به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آیا زبان روسی سخت است؟

آیا زبان روسی سخت است؟

آیا زبان روسی سخت است ؟

مطمئناً در سرتاسر جهان، کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که نسبت به روسیه هیچ احساسی نداشته باشد. چرا که تأثیر شخصیت‌های گوناگون و همچنین وقایع مختلفی که در این کشور اتفاق افتاده است و یا این کشور باعث وقوع آن‌ها در سایر جاها شده است، آن قدر گسترده است که شما اهل هرجایی با هر طرز فکری باشید، به هر حال یا از روسیه خوشتان می‌آید و یا از آن متنفرید. تقریباً غیرممکن است که کسی بگوید که نسبت به این کشور، کاملاً بی‌تفاوت است. با مرکز تدریس خصوصی زبان روسی زبان آموزان پیشرو همراه باشید تا به سوال آیا زبان روسی سخت است پاسخ دهیم.

از سوی دیگر، اگر پیگیر اخبار روز باشید هم کاملاً برایتان قابل پیش بینی است که روسیه همچنان قرار است سالیان سال به عنوان یک کشور پیشرو و مؤثر در جهان باقی بماند. پس فرقی نمی‌کند که گذشته گرا باشید یا علاقه مند به آینده! به هر حال روسیه جایگاه ویژه‌ای در دنیای اطراف شما دارد.آیا زبان روسی سخت است؟

بنابراین، یادگیری زبان روسی، به عنوان گام اول برای شناخت فرهنگ و سایر دستاوردهای روسیه، می‌تواند زندگی هر کسی را متحول کند. با این حال، یک پیش داوری که بسیاری زبان آموزان نسبت به این زبان دارند، این است که زبان روسی، یکی از دشوارترین زبان‌های دنیاست. در ادامه قصد داریم با بررسی جوانب مختلف یادگیری زبان روسی، میزان دشواری آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا باید زبان روسی را آموخت؟

 سفر به روسیه

اول همه باید بدانید که اگر قصد سفر به روسیه را دارید، اصلاً نمی‌توانید روی زبان انگلیسی خود حساب ویژه‌ای باز کنید. همین دلیل به تنهایی برای بسیاری افراد کافی است که به سراغ یادگیری زبان روسی بروند. در این رابطه حتی جالب است بدانید که معمولاً در تورهای مسافرتی بزرگ هم مترجمانی که به زبان روسی مسلط باشند وجود دارند. چرا که بسیاری از روس‌ها به جز زبان خودشان، به زبان دیگری مایل نیستند صحبت کنند. البته وسعت این کشور هم به اندازه کافی بزرگ هست که آن‌ها را از سفر تا حد زیادی بی‌نیاز کند!آیا زبان روسی سخت است؟

همچنین کافی است به یکی از رده‌بندی‌های مربوط به گسترش زبان انگلیسی در کشورهای مختلف سر بزنید. احتمالاً شگفت زده می‌شوید وقتی روسیه را جزو آخرین کشورهای این لیست می‌بینید. طبق یک گزارش، تنها ۵.۵ درصد مردم روسیه، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اول یا دومشان معرفی کرده‌اند.

 زبان روسی یا زبان‌های اروپایی؟ 

معمولاً زبان آموزان زیادی وجود دارند که صرفاً به دلیل علاقه به یادگیری زبان‌های خارجی و این احتمال که ممکن است چند سالی را در خارج از کشور سپری کنند، زبان کشورهای مختلف را می‌آموزند. اگر شما نیز جزو این دسته هستید، حتماً توجه داشته باشید که اگر به زبان انگلیسی مسلطید، به احتمال زیاد در بیشتر کشورهای اروپایی و به طور کلی کشورهای غربی، می‌توانید با مردم به طور نسبی ارتباط برقرار کنید.

