به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
اشتباهات رایج در استفاده از فیلم های زبان انگلیسی

۹ اشتباه رایج در استفاده از فیلم های زبان انگلیسی

امروزه اکثر مربیان زبان و آموزش دهندگان، دیدن فیلم های زبان انگلیسی را برای یادگیری زبان، یکی از بهترین ابزارها می دانند. اما دیدن فیلم های زبان انگلیسی، همانند دیدن دیالوگ های مختلف فیلم، چالش های زیادی را به همراه دارد. این کاملا درست است که یادگیری زبان از طریق تماشای فیلم، دوست داشتنی ترین روش است اما تماشای این فیلم ها برای یادگیری اصولی دارد که ما بعنوان مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی در این مقاله قصد بیان آن ها را داریم.

مزایای دیدن فیلم زبان خارجی

دیدن فیلم های زبان خارجی، مزایای زیادی را به همراه دارد اما مهم ترین آن ها این است که اولاً فیلم دیدن، شما را با مکالمات مرسوم هر زبان آشنا می‌کند و از آنجا که فیلم‌ها برای مردم آن زبان ساخته شده، عموماً گفتگوهای معتبری در آن استفاده می‌شود. لذا برای یادگیری یک مکالمه معتبر، دیدن این فیلم ها بهترین گزینه ی ممکن است.

ثانیاً کلمات انگلیسی کاربردهای مختلفی در موقعیت های مختلف دارند که با فیلم دیدن به زبان انگلیسی می توان به کاربردهای آن ها پی برد.

ثالثاً فیلم ها اکثرا جذب کننده و اعتیاد آور هستند. این موجب می شود که با دیدن فیلم های خارجی، شما به دیدن ادامه فیلم تشویق شوید و بیشتر تمرین کنید. این برای پیشرفت شما بسیار خوب است.

اشتباهات مرسوم در هنگام تماشای فیلم خارجی

اما اکثر مبتدی ها، در هنگام تماشای فیلم دقیقا نمی دانند چکار باید بکنند. فقط به دنبال این هستند که فیلم را ببینند و دنبال کنند و در واقع اصول تماشای فیلم های خارجی را نمی دانند. در این قسمت اشتباهات رایج در هنگام تماشای فیلم زبان انگلیسی را به همراه راه حل هایی برای رفع آن ها آورده ایم (البته هدف ما از دیدن این فیلم ها، یادگیری زبان انگلیسی است).

یادگیری و آموزش زبان از طریق یوتیوب

۱ – دیدن فیلم بدون کمک

برای کسانی که فیلم های زیادی را تماشا نکرده اند و در واقع مبتدی هستند، تماشای فیلم بلند بدون کمک اشتباه است. برای این که چنین مشکلی برای شما پیش نیاید به راه حل های زیر توجه کنید :

  1. از برخی اپلیکیشن های یادگیری زبان از طریق ویدئو ( مثل اپلیکیشن زوم ) استفاده کنید.
  2. برای ارتقا مهارتتان در دیدن فیلم های زبان خارجی طولانی مدت، ویدئوهای کوتاه آموزش زبان یوتیوب را ببینید.
  3. از منابع اضافی همانند گوگل ترنسلیت ( Google Translate ) و … برای پشتیبانی استفاده کنید.

۲ –  انتخاب نادرست فیلم

در انتخاب فیلم باید دقت کنید و علاوه بر این که فیلمی را که انتخاب می کنید باید مورد علاقه شما باشد، عواملی از جمله سطح دشواری فیلم را باید در نظر بگیرید. فیلم ها با ژانرهای مختلف، سطح دشواری مختلفی دارند به عنوان مثال معمولا فیلم های کودکانه سطح آسانی دارند. به علاوه لغاتی را که در یک فیلم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد نیز باید در نظر بگیرید. مثلا در یک فیلم پلیسی لغات تخصصی استفاده می شود که لزومی به یادگیری ندارند اما در فیلم های کمدی و عاشقانه، بیشتر لغات رایج استفاده شده است. در نهایت برای این که انگیزه دیدن فیلم حفظ شود باید فیلمی را انتخاب کنید که از دیدنش لذت می‌برید.

