به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان آلمانی سخت است

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

معمولاً بسیاری از زبان آموزانی که به تازگی به فراگیری زبان آلمانی روی آورده اند، تصورات غلطی در مورد این زبان دارند. اما اگر نظر آن ها را دقیق تر جویا شوید، حتماً متوجه می شوید که علت ترس آن ها از یادگیری این زبان، تا حدودی مشترک است. مواردی مانند وجود کلمات مرکب زیاد و استفاده از case ها، به تنهایی برای ترساندن کسی که به تازگی به این زبان علاقه مند شده است، کافی است. این در حالی است که در حقیقت نه زبان آلمانی، آنقدرها پیچیده است و نه یادگیری زبان آلمانی سخت  است . منظور این جمله را در ادامه این مقاله از زبان آموزان پیشرو بیشتر توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.زبان آلمانی سخت است

زبان انگلیسی را فراگرفته اید؟ پس آلمانی را راحت تر خواهید آموخت!

یکی از دلایلی که سبب می شود فراگیری زبان آلمانی چندان دشوار هم نباشد، داشتن ریشه های مشترک با زبان انگلیسی است. در واقع زبان های انگلیسی و آلمانی هر دو جزو زبان های هندو- اروپایی هستند که از تنه اصلی خانواده زبان های آلمانی (Germanic family of languages) نشأت می گیرند. البته توقع نداشته باشید که در همان مراحل اولیه یادگیری، به طور کامل به اشتراکات این دو زبان پی ببرید. اما مطمئناً با ادامه یادگیری، وجود این تشابهات سبب افزایش سرعت یادگیری شما خواهد شد.

واژگان با ریشه مشترک در زبان های آلمانی و انگلیسی

به طور کلی ۴۰ درصد واژگان کاربردی در زبان آلمانی با زبان انگلیسی مشابه است. از سوی دیگر، ۸۰ درصد واژگان متداول در زبان انگلیسی هم ریشه آلمانی دارند. پس اگر زبان انگلیسی را به خوبی می دانید، در یادگیری زبان آلمانی، چند قدمی جلوتر از بقیه هستید. از طرفی، این دو زبان به خاطر داشتن ریشه های مشترک، کلمات هم ریشه (cognates) فراوانی دارند. کلمات هم ریشه کلماتی هستند که در هر دو زبان معنای یکسانی دارند و تلفظ و یا املای آن ها هم یکسان است. برای مثال، نام تمام ماه های میلادی در این دو زبان، مشابه است: “Januar”، “Februar” ، “März”، “April”، “Mai”، “Juni”، “Juli”، “August”، “September”، “Oktober”، “November”، “Dezember”. همان طور که ملاحظه می کنید، میزان تشابه بین این ماه ها و معادل انگلیسی آن ها به حدی زیاد است، که حتی بدون دانستن زبان آلمانی نیز به راحتی می توان تشخیص داد که هر کلمه مربوط به چه ماهی است.

عبارات و ساختار جمله های مشابه در دو زبان انگلیسی و آلمانیزبان آلمانی سخت است

تشابه بین این دو زبان صرفاً منحصر به یک سری واژگان نمی شود و شامل عبارات مشابه نیز می شود. برای مثال عبارات “I have” و “ich hobe” و همچنین دو عبارت “what is that” و “was ist das” نمونه ای از وجود این تشابهات است. با این حال، با مقایسه تلفظ این عبارات در دو زبان آلمانی و انگلیسی ملاحظه می کنیم که مصوت های به کار رفته در آن ها تا حدود متفاوت است، که این موضوع طبیعتاً به خاطر سیر تکاملی متمایز این دو زبان است.

کلمات آلمانی را به انگلیسی تبدیل کنید!

جالب است بدانید که بعضی کلمات آلمانی را که در نگاه اول، مشابه انگلیسی به نظر نمی رسند، با کمی تغییرات می توان به معادل انگلیسی شان تبدیل کرد. برای این کار، الگوهای مشخصی هم وجود دارد. برای نمونه، در بعضی کلمات آلمانی مانند “pfeffer”، “offen” و “helfen”، تنها کافی است که حروف “pf”، “ff” و یا “f” را به “p” تبدیل کنید تا به مشابه انگلیسی آن ها یعنی “pepper”، “open” و “help” برسید! مشابه همین کار را می توان با تبدیل حروف “z”، “tz”، “s” و “ss” به “t” انجام دهید:

 • Kessel (kettle)
 • Besser (better)
 • Glitzer (glitter)
 • Wosser (water)

البته گاهی لازم است که “z” به “c” تبدیل شود. همچنین، هرگاه که در عبارات آلمانی، پسوندهای “-ig”، “lich”، “-isch” و “-ität” را ملاحظه کردید، با تبدیل آن ها به حروف “-(l)y”، “-al”، “-ic” یا “-ful”، معادل انگلیسی آن ها به دست می-آید. برای نمونه:

 • musikalisch (musical)
 • hoffentlich (hopefully)
 • Spezialität (specialty).

تلفظ به زبان آلمانی: مثل آب خوردن!

برخی افراد، بدون این که واقعآً آشنایی ای با زبان آلمانی داشته باشند، معتقدند تلفظ آن بسیار دشوار است. این در حالی است که از نظر آوایی (phonetically)، تلفظ به زبان آلمانی آسان تر از تلفظ انگلیسی است. چرا که در زبان انگلