به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
چه تعداد از مردم دنیا و در کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند؟

زبان ترکی چندمین زبان زنده دنیاست؟

آیا می دانستید که زبان ترکی، زبان رسمی مردم کشور قبرس است یا اینکه بیشتر از ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان، به این زبان صحبت می کنند؟ در این مقاله، به بررسی اینکه چه تعداد از مردم دنیا و در کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند، پرداخته می شود. لازم به ذکر می باشد این مقاله ترجمه شده از یک وب سایت انگلیسی زبان می باشد و برخی کاربران عزیز سایت اعتقاد دارند بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون ترک زبان در سراسر جهان وجود دارد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که زبان ترکی، به چه میزانی، دامنه و نفوذ خود را در سراسر جهان گسترش داده است؟ از شهر استانبول گرفته تا کشور عراق، ما در این مقاله که توسط مرکز تدریس خصوصی زبان ترکی، زبان آموزان پیشرو ترجمه شده است، می خواهیم به بررسی این موضوع که، چند نفر در سراسر دنیا به این زبان صحبت می کنند، بپردازیم.

تاریخچه مختصری از زبان ترکی

زبان ترکی، به همراه زبان قزاقستانی، ازبکی و چندین زبان دیگر، به عنوان بخشی از گروه زبان های ترکی تبار (Turkic language) محسوب می شود. زبانهای ترکی، بخشی از خانواده بزرگ زبان آلتایی(Altaic) هستند که شامل زبانهای مغولی و مانچو-تونگوس (Manchu-Tungus) نیز می باشد.

ترکی، از زبان ترکی آناتولی قدیم نشأت می گیرد. این نسخه قدیمی توسط ترکان سلجوقی، در اواخر قرن یازدهم مورد استفاده قرار گرفت و بعدها به عنوان زبان رسمی ترکان عثمانی تبدیل شد و آن را در سراسر امپراتوری خود گسترش دادند. در اواسط دوره ترکی عثمانی، یعنی از قرن ۱۵ تا اوایل قرن ۲۰، این زبان تحت تأثیر زبان های عربی و فارسی بود، زیرا که عثمانی ها بر جهان اسلام حکومت می کردند.

اما در قرن بیستم، همه چیز تغییر کرد. امپراتوری عثمانی سقوط کرد و جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تأسیس شد. در سال ۱۹۲۸، دولت جدید، الفبای لاتین را جایگزین حروف عربی در زبان ترکی کرد و بسیاری از تأثیرات خارجی، در زبان را از بین برد. بنابراین، زبان ترکی مدرن متولد گردید.

مردم کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند؟

زبان ترکی، زبان رسمی کشور ترکیه و یکی از زبانهای رسمی کشور قبرس است، در واقع، بخش شمالی قبرس، که خود را، جمهوری ترکی قبرس شمالی می داند و خود را کشوری مستقل می شمارد. در سال ۱۹۷۴، ترکیه پس از کودتای نظامی به منطقه شمالی قبرس حمله کرد. از آن زمان تاکنون، قبرسی های ترک، در یک سوم شمالی جزیره زندگی می کنند و قبرسی های یونانی، در دو سوم جنوبی جزیره ساکن هستند. نیروهای سازمان ملل متحد، در مرز گشت زنی می کنند، اما نه سازمان ملل متحد و نه هیچ کشوری غیر از ترکیه، استقلال TRNC را به رسمیت نمی شناسد.

همچنین، زبان ترکی توسط گروه های کوچکی از ترکها، که در مناطق تحت امپراتوری عثمانی سابق، هستند، از جمله کوزوو و مقدونیه، که دارای موقعیت رسمی و شهرداری ویژه هستند، به کار برده می شود. همینطور، کشور های عراق، یونان، بلغارستان، رومانی، آلبانی و صربستان، و به علاوه، جوامع مهاجر ترک در کشورهای آلمان، هلند، بلژیک، اتریش، سوئیس و فرانسه نیز به این زبان صحبت می کنند.

چه تعداد از مردم دنیا به زبان ترکی صحبت می کنند؟

در سراسر جهان، تقریباً ۲۰۰ میلیون نفر به زبان ترکی صحبت می کنند و برای چندین میلیون نفر دیگر، این زبان به عنوان زبان دوم محسوب می شود. اکثریت قریب به اتفاق افراد ترک زبان، یعنی بیش از ۸۰ میلیون نفر از آنها، در کشور ترکیه زندگی می کنند.

کشور آلمان، به دلیل  دارا بودن جمعیت زیادی از مهاجرین، حدود ۱.۵ میلیون ترک زبان را در خود جای داده است. همچنین می توان، جمعیت نسبتاً زیادی از افراد ترک زبان را در بلغارستان یافت که حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر را تشکیل می دهند. براساس آمار جمعیتی، ۳۰۰۰۰۰ ترک زبان در کشور قبرس و به ویژه در جمهوری ترکی قبرس شمالی زندگی می کنند. در هلند حدود ۲۵۰،۰۰۰ ترک زبان وجود دارد. ۲۲۱،۰۰۰ نفر در فرانسه، ۲۰۰،۰۰۰ نفر در اتریش،۱۳۰،۰۰۰ نفر در ازبکستان، ۱۱۶،۰۰۰ نفر در ایالات متحده، ۱۱۳،۰۰۰ نفر در بلژیک، و کمتر از ۱۰۰۰۰۰ نفر در کشور یونان، مقدونیه، رومانی، قزاقستان، عراق، صربستان، سوئیس و آلبانی ساکن هستند.

