به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
کاربردهای مدرک آیلتس

مدرک آیلتس چه کاربردی دارد

آیلتس، پر مخاطب ترین آزمون بین المللی است که به عنوان پراستفاده ترین آزمون در سنجش مهارت زبان انگلیسی شناخته می شود. در واقع آزمون آیلتس که مخفف International English Language Testing System‌ است،‌ سالانه صدها هزار نفر در سرتاسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در آزمون های آیلتس در IELTES CENTERS در سراسر جهان شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، ارزیابی کنند. آزمون آیلتس برای ورود به دانشگاه های مختلف از اعتبار خاصی برخوردار است. داشتن مدرک آیلتس، راه گشای فرصت های بسیاری است. بنابراین، سالانه ده ها هزار دانشجوی ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند در آزمون بین المللی آیلتس در ایران  و کشور های اطراف  شرکت می کنند. آزمون آیلتس، در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا  و در ۱۴۲ کشور برگزار می شود که ایران نیز، یکی از آن ها است. در زمانی کمتر از سه ساعت این آزمون، مهارت شخص را در گوش دادن، خواندن، نوشتن و مکالمه می سنجد. این آزمون که توسط متخصصین آزمون های زبان در سرتاسر جهان طراحی شده است، تصویری دقیق و روشن از سطح مهارت فرد در زبان انگلیسی می دهد. آیلتس و مدرک آن، تقریبا شرط لازم برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان به شمار می رود. شخصی که قصد گرفتن مدرک آیلتس را دارد باید درک صحیح و روشنی از کاربرد آن و فرصت هایی که آیلتس پیش روی او می گذارد داشته باشد. موسسه زبان آموزان پیشرو در این مقاله به شرح کاربردهای مدرک آیلتس می پردازد تا گامی برای موفقیت شما عزیزان برداشته باشد.

انواع آزمون آیلتس

برای درک صحیح از کاربرد مدرک آیلتس باید ابتدا با انواع آن آشنا شد. به طور کلی آزمون آیلتس در دو بخش آزمون آکادمیک و آزمون جنرال برگزار می شود. آزمون آکادمیک برای افرادی مناسب است که می خواهند در موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها در مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند و یا در یک شرکت یا سازمان حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار شوند. آزمون جنرال یا عمومی همان طور که از نام آن پیدا است مناسب افراد غیر دانشجو است که می خواهند در مقاطع پایین تر به تحصیل بپردازند و یا در یک کشور انگلیسی زبان کار کنند و یا برای زندگی به آن کشور مهاجرت کنند. آیلتس لایف اسکیلز هم یک آزمون آیلتس جدید است که برای تقاضای ویزا و مهاجرت به بریتانیا مورد نیاز است.

مدرک آیلتس چه کاربردی دارد؟

آیلتس برای تحصیل

مهم ترین مزیت مدرک آیلتس برای تحصیل می باشد. بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارید، باید بدانید که تمام دانشگاه های دنیا و مراکز آموزشی بریتانیا، نتایج آزمون آیلتس را قبول دارند چون همان گونه که اشاره کردیم آیلتس آزمونی معتبر و بین المللی است. متقاضیان ویزای Tier4 می توانند با ارائه مدرک آیلتس از تمام مراکز آموزشی بریتانیا در خواست کنند؛ مگر اینکه از شرط های دیگر آن دانشگاه نیاز به مدرک زبان دیگر هم باشد. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد داشته باشید باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید یک مدرک معتبر بین المللی داشته باشید تا بتوانید ثابت کنید که شما قادر هستید برنامه تحصیلی خود را با زبان انگلیسی سپری کنید؛ از این رو برای پذیرش در مقاطع تحصیلی بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکترا باید رتبه آیلتس بالا داشته باشید. اگر شما ۱۰ مقاله ISI با ده ها CIT هم داشته باشید و حتی به زبان انگلیسی کتاب نوشته باشید، باز هم دانشگاه مقصد شما را از ارائه مدرک زبان انگلیسی معاف نخواهد کرد. بدون مدرک زبان انگلیسی، تقریبا شانس قبولی صفر است. بنابراین توصیه می کنیم بعد از این که هدف خود از تحصیل درخارج از کشور را مشخص کردید، گام بعدی، آمادگی برای شرکت در آزمون های بین المللی زبان انگلیسی باشد. حتما باید یکی از این مدارک را دریافت و به همراه نیازمندی های پذیرش به دانشگاه مقصد ارسال کنید.