اما تنها با دانستن زبان انگلیسی، برای ارتباط با ۱۴۰ میلیون نفر مردمی که در روسیه زندگی می‌کنند، ابزار مناسبی در اختیار ندارید. پس اگر در حال حاضر، کشور خاصی را به عنوان هدف در نظر ندارید و زبان انگلیسی را هم در حد خوبی می‌دانید، زبان روسی یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید یادگیری آن را شروع کنید.

  شناخت و شرکت در آداب و رسوم روسیه

متأسفانه این طور جا افتاده است که روس‌ها مردمانی سرد و بی‌احساس هستند. این باور در مورد روس‌ها هر چند کاملاً اشتباه نیست، اما واقعاً همه ماجرا هم نیست. در واقع، این ویژگی‌ها، جلوه بیرونی شخصیت مردم روسیه است و شما تنها کافی است که کمی با آن‌ها صمیمی شوید تا با مهمان نوازی و خوش خلقی بی‌نظیر آن‌ها هم آشنا شوید.

همچنین روسیه سرشار است از آداب و رسوم شگفت انگیز و منحصر به فرد که تا حد زیادی از تبلیغات غربی در امان مانده و همچنان اصالت خودش را حفظ کرده است. تنها راه شناخت و حتی شرکت در این رسوم و مراسمات نیز، یادگیری زبان روسی است. در این صورت، روس‌ها مشتاقند که آداب و رسومشان را به طور کامل به شما معرفی کنند.

نگران سطح زبان خود نباشید

اگر احساس می‌کنید که محدودیت زمانیتان به شما این اجازه را نمی‌دهد که زبان روسی را با سرعت خیلی زیادی بیاموزید، اصلاً جای نگرانی نیست. چرا که معمولاً انتظار روس‌ها از شما به عنوان یک خارجی که به زبان روسی صحبت می‌کند، چندان زیاد نیست. به طوری که تنها کافی است به مقدار خیلی کمی در این زبان تبحر داشته باشید، تا توجه تمام روس زبان‌های اطرافتان را جلب کنید و حتی مورد محبت آن‌ها قرار بگیرید. این در حالی است که در کشورهای غربی معمولاً از این خبرها نیست و باید کاملاً مراقب باشید که اصول زبان را به طور کامل رعایت کنید.

اهالی روسیه، بهترین هم صحبت‌های شما

برخلاف مردم بسیاری از کشورهای آسیایی، اهالی روسیه اصلاً مردمان خجالتی‌ای نیستند و می‌توانید به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و مدت‌ها با صحبت در مورد انواع موضوعات به تقویت زبان روسی خود بپردازید. برای این که از این موضوع کاملاً مطمئن شوید، کافی است نظر چند زبان آموز حرفه‌ای زبان روسی را جویا شوید. مطمئناً پاسخ بسیاری از آن‌ها به شما این خواهد بود، در هر سطحی از این زبان که باشید، روس‌ها به راحتی شما را در مکالماتشان راه می‌دهند!

منابع گسترده‌ای در اختیار شماست

اگر همچنان تصورتان از زبان روسی، یک زبان پیچیده و نامأنوس است، گذشته از این که با شما موافق نیستیم، یک مژده برایتان داریم که منابع زیادی در اختیارتان قرار دارد. گستردگی این منابع، به شرطی که به درستی از آن‌ها استفاده شود، می‌تواند تمام نیازهای هر زبان آموزی را پوشش دهد. البته این منابع صرفاً وابسته به کتاب یا فیلم نیست.

حدود ۱۴۰ میلیون روس در داخل کشور روسیه و بیش از ۲۷ میلیون نفر روس زبان در خارج از این کشور، منبع قابل توجهی برای بهبود و اصلاح زبان شما خواهد بود. با این حال، الزاماً نیازی نیست که به روسیه سفر کنید. با استفاده از شبکه‌های گسترده اجتماعی، می‌توانید همه روزه از اتاق کار خود با بسیاری روس زبان در سرتاسر دنیا گفتگو کنید.

الفبای روسی: یادگیری آسان و به شدت آوایی!

