به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان روسی چقدر زمان می برد؟

یادگیری یک زبان مانند زبان روسی شگفت انگیز و در عین حال لذت بخش است. با توجه به پیشرفت اقتصادی کشور روسیه، یادگیری زبان روسی بهترین روش برای درک و شناخت این کشور است. از طرفی یادگیری زبان روسی پلی است به سوی سرزمینی وسیع و متنوع که در انتظار کاوش است.

بدون شک یادگیری زبان روسی مستلزم تلاش و صرف وقت است، اما ارزش آن را دارد. همه علاقه مندان یادگیری زبان دوست دارند مهارت های زبانی خود را بی نهایت گسترش دهند، اما حقیقت این است که زندگی شخصی و شغلی مجال آن را نمی دهد. چه برای تعطیلات به سنپترزبورگ سفر کنید یا برای یک سفر کاری به مسکو بروید دوست دارید در اسرع وقت به زبان و مکالمه روسی تسلط یابید. سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشد؟

این اولین سوالی است که هر علاقه مند به یادگیری زبان از خود می پرسد، اما متاسفانه هیچ پاسخ سریعی برای آن وجود ندارد. یادگیری زبان فرآیندی پیچیده بوده و از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین فاکتورهای مختلفی در این میان دخیل هستند. در ادامه این مقاله از آموزشگاه زبان آموزان پیشرو برخی از فاکتورهای تاثیرگذار بر یادگیری زبان عنوان می شود.

فاکتور های دخیل در یادگیری زبان روسی

 افرادی که به یک زبان خارجه مسلط هستند و یا در یک محیط دو زبانه بزرگ شده اند راحت تر می توانند زبان روسی را بیاموزند. تحقیقات متعدد زبان شناسی نشان داده افراد دو زبانه سریعتر از دیگران می توانند زبان سوم را بیاموزند. دلیل این امر آن است که این افراد به طور طبیعی در معرض زبان های مختلف قرار گرفته و بر آن تسلط می یابند. تسلط و مهارت در یک زبان به یادگیری زبان دیگر کمک می کند. اگر دو زبانه نیستید، نگران نباشید. همان دوره کلاس فرانسه در دبیرستان و یا سفر تجاری به توکیو به نوبه خود در یادگیری زبان موثر بوده است.

 یکی از اولین قدم های یادگیری زبان، فراگیری جنبه‌های زبان شناسی منحصر به فرد آن است. اگر پیش از این با قواعد دستور زبان و لغات خارجی آشنایی دارید و به اصوات مختلف گوش کرده و یا متن های مختلف را مطالعه کرده باشید می دانید که در هنگام یادگیری یک زبان جدید چه چیزی در انتظار شما است. با این فکر در ذهن یادگیری زبان آسانتر و سریعتر اتفاق می‌افتد و شما از این موضوع شگفت زده خواهید شد.

فاکتور های دخیل در یادگیری زبان روسی

اگر به اندازه کافی در معرض زبان های مختلف به ویژه زبانی که قصد یادگیری آن را دارید قرار بگیرید سریع‌تر آن زبان را فرا می گیرید.

زبانی که در حال یادگیری آن هستید

 ممکن است یادگیری زبان روسی برای انگلیسی زبانان دشوار باشد، اما این زبان شگفت انگیز و جذاب از ساختار خوبی برخوردار است. زبان روسی در زمره زبان های هند و اروپایی قرار دارد. از اینرو شباهت های زیادی در مفاهیم اساسی این زبان ها وجود دارد که همگی ریشه یکسانی دارند.

 زبان روسی بسیاری از لغات خود را از زبان اروپایی به عاریه گرفته است. به این واژگان یکسان cognates گفته می شود. این واژگان دوستان شما هستند و به یادگیری زبان روسی سرعت می بخشند. هرچه در مورد این زبان شگفت انگیز بیاموزید نکات شیرین بیشتری می یابید و در یادگیری آن پیشرفت می کنید.

