به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
واقعیت هایی که باید قبل از تصمیم به یادگیری زبان بدانید

چرا زبان یاد نمی گیریم هشت اشتباه رایج را مرتکب نشوید

ممکن است برای پیداکردن شغل جدید زبان خارجی یاد بگیرید؛ یا بخواهید با همکلاسیان خود در خارج صحبت کنید؛ یا بخواهید زبان جدید را برای مسافرت یاد بگیرید و حتی نوعی احساس بدردنخور بودن را از خود دور کنید. گفتنی است تنها ۱۷ درصد از شهروندان ایالات متحده زبان خارجی بلدند و یک آمار دیگر حاکی از آن است که بیشتر روش های آموزش زبان دچار اشکال های زیادی است و هیچ یک از  موسسات و مدارس زبان خارجه این کار را به درستی انجام نمی دهند.

در این مقاله ما ۸ اشتباهی را مشخص می کنیم که شما نباید در یادگیری زبان بکار بگیرید. اگر معلم زبان شما به هر یک از این روش ها تاکید می کند بهتر است یک معلم یا موسسه آموزش زبان دیگری را انتخاب کنید. قبل از هر چیزی باید این نکته را در ذهن داشته باشیم که آموزش زبان مانند یک لباس تک سایز نیست که برای همه قابل استفاده باشد.

یادگیری قوانین گرامری (دستور زبان)

قواعد زبان خارجی پر از پیچیدگی های خاص، استثناء ها و تفاوت هاست. تدریس این قوانین هنگام آموزشن نگارش آکادمیک موثر است؛ اما در سطح مبتدی گرامر در برقراری ارتباط و متوجه شدن زبان کمکی نمی کند.

برای مثال موسسه زبان آموزان پیشرو در دوره ی آموزش خصوصی زبان اسپانیایی که برای خدمه یک هتل برگزار کرده بود، از تدریس گرامر زبان اسپانیایی پرهیز کرد و به آموزش نحوه تعامل، راهنمایی مسافران و میهمانان، و توضیح خدمات هتل پرداخت. شما الان متوجه می شوید که تدریس کاربرد فعل گذشته در آینده عمل به درد این طیف از زبان آموزان نمی خورد. در پایان دوره ما شاهد پیشرفت زیادی در مهارت های زبان کارکنان هتل بودیم.

یادگیری تعداد زیادی از لغت های جدید

یادگیری لغت های جدید

آیا می دانید که فقط به تعداد محدودی از واژگان در هر زبان نیاز دارید که به دفعات زیادی استفاده می شود. برای مثال در زبان انگلیسی شما با دانستن ۳۰۰ واژه می توانید بسیاری از مفاهیم را انتقال دهید. این حالت برای سایر زبان ها هم صدق می کند. چگونه می توان این واژه ها را در زبانی که برای یادگیری انتخاب کرده اید پیدا کرد؟ خیلی ساده است یک برنامه مثل  Anki app را روی گوشی موبایل خود نصب کنید و شروع کنید. (یک معلم زبان هم می تواند راهنمای شما باشد.)

این برنامه به سبک فلش کارت کار می کند و به صورت آماری واژه های جدید را برای شما نشان می دهد. اگر واژه ای را یادگرفتید و همیشه درست جواب می دهید در دراز مدت برای شما نشان داده می شود و اگر واژه ای را اشتباه متوجه شدید بیشتر برای شما نشان داده می شود.

عوامل بصری در یادگیری زبان را تیم فریس هم تاکید می کند. او متوجه شد که خواندن مانگا یا کمیک های ژاپنی در یادگیری زبان ژاپنی برای او یک نقطه قوت بوده است.

تکرار جملات بی معنی

اگر از شما خواستند که جملات بی معنی را تکرار کنید که در هیچ بافت معنی حضور نداشته و با شخصیت شما هم ارتباطی ندارد؛ مسلما شما در زبان به شیوایی و فصاحت نمی رسید و این چیزی نیست که شما بخواهید.

یادگیری زبان

استفن کارشن زبان شناس برجسته خیلی شفاف توضیح می دهد که اگر پیام یک محتوا یا یک متن را به آسانی متوجه می شوید شانس یادگیری زبان مقصد خیلی کم می شود. او این نظریه را در ویدیوی زیر به صراحت توضیح می دهد.

لینک ویدیو

خواندن مطالب و محتوای قدیمی

متخصصان امروز بر این باور هستند که خواندن محتوای قدیمی، حتی ساده شده ی آن ها روش موثری برای فراگرفتن زبان نیست. زبان ممکن است قدیمی شده باشد و لغت های کهنه ای داشته باشد. یک جایگزین بهتر خواندن کتاب های کودکان در زبان مقصد است. این بهترین روش برای قرارگرفتن در معرض یک زبان است. گرامر و لغت های ضروی هم در این نوع محتوا ها بیشتر است. هرچیزی تصویرسازی شده است و زبان برای مبتدی ها مناسب است. اگر کلیت داستان را متوجه شوید لغت های جدید رای حدس می زنید و معنی آن ها را متوجه می شوید.