۳ – نداشتن پیش زمینه درمورد داستان فیلم

دیدن فیلم های زبان انگلیسی جذاب و مفرح هستند ولی تماشای آن ها آسان نیست. دنبال کردن یک فیلمی که از داستانش چیزی نمی دانید، هیجان انگیز است اما سخت هم هست و اگر از تماشای ادامه فیلم چیزی نتوانید سر در بیاورید، احتمالا تماشای آن را کنار خواهید گذاشت. برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی باید ابتدا درباره موضوع فیلم جستجو کنید و خلاصه ی آن را مطالعه کنید. تا درکتان از فیلم بالاتر رود. علاوه براین، نقش بازیگرها را قبل از شروع تماشای فیلم، به خوبی بشناسید تا مجبور نباشید در هنگام تماشای فیلم زمان زیادی را صرف شناخت نقش آن ها کنید.

۴ – دست پاچه می‌شوید

در هنگام تماشای فیلم های طولانی مدت، به دلیل این که تماشا و فهم این فیلم ها نیاز به تمرکز و دقت دارند، ممکن است این احساس به شما دست بدهد که فیلم بسیار طولانی است و شما دستپاچه شوید. لذا بهتر است فیلم را چند قسمت کنید تا گیج نشوید. همچنین قرار دادن تماشای قسمت های کوچک در برنامه تان، راحت تر از گنجاندن یک فیلم طولانی مدت است.

۵ – فیلم را سریع می ‌بینید

تماشای یک فیلم زبان انگلیسی، مانند دیدن فیلمی که با زبان مادری است، نیست و نیاز به دقت و تأمل بیشتر و حتی تماشای بیش از یک بار دارد. یاد گرفتن لغات و گرامر با یک بار تماشای فیلم میسر نخواهد شد.

پیشنهاد می شود در هنگام دیدن فیلم های زبان انگلسی، در فواصل مختلف، به ذهنتان استراحت دهید تا اطلاعات را پردازش کند. به علاوه، چندین بار فیلم را متوقف کنید و به لغات جدید و نکات گرامری جدید و هر چیز جدیدی که دیدید، فکر کنید. همچنین یک فیلم را بارها ببینید.

۶ – انتظار دارید فوراً معنی فیلم را متوجه شوید

این فکر که شما در کلاس های زبان زیادی شرکت کرده اید پس باید معنی فیلم را به زودی متوجه شوید، یکی دیگر از اشتباهات است. شما باید انتظارات معقول از خود داشته باشید چرا که درک گفتگوهای بومی، حتی برای زبان آموزانی که کلاس های زبان زیادی را هم شرکت کرده اند، مشکل است. به علاوه دیدن فیلم زبان انگلیسی، مهارت شنیداری زبان انگلیسی شما را تقویت می کند اما به مهارت های نوشتن و صحبت کردن کمک نمی کند. لذا شما باید علاوه بر دیدن فیلم، صحبت هم بکنید و با فیلم تعامل داشته باشید و دیالوگ ها را حدس بزنید. ضمن این که می توانید در هنگام تماشای فیلم، یک دفترچه یادداشت به همراه خود داشته باشید و نکات مهم را یادداشت برداری کنید.

۷ –  زیاده روی در جستجوی کلمات

جستجوی زیاد کلمات برای یادگیری کلمات مفید است اما برای شنیدن خیر. هم چنین با این کار تمرکزتان صرف کلمات می شود نه پیام کلی جمله. شما باید به دنبال این باشید که اصل مطلب را متوجه شوید و معنی کلی را دریافت کنید و زیاد روی پیدا کردن معنی لغات تمرکز نکنید.

۸ – وابستگی زیاد به زیرنویس

زیرنویس ها به فهم بیشتر فیلم بسیار کمک می کنند اما استفاده بیش از حد از آن ها، جای گوش دادن به فیلم را خواهد گرفت. لذا در استفاده از زیرنویس ها برنامه ریزی داشته باشید. مثلا فیلم را یکبار بدون زیرنویس و یکبار با زیرنویس تماشا کنید. همچنین به زیرنویس ها نگاه کوتاه داشته باشید و زمان بیشتری را به گوش دادن بپردازید.

۹ – یادگیری به صورت انفرادی

یادگیری زبان باید گروهی باشد. درست است که یک فیلم را می توان به تنهایی تماشا کرد اما با تماشا کردن گروهی فیلم، مهارت های زبانتان را بیشتر ارتقا خواهید داد. هم چنین می توانید برای این کار با طرفداران فیلم به صورت اینترنتی در ارتباط باشید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نوزده =

تماس با کارشناس