الفبای روسی ترسناک نیست!

معمولاً یکی از مهم‌ترین ترس‌های افراد در مورد یادگیری زبان‌های جدید، آشنایی با طیف وسیعی از حروف و نشانه‌های نوشتاری است. اگر به زبان چینی هم علاقه مند باشید و مطالعه‌ای در مورد نحوه یادگیری این زبان انجام داده باشید، حتماً به این نوع اظهار نظرها برخورده‌اید که به حافظه سپردن حروف این زبان، آن طور که به نظر می‌رسد هم کار دشواری نیست. بنابراین اگر این اظهار نظر در مورد زبانی که هزاران حرف دارد، صادق است، قطعاً در مورد زبان روسی که تنها ۳۳ حرف دارد هم صدق می‌کند.آیا زبان روسی سخت است؟

الفبای کاملاً آوایی

هرچند الفبای زبان روسی، یک الفبای «سیریلیک» است، اما به هر حال، همچنان یک الفباست و الفبا هم چیزی نیست جز مجموعه‌ای از یک سری حروف مختلف، درست مثل الفبای فارسی یا انگلیسی. با این حال، یادگیری الفبای روسی حتی از حروف انگلیسی هم آسان‌تر است. چرا که حروف روسی، برخلاف انگلیسی، تلفظ ممتدی دارند. همچنین، علاوه بر این که زبان روسی کلمات بلندتری از زبان انگلیسی دارد، در این زبان نیازی نیست که حدس بزنید که تلفظ یک کلمه چگونه است.

علت این امر، خاصیت آوایی الفبای روسی است. در واقع تلفظ هر کلمه روسی، دقیقاً معادل است با ترکیب تلفظ هر حرف به طور مجزا، و همچنین اگر تمام حروف هر کلمه را پشت سرهم تلفظ کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که آن کلمه را به درستی تلفظ کرده‌اید.

یادگیری الفبای سیریلیک

الفبای سیریلیک را می‌توان در یک روز آموخت. با این حال، کاملاً طبیعی است که در انتهای این روز، هنوز کاملاً به بعضی حروف مسلط نباشید. اما می‌توان با اطمینان به شما قول داد که پس از پایان یک هفته، بحث الفبا به طور کلی برای شما حل شده است. یک دلیل سادگی الفبای سیریلیک هم این است که اشتراکاتی با خط انگلیسی دارد. مثلاً حروف A, B, D, K, L, M, O, T در دو زبان مشترک است. همچنین بعضی حروف خط سیریلیک، تلفظ یکسانی با بعضی حروف الفبای انگلیسی دارد. برای مثال، “г” و “ф” در خط سیریلیک دقیقاً متناظرند با “g” و “f” در زبان انگلیسی.

اشتراکات زبان روسی با زبان انگلیسی

اشتراکات زبانی: معمولاً بیان این که زبان روسی و انگلیسی با هم اشتراکات قابل توجهی دارند، برای بسیاری افراد باورنکردنی است. علت اصلی تعجب این افراد هم مقایسه الفبای انگلیسی و سیریلیک است. با این وجود برای مثال، در زبان روسی، کلمه اصلی برای پزشک یا همان “doctor” انگلیسی، کلمه “врач” است که به صورت “vrach” تلفظ می‌شود. اما می‌توان به جای استفاده از این کلمه، به سادگی گفت “доктор” که به صورت “doctor” هم تلفظ می‌شود و البته کاملاً هم متداول و عادی است.

افعال روسی سازی شده:

همچنین جالب است بدانید که افعال زیادی نیز وجود دارد که از زبان انگلیسی وارد زبان روسی شده است و در واقع روسی سازی شده است. در ادامه، ۳ مورد از این افعال را با هم مرور می‌کنیم.