دست کم گرفتن مهارت های شنیداری

کلید برقراری ارتباط درست متوجه شدن حرف های مخاطبی است که در زبان مقصد صحبت می کند. اگه به آن بی توجهی کنید در مسیر شکست هستید. بیشتر موسسه های آموزش زبان مهارت شنیداری را به حاشیه رانده (آن را کسالت آور تلقی می کنند) و به جای آن به پاسخ دادن به سوالات درک مطلب تمرکز می کنند. در این گونه جهت گیری های اشتباه، مهارت شنیداری زبان آموزان ضعیف می شود و آن ها در برقرای ارتباط به مشکل بر می خورند.

مهارت شنیداری در یادگیری زبان

گوش دادن باید یک تمرین روزانه باشد. گوش دادن به پادکست های صوتی، سریال های تلویزیونی، شبکه های خبر، رادیو، یوتیوب و خیلی از منابع دیگر در دسترس می تواند نتایج بی نظیری داشته باشد.

زبان آموزان باید در هنگام دویدن، پیادروی کردن، غذاخوردن به این موارد ذکرشده گوش دهند. این روش یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین روش هایی است که شما به صورت کامل در زبان مقصد غرق می شوید. خیلی هم ایده ال است.

یادگیری زبان با روش های سنتی

یادگیری گرامر زبان و به خاطرسپردن فهرست های بلند واژگان اصلا روش درستی نیست. امروزه روش های تدریس به کلی دگرگون شده و معلم زبان از روش های مکمل استفاده می کنند. به احتمال زیاد این روش های ترکیبی موثر است.

امروزه برای یادگیری زبان برنامه ها و نرم افزارهای زیادی هم منتشر کرده اند؛ برای مثال برنامه  Duolingo نزدیک ۵۰ میلیون کاربر دارد. امتحان کنید و ببینید که کدام روش ها به درد شما می خورد. ( اگر در تصمیم گیری به نتیجه نمی رسید از یک متخصص آموزش زبان درخواست کنید که راهنمای شما باشد.)

توجه نکردن به هم ریشه ها

«Cognates» ها واژگان هم ریشه ای هستند که در انگلیسی و سایر زبان ها مشابه هستند. برای مثال اسپانیایی و انگلیسی واژه های زیادی دارند که از لاتین می آید. یادگرفتن «Cognates» بیشتر مواقع دست کم گرفته می شود. این گونه واژه ها مانند «گرگ گوسفند نما» هستند. برای مثال واژه «embarazada» در اسپانیایی به واژه «embarrassed» شباهت زیادی دارد. اما در اسپانیایی معنی دیگر می دهد و شما به مخاطبان می گویید: «من حامله هستم» این یک مثال از حالت «گرگ گوسفند نما» در واژه های هم ریشه بود. با این حال واژه های «Cognates» یک منبع بسیار عالی برای مطالعه هستند. زبان آموزان باید هوشیار باشند و غرق در این اشتباهات نشوند.

برای مثال واژه های انگلیسی زیر معادل های مشابهی در زبان های هلندی، آلمانی، سوئدی و نروژی دارند.

  • mechanical
  • historical
  • ideological
  • ethical
  • Cultural

وظیه دانستن یادگیری زبان

آن طیف از زبان آموزانی که یادگیری زبان را یک وسیله برای رسیدن به هدف می دانند، اگر با اشتیاق وارد این حوزه نشوند همیشه یادگیری زبان مثل یک قله کوه برای آن ها نمود پیدا می کند.

وظیه دانستن و اشتیاق یادگیری زبان

بهترین روش برای رسیدن به این قله داشتن بینشی متفاوت است. باید چشم ها را شست و جور دیگری نگاه کرد. اگر ما یادگیری زبان را مانند جعبه ای تصور کنیم که فرصت های بی نظیری مثل شناختن فرهنگ جدید، لذت بردن از ادبیات جدید، فیلم ها، موسیقی ها، بازی های کامپیوتری در آن وجود دارد می دانید چه می شود…! همه  کارهایی که به آن علاقه داریم در آغوش زبانی انجام می دهیم که می خواهیم یاد بگیریم.

از طریق اسکایپ با دوستان صحبت کنید، شبکه های اجتماعی را با زبان جدید بروز کنید، به ایمیل های خود پاسخ دهید.  سفری را برنامه ریزی کنید و از مهارت های جدیدی که فراگرفته اید آن جا استفاده کنید. این کارها فرایند یادگیری شما را لذت بخش کرده و یادگیری زبان را نیز آسان می کند.

منبع

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =

تماس با کارشناس