به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان ترکی استانبولی چقدر طول میکشه؟

یادگیری زبان ترکی چه مدت طول می‌کشد؟

زبان ترکی توسط نزدیک به ۸۰ میلیون نفر در جهان، صحبت می‌شود. برای بیشتر این افراد، ترکی، زبان مادری است. این، یک زبان از خانواده زبان‌های ترکی است. به این معنی که هیچ ارتباطی به انگلیسی ندارد، همچنین به این معنی است که یادگیری زبان ترکی برای یک انگلیسی زبان، چالش بر انگیز تر از بسیاری از زبان‌های دیگر است.

اما اجازه دهید بگوییم، اگر خودتان قصد یادگیری زبان ترکی بخصوص ترکی استانبولی را دارید، چه مدت طول می‌کشد؟

فهمیدن اینکه یادگیری زبان ترکی چقدر طول میکشه، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. این فقط مسئله‌ی خود زبان ترکی نیست بلکه مربوط به خود شما، انگیزه شما، سابقه علمی و زبانی است و اینکه هدف شما چه سطحی از ترکی است و چه مقدار برای آن وقت می‌گذارید. وابسته به تمام این فاکتورها، شما قادر هستید در طول ۱-۳ سال به هدف خود برسید یا ممکن است یک دهه طول بکشد.

برای محاسبه اینکه چه مدت زمانی برای یادگیری ترکی نیاز دارید، نگاهی به ماشین حساب زمان مطالعه من بیندازید.

یا اینکه به خواندن این مقاله از زبان آموزان پیشرو ادامه دهید تا در مورد متغیرهای مختلف، کمی بیشتر یاد بگیرید.

زبان ترکی استانبولی سخت است؟

سختی‌های زبان ترکی

ترکی، ذاتاً یک زبان سخت برای یادگیری نیست و مانند بیشتر زبان‌ها، مادامی که صبور باشید و وقت بگذارید و ثابت قدم بمانید، در نهایت موفق می‌شوید.

اگرچه، بعضی از جنبه‌های ترکی هستند که بیشتر از بقیه، وقت‌گیر‌ می‌باشند. به خواندن ادامه دهید!

الفبا و تلفظ ترکی

از سال ۱۹۲۹، ترکی به شکل یک نسخه اصلاح شده از الفبای لاتین نوشته می‌شود که بسیار شبیه آنچه است که شما برای خواندن و نوشتن انگلیسی استفاده می‌کنید.

جایی که ترکی از جمله استانبولی با انگلیسی متفاوت است، این است که ترک‌ها الفبای جدید خود را با تلفظ جدید تطبیق داده‌اند به گونه ای که هر صدا در زبان، یک حرف مشخص دارد.

این به این معنی است که زبان ترکی به صورت آوایی نوشته می‌شود و مادامی که شما قوانین تلفظ را بدانید، قادر خواهید بود همه کلمات ترکی را تنها با خواندن آنها، تلفظ کنید. همین، خواندن ترکی را نسبت به زبانی مثل انگلیسی آسانتر می‌کند، جایی که شما باید نحوه تلفظ یک کلمه را «بدانید». (به تمام کلماتی که به «ough» ختم می‌شوند، بیندیشید)

و به محض اینکه متوجه شدید چگونه ترکی بخوانید، تلفظ واقعا چندان بد نیست. چالش برانگیزترین صداها در ترکی، سه حرف Ü، R و Ö هستند.

Ö و Ü مصوت‌هایی هستند که بسیار شبیه به آلمانی تلفظ می‌شوند. کاملاً یک O و یک U نیستند اما نزدیک‌اند و مدت کوتاهی زمان می‌خواهد تا به آن عادت کنید و سپس R است که در ترکی چالش برانگیز است. نگران نباشید، این واقعا مسئله بزرگی نیست.

توصیه‌ی من، تمرکز بر بهتر شدن در تلفظ ترکی است بدون اینکه بر این کار پافشاری کنید. هر چه به آن عادت کنید با گذشت زمان راحت‌تر خواهد شد. در مورد زمانی که طول می‌کشد؟ نمی‌گویم که تلفظ ترکی از جمله استانبولی، چیزی بر زمان یادگیری آن اضافه می‌کند، ادامه دهید!

دستور زبان ترکی

از طرفی دستور زبان ترکی کاملاً با انگلیسی متفاوت است. زبان ترکی یک زبان «agglutinate» است به این معنی که بسیاری از موارد که در انگلیسی با افزودن کلمات به جمله بیان می‌کنید، در زبان ترکی با افزودن «پیشوندها، هجاهای داخلی و پسوندها» به کلمه انجام می‌شود.

