به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان ترکی استانبولی سخت است؟

زبان ترکی استانبولی سخت است؟

اگر شما نیز مانند بسیاری افراد دیگر قصد دارید علاوه بر زبان مادریتان، به یک یا چند زبان دیگر هم تسلط داشته باشید، زبان ترکی استانبولی یکی از بهترین انتخاب­هاست. با این حال، برخی زبان آموزان در مراحل مختلف یادگیری این زبان، معتقدند که یادگیری زبان ترکی استانبولی قدری دشوارتر از دیگر زبان­ها است. هرچند این نظر، مورد تأیید تمام زبان آموزان ترکی استانبولی نیست، اما اگر قصد یادگیری این زبان را دارید، این اظهار نظرها حتماً ذهن شما را مشغول کرده است. در ادامه هر آن­چه لازم است پیش از آغاز به یادگیری این زبان راجع به آن بدانید، در اختیارتان قرار می­دهیم. مطمئناً پس از مطالعه کامل این مقاله مرکز تدریس خصوصی زبان ترکی استانبولی پیشرو، جواب سؤال­هایتان راجع به زبان ترکی استانبولی و جواب سوال زبان ترکی استانبولی سخت است؟ را خواهید یافت.

آیا یادگیری زبان ترکی استانبولی دشوار است؟

یادگیری زبان خارجی: ضرورت دنیای امروز

امروزه چند زبانه بودن به یکی از توانایی­های متداول بین اقشار مختلف مردم تبدیل شده است. به طوری که افرادی که تنها قادر به صحبت به زبان مادری­شان هستند، از پس انجام بسیاری از کارها و مشاغل نمی­توانند بربیایند. به طور تخمینی می­توان گفت که در حال حاضر، حدود پنجاه درصد از جمعیت کره زمین حداقل می­توانند به دو زبان مختلف صحبت کنند و این درصد به طور پیوسته در حال افزایش است. پس اگر می­خواهید از سیر تحول جهانی عقب نیفتید، نباید به زبان مادری­تان اکتفا کنید.

چرا یادگیری ترکی استانبولی؟

به طور کلی اگر گاهی حس می­‌کنید که زندگی یکنواخت روزمره، آنچنان جذابیتی برایتان ندارد و بیشتر در مورد دنیای اطرافتان کنجکاو هستید، ترکی استانبولی می‌­تواند راه حل خوبی برای خروج از این یکنواختی باشد. با یادگیری این زبان، بسیاری از فرصت­های شغلی، سفرهای جذاب و دوستان جدید در انتظار شما خواهند بود و به طور کلی مسیر زندگی­تان ممکن است به نحو مثبتی تغییر کند. این امر به خصوص برای کشورهایی مانند کشور ما که در همسایگی کشور پیشرفته، توریستی و صنعتی ترکیه هستیم، از اهمیت بیشتری برخوردار است. پس در واقع با یادگیری ترکی استانبولی می­توانید کیفیت زندگی­تان را به خوبی افزایش دهید. البته این یک قاعده کلی است و مختص زبان ترکی استانبولی نیست که هر چه زبان­های بیشتری را بیاموزید، وسعت دنیای شما نیز افزایش می­یابد. اما چیزی که مزیت ترکی استانبولی را افزایش می­دهد، همسایگی ترکیه با ماست. پس شما چه بخواهید، چه نخواهید گذرتان به این کشور خواهد افتاد. حال چه بهتر که زبان آن­ها را به خوبی بدانید.

آیا فکر می­‌کنید که استعداد زبان آموزی ندارید؟ یا دیگر برای شما دیر شده است؟

در یک کلام، می­توان خیال شما را از این موضوع راحت کرد: «همه افرادی که به یک زبان به خوبی صحبت می­‌کنند، می­‌توانند زبان­های دیگر را هم بیاموزند». البته بدیهی است که عوامل زیادی بر سرعت و کیفیت یادگیری افراد مؤثر است. اما تجربه ما در آموزش زبان­های خارجی به افراد مختلف نشان داده است که «علاقه» و «تمرین» دو رکن اساسی در یادگیری یک زبان خارجی است. همچنین این عقیده که تنها در زمان کودکی می­توان زبان دومی را آموخت، امروزه کاملاً رد شده است. شما، صرف نظر از این که چه سنی دارید یا چه مقدار تحصیل کرده اید، می­توانید یادگیری یک زبان خارجی را آغاز کنید. هرچند ممکن است که حتی پس از یادگیری یک زبان نتوانید مانند یک فرد بومی، آن زبان را صحبت کنید. اما به هر حال قادر خواهید بود که از آن زبان برای برقراری ارتباط استفاده کنید، و در واقع هدف از یادگیری زبان هم همین است.

