به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان

زبان خارجی را چگونه به ساده ترین شکل یاد می گیرند

۱۵ سال اخیر مشغول یادگیری زبان های خارجی هستم و ۵ سال آخرش را در کشور های خارجی گذرانده ام. با یک آموزش نظام مند هم اکنون ۶ زبان را به راحتی می توانم مکالمه کنم. کماکان در شهری واقع در کره جنوبی ماموریت گرفته ام و در دانشکده زبان های خارجی آنجا که با به کار گیری آخرین تکنولوژی ها آموزش با کیفیتی را ارائه می دهد، مشغول تحقیق و آزمایش هستم.

با این تفاوت که دانشکده با تفاهم نامه هایی که امضا کرده، زبان آموزان به مدت معلوم امکان حضور در کشورهای خارجی را دارند. امسال هم ۴ زبان آموز در ترکیه و ۸ زبان آموز در ازبکستان فرصت یادگیری زبان های ترکی و ازبکی را بدست آوردند. من هم کسی هستم که در دانشکده زبان های خارجی تجربه هایی بدست آورده ام و امروز می خواهم آن ها را با شما در میان بگذارم.

برای پیشرفت شغلی یادگیری زبان خارجی ضروری است

واقعیت هایی که باید قبل از تصمیم به یادگیری زبان بدانید

در رشته تحصیلی که دارید می توانید به یک سطح عالی رسیده و اطلاعات ارزشمند زیادی را بدست آورید. اما اگر مهارت زبان خارجی شما ضعیف باشد، شانس پیداکردن شغل برای شما خیلی پایین است. اغلب منابع تحصیلی شما به زبان خارجی نوشته می شود. توانمندی در یک زبان خارجی شما را یک قدم در ارتقای شغلی هم جلو می راند. احساس نیاز به  دنبال کردن تکنولوژی های جدید و بدست آوردن اطلاعات دست اول روز به روز بیشتر می شود.

برای تمرین کردن تلاش کنید

راه بهتر برای یادگیری زبان خارجی تمرین خیلی زیاد است. علت اینکه بچه های بومی مناطق توریستی در زبان خارجی مهارت زیادی دارند همین تمرین کردن است، نه اینکه در خارج از کشور زندگی می کنند یا در خارج از کشور آموزش زبان می بینند. فوت کوزه گری این طیف آن است که با توریست های منطقه تمرین می کنند و مکالمه زبان خود را بهتر می کنند. همیشه نمی توانید برای خودتان همچین شرایطی را تدارک ببینید. به همین سبب ممکن است فکر سفر به کشورهای خارجی به سرتان بزند، ولی باید ذهن و افکارتان را در کشور خودتان جا بذارید. اگر زبان مادری خود را با خودتان به خارج از کشور ببرید؛ به جای اینکه با شهروندان آن جا از تمرین زیاد مکالمه زبان لذت ببرید همراه همشهریان خود پول هایتان را تا ریال آخرش به تفریح و وقت گذرانی خرج می کنید و چیزی هم از مکالمه زبان انگلیسی یاد نمی گیرید.

زبان خارجی را باید در کشوری که صحبت می شود یاد گرفت

یادگیری زبان

آموزش زبان  کار سختی است که صبر زیادی می طلبد. در آموزش زبان برای موفقیت بی برو برگشت، دوری از زبان مادری و تمرین روزانه را فراموش نکنید. بهترین جا برای یادگیری زبان خارجی یک مملکت بدون شک همان مملکت است. البته که در کشور خودتان هم می شود زبان دیگری را یاد گرفت، ولی به طور طبیعی  مدت زمانی که برای آموزش سپری خواهید کرد خیلی زیاد می شود. به عبارتی دیگر هر چقدر سطح شما ارتقا می یابد، جریان یادگیری شما کمتر می شود.

با توجه به نتایج یک تحقیق کسی که از زبان انگلیسی هیچ چیزی بلد نیست، برای این که خودش را به سطح متوسط برساند به ۶ ماه زمان نیاز دارد. کسی که زبان انگلیسی را در سطح متوسطی بلد است ۸ تا ۹ ماه نیاز دارد که آن را به سطح خوبی برساند. اگر این حرف را قبول نکنید باز هم خودتان را برای روبه رو شدن با این حقیقت آماده کنید.

البته دانستن این نکته هم جالب است، برای یادگیری زبان خارجی میزان مطالعه و تلاش برای یادگیری را هر چقدر هم بیشتر کنید باز هم روی  کمتر شدن زمان یادگیری تاثیر نمی گذارد.

افرادی که در خارج زبان یادگرفته اند خیلی خوب می فهمند که یادگیری زبان تلاشی طولانی، خسته کننده و اذیت کننده است. یادگرفتن زبان جدید در شروع خیلی راحت بوده و با سرعت اتفاق می افتد، هر چقدر سطح آموزش بالا می رود زمان یادگیری هم بیشتر می شود. با توجه به آزمایش هایی که در مدارس آموزش زبان انگلیسی انجام داده اند؛ ۳ تا ۴ ساعت مطالعه را برای یادگیری زبان مناسب دیده اند. وقتی زمان مطالعه از ۳ تا ۴ ساعت بیشتر می شود به سبب از بین رفتن دقت زبان آموز میزان یادگیری او به شدت کاهش می یابد.