گرچه این کار دشوارتر از آن چیزی نیست که ما در انگلیسی به آن عادت کرده‌ایم، اما کاملاً متفاوت است و به همین دلیل، یادگیری دستور زبان ترکی ممکن است طولانی‌تر از زمانی باشد که شما هلندی یا سوئدی را که بسیار به انگلیسی شباهت دارد، می‌آموزید.

بسیاری از دیگر جنبه‌های دستور زبان ترکی وقت‌گیرتر از بقیه زبان هاست مانند ترکیب کلمات جملات و این حقیقت که مواردی مانند «a» و «the» ندارد.

کلمات زبان ترکی

زبان ترکی از طرق مختلف، یک زبان عجیب است. کاملاً نامربوط به انگلیسی، فرانسه، روسی و بقیه زبان های اروپایی خانواده‌ی زبان «هند و اروپایی» است. بعضی از زبان شناسان بیان می‌دارند که زبان ترکی ممکن است دورادور با کره‌ای ارتباط داشته باشد که ممکن است به شما کمک کند تا تفاوت آن با انگلیسی را درک کنید.

این به این معنی است که کلمات ترکی، در بیشتر بخش ها به کلمات انگلیسی ربطی ندارند. در واقع به این معنی است که شما نیاز به صرف زمان بیشتری دارید تا آنها را به یاد بیاورید زیرا آنها با مواردی که هم اکنون می‌دانید، به خاطر شما نمی‌آید.

به عبارت دیگر زبان ترکی از جمله استانبولی غنی از کلمات وارد شده از زبان های دیگر مانند عربی، فارسی و انگلیسی است. اگر شما کلمات مرتبط در هر یک از این زبان ها را می‌شناسید، شانس شما در به یادآوری آنها به ترکی نیز زیاد است.

اما به عنوان یک قانون کلی، به یاد آوردن کلمات در ترکی زمان می‌برد و تمرین می‌خواهد.

ترکی-یک زبان نسبتاً وقت‌گیر برای آموختن

ترکی-یک زبان نسبتاً وقت‌گیر برای آموختن

موسسات خدمات خارجی (یا FSI)، موسسه دولتی ایالات متحده است که مسئول آموزش دیپلمات های آمریکایی و فرستادگانی است که به ماموریتها و وظایف ویژه اعزام می‌شوند. آنها در آموزش زبان ها بسیار با تجربه هستند و همچنین یک یا دو مورد در رابطه با مدت زمان لازم برای یادگیری زبان های مختلف می‌دانند.

بر اساس FSI، زبان ترکی حدود ۱۱۰۰ ساعت کلاس درس برای رسیدن به سطح C1 نیاز دارد. اگرچه این اعداد ممکن است مستقیماً قابل تطبیق با وضعیت شما نباشد، به این دلیل که FSI زبان ها را در وضعیت بسیار ویژه ای آموزش می‌دهد. دانش آموزان بسیار با استعداد و متمرکز هستند. افرادی هستند که برنامه های آموزش زبان را در گروه های کوچک با یک معلم خصوصی زبان ترکی که آموزش های خود را با هر دانش آموز تطبیق می‌دهد، مطالعه می‌کنند.

۱۱۰۰ ساعت، حدود ۳ سال مطالعه به ازای روزی ۱ ساعت است. گرچه ممکن است این کمابیش واقع گرایانه به نظر برسد اما لزوماً راجع به وضعیت و مورد شما صدق نمی‌کند.

زمانی که شما برای یادگیری ترکی بخصوص ترکی استانبولی نیاز خواهید داشت، بیشتر از اینکه به زبان بستگی داشته باشد به شما بستگی خواهد داشت.

سایر فاکتورها: شما، برنامه روتین مطالعه شما و اهداف شما.

هنگام محاسبه مدت زمانی که یادگیری یک زبان، طول می‌کشد، خود زبان، کاملاً مهم است. اما برخی از دیگر متغیرها، هیچ ارتباطی با زبانی که می‌آموزید ندارند. یک فرد ممکن است چینی را زودتر از فردی که فرانسه یاد می‌گیرد، بیاموزد به خاطر اینکه عوامل سودمندی در این امر نقش دارند که عبارتند از:

  • تجربه شخصی شما
  • انگیزه‌ی شما
  • هدف شما از زبانی که می‌آموزید
  • زمانی که صرف می‌کنید
  • و زمانی که به طور مداوم می‌توانید مطالعه کنید

در ادامه قصد دارم اندکی به جزئیات برخی موارد بپردازم.

سابقه شما چیست؟ (زبانی و علمی)

سابقه شما به عنوان یک زبان آموز، یک چند زبانه یا تک زبانه یا به عنوان یک دانش آموز تاثیر زیادی بر زمانی که برای یادگیری ترکی نیاز دارید، خواهد گذاشت.

