به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
تعیین سطح زبان

چرا باید تعیین سطح زبان را انجام بدهیم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برای ثبت نام در کلاس های آموزش خصوصی زبان انگلیسی به مراکز آموزش زبان مراجعه کرده باشید و اولین درخواست آنها این بوده که اول باید تعیین سطح شوید! به طور حتم برای شما این پرسش در ذهنتان شکل گرفته که تعیین سطح چیست و چرا باید تعیین سطح انجام بدهم؟ بعضی افراد به دلایل مختلف ومنطقی در نظر خودشان از انجام این آزمون سرباز می زنند. ولی در واقع آزمون تعیین سطح مشخص می کند که سطح زبان شما چیست و باید در چه کلاسی ثبت نام نمایید.

اکثر موسسات زبان تعیین سطح زبان را شرط ورود به سیستم آموزشی خود می دانند و شما را مجبور به انجام آن می کنند ولی شما با خواندن این مقاله مطمئن می شوید که این کار هیچ منفعت مالی برای این اموزشگاه ها و موسسات زبان ندارد بلکه مزایای بسیاری هم دارد.

تعیین سطح به چه علتی انجام می شود؟

اولین چیزی که مهم است این است که برنده تعیین سطح تنها متقاضی است. اکنون تصور کنید برای ثبت نام به یک آموزشگاه زبان رفته اید. شما برای اینکه به هدف تان (یادگیری زبان) برسید به این آموزشگاه مراحعه کرده اید و اطلاعات تان درباره این آموزشگاه اطلاعاتی کلی است و شناخت تان اندک است پس آموزشگاه هم از شما مسلما هیچ شناختی ندارد بنابراین آموزشگاه برای ارائه مشاوره و آموزش بهتر به شما به اطلاعاتی درباره دانش زبانی شما نیاز دارد مانند اطلاعاتی درباره دانش زبانی شما در سرفصل های grammar  (دستورزبان)، Vocabulary (دایره لغات)؛   Speaking (مکالمه)، Function وListening (درک مطالب شنیداری) که این اطلاعات از طریق سوالات و مصاحبه ای که از فرد مورد نظر پرسیده می شود به دست می آید.

آیا ممکن است موسسات زبان در مورد تعیین سطح دروغ بگویند؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد یا کسی گفته باشد که بعد از آزمون تعیین سطح که خیلی خوب پاسخ داده شده وبه اکثر سوالات روان و درست جواب داده، اما باز هم در پایان آزمون تعیین سطح، شما را به سطح یا کلاس پایین تری فرستاده باشند. و این سوال برای شما پیش بیاید که چرا جواب آزمون برخلاف تصور شما پیش رفته است. هرچند موسسات و آموزشگاه های زبان، وقت و انرژی زیادی را صرف انجام  آزمون تعیین سطح می کنند، اما همیشه موسسات چیزی بیش از قرار گرفتن متقاضی در کلاس هم سطح خود را ملاک قرار می دهند چون متناسب با برنامه ریزی موسسه و تکمیل و مرتب سازی کلاس ها، ممکن است بعد از تعیین سطح، بطور مثال شما برای کلاس ترم ۳ مناسب باشید، اما به دلیل به حد نصاب نرسیدن کلاس ترم ۲ شما را به ترم ۲ بفرستند، و برخلاف تصور به شما اعلام کنند که سطح شما با کلاس ترم ۲ مناسب است. هر چند ممکن است تعجب اور باشد اما این شیوه در برخی از موسسات زبان کشور رایج است. به همین دلیل بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی متناسب با سطح تان، یادگیری به روش تدریس خصوصی زبان انگلیسی است.

انواع روش های تعیین سطح

تعیین سطح کتبی:

در این نوع تعیین سطح، امتحانی کتبی از متقاضی گرفته می شود که سوالات آن از سطح ساده و ابتدایی شروع شده و به تدریج سخت تر می شود. این نوع از تعیین سطح مشکلات و نقاط قوت مربوط به خود را داراست. از مشکلات این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که زمان این ازمون ها از پیش تعیین شده است و شما باید برنامه ی خود را متناسب با این آزمون ها هماهنگ کنید زیرا آموزشگاه ها در امتحانات تعیین سطح ، نرمش کمتری از خود نشان می دهند و همچنین دیگر نقطه ضعف این آزمون این است که بیش از حد به مسائل گرامری تمرکز دارند که این موجب می شود متقاضی خسته شود و باعث ضعف و خسته شدن آنها در ادامه آزمون شود. البته این نوع از تعیین سطح برای آن دسته از کسانی که گرامر نقطه قوت آنهاست جاذبه ی بیشتری دارد و ترجیح می دهند که در این شیوه از تعیین سطح خود را مورد سنجش قرار دهند.

تعیین سطح شفاهی:

 یکی دیگر از روش های تعیین سطح و آزمون دانش زبانی، تعیین سطح شفاهی است. در این روش شما بعد از مراجعه به موسسات آموزشی مورد نظر خود به صورت رودررو با مشاور یا مسئول آزمون قرار می گیرید. این روش که در اکثر موسسات کشور در حال اجراست روشی کامل می باشد که شما در آن به سوالاتی که عموما مربوط به خودتان و زندگیتان است جواب داده و سطع فعلی زبان انگلیسی خود را نشان می دهید.