از این رو اگر به کشور خارجی به قصد یادگیری زبان سفر کرده اید به جای اینکه ساعت ها مشغول مطالعه زبان باشید، به بیرون بروید و در بین مردم مکالمه زبان را انجام دهید، خرید و فروش انجام دهید، دوستان هم صحبت پیدا کنید، بدون توقف به دنبال افرادی باشید که بتوانید با آن ها گفتگو کنید.

هوشیارانه عمل کنید و به عنوان یک جوان فکر بدست آوردن موفقیت های زیاد را فراموش نکنید. از زمان خودتان به صورت بهینه استفاده کنید و هرگز احساسات خودتان را فدای هدفتان نکنید.

ترفند هایی برای آسان کردن یادگیری زبان خارجی

یادگیری زبان

روش های استفاده از لحظه به لحظه حضور در خارج از کشور و استفاده حداکثری از آن را برای تمرین و تکرار تحقیق کنید.

  • دوستان خارجی پیدا کنید؛ با آن ها خیلی حرف بزنید. از این طریق یعنی استفاده روزانه از زبان چیزهای خیلی زیادی می توانید یاد بگیرید.
  • از کشور های خارجی می توانید دوستانی پیدا کنید و با آن ها نامه نامه نگاری کنید، این باعث می شود مهارت های نوشتاری شما بهتر شود.
  • ساعت های اصلی روز را به تمرین زبان اختصاص دهید و در روزهایی که خیلی مشغول هستید، حتی چند سطر هم شده سعی کنید مطالب خارجی بخوانید یا به زبان گوش دهید.
  • یک دفتر لغات داشته باشید، در این بحث هم ترفند های زیادی را می توانید توسعه دهید. جملات خیلی مهم و زیبا را در این دفتر یادداشت کنید و آن ها را نگه داری کنید. اگر از به خاطر سپردن معنی و مفهوم کلمه ها شکایت می کنید، پیشنهاد می کنیم کلمه ها را در داخل جمله ها یاد بگیرید و جملات را در دفتر لغات یادداشت کنید. یا در داخل کتاب ها جملاتی را پیدا کنید که آن کلمات آمده اند و آن جملات را یادداشت کنید. اگر به این شیوه عمل کنید، معنی کلمه را در سریع ترین زمان فرا می گیرید و حتی کاربرد کلمه در جمله را می شناسید و اطلاعات زیادی را تا مدت های درازی به حافظه می سپارید.
  • در شهر خودتان سمینارها و همایش هایی که به زبان خارجی برگزار می شود پیدا کرده و در آن ها شرکت کنید. مخصوصا موضوعاتی که به آن علاقه دارید مهارت درک مطلب، شنیداری و مکالمه زبان شما را بهتر می کند.
  • فیلم ها را بدون زیرنویس تماشا کنید و بدون توجه کردن به زیرنویس فیلم ها تلاش کنید فیلم را بفهمید. دی وی دی ها و سی دی ها در این باره خیلی مناسب هستند، با اینکه فیلم را نمی فهمید ولی بارها آن را تماشا کنید، در هر بار شما بیشتر می شنوید و چیزی های زیادی را یاد می گیرید. با این کار دایره واژگانی و مهارت شنیداری شما خوب می شود. در مورد تمرین تلفظ و لهجه فرصت خوبی بدست می آورید.
  • هر مطلبی به زبان خارجی در دسترس شما بود بخوانید. رمان ها و کتاب های مورد علاقه خیلی بدردتان می خورد. در اتوبوس، ایستگاه، خانه، بین کار و تنفس یک نشریه دم دست داشته باشید و آن را سریع بازکرده و بخوانید.
  • سریال ها، فیلم ها، تبلیغات، اخبار و هر چیزی که از تلویزیون خارجی پخش می شود تماشا کنید. در شروع اگر خیلی کم متوجه می شوید هرگز تسلیم نشوید. وقتی این کار را ادامه دادید مکالمه زبان، تلفظ و درک مطلب شما بهتر می شود و خودتان این را لمس خواهید کرد.
  • اگر جستجو در اینترنت را دوست داشته باشید سایت های خارجی را باز کنید. در انجمن های این سایت ها عضو شوید. دلهره ی نگفتن « نمی توانم خوب بنویسم» «نمی توانم منظورم را برسانم» را نداشته باشید. وقتی این حرف را می گویید و ابراز می کنید که می خواهید زبان خود را تقویت کنید، افرادی پیدا می شود که می خواهد کمکتان کنند. به موسیقی گوش دهید، جملات و حرف هایی که به صورت مدام در آهنگ تکرار می شود خیلی آسان در خاطرمی ماند.
  • یادگیری زبان خارجی را با فکر کردن در آن زبان انجام دهید و به این جور فکر کردن و فهمیدن اهتمام بورزید. وقتی که در زبان دیگری از شما سوال کنند و شما بخواهید آن را به زبان مادری ترجمه کنید و دوباره جواب را از زبان مادری به زبان خارجی ترجمه کنید، خیلی مشکل و زمانبر می شود. تفسیر این حرف کمی سخت است. اما استفاده از ترفند های گفته شده فکر کردن در زبان خارجی و یاد گرفتن آن را خیلی آسان می کند.

 

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =

تماس با کارشناس