شاید شما، فردی هستید که قبلاً با موفقیت یک، دو یا چند زبان آموخته‌اید. حتی یکی از آن زبان ها می‌تواند به ترکی مربوط باشد مانند قزاقی یا ازبکی و در این صورت، شما چالش زیادی با ترکی نخواهید داشت. (شاید تنها اندکی)

اما حتی اگر شما زبان ترکی دیگری نیاموخته باشید یا اگر چند زبانه نیستید، ممکن است در دبیرستان، فرانسوی آموخته باشید یا با شنیدن اسپانیایی بزرگ شده باشید. داشتن همین تجربه، یک امتیاز است. نه به خاطر اینکه لغات فرانسوی کمک زیادی به شما خواهد کرد (اگرچه که ترکی، کلمات فرانسوی زیادی دارد) بلکه تنها به این دلیل که ایده‌ی «یک زبان خارجی» برای شما کاملاً بیگانه نیست. داشتن برخی تجربیات با زبان هایی به غیر از انگلیسی به شما کمک خواهد کرد تا سد اولیه‌ای را که بسیاری از تک زبانه ها هنگام شروع یک زبان جدید در برابر خود حس می‌کنند، بشکنید. شما به آسانی برای دیگر راه های بیان خود، راحت‌تر خواهید بود.

و حتی اگر نمی‌دانید و هرگز زبان دیگری را مطالعه نکرده‌اید، اگر حداقل تجربیاتی در یادگیری، نوت برداری، ساختارمند بودن، هدف گذاری و منظم بودن داشته باشید، یک امتیاز نسبت به کسی که اینها را ندارد، دارید.

چقدر برای یادگیری زبان ترکی استانبولی انگیزه دارید؟

چقدر برای یادگیری زبان ترکی استانبولی انگیزه دارید؟

انگیزه در یادگیری زبان مسئله مهمی است. کسی که زبان ترکی استانبولی و هر چیزی در مورد ترکیه و افراد ترک را مثبت می‌انگارد، نسبت به فردی که فقط علاقه متوسطی دارد، پیشرفت برایش آسان‌تر است.

این تا حدی به خاطر این است که انگیزه سبب می‌شود شما ادامه دهید و در تشخیص اهدافتان که در زمان شروع، اندکی کسل کننده به نظر می‌رسند، به شما کمک می‌کند. اما در واقع، انگیزه خیلی بیشتر از اینهاست.

کسی که شیفته یک زبان و یک فرهنگ باشد، نسبت به دیگری، از لحاظ ذهنی به شیوه دیگری پذیرای این زبان خواهد بود. اگر شما عاشق صدای ترکی هستید، لحنی که صحبت می‌شود، روش تلفظ آن و شیوه نوشتن کلمات را متوجه خواهید شد و اطلاعات مربوطه را بیشتر از مواردی با عناوین دیگر می‌فهمید.

برای یادگیری ترکی لازم نیست به شدت با انگیزه باشید اما اگر با انگیزه باشید، این کار سریعتر و راحت‌تر خواهد بود. پس اگر به جای دنبال کردن قلب خود، با «دلایل سخت و منطقی» ترکی یاد می‌گیرید سعی کنید چیزی در مورد ترکی پیدا کنید که بتوانید شیفته‌ی آن باشید. سعی کنید دوست پیدا کنید، به غذاها (به خصوص باقلوا) نگاه کنید و آهنگ گوش کنید.

چه سطحی از ترکی استانبولی، هدف شماست؟

اکثر مردمی که قصد یادگیری یک زبان مانند ترکی را دارند، در مورد سطوح زبان، زیاد فکر نمی‌کنند. آنها فقط می‌خواهند در آن زبان، مسلط باشند. هنگام فهمیدن اینکه چه مدت زمانی نیاز دارید برای مطالعه صرف کنید، خیلی مهم است که بدانید چه هدفی دارید. تعریف «تسلط» مشکل است. بعضی از مردم تسلط را به این می‌دانند که بتوانند دقیقاً مانند یک بومی صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند. بقیه فقط می‌خواهند که بتوانند با زبان «کنار بیایند». اگر بتوانید گفتگو کنید، دوست پیدا کنید، غذا سفارش دهید و روز خود را با زبان ترکی سپری کنید، مسیری طولانی را پشت سر گذاشته‌اید.

کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ آموختن ترکی در سطح ترکی آکادمیک ممکن است یک دهه یا بیشتر طول بکشد و حتی وقتی به جایی برسید که بتوانید مقالات علمی به زبان ترکی نگارش کنید، احتمال این وجود دارد که هنوز، لهجه آمریکایی شما مشخص باشد. شخصاً هدف من، سطح متوسط است. در مدت زمان کوتاهی به اهداف خود خواهید رسید و تنها با مکالمه، کارهای بسیاری در این زبان می‌توانید انجام دهید. مادامی که شما به استفاده از این زبان ادامه می‌دهید، به هر حال شما در حال ترقی هستید.

۱۱۰۰ ساعت ذکر شده در بالا، به سطح C1 یا کمی پیشرفته اشاره دارد. اگر شما به جای آن، سطح B1 را هدف قرار دهید تنها با صرف نیمی از زمان به آنجا می‌رسید.

چه مدت زمانی می‌توانید برای مطالعه زبان ترکی وقت بگذارید؟

چه مدت زمانی می‌توانید برای مطالعه زبان ترکی وقت بگذارید؟

این امر ضروری است. اگر شما ۸ ساعت در روز مطالعه می‌کنید، ترکی را سریعتر از زمانی که ۳۰ دقیقه در روز مطالعه کنید، یاد می‌گیرید. این واضح است.

هنگام محاسبه اینکه یادگیری زبان ترکی چه مدت طول می‌کشد، شما نمی‌توانید ۱۱۰۰ ساعت را بر مدت زمانی که قادرید روزانه اختصاص دهید، تقسیم کنید. واقعیت این است که مطالعه‌ی بسیار فشرده سبب خستگی و کاهش تمرکز شما خواهد شد که احتمالاً به این معنی است که مقداری از زمانی که صرف می‌کنید، تلف می‌شود. از طرف دیگر اگر تنها ده دقیقه در روز مطالعه کنید، اطلاعات جدید را سریعتر از آن که بتوانید در ذهن بسپارید، فراموش خواهید کرد و هرگز واقعاً درگیر پوشش مطالب جدید نخواهید شد.

من متوجه می‌شوم که اگر هر روز، ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه مطالعه کنم، بسیار موثرتر هستم. وقتی بیشتر انجام دهد، کیفیت آن کاهش می‌یابد و اگر کمتر انجام دهم، پیشرفتی نمی‌کنم.

چه مدت زمانی به طور مداوم می‌توانید زبان ترکی را مطالعه کنید؟

هنگام یادگیری زبان، سازگاری، کلید است. هرچه بیشتر برای یادگیری بنشینید، بهتر است. از وقفه های کوتاه مدت در دوره یادگیری ترکی استانبولی، اجتناب کنید. اینها نه تنها موانع نیستند بلکه عقب نشینی هستند و اگر حتی یک بار از روتین یادگیری زبان خود، برای مدتی دور باشید مجبور به بازخوانی می‌شوید و حتی با ریسک از دست دادن اطلاعات و در نهایت تسلیم شدن، مواجه هستید.

یک ساعت مطالعه روزانه بهتر از ۱۰ ساعت مطالعه در آخر هفته است. دلیل آن، این است که مغز ارتباط بیشتری با زبان می‌گیرد، مانند یک عادت. ۵ یا ۱۰ ساعت نشستن نه تنها تاثیرگذار نیست بلکه سخت و طاقت فرساست. اما اگر حالا یک ساعت بتوانید مطالعه کنید و همین کار را فردا نیز تکرار کنید، نه خود را اذیت کرده‌اید، نه آنچه را که از قبل برای فصل بعدی مطالعه خود پوشش داده‌اید، فراموش می‌کنید. در حقیقت چیزی که بهتر از یک ساعت مطالعه ترکی در هر روز است، ۱۰ دقیقه مطالعه، ۶ مرتبه در روز است. این برنامه، اول از همه، اگر بخواهید ترکی را در یک برنامه شلوغ قرار دهید، عملی‌تر است. دوم اینکه یک روش عالی برای فعال نگه داشتن ترکی در ذهن شما در طول روز است.

هرگز شانس «راحت بودن» و تکیه کردن بر زبان انگلیسی را نخواهید یافت چون ذهن شما دائم با زبان ترکی درگیر است.

و ده دقیقه خواندن در اتوبوس یا هنگام ظرف شستن؟ هر کس می‌تواند آن را انجام دهد.

نتیجه گیری

محاسبه مدتی که یادگیری ترکی استانبولی به طول می‌انجامد، دقیق نیست. به موارد بسیاری بستگی دارد. بعضی موارد را در بالا شرح دادم اما بررسی همه موارد غیر ممکن است. اگر می‌خواهید یک برآورد تخمینی داشته باشید، من شما را تشویق می‌کنم که ماشین حساب من را امتحان کنید، همان که قبلاً در این مقاله بدان اشاره کردم. و سپس به شما پیشنهاد می‌کنم شروع کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

تماس با کارشناس