 نحوه یادگیری زبان

 متد یادگیری نیز نقش مهمی در یادگیری زبان روسی ایفا می کند. اگر یادگیری شما به کلاس درس محدود باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا زبان روسی را بیاموزید. اما اگر در خارج از کلاس و یا در محیط بیرون با زبان روسی در ارتباط هستید و یا از معلم خصوصی زبان روسی استفاده نمایید، سریع تر آن را یاد می گیرید. همچنین مطالعه، گوش دادن به رادیو، خواند کتاب های الکترونیک، صحبت کردن، تماشای فیلم های روسی و سفر به روسیه نیز می تواند به یادگیری زبان روسی کمک کند.

 همچنین ما توصیه می کنیم از فناوری های مدرن امروزی استفاده کنید. به عنوان مثال، برخی از برنامه های موبایل خود را به زبان روسی تغییر دهید. در یوتیوب با آهنگ های روسی همخوانی کنید و یا یک سریال تلویزیونی به زبان روسی در نتفلیکس تماشا کنید. اینگونه فعالیت ها به شما کمک می کند نه تنها زبان، بلکه فرهنگ آن زبان را نیز یاد بگیرید.

 زمان اختصاص داده شده برای یادگیری زبان روسی

 زمان اختصاص داده شده به یادگیری

مدت زمان یادگیری زبان روسی به این عامل بستگی دارد که چه زمانی در روز، هفته یا ماه به یادگیری آن اختصاص می‌دهید. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد زبان آموزانی که روزی یک ساعت به یادگیری زبان از جمله مطالعه گرامر، حفظ واژگان، تماشای فیلم، یا مطالعه کتاب اختصاص می‌دهند، بسیار سریعتر از کسانی که فقط در کلاس های هفتگی شرکت می کنند زبان خارجی را فرا می گیرند.

به همین خاطر است که برنامه های آنلاین مانند Rocket Languages برای بسیاری از زبان آموزان مفید و موثر است. این گونه برنامه ها بر مطالعه مکرر و روزانه یادگیری زبان تاکید می‌کنند و همچنین به دلیل ماهیت غوطه ور سازی زبان آموز در بطن زبان بهترین راه یادگیری زبان هستند.

نگرش شما

نگرش شما نقش مهمی در یادگیری زبان روسی دارد. اگر نسبت به یادگیری زبان روسی نگرش مثبت داشته باشید و آن را فرصتی مفرح و جذاب برای گسترش زاویه دید خود ببینید، سرعت یادگیری خود را افزایش می دهید. همچنین انگیزه بیشتری برای مطالعه و یادگیری آن به دست می آورید. در نتیجه فرایند یادگیری برایتان جذاب، سریع و دلپذیر خواهد بود.

 انگیزه شما

 جای هیچ شکی نیست که انگیزه کلید اصلی یادگیری زبان جدید است. مطالعات متعدد نشان داده است که انگیزه از عوامل مهم در یادگیری زبان و علت اصلی موفقیت و یا عدم موفقیت بسیاری از افراد در آن به شمار می رود. به خود یادآوری کنید چرا می خواهید زبان روسی بیاموزید؟ چگونه این زبان می تواند زندگی شما را بهبود بخشد؟ به این صورت به خود انگیزه دهید و زمان یادگیری زبان روسی را کاهش دهید.

 بدیهی است که یادگیری زبان روسی حتی برای افراد بومی این زبان نیز گاهی اوقات دشوار است. بنابراین کشورهای روسی زبان از تلاش افراد خارجی برای برقراری ارتباط با مردم بومی به زبان روسی قدردانی و استقبال می کنند. به عبارت دیگر آنها تمایل بیشتری به کاهش سرعت گفتار خود دارند، از لغات ساده‌تر استفاده می‌کنند و حتی از زبان بدن برای همگام سازی کلام خود با افراد خارجی استفاده می کنند. همچنین تجربه ارزشمند گفتگوی معنی‌دار با یک زبان دیگر انگیزه شما را دو چندان کرده و اشتیاق تان را برای یادگیری افزایش می دهد.