یادگیری زبان ترکی استانبولی

یک زبان، تنها مجموعه­ای واژگان و قواعد دستوری نیست که نحوه ترکیب و استفاده از آن­ها را نشان دهد. هر زبانی، در واقع یک دنیای منحصر به فرد است. یادگیری زبان ترکی استانبولی شما را وارد دنیای بیش از هفتاد میلیون بومی این زبان در شرق اروپا و غرب آسیا می­کند. با این حال، هرچند مزیت اصلی یادگیری زبان ترکی استانبولی، استفاده از این زبان در خود کشور ترکیه است، اما جمعیت قابل توجهی از افرادی که در کشورهایی مانند مصر، آلمان و سایر کشورهای اطراف ترکیه زندگی می­کنند نیز قادر به صحبت به زبان ترکی استانبولی هستند.

چرا یادگیری ترکی استانبولی سخت است؟

زبان ترکی استانبولی پرکاربردترین زبان میان زبان­های ترکی است. به طور کلی خانواده زبان­های ترکی شامل زبان­های ترکی آذربایجانی، ازبکی و قزاقی می­شود. در واقع آن­چه زبان­های ترکی و به ویژه زبان ترکی استانبولی را به عقیده بعضی زبان آموزان، پیچیده می­کند، این است که این زبان­ها تقریباً هیچ وجه مشترکی با زبان انگلیسی ندارند. در حالی که اگر پس از یادگیری زبان انگلیسی، سراغ یادگیری زبان­هایی مانند زبان فرانسوی یا آلمانی بروید، به این خاطر که این زبان­ها تا حدودی ریشه انگلیسی دارند، یادگیری آن­ها چندان دشوار نیست. البته از این نظر که ترکی استانبولی دارای الفبای مشترکی با زبان انگلیسی هست، حداقل در حد الفبای اولیه، یادگیری آن برای کسانی که حتی اندکی به زبان انگلیسی اشراف دارند ساده‌­تر می­شود. با این حال، این تشابه الفبا به هیچ عنوان نشان دهنده ارتباط ساختاری میان این زبان و زبان انگلیسی نیست.زبان ترکی استانبولی سخت است؟

خودمان می­توانیم زبان ترکی استانبولی را بیاموزیم؟

منحصر به فرد بودن زبان ترکی استانبولی و کمبود نسبی منابع یادگیری این زبان، خودآموزی آن را برخلاف زبان­هایی مانند زبان انگلیسی قدری دشوارتر می­کند. از این­رو، مدرسین با سابقه ما در زمینه آموزش زبان ترکی استانبولی، می­توانند ظرف مدت کوتاهی توانایی شما را در صحبت به این زبان شیرین ارتقا بخشند. پس اگر در آینده نزدیک قصد سفر به کشور ترکیه را دارید، با شرکت در کلاس­های خصوصی ما دیگر نیازی نیست که نگرانی­ای از بابت مهارت زبانی خود داشته باشید. یادگیری این زبان برای سفر، زندگی کردن و پذیرش شغل در ترکیه، مزایای فراوانی دارد که در ادامه شماری از آن­ها را با هم مرور می­کنیم.

مزایای یادگیری زبان ترکی استانبولی

حتی اگر اندکی قادر به صحبت و مکالمه به این زبان باشید، این مهارت می‌­تواند از جنبه­‌های مختلفی که در ادامه ذکر می­شود، در موفقیت شما و بهبود کیفیت زندگی­تان تأثیر گذار باشد.

