به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
افزایش دایره واژگان یا لغات آیلتس

چگونه دایره واژگان آیلتس IELTS خود را افزایش دهیم

دانستن تعداد جامعی از واژگان آیلتس برای اخذ نمرات بالا در IELTS ضروری است. لغت ها مانند آجر ساختمان، بدنه ی زبان را تشکیل می دهند. از این رو در آزمون آیلتس هم نقش به سزایی دارند. آماده بودن برای آزمون آیلتس به تمرین زیادی نیاز دارد که شامل شناخت آزمون، دانستن استراتژی ها و تمرین است. علاوه بر این موارد به لغت هم نیاز دارید.

برای موفقیت در بخش ریدینگ (Reading)، بخش لیسینینگ (Listening) و نوشتن انشاهای خوب و مکالمه با استفاده از واژه های مناسب دانستن واژگان آیلتس ضروری است. کارشناسان معتقدند برای اینکه یک واژه به دایره واژگان شما اضافه شود نیاز است که ۱۵ الی ۲۰ بار در معرض آن واژه جدید قرار بگیرید. بدین ترتیب من در زیر به ۱۰ روش موثر برای افزودن واژه های جدید به دایره واژگان اشاره می کنم.

مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی زبان آموزان پیشرو، با سالها سابقه در زمینه تدریس خصوصی آیلتس نکات کلیدی را به شما آموزش می دهد که با استفاده از آنها به خوبی می توانید دایره واژگان یا لغات آیلتس خود را افزایش دهید،پس با ما همراه باشید.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان IELTS: بخوان، بخوان و بخوان!

هرچقدر بیشتر بخوانید به آن اندازه بیشتر در معرض واژگان جدید قرار می گیرید. برای افزایش فلونسی (Fluency) و همچنین آماده شدن برای آزمون آیلتس این کار ضروری است. خواندن نباید خسته کننده باشد. درباره چیزهایی بخوانید که به آن علاقه دارید. غذا، باغبانی، اخبار سلبریتی ها، مُد، اقتصاد، علم، سیاست و هر چیزی که به آن علاقه دارید می تواند موضوع مورد مطالعه شما برای بهبود خواندن (Reading) باشد. شما با واژه های جدیدی روبه رو خواهید شد و معنی آن ها را از بافت معنی متوجه می شوید. اگر متوجه نشدید سعی کنید معنی آن را در یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی پیدا کنید.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: از فرهنگ لغت یا دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید.

می توانید از نسخه های مکتوب یا نسخه های آنلاین مثل dictionary.com و  thesaurus.com استفاده کنید. وقتی با یک واژه جدیدی روبه رو می شوید آن را دیکشنری چک کنید. دیکشنری آنلاین علاوه بر معنی و سایر اطلاعات، امکان گوش دادن به تلفظ صحیح واژگان را هم مهیا کرده است. خیلی مهم است که از مترجم استفاده نکنید، استفاده از مترجم فقط کمک می کند معنی واژه را در زبان مادری خود بدانید؛ لذا کمک نمی کند که واژه جدید را به دایره واژگان انگلیسی (ذهنی) خود اضافه کنید. باید درباره هر واژه جدیدی که یاد می گیرید به انگلیسی فکر کنید و به ترجمه آن اکتفا نکنید. در غیر این صورت شما با زبان مادری خود فکر می کنید و زمانی که به واژه نیاز دارید به خاطر نمی آورید. از فرهنگ لغت انگلیسی استفاده کنید تا هم معنی های آن را پیدا کنید. البته نیاز نیست که همه ی مترادف های آن واژه را حفظ کنید. ( تعداد مترادف های یک واژه ممکن است خیلی زیاد باشد.)

دو مورد از ترادف های جالب را گزینش کرده و آن را در دفتر خود یادداشت کنید.

تدریس خصوصی آیلتس

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: از یک دفتر یادداشت روزانه استفاده کنید.

این آیتم می تواند یک دفتر یادداشت کوچک باشد و اگر هنگام خواندن (Reading) یا شنیدن (Listening) با واژه های جدیدی روبه رو می شوید آن ها را در این دفتر ثبت کنید. در راهنمایی های ۴-۷ به راهکار های مفیدی برای استفاده از این دفتر یادداشت اشاره خواهیم کرد.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: دفتر یادداشت روزانه را به صورت موضوعی بنوسید.

