به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
روش شروع مکالمه زبان انگلیسی

۸ قانون صحبت کردن به زبان انگلیسی

در صحبت کردن به زبان انگلیسی با رعایت برخی نکات و قوانین، می توانید به روند پیشرفتتان، بهبود بخشید و روان تر سخن بگویید. در این مقاله به برخی از این قوانین اشاره می کنیم :

۱ – برای صحبت کردن به زبان انگلیسی نیازی به مطالعه ی گرامر نیست.

مطالعه گرامر برای دانش آموزانی که امتحانات زبان در پیش رو دارند یک نیاز ضروری است اما برای دانش آموزانی که می خواهند به صورت روان به زبان انگلیسی صحبت کنند، باید سعی کنند تا بدون مطالعه ی گرامر، زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

مطالعه ی گرامر در اکثر اوقات موجب گیج شدن شما می شود و روند یادگیری شما را کند می کند. به دلیل این که مطالعه ی زیاد گرامر باعث می شود به هنگامی که می خواهید به زبان انگلیسی صحبت کنید، بیشتر به قوانین گرامری فکر می کنید. اکثر کسانی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند تنها ۲۰ درصد از نکات گرامری را می دانند در حالی که دانش آموزان ما در هنگامی که یادگیری زبان را آغاز می کنند، رو به یادگیری هر چه بیشتر گرامر می کنند و در نتیجه این دانش آموزان نکات دستوری را بیشتر از افراد بومی می دانند. که این کار تأثیر منفی برای روان صحبت کردن به زبان انگلیسی می گذارد.

۲ – به جای حفظ کلمات بیشتر، عبارات بیشتری را مطالعه کنید.

برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، بهتر است عبارات بیشتری را مطالعه کنید. این که شما به حفظ کلمات بیشتر روی بیاورید و نتوانید یک جمله بسازید، اصلا برای صحبت کردن به زبان انگلیسی فایده ای ندارد. برای صحبت کردن به زبان انگلیسی باید جملات و عبارات را مطالعه کنید و جمله ی بیشتری را بتوانید بسازید تا این که کلمات بیشتری را حفظ کنید. وقتی شما یک عبارت را یاد گرفتید، می توانید جملات زیادی را بسازید. اگر ۱۰۰۰ کلمه بلد باشید، امکان دارد نتوانید یک جمله بسازید. اما اگر ۱۰۰ جمله را بلد باشید، نسبتا روان می توانید به انگلیسی صحبت کنید. و حتی با دانستن ۱۰۰۰ جمله، شما به راحتی می توانید خیلی روان به انگلیسی صحبت کنید.

صحبت کردن به زبان انگلیسی، در واقع همان، ساختن چند جمله از یک جمله است. به این ترتیب، شما باید زمان بیشتری را صرف یادگیری عبارات کنید تا این که ساعت ها به یادگیری کلمات انگلیسی بپردازید.

۳ – عباراتی را که می خوانید، ترجمه نکنید.

ترجمه کردن متون به زبان مادری، دو ایراد دارد : اول این که ترتیب کلمات در زبان انگلیسی، با زبان فارسی و هر زبان دیگری، متفاوت است و این باعث می شود ترجمه ی شما هم نادرست و غیر واقعی باشد و هم زمان را هدر دهد. شما باید تلاش کنید که مفهوم جملات را بفهمید و ترجمه نکنید.

مشکل دیگر ترجمه کردن این است که شما سعی خواهید نمود قوانین گرامری را که آموخته اید وارد ترجمه کنید. ترجمه کردن و فکر کردن درباره گرامر به منظور ساختن جملات انگلیسی غلط است و بایستی از آن اجتناب نمود.

آموزش زبان انگلیسی

۴ – برای صحبت کردن به زبان انگلیسی، تنها خواندن و گوش کردن کافی نیست. باید آنچه را که می شنوید، با صحبت کردن تمرین کنید!

برای یادگیری هر زبانی، باید سه اصل خواندن، گوش کردن و صحبت کردن را رعایت کرد. یادگیری و آموزش زبان انگلیسی نیز از این قائده مستثنی نیست. اما بدانید صحبت کردن به زبان انگلیسی مهم ترین لازمه روان شدن است. همانطور که ما زبان فارسی را ابتدا یاد می گیریم که صحبت کنیم و سپس خواندن و نوشتن را یاد می گیریم، زبان انگلیسی نیز به عنوان یک زبان مادری باید به همین صورت یاد گرفته می شود به همین دلیل است که افراد انگلیسی زبان روان صحبت می کنند. اما ما که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می گیریم، ترتیب یادگیری یک مقدار عوض می شود زیرا ما باید ابتدا زبان انگلیسی را بخوانیم تا بفهمیم و بعد گوش کنیم و سپس صحبت کنیم. نوشتن زبان انگلیسی برای ما، باید در مرحله ی آخر یاد گرفته شود. این ترتیب یادگیری زبان انگلیسی، برای افرادی مانند ما ایرانی ها که زبان انگلیسی زبان دوم ما است به صورت زیر است. خواندن، شنیدن، صحبت کردن و سپس نوشتن.

صحبت کردن به زبان انگیسی تنها با خواندن و گوش کردن میسر نخواهد شد و مستلزم این است که تمرین شود، تمرین شود و تمرین شود. تأکید ما بر تمرین بیشتر صحبت کردن به زبان انگلیسی است که موجب روان تر و بهتر شدن مکالمه زبان انگلیسی می شود.