حتی اگر قصد شرکت در PhD دانشگاه های داخل ایران را دارید، آزمون آیلتس به عنوان یکی از معتبرترین و امتیازآورترین آزمون های مصاحبه دکتری به شمار می رود.

آیلتس برای اشتغال

داشتن مدرک برای تایید مهارت زبان، گامی مهم و اساسی برای اخذ ویزا و اشتغال در خارج از کشور می باشد. مهارت های زبانی یکی از اصول موفقیت شغلی در کنار سایر مهارت ها و توانایی های افراد است. بسیاری از سازمان ها، مراکز کاری ،کاریابی و هم چنین شرکت ها در سرتاسر دنیا، به مدرک آیلتس به عنوان مبنای انتخاب فرد مناسب تکیه می کنند. در بیشتر کشورهایی که زبان اصلی آن ها انگلیسی می باشد، داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر برای متقاضیان و تحصیل کرده های خارج از آن کشور، یکی از پیش شرط های اصلی می باشد. سطح مهارت زبانی قابل قبول مؤسسات، شرکت ها وسازمان های گوناگون متفاوت است و حتی نوع مدرک آیلتس جنرال یا آکادمیک  و همچنین میزان نمره قبولی را نیز بر حسب نیاز، خود کشورها و سازمان ها تعیین می کنند.

در بریتانیا، متقاضیان باید در بخش های آیلتس تست (خواندن، نوشتاری، شنیداری و گفتاری) حداقل نمره ۶.۵ را کسب کنند.

برای اشتغال در استرالیا، نمره آزمون ۵ شما را در سطح vocational و نمره آزمون ۶ شما را در سطح competent قرار می‌دهد.

در نیوزلند، متقاضیان اشتغال باید نمره کلی ۴ یا بیشتر را در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال کسب کنند. البته سایر اطلاعات مربوط به مهارت‌ های زبانی از جمله کشورهایی که در آنها زندگی‌ کرده‌اید، کشور فعلی محل اقامت و مهارت ‌های زبانی خانواده هم امتیاز محسوب می‌شود.

در کانادا، متقاضیان باید نمره ‌های آزمون آیلتس را مستقیما با سازمانی که می‌خواهند در آن مشغول به کار شوند، چک کنند. کارفرمایان و مؤسسات آموزشی این کشور خودشان سطوح زبان مورد نیاز را تعیین می‌کنند.

در تمام این کشورها، حداقل نمره مورد نیاز به نسبت فرصت شغلی مورد نظرتان متغیر خواهد بود. برای برخی از تخصص‌ها، متقاضیان باید حداقل نمره ۶ را در تمام بخش‌های آزمون کسب کنند اما مثلا برای معلم‌ها، حداقل نمره ۷ است.

موارد استفاده مدرک آیلتس

آیلتس برای مهاجرت

شاید بتوان گفت بیشترین کاربرد مدرک آیلتس برای مهاجرت می باشد. برای پیوستن فرد به خانواده اش، مهاجرت کلی یا هر نوع ویزای مهاجرتی دیگر، مدرک آیلتس مورد نیاز است. در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان، داشتن مدرک آیلتس جهت مهاجرت یا اخذ اقامت الزامی است. شاخص ترین این کشورها انگلستان، نیوزلند،کانادا و استرالیا می باشند. در کشور انگلیس علاوه بر آیلتس آکادمیک و جنرال، آزمون آیلتس لایف اسکیلز نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون آیلتس توسط سازمان های مهاجرت به رسمیت شناخته می شود و نقش مهمی در سنجش مهارت های زبانی برای کنترل تعداد مهاجرین دارد. نمره قبولی برای مهاجرت به هر کشور انگلیسی زبان متفاوت است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کشور خاصی دارید باید  وب سایت های رسمی و دولتی آن کشور را برای مدارک زبان مورد نیاز بررسی کنید.