  • کسب و کار

به طور کلی یادگیری زبان دوم، تنها برای بهبود رزومه شخصی نیست. با یادگیری زبان­های مختلف می­توانید تغییراتی عمده­ای در کسب و کارتان ایجاد کنید. توانایی صحبت به زبان ترکی استانبولی برای هر کسی که قصد تجارت و معامله با شرکت­های ترکیه­ای یا مشغول به کار شدن در این کشور را دارد، یک نیاز ضروری است. توصیه ما به شما این است که همواره دو ویژگی منحصر به فرد این کشور را مد نظر داشته باشید. اول این که ترکیه به عنوان یک کشور صنعتی، هدف خوبی برای انجام معاملات و راه اندازی کسب و کارهای مختلف است. ولی نکته دومی که توجه به آن بسیار حائز اهمیت است این است که این کشور هنوز یک ساختار سنتی دارد و بسیاری از مردم آن بیشتر مایلند که به زبان مادری خودشان صحبت کنند، حتی اگر زبان انگلیسی را نیز بتوانند استفاده کنند. پس دانستن زبان ترکی استانبولی، علاوه بر ضروری بودن، می­تواند به نقطه قوت شما در برابر دیگر رقبایتان برای تجارت با ترکیه تبدیل شود.

  • سفر

به طور کلی، شهرت ترکیه در دنیا به خطوط ساحلی زیبا و شهرهای بی­نظیر است . سواحل آفتابی، دریاهای آرام، مکان­های باستانی، بازارهای پررونق و معماری­های خیره کننده از جمله جذابیت­های کشور ترکیه برای ده­ها میلیون گردشگری است که همه ساله از این کشور دیدن می­کنند. هرچند بدون دانستن زبان ترکی استانبولی هم می­توانید با استفاده از تورهای تفریحی به این کشور سفر کنید، اما وسعت ترکیه و مکان­های دیدنی آن خیلی بیشتر از چیزی است که تورهای مسافرتی بتوانند به همه آن­ها بپردازند. پس اگر بتوانید ترکی استانبولی را به خوبی صحبت کنید، می­توانید به صورت کاملاً مستقل در ترکیه به گشت و گذار بپردازید. به علاوه، زبان­های ترکی تا حد زیادی با هم اشتراک دارند و با دانستن ترکی استانبولی می­توانید تا حد قابل قبولی با مردم غرب چین تا سواحل مدیترانه ارتباط برقرار کنید. این یعنی امکان انجام سفرهایی که هیچ گاه با استفاده از تورهای تفریحی برایتان ممکن نخواهد بود.

  • زندگی در خارج از کشور

اگر بتوانید ترکی استانبولی را به خوبی صحبت کنید، احتمالاً پس از اولین سفری که به این کشور داشته باشید، این وسوسه در شما به وجود می­آید که شاید بد نباشد مدت زمان بیشتری را در این کشور سپری کنید. همچنین اگر دانشجو هستید، شهر استانبول به عنوان یکی از پررونق‌­ترین شهرهای ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای گذراندن دوره­‌های کوتاه مدت تحصیلی است. گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاه­‌های ترکیه، فرصت خوبی برای آشنایی و برقراری ارتباط با صنایع بزرگ و کوچک این کشور صنعتی رو به رشد است. از سوی دیگر، حاشیه‌­های این کشور جزو بهترین مکان­ها برای زندگی در دوران بازنشستگی است، به ویژه اگر به دنبال مکان­های ارزان با آب و هوای گرم هستید.

  • تمرین ذهن

حتی اگر یادگیری زبان ترکی استانبولی را تنها به عنوان یک سرگرمی انتخاب کرده‌­اید، تصمیم خیلی خوبی هست. این یک اصل ثابت شده است که یادگیری زبان­های خارجی، حتی در سنین پیری می­تواند مغز را سالم و قوی نگه ­دارد. علت این امر این است که با یادگیری یک زبان جدید، یک سری اتصالات جدید در سیستم عصبی شما ایجاد می­گردد. هر چه این اتصالات بیشتر شود، حافظه قوی­تر و توانایی حل مسئله بیشتری خواهید داشت.