۵ – خود را درون زبان انگلیسی غرق کنید.

برای روان تر شدن مکالمه زبان انگلیسی، باید خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید. همانطور که ما که فارسی زبان هستیم و روان فارسی صحبت می کنیم، یک سره با آن سر و کار داریم، با همه به زبان فارسی صحبت می کنیم و زبان فارسی را می شنویم و . . . . روان صحبت کردن به زبان انگلیسی نیز این را می طلبد که در محیطی باشید که یکسره از این زبان استفاده کنید. مدارس انگلیسی زبان نمونه ای از این محیط ها است. با این وجود افرادی هم در خارج از کشور هستند که علی رغم این که در یک مدرسه انگلیسی زبان تحصیل می کنند، چون با افرادی از کشور خودشان به زبان مادری صحبت می کنند، به زبان انگلیسی روان صحبت نمی کنند.

اما برای در معرض زبان انگلیسی قرار گرفتن حتما لازم نیس که به کشور خارج بروید و در مدارس انگلیسی زبان تحصیل کنید، بلکه می توانید با انتخاب دوستانی که روان انگلیسی صحبت می کنند و یا با دیدن فیلم های انگلیسی زبان یا فایل های صوتی انگلیسی زبان و . . . خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید.

۶ – چیزهای درست را مطالعه کنید.

در انتخاب جملات و عباراتی که قصد یادگیری آن ها را دارید باید دقت کنید که جملاتی را انتخاب کنید که صحیح هستند و اکثرا به کار برده می شوند. یادگیری و تمرین جملاتی که اشتباه هستند و افراد بسیار کمی از آن ها استفاده می کنند، صحبت کردن اشتباه را به ثمر می آورد. به عنوان مثال، عبارات و جملات به کار برده شده در خبر ها و مطبوعات، از آن دسته از جملاتی هستند که رسمی و سیاسی هستند و بسیار کم از آن ها در زندگی عادی استفاده می شود. این یک نکته ی بسیار اصولی است.

در صحبت کردن با افرادی که زبان انگلیسی، زبان بومی آن ها نیست نیز باید دقت کنید که جملاتی که به کار برده می شود، ایرادات موجود در آن ها برطرف شود که موجب عادت غلط نشود. به وجود آمدن عادات غلط، از معایب مکالمه با این افراد است. اما برطرف کردن این ایرادات هم موجب ایجاد انگیزه می شود و هم موجب روان تر شدن صحبت به زبان انگلیسی.

۷ – داستان های کوتاه انگلیسی را مطالعه کنید.

یکی از قدرتمند ترین منابع یادگیری و مرور گرامر و عبارت های زبان انگلیسی، داستان های کوتاه انگلیسی است. گوش دادن به فایل صوتی داستان در کنار مطالعه ی متن داستان، موجب یادگیری گرامر می شود. علاوه بر این، سعی کنید مدام داستان را تکرار و تعریف کنید. بعد از این که یک فصل یا یک بخش از داستان را مطالعه کردید، دوباره به زبان خودتان، داستان را بیان کنید ولی با کمی تغییر. کلمات و عبارت های داستان را با کلمات و عبارت های جدید جایگزین کنید. به طور مثال به جای زمان حال ساده از زمان حال کامل استفاده کنید.

۸ – سعی کنید بیشتر به انگلیسی طبیعی و Real گوش دهید.

سعی کنید بیشتر خود را در معرض انگلیسی طبیعی قرار دهید. این کار را می توانید با استفاده از تماشای Talk Show ها انجام دهید. Talk Show ها، برنامه هایی هستند که در آن ها مهمانانی از جمله نویسندگان و بازیگران دعوت می شوند و با آن ها گفت و گو می کنند. این برنامه ها زنده هستند. دیدن این برنامه ها شما را در معرض انگلیسی واقعی قرار می دهد که می توانید متناسب با آن ها، لهجه و تن صحبت کردنتان را تمرین کنید.

مطالعه ی کتاب های کمک آموزشی بسیار خوب است اما کافی نیست و باید برای روان تر شدن زبان انگلیسی، خود را در معرض انگلیسی واقعی قرار دهید. برخی نیز معتقدند که تنها با قرار گرفتن در معرض انگلیسی واقعی، می توان روان به انگلیسی صحبت کرد و نیازی به کتاب های کمک آموزشی نیست.

دیدن فیلم هایی که یک آمریکایی می بیند، خواندن آنچه که یک آمریکایی می خواند و گوش دادن به انچه که یک آمریکایی گوش می دهد، موجب خواهد شد به شیوه صحبت کردن طبیعی به زبان انگلیسی آمریکایی ها، نزدیک تر شوید.

سخن آخر

برای روان صحبت کردن به زبان انگلیسی باید از صحبت کردن به زبان انگلیسی، خجالت نکشید و از این که اشتباه کنید نیز نترسید. نا امید نشوید و به کارتان ادامه دهید و اگر دیگران متوجه منظورتان نشدند، ناراحت نشوید. هیچ گاه خودتان را با انگلیسی زبانان دیگر مقایسه نکنید و اگر هم به زبان انگلیسی مسلط هستید نباید به خودتان مغرور شوید.

امیدواریم که شما با رعایت نکاتی که در این مقاله بیان کردیم، بتوانید به راحتی و به صورت روان، به زبان انگلیسی صحبت کنید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

تماس با کارشناس