جدول زمانی برای یادگیری زبان روسی

برهم کنش پیچیده بین عوامل ذکر شده تعیین می کند که سرعت یادگیری زبان روسی شما چه اندازه خواهد بود. اما تنها دانستن این عوامل کافی نیست، بلکه باید یک جدول زمانی نیز برای یادگیری زبان طراحی کنید. شما به اعداد و ارقام نیاز دارید و باید بدانید یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشد. خوشبختانه تحقیقات متعددی در این زمینه صورت گرفته که همگی سعی در روشن کردن این موضوع داشته اند. شایان ذکر است که در بسیاری از این تحقیقات تسلط به زبان معیار یادگیری آن است. همانطور که می دانید برای صحبت کردن به زبان خارجی نیاز به تسلط بر آن زبان ندارید. حتی در سطح متوسط نیز کفایت می کند. به یاد داشته باشید حتی پیش از تسلط به زبان روسی نیز می توانید با افراد روسی تعامل و مکالمه برقرار کنید.

 تعداد ساعات مورد نیاز برای یادگیری زبان روسی

 تعداد ساعات مورد نیاز برای یادگیری زبان روسی

تحقیقات زبان شناسی متعدد به بررسی ساعات مورد نیاز برای یادگیری زبانی مانند روسی پرداختند. مجمع مشترک اروپا در مورد کلیه زبان ها از چارچوب «ساعت های یادگیری هدایت شده» استفاده کرده است. این چارچوب به اندازه گیری مدت زمان لازم جهت رسیدن به سطح بالای متوسط می پردازد. فرض بر این است فراگیران برای هر یک ساعت کلاس به دو ساعت مطالعه مستقل نیاز دارند. در مجموع برای یادگیری زبان ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت زمان مورد نیاز است. اجازه دهید سناریوهای مختلف را در نظر بگیریم:

سناریو و مدت زمان لازم برای رسیدن به سطح متوسط زبان روسی

 • یک ترم کلاس روسی ۳ ساعت در هفته به مدت ۸ هفته، به علاوه تکلیف هفتگی در خانه (یک ساعت) و تمرینات مستقل از هر نوع به مدت ۲ ساعت. سه ترم در سال.

شما بین ۲۵ الی ۳۰ ترم نیاز خواهید داشت.

با طی سه ترم در سال بین ۸.۳ الی ۱۰ سال طول می کشد تا به سطح متوسط برسید.

 • یک سال یادگیری زبان روسی در مدرسه (۴ ساعت در هفته + دو ساعت تکلیف + دو ساعت تمرین مستقل به مدت ۱۲ هفته در دو ترم.

 بین ۵ الی ۶.۲۵ سال طول می کشد تا به سطح متوسط برسید.

 • مطالعه مستقل (یک ساعت در روز)

تقریبا سه سال طول می کشد تا به سطح متوسط زبان روسی برسید.

 • فشرده (۸ ساعت در روز)

تقریبا ۳ ماه طول می کشد تا به سطح متوسط زبان روسی برسید.

این محاسبات بسیاری از فاکتورها را نادیده می گیرند. از اینرو، روش دقیقی برای تعیین مدت زمان یادگیری زبان روسی نیستند.

سناریو و مدت زمان لازم برای رسیدن به سطح متوسط زبان روسی

 جدول زبانی موسسه خدمات خارجی ایالات متحده برای یادگیری زبان روسیه ای

در این مطالعه FSI به بررسی گروهی از انگلیسی ‌زبانان ۳۰ تا ۴۰ ساله که به مطالعه زبان خارجی در آن موسسه مشغول بودند پرداخت. یادگیری دانش آموزان با استفاده از «مقیاس زبان میان ‌دوره‌ای» با هدف محاسبه مدت زمان رسیدن سطح دانش آموزان به مهارت عمومی یا بالاتر اندازه‌گیری شد.