آیلتس برای تدریس زبان انگلیسی

 در صورت داشتن مدرک آیلتس می توانید  سطح زبان انگلیسی خود را اثبات کنید و به تدریس زبان بپردازید. مزایای داشتن آیلتس در این بخش بسیار زیاد است زیرا بسیاری از زبان آموزان ترجیح می دهند دوره آموزش آیلتس را با شخصی داشته باشند که خود دارای مدرک آیلتس می باشد.

شاخص ترین کشورهایی که ارائه مدرک آیلتس را جهت مهاجرت الزامی میدانند

در کشور استرالیا، آیلتس برای انواع مختلف ویزا و همینطور دریافت اقامت دائم مورد قبول است. همچنین داشتن مدرک آیلتس برای بسیاری از سازمان ها و موسسات حرفه ای استرالیایی الزامی است.

اگر به دنبال درخواست ویزای کار یا اقامت دائم در کشور کانادا هستید، باید مدرکی جهت نشان دادن سطح مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهید. مدرک آیلتس جنرال تنها مدرک بین المللی زبان انگلیسی قابل قبول برای مهاجرت به کانادا و اخذ تابعیت در این کشور است.

دولت نیوزلند نیز مدرک آیلتس را به عنوان تنها گواهی مهارت زبان انگلیسی در بسیاری از ویزاها مورد درخواست قرار می دهد. از جمله آن ها ویزای مهاجرت از طریق تخصص، سرمایه گذاری، کارآفرینی، اقامت از طریق کار و همچنین از طریق والدین می باشد.

جهت اقدام به اخذ اقامت دائم در بریتانیا به مدرک آیلتس به عنوان گواهی توانایی زبان انگلیسی نیاز است.

آیلتس با آن که آزمونی اروپایی به شمار می رود و مرکز آن در کشور انگلیس قرار دارد، اما دانشگاه های آمریکا که تافل برای آن ها متداول است، مدرک این آزمون را از داوطلبان می پذیرند .اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید، بیش از ۳۰۰۰ موسسه در آمریکا مدرک آیلتس را به عنوان گواهی مهارت زبان انگلیسی شما قبول دارند و پیوسته به تعداد این مؤسسات اضافه می شود.

مؤسساتی که مدرک آیلتس می خواهند

 در مراکز مرتبط به بهداشت و درمان که در زمینه هایی همچون پرستاری، پزشکی و داروسازی فعالیت دارند سطح زبان انگلیسی بسیار مهم و حیاتی می باشد و متقاضی این دسته رشته ها باید از سطح خیلی بالایی از زبان برخوردار باشد (سطوح C1 و C2 طبق CEFR معادل آیلتس ۷ به بالا). مراکز حرفه ای فعال در زمینه های حسابداری، مهندسی، حقوق و دامپزشکی وکارفرمایان سرتاسر دنیا در زمینه های اقتصاد، ساخت و ساز، انرژی، هوانوردی و صنعت توریسم از جمله مواردی می باشند که باید سطح مهارت زبانی بالایی داشته باشند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

3 دیدگاه دربارهٔ «مدرک آیلتس چه کاربردی دارد»

  1. میشه معرفی کنید تو ایران دقیقا کجا این آزمون برگزار میشه و کجامیشه تو کلاس های معتبر شرکت کرد

    1. زبان آموزان پیشرو

      سلام کلاس های پیشرفته آیلتس در موسسه ما نیز برگزار می گردد. توصیه می نماییم تماس بگیرید جهت مشاوره.

  2. اگر مدرک ایلتس رو بگیریم میتونیم تو به هر کشوری و در هر رشته ای تحصیل کنیم یا فقط برای رشته های خاص و کشور های خاص هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفده =

تماس با کارشناس