگیری یک زبان خارجی می­تواند اندازه مغز را افزایش دهد. یک گروه از دانشمندان سوئدی با انجام یک مطالعه MRI نشان دادند که بخش­های خاصی از مغز افرادی که یک زبان خارجی می­دانند بزرگتر از افراد تک زبانه است. در این مطالعه، دو گروه از افراد تحت اسکن مغزی قرار گرفتند. گروه اول یک دوره فشرده سه ماهه زبان را سپری کردند. گروه دوم دوره سه ماهه­ای را برای یادگیری یک موضوع غیر از زبان سپری کردند. آن­چه دانشمندان دریافتند، این بود که بعضی بخش­های مغز اعضای گروه اول بزرگتر از همان بخش­ها از مغز اعضای گروه دوم بود. البته در حال حاضر، هنوز معلوم نیست که نتایج این تحقیق بیانگر چیست، اما داشتن مغز بزرگتر به اندازه کافی جالب توجه است.9 اثر شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی بر بهبود سلامتی

  1. به تعویق افتادن بروز زوال عقل

با توجه به آن­چه تا کنون در این مقاله بیان شده است کاملاً مشهود است که یادگیری یک زبان خارجی مغز شما را برای زمان طولانی‌­تری سالم نگه می­دارد. دانشمندان طی یک مطالعه جامع به بررسی تأثیرات یادگیری زبان دوم بر بروز زوال عقل پرداختند. آن­ها دریافتند که زوال عقل در افرادی که قادرند به بیش از یک زبان صحبت کنند، تا ۵ سال می­تواند به تعویق افتد. یعنی افراد دوزبانه، ۵ سال دیرتر از افراد تک­‌زبانه دچار زوال عقل خواهند شد. صحبت کردن به بیش از یک زبان، یک تمرین دائم برای مغز شماست و فعال نگه داشتن مغز یک راه به تعویق انداختن بروز زوال عقل است.

نتیجه­‌گیری

در هر سنی که باشید، تأثیرات مثبت یادگیری یک زبان خارجی برای سلامتی، آن را تبدیل به یک راه حل مطمئن برای بهبود زندگی و داشتن مغز سالم در دوران کهن­سالی می­‌کند. پس برای شروع، یادگیری یک زبان خارجی می­تواند یک سرمایه­‌گذاری عالی بر روی شخص خودتان باشد. در ابتدا خوب است به پیگیری تجربیات سایر زبان­آموزان موفق بپردازید تا بتوانید این فرایند را سریع­تر و مؤثرتر انجام دهید. همچنین اگر مطالب این مقاله را مفید می­دانید، آن را پیش خود نگه ندارید و لینک این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

برگرفته از iwillteachyoualanguage

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − چهار =

تماس با کارشناس