به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آزمون GRE و کلاس و دوره تخصصی آمادگی آن

رشته های موضوعی آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون های شناخته شده برای دانشجویانی است که فارغ التحصیل شده اند و قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه های خارجی ادامه دهند. بسیاری از دانشگاه های تاپ خارجی نمرات این آزمون را تایید می کنند، خصوصا در بسیاری از رشته ها مثا مدیریت کاربرد دارد. جای تعجب ندارد که شما هم در این آزمون شرکت کنید.

اما با این حال بسیاری از دانشجویان وجود آزمون GRE را پیچیده و گمراه کننده می بینند. از خود سوال می کنند که برای ادامه تحصیل در رشته ای خاص، در کدام آزمون GRE باید ثبت نام کنند. برای مثال افرادی که می خواهند در رشته موسیقی یا طراحی شرکت کنند نمی دانند در چه آزمون از جی آر ای شرکت کنند. یا برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر کدام آزمون جی آر ای را باید ثبت نام کنند. اما قبل از این که به سوالات شما پاسخ دهیم، اجازه دهید توضیح دهیم که آزمون های GRE چیست و ساختار، الگو و زمان آزمون آن ها کی هست.پس توصیه میکنیم این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو رو از دست ندید.

موضوع های آزمون GRE

آزمون های موضوعی جی آر ای، آزمون های مکتوبی هستند که دانش و مهارت داوطلب را در رشته ی خاصی می سنجد و نتیجه آزمون معیاری برای سنجش دانسته های تخصصی داوطلب می شود. برای مثال جی آر ای ریاضیات برای سنجش دانش داوطلب در رشته ی نامبرده شده است.

برخلاف آزمون اصلی GRE، آزمون های موضوعی جی آر ای محدود شده به موضوع هستند. این آزمون ها معمولا درس نامه هایی را به جهت سنجش در جنبه های مختلف ارایه می دهند. برای مثال در آزمون ریاضیات GRE، بخش هایی مثل حساب دیفرانسیل و انتگرال، جبر و بخش های دیگر مثل تئوری ها مورد سنجش قرار می گیرد. به طور مشابه در آزمون شیمی GRE، بخش هایی مثل شیمی آلی و شیمی غیر آلی وجود دارد.

 همانطور که اشاره شد این آزمون های موضوعی، بهترین سند برای اثبات توانمدی های شما در رشته تخصصی مد نظر شماست.

کی و کجا این آزمون های موضوعی برگزار می شود؟

آزمون های موضوعی GRE به صورت مکتوب است و ۳ بار در سال، در مراکز برگزیده برگزار می شود. در ماه های زیر هم این رویداد ها اتفاق می افتد:

 • سپتامبر
 • اکتبر
 • آوریل

گفتنی است که تمام مراکز در این ماه های ذکر شده آزمون موضوعی جی آر ای را برگزار نمی کنند. بنابراین لازم است داوطلبان بررسی های لازم را انجام داده  و نزدیک ترین مرکز آزمون را پیدا کنند.

انواع آزمون های موضوعی GRE

در کل ۷ نوع آزمون موضوعی وجود دارد و به شرح زیر است:

 1. بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی
 2. زیست شناسی
 3. شیمی
 4. ادبیات انگلیسی
 5. ریاضیات
 6. فیزیک
 7. روانشناسی

چرا در آزمون های موضوعی GRE شرکت کنم؟

الان می دانیم که این آزمون ها چیست، از این رو سوال مهم تر را بررسی می کنیم. با این که این آزمون ها مهارت های تخصصی شما را می سنجد ولی باز هم در بسیاری از دانشگاه های تاپ اختیاری بوده و ضروری نیست. ممکن است آن ها آزمون موضوعی جی آر ای را پیشنهاد دهند ولی به آن اسراری ندارند. در نتیجه آزمون اصلی GRE ضروری است  و شرکت در آزمون های موضوعی جی آر ای دلخواه است. آیا لازم است که دانشجویان در آن شرکت کنند؟

این بستگی به شیوه هنرنمایی شما دارد. نمره خوب در آزمون های موضوعی جی آر ای معمولا روش ایدالی برای اثبات دانسته های فرد در رشته خاصی است. ممکن است اعتبار علمی شما را بیشتر کند و در فرایند پذیرش ارایه شود. اینکار برای زمانی کاربرد دارد که بخواهید سابقه علمی شما پررنگ شود.

بااینکه بیشتر مردم می گویند شرکت در آزمون اصلی GRE شانس انتخاب شدن شما را بیشتر می کند ولی ما عکس آن را معتقدیم. اگر فکر می کنید مدارک پذیرش شما به تنهایی شایستگی و ارزش و اعتبار کافی دارد، نیاز به مدرک دیگری ندارید. در مقابل اگر رشته تخصصی خاصی مد نظر شماست و داشتن مدرک موضوعی جی آر ای را پیشنهاد کرده اند (گرچه داشتن مدرک موضوعی ضروری نیست). داشتن مدرک موضوعی GRE کمک شایانی در قبول شدن شما در رشته دلخواه دارد.

بنابراین با دید واقعی تمام سوابق تحصیلی خود را بررسی کنید و خودتان تصمیم بگیرید که در آن ثبت نام کنید یا نه!

به خاطر داشته باشید شما حق نشان ندادن نمرات آزمون موضوعی را هم دارید. همچنین گفتنی است بیشتر دوره های دکتری Ph.D آزمون موضوعی GRE را درخواست می کنند.

در کدامیک از رشته های آزمون موضوعی GRE ثبت نام کنم؟

یکی از بحث های سوال برانگیز که داوطلبان را درگیر کرده است. پاسخ این سوال خیلی ساده است. افرادی که در رشته ادبیات انگلیسی می خواهند ادامه تحصیلی دهند رشته نامبرده را آزمون دهند. افرادی که می خواهند رشته زیست شناسی سلولی بخوانند در این رشته ثبت نام کنند ولی برای رشته ها و رشته های مرتبطی که در آزمون های موضوعی جی آر ای نیست پیشنهاد می کنیم در چند آزمون موضوعی جی آر ای شرکت کنند. برای مثال افرادی که می خواهند داروسازی بخوانند در رشته زیست شناسی آزمون GRE شرکت کنند و برای افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی کامپیوتر شرکت کنند در آزمون های مرتبط به آن مثل ریاضیات و فیزیک شرکت کنند. چرا که یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر باید دانش بالایی نسبت به مواد درسی مثل فیزیک و ریاضی داشته باشد.

(یادداشت: آزمون موضوعی مهندسی کامپیوتر حذف شده است. بنابراین سعی کنید در آزمون ریاضیات جی ار ای شرکت کنید که زمینه مشابهی به هم دارند.)

منبع

۴/۵ - (۴ امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «رشته های موضوعی آزمون GRE»

 1. سلام.
  برای کسی که مدرک کارشناسی مهندسی داره، امکانش هست با نمره خوب آزمون gre در مقطع ارشد رشته های تحصیلی حوزه علوم اجتماعی مثلا مددکاری پذیرش بگیره؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

تماس با کارشناس