این روش هم مشکلاتی دارد مسائلی از قبیل: استرس مکالمه با شخصی غریبه با زبانی که تسلطی بر آن ندارید که این مشکل خود به اندازه کافی باعث استرس و فشار روانی می شود که در نتیجه آزمون تاثیرگذار خواهد بود. همچنین بهتر است که این شیوه هم از قبل با هماهنگی با موسسه انجام پذیرد که این روش را هم زمان بر خواهد ساخت و سبب کاهش رضایت افراد از این روش تعیین سطح خواهد شد.

نعیین سطح آنلاین:

یکی از جدیدترین روش های تعیین سطح که به تازگی باب شده است و در بستر اینترنت و در منزل انجام می شود، تعیین سطح به صورت آنلاین است. برخی از آموزشگاه ها از این روش برای تعیین سطح زبان متقاضی استفاده می کنند که با دیگر روش ها، تفاوت زیادی دارد. از مهم ترین تفاوت های بین این روش با دیگر روش ها می توان به پایین بودن استرس و افزایش کارآمدی در هنگام آزمون و داشتن اعتماد به نفس اشاره کرد. همچنین در هر زمانی که شما تمایل داشته باشید می توانید به این آزمون پاسخ بدهید که این امر در مدیریت زمان برای متقاضی تاثیر بسزایی دارد.

سوالات تعیین سطح زبان

بیشتر موسسه های زبان، برای سنجش سطح زبان انگلیسی متقاضی از سوالهای ساده ای مثل مشخصات شخصی شروع می کنند و در صورت تسلط شما به این دسته سوال های ساده، کم کم سوال های پیچیده تر و سخت تری می پرسند تا میزان دانش زبانی شما را محک بزنند. متاسفانه برخی از موسسات در مورد تعیین سطح متقاضی ها بسیار عملکرد بدی دارند و در اجرای این آزمون صداقت لازم را ندارد. در این گونه موسسات، تعیین سطح براساس ملاک های آموزشگاه و جالی خالی در ترم های مختلف انجام می گردد. برخی از آموزشگاه ها نیز برای آزمون تعیین سطح، هزینه ای جدا مطالبه می کنند و از این روش به عنوان منبعی برای کسب درامد استفاده می کنند. البته این موارد مربوط به کلاس های گروهی و آموزش های گروهی زبان انگلیسی است.

موسسه زبان آموزان پیشرو با برگزاری کلاس های خصوصی در جهت آموزش بهتر زبان به متقاضی ها فعالیت می نماید و این موسسه تدریس خصوصی زبان انگلیسی را با بهترین و مجرب ترین مدرسین زبان با مناسب ترین قیمت ( حتی به صورت اقساط) انجام می دهد. بنابراین در این آموزشگاه شما به هیچ عنوان نگرانی در رابطه با تعیین سطح نامتناسب نخواهید داشت.

بسیاری از افراد تصور می کنند تعیین سطح به کارشان نمی آید و مسلما باید از ترم اول شروع نمایند اما این طرز تفکر اشتباه است به این دلیل که همه ی افراد سالهای زیادی در مدرسه زبان آموخته اند و همان دانش زبانی کم نیز می تواند به شما کمک نماید.

سوالات تعیین سطح زبان به چه چیزی بستگی دارد و در چه مورد است؟

سوالات تعیین سطح زبان چیست؟ خب باید بگوییم که سوالات تعیین سطح زبان  بسته به نیاز شما که قصد یادگیری زبان به صورت پیشرفته را دارید یا می خواهید زبان انگلیسی عمومی را بدانید، متفاوت می باشد. سوالات در مقطع عمومی بسیار ساده است مثل توانایی معرفی کردن خودتان، سطح تحصیلات، مشخصات خانوادگی، هدف و انگیزه تان از یادگیری زبان انگلیسی، علایق و نگرش هایتان و …اما سوالات در مقطع پیشرفته با توجه به رشته تحصیلی و زمینه ی کاری، شغل شما و … انجام می شود.

بهتر است اگر معنی کلمه ای را که آزمون گیرنده از شما می پرسد نمی دانید با استفاده از جملات حدس بزنید. ممکن است سوال هایی پرسیده شود که جواب آن ها را ندانید. مثلا اخرین دفعه در مسافرت از کجا دیدن کرده اید؛ در پاسخ به این گونه سوالات بگویید مسافرت نرفته ام. تعیین سطح اگر به درستی انجام شود، سبب می شود که درک و شناخت درستی از کلاس داشته باشید و کارایی کلاس برای شما بیشتر می شود. می توانید قبل از تعیین سطح زبان سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود را با خود تمرین کنید زیرا زبان فرار است و ممکن است نتوانید درست به سوالات پاسخ دهید.

سخن آخر

در مورد ازمون تعیین سطح و انجام آن تردید نکنید زیرا برای رسیدن به هدف هایتان باید بدانید که در چه مقطعی هستید و بدانید که از کجا باید یادگیری زبان را ادامه بدهید. در این مقاله روش هایی را برای تعیین سطح نام بردیم تا دانش زبانی خود را محک بزنید و با استفاده از آزمون تعیین سطح، از سطح فعلی تان مطلع شوید. البته تعیین سطح مسلما مربوط به کلاس های گروهی است و در کلاس های خصوصی یادگیری زبان انگلیسی به دلیل انفرادی بودن کلاس، تدریس فقط متناسب با سطح شما خواهد بود.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

تماس با کارشناس