واژه هایی را که به یک گروه مرتبط هستند با هم بنویسید. چرا که یادگیری و به خاطر سپردن آن ها راحت می شود. موضوعات می توانند غذا، سرگرمی، طبیعت، جامعه باشند.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: فرم های مختلف واژه ها را دسته بندی کنید

در زبان انگلیسی انواع واژه ها را با «Parts of speech» نشان می دهند. واژه های انگلیسی را می توانید در دسته های verb (فعل)، adjactive (صفت)، adverb (قید) و noun (اسم ها) دسته بندی کنید. بیایید واژه  “manage” را در نظر بگیریم، این کلمه یک فعل است. حالت اسمی این کلمه “management” است؛ صفت این واژه “management” بوده و حالت قیدی این واژه “manageably” است.

الان شما به جای یک کلمه چهار کلمه دیگر می دانید. این باعث می شود آزمون گیرنده آیلتس را تحت تاثیر قرار داده و بانک لغت های آیلتس خود را غنی کنید. یک دیکشنری انواع مختلف کلمه را با مختصرهای (adv) قید، (v) فعل، (n) اسم و (adj) صفت نشان می دهند.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: عبارت ها یا کلمه های همنشین را با هم دسته بندی کنید.

واژه هایی که با هم می آیند را دسته بندی کنید. برای مثال manage effectively; manage competently; efficient management; competent management و غیره.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: بنویس، بنویس و بنویس!

نگارش باعث می شود واژه های جدید را به حافظه خود بسپارید. وقتی که واژه های جدیدی می شنویم یا می بینیم؛ واژه های جدید به ناخودآگاه ما منتقل می شوند. این واژه ها را ما نمی توانیم استفاده کنیم ولی متوجه می شویم!

یک روش، تمرین برای نوشتن جملات با استفاده از فرم های متنوع کلمه هاست. حتی بهتر آن است که Reading و writing را با هم انجام دهید. وقتی یک مقاله ای را خوانید، با استفاده از ۲ یا ۳ مورد از واژه های جدید خلاصه ای را درباره متن خواندن، بنویسید. چک کردن املای واژه ها را فراموش نکنید. در آخر هر هفته سعی کنید به لیست واژه های موجود مراجعه کنید. ۱۰ مورد از واژه ها را انتخاب کنید و به کمک آن یک داستان کوتاه بنویسید؛ حتی اگر ۱۰۰ کلمه باشد.

این نوشته می تواند بازخورد شخصی، نقد و بررسی متن یا تمرینی از IELTS باشد.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: گوش بده!

گوش دادن کمک می کند نحوه استفاده از واژه و تلفظ درست آن را بشناسید.  موزیک ها و ویدیوهای کوتاهی در یوتیوب با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. وقتی واژه جدید می شنوید که معنی و تلفظ کردن آن را نمی دانید، آن را دوباره پخش کرده و سعی کنید با صدای بلند تلفظ کنید.

همچنین  Ted ESL و Ted Ed منابع بسیار خوبی هستند که سخنرانی های جالبی را در باب موضوعات متنوعی پوشش می دهند. می توانید ویدیو ها را تماشا کرده و زیرنویس های آن را دنبال کنید تا از املای درست واژه ها مطمئن شوید. این کمک می کند با کاربرد واژه ها، نحوه درست تلفظ و املای آن ها آشنا شوید.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: هر روز یک واژه جدید انگلیسی یاد بگیرید

هر روز سعی کنید یک واژه جدید یاد بگیرید. برای این کار می توانید از  word of the day روزی یک واژه را همراه با تلفظ، معنی، سایر اشکال کلمه و چند مثال در جمله یاد بگیرید. آن ها را به دفتر یادداشت روزانه خود اضافه کنید و در تمرین های نگارش آیلتس از آن ها استفاده کنید.

راهنمایی برای فراگرفتن واژگان آیلتس IELTS: مکالمه کنید!

واژه های جدید را سعی کنید در مکالمه های روزانه خود استفاده کنید. درباره فیلم یا مقاله ای که خوانده اید با دوستان خود صحبت کنید. تلاش کنید با واژه هایی که هفته جاری یاد گرفته اید، صحبت کنید. بهترین روش برای به خاطر سپردن واژه ها استفاده از آن هاست. این کار دایره واژگان شما را رشد می دهد و کمک می کند در صحبت کردن روان و شیوا باشید.  گفتنی است تاثیر این کار در رشد دانش زبانی شما نیز بی تاثیر نیست.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

تماس با کارشناس