 مطالعات نشان داد هر چه زبان خارجی به زبان مادری نزدیک تر باشد سرعت یادگیری آن نیز بالاتر خواهد بود. آنها یافته های خود را بر اساس شباهت زبان ها با زبان انگلیسی به پنج گروه اصلی زبان تقسیم کردند و مشخص کردند مدت زمان رسیدن سطح یادگیری زبان آموزان به سطح عمومی حرفه ای یا بالاتر چقدر است.

 اجازه دهید به این جدول زمانی نگاه بیندازیم:

جدول زمانی FSI

گروه زبان آموز I

 • زبان هایی که در ارتباط کامل با انگلیسی قرار دارند
 • آفریقایی، کاتالان، دانمارکی، هلندی، فرانسوی، کریولیایی هائیتی، ایتالیایی، نروژی، پرتغالی، رومانیایی، اسپانیایی، سواحیلی، سوئدی
 • ۲۳-۲۴ هفته (۵۷۵-۶۰۰ ساعت)

گروه زبان II

 • زبان مشابه انگلیسی
 • آلمانی
 • ۳۰ هفته (۷۵۰ ساعت)

گروه زبان III

 • زبان هایی که از نظر زبانی و / یا فرهنگی با انگلیسی تفاوت دارند
 • اندونزیایی، مالزیایی، سواحیلی
 • ۳۶ هفته (۹۰۰ ساعت)

گروه زبان IV

 • زبان هایی که از نظر زبانی و / یا فرهنگی تفاوت قابل توجهی با انگلیسی دارند
 • امهری، بنگالی، برمه ای، کرواتی، چک، فنلاندی، یونانی، عبری، هندی، مجارستانی، ایسلندی، لتونیایی، لیتوانیایی، مغولی، نپالی، پشتو، فارسی (دری، فارسی، تاجیکی)، فیلیپینی، لهستانی، روسی، صربی، اسلواکی، اسلوونیایی، تایلندی، تامیل، ترکی، اوکراینی، اردو، ویتنامی
 • ۴۴ هفته (۱۱۰۰ ساعت)

گروه زبان V

 • زبان های کاملا متفاوت با انگلیسی
 • عربی، چینی کانتونی، چینی ماندارین، ژاپنی، کره ای
 • ۸۸ هفته (۲۲۰۰ ساعت)

بنابراین بر طبق یافته‌های FSI، زبان روسی در گروه زبان IV قرار می‌گیرد و حدود۱,۱۰۰ ساعت به طول می انجامد تا یادگیری آن به سطح متوسط برسد.

 آیا زبان روسی سخت است؟ روسی شاید یکی از سخت ترین زبان ها برای انگلیسی زبانان باشد، اما ارزش یادگیری آن را دارد. این مطالعه به شما نشان می دهد که مدت زمان لازم برای یادگیری زبان روسی به صورت هفتگی چه مقدار است. به یاد داشته باشید کیفیت مطالعه بیشتر از کمیت اهمیت دارد. تمرینات روزانه و یا تمرینات فشرده به طرز چشمگیری مدت زمان یادگیری شما را کاهش می دهد.

 ۱۰ ایده برتر روسی در مورد اثر بخشی زمان مطالعه خود را بررسی کنید

دلسرد نشوید. شما می توانید سریع تر از آنچه که انتظار دارید زبان روسی را فرا گیرید. حتی مواردی وجود داشته که مردم کمتر از یکسال آن را فراگرفتند.

 اکنون می دانید چه مدت زمانی برای یادگیری زبان روسی لازم است و چه عواملی بر سرعت یادگیری شما تاثیر می گذارد. به یاد داشته باشید یادگیری یک زبان مستلزم تمرین همیشگی است؛ به این معنی که رسیدن به یک سطح معین تضمین نمی کند تا آخر عمر در آن سطح باقی بمانید. مراقبت از زبان روسی مانند مراقبت از حیوان خانگی است. شما باید هر چند وقت یکبار به آن آب و غذا دهید، او را در آغوش بگیرید و به پیاده روی ببرید.

 در پایان با نگرش درست، تعهد و انگیزه می ‌توانید هر زبانی را فرا گیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =

تماس با کارشناس