چرا باید زبان ترکی را یاد بگیریم؟

همانطور که در مطالب فوق خواندید، تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان، به زبان ترکی صحبت می کنند، که همین موضوع می تواند دلیل مهمی برای یادگیری این زبان باشد. کشور ترکیه به دلیل دارا بودن اماکن زیبا و تاریخی، مکانی مناسب برای سفر کردن محسوب می شود، و شهر استانبول، مقصدی محبوب برای مردم سراسر جهان می باشد.

زبان ترکی یکی از دشوارترین زبان های خارجی، برای افراد انگلیسی زبان است، اما یقیناً یادگیری آن غیرممکن نیست و می تواند به چالشی تبدیل شود که ارزش فراگیری را دارد.

۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

18 دیدگاه دربارهٔ «زبان ترکی چندمین زبان زنده دنیاست؟»

 1. با سلام خدمت شما. خواستم بگم ترک فقط ترکیه نیست ده ها کشور هستند که به زبان ترکی حرف میزنند

 2. سلام لطفا اول با دقت اطلاعات در مورد زبان ترکی را بخانید بعد مقاله بنویسید اونی که نوشتین ۸۰میلیون مال ترکی استانبولی نه تمام ترکان جهان

 3. ۷۸ میلیون نفر فقط ترک های ترکیه هستند که به زبان ترکی استانبولی صحبت میکنند نه دیگر کشور ها به عنوان مثال جمهوری آذربایجان ،اذربایجان ایران که ترکی صحبت میکنند.

  1. زبان ترکی فقط ترکی استانبولی نیست ترک یک درخت بسیار بزرگ است که ترکی استانبولی فقط یک شاخه آن می‌باشد همینطور اوزبیکی، ترکمنی آذری،قزاقی……….وغیره

 4. اطلاعات اشتباه است فقط ترکیه و آذربایجان و ترکهای ساکن جغرافیای ایران بیش از صد و ‌‌‌‌‌‌‌پنجاه ملیون تورک دارد

 5. سلام
  آمارها و مناطقی که نوشتید با مطالبتون همخوانی ندارن. من ادبیات و زبانشناسی خوندم و در رشته زبان و ادبیات ترکی تخصص دارم و به چندین لهجه ترکی ازجمله آذربایجانی و ازبکی و استانبولی هم تسلط دارم. مقاله شما مطالب ضد و نقیض داره، توصیه میکنم برای بهبود وبسایتتون حتماً اصلاحش کنید. جمعیت ترک زبانان در دنیا بیش از ۴۰۰ میلون نفر هستن. همانطور که در این مقاله هم اشاره کردید، زبان ازبکستان و قزاق و قرقیزستان و ترکمنستان و خودمختاریِ ترکستان شرقی(چین) ببعضی خودمختاریهای روسیه، همگی جزو زبانهای ترکی هستند و فقط لهجه هاشون فرقی میکنه ترکی ازبکی، ترکی قزاقی، ترکی قرقیزی و ترکمنی. ترکی در آلمان هم کاربرد داره. پس جمعیت ترک زبانان بایستی بر اساس جمعیت این کشورها که همگی در اتحادیه کشورهای ترک هم عضو هستند، نوشته میشد بیش از ۴۰۰ میلون نفر.
  تامام.

 6. شما عزیز سخنوران ترکی استانبولی رو بیان کردید ولی در واقع این کشورهایی که عرض میکنم ترکی حرف می‌زند به گویش محلی و طبق آمار سازمان ملل و بعضی از سازمان‌ها تعداد سخنوران ترکی ما بین ۵۰۰ملیون تا ۶۵۰ ملیون نفر هستن مثال کشورهای که ترکی زبان اصلی آنهاست.ترکی ازبکستانی ترکی آذری .ترکی قزاقی و قرقیزی وترکمنی و مغولی و… و کشورهای که ترکها جمعیت قابل توجهی دارن مثل چین.ایران.روسیه.وبقیه که حضور ذهنم نیست

 7. ۱۶ کشور و جمهوری خودمختار در جهان به زبان ترکی حرف میزنن اونوقت فقط ۲۰۰ میلیون نفر؟برو اطلاعاتت رو زیاد کن بابا بالای پونصد میلیون ترک توی دنیا هست و جز پنج زبان رسمی جهان شناخته میشه.

 8. لطفابادقت اطلاع رسانی کنی ایران بیش از ۶۰میلیون ترک زبان داره چه برسه ترکیه و آذربایجان باکووکشورهای همچون چین بیش از آماری که خودشون اعلام کردم سی صدوپنج میلیون جمعیت ترک زبان دارن لطفادرست اعلام کنینین

 9. به جرات میگم که زبان ترکی ریشه دارترین و قدیمی ترین زبان دنیاست و هر جای کره خاکی که باشه بهشون افتخار میکنیم ولی متاسفانه سیاست غالب کشورها سعی در به راندن این زبان شیرین داشته اند
  # ایران # ترک قشقایی

 10. جمعبت ترک ها در حدود دو میلیارد هست . شما چرا اینقدر کم نوشتین . لطفا اصلاح بفرمایین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

تماس با کارشناس