–              فعل “парковать” که به صورت “parkovat” تلفظ می‌شود و معادل است با “to park” انگلیسی

–              فعل “адаптировать” که به صورت “adaptirovat” تلفظ می‌شود و معادل است با “to adapt” انگلیسی

–              فعل “адоптировать” که به صورت “adoptirovat” تلفظ می‌شود و معادل است با “to adopt” انگلیسی

سیر افزایشی کلمات انگلیسی در زبان روسی: هرچه زمان می‌گذرد، کلمات انگلیسی بیشتری را می‌توان در زبان روسی پیدا کرد. علت این امر هم توسعه هر چه بیشتر رسانه‌های غربی و همچنین گسترش واژه‌های مربوط به تکنولوژی است. این نوع واژه‌ها را تقریباً در هر زبانی می‌توان یافت. برای مثال، کلمات انگلیسی‌ای مانند “camera”، “micro-chip”، “computer” و “television” در روسی کاملاً پذیرفته و رسمی اند.آیا زبان روسی سخت است؟

انعطاف پذیری بسیار زیاد ساختار جمله

اگر پس از یادگیری کامل زبان انگلیسی به سراغ زبان روسی بروید، دیر یا زود به این محدودیت زبان انگلیسی پی خواهید برد که ساختار جمله در آن تا چه اندازه ثابت و تغییرناپذیر است. در واقع، در زبان انگلیسی برای بیان بسیاری از جملات، تنها یک راه وجود دارد. برای مثال، اگر بخواهید به زبان انگلیسی بگویید که قصد دارید به پارک بروید، باید بگویید:

“I am going to the park”

اما شما هرگز نمی‌توانید ساختار جمله را به حالت زیر تبدیل کنید:

To the park, I go

اما زبان روسی به هیچ وجه چنین محدودیتی ندارد. برای مثال، همین جمله را می‌توان به انواع مختلفی در زبان روسی بیان کرد. برای درک بهتر، به سه نمونه‌ای که در ادامه نوشتیم و همچنین، معادل انگلیسی آن‌ها توجه کنید.

я иду в парк (“I am going to the park” )

в парк иду (“To the park I go”)

в парк я иду (“To the park I go”)

قواعد زیاد، استثنائات کم

یکی از ویژگی‌های شاخص زبان روسی، این است که بسیار قاعده‌مند است. در واقع در زبان روسی، برای تمام کلمات مذکر، مؤنث و خنثی، قواعد مشخصی وجود دارد و تقریباً هیچ استثنایی هم در کار نیست. همچنین قواعدی نیز وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به سادگی جنس هر کلمه‌ای را تشخیص دهید.آیا زبان روسی سخت است؟

تصمیم‌های خوب را هر چه سریعتر عملی کنید

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفته‌اید که زبان روسی را بیاموزید، به شما اطمینان می‌دهیم که علاوه بر کاربردی که از فراگیری این زبان انتظار دارید، زبان روسی در بسیاری شرایط دیگر که هیچ وقت آن‌ها را پیشبینی نمی‌کردید هم برایتان کاربرد خواهد داشت. به خصوص برای کشوری مثل کشور ما که همسایه کشور روسیه هستیم، یادگیری زبان روسی اهمیت دوچندان دارد.

با این حال، یادگیری این زبان نیز مانند هر زبان و یا هر موضوع دیگری نیاز پشتکار، تمرین و البته استفاده از تجربه دیگران دارد. پس اگر تصمیمتان جدی است و زمان کافی را هم می‌توانید به این کار اختصاص دهید، احتمالاً فاکتورهای پشتکار و تمرین را می‌توانید پوشش دهید.

در اینصورت برای استفاده از تجربه دیگران نیز اصلاً جای نگرانی نیست! چرا که مدرسین ما تجربه سال‌ها آموزش به زبان آموزان مختلف را به صورت مدون در اختیار شما قرار خواهند داد. پس همین حالا، از طریق راه‌های ارتباطی که در همین صفحه نمایش داده شده، با مرکز تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو تماس بگیرید.

https://www.fluentin3months.com/learn-russian/

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

تماس با کارشناس