  • آشنایی مستقیم با فرهنگ شگفت انگیز ترکیه

ترکیه یک کشور چند قاره­ای است، به طوری که بخشی از آن در غرب آسیا و بخش دیگرش نیز در شرق اروپا قرار گرفته است. بنابراین، فرهنگ این کشور ترکیبی از سنت­های شرقی و روش زندگی غربی است. چنین ترکیبی، چیزی نیست که بتوانید در فرهنگ دیگر کشورها نیز پیدا کنید. همچنین اگر مایلید که پا به پای عشاق مشهور ترک، آواز بخوانید و با موسیقی­های محلی ترکیه برقصید، یادگیری زبان ترکی استانبولی، اولین کاری است که باید انجام دهید. از طرفی، اگر ریشه­‌های خانوادگی ترکی دارید، یادگیری زبان ترکی استانبولی، می‌­تواند شما را به میراث گران­‌بهای خانوادگی­تان بهتر مرتبط کند.

روش­های مختلف یادگیری زبان ترکی استانبولی

هرچند شاید در میان زبان­های مختلفی که مردم به دنبال یادگیری آن­ها هستند، زبان ترکی استانبولی جزو پرطرفدارترین­‌ها نباشد، اما در سال­های اخیر، میل به یادگیری این زبان آن­چنان رشد کرده است که روش­های مختلفی برای فراگیری مؤثر آن توسعه یافته است.

  • یادگیری در کلاس­های عمومی

یادگیری در کلاس­های عمومی متداول­ترین روش فراگیری زبان است که می­تواند نتیجه خوبی هم به همراه داشته باشد. تا کنون بسیاری از مردم، ترکی استانبولی را از این طریق یاد گرفته اند. اما این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که فرصت زیادی برای یادگیری این زبان دارند و طولانی شدن روند آموزش برایشان کسل کننده نیست. از طرفی همین طولانی بودن روند آموزش در این شیوه یادگیری سبب می­‌شود که بسیاری افراد در نیمه‌­های راه به کلی از یادگیری زبان منصرف شوند. همچنین با شرکت در این کلاس­ها عملاً نمی­توان تضمین کرد که فرد بتواند تسلط کافی را کسب کند.

  • یادگیری در کلاس­های خصوصی

این روش نیز مانند روش قبل یکی از روش­های مرسوم فراگیری زبان­های خارجی است. با این تفاوت که خیلی بهینه­تر و مؤثرتر از آن می­باشد. عملاً اگر یک دوره کامل کلاس­های خصوصی ترکی استانبولی را پشت سر بگذارید، می­توانید با اعتماد به نفس کامل ادعا کنید که در این زبان مهارت کافی را کسب کرده‌­اید. به خاطر بازدهی بالا و تأثیر فوق‌­العاده زیاد این روش یادگیری، معمولاً کسانی که برای وقتشان ارزش بیشتری قائلند، این شیوه یادگیری را انتخاب می­کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، با شرکت در کلاس­های خصوصی مؤسسه زبان آموزان پیشرو، مهارت خود را در زبان ترکی استانبولی تضمین کنید. از طرفی، اگر به منظور خاصی قصد یادگیری این زبان را دارید، رویکرد آموزشی ما به نحوی خواهد بود که ظرف مدت کوتاهی تسلط خیلی خوبی در به کارگیری این زبان برای انجام هدف خود پیدا کنید.زبان ترکی استانبولی سخت است؟

  • خود آموزی

اصولاً موفقیت در فرایند خودآموزی بیش از هر چیز به روحیه خود فرد بستگی دارد که آیا ذاتاً شخصیت خودآموزی دارد یا نه. با این حال، انتخاب روش­های مناسب خودآموزی نیز تأثیر به سزایی در موفقیت یا عدم موفقیت فرد خواهد داشت. اما به طور کلی، خودآموزی حتی اگر به موفقیت ختم شود، به زمان خیلی بیشتری از دو روش قبلی نیاز دارد. به علاوه این که هیچ وقت کسی در کنار شما نیست که سیر پیشرفت شما را بررسی کند و همین موضوع ممکن است سبب بیراهه رفتن طولانی مدت شود.

سخن آخر

در انتها، امیدواریم هر روشی را که برای فراگیری این زبان جذاب و پویا انتخاب می­‌کنید، بتوانید به میزان مهارتی که مد نظر دارید برسید. اما اگر قصد استفاده از یک شیوه مطمئن برای فراگیری ترکی استانبولی دارید، کلاس­های خصوصی زبان ترکی استانبولی مؤسسه ما قطعاً گزینه­‌ای است که از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.

ترجمه از babbel

۵/۵ - (۳ امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «زبان ترکی استانبولی سخت است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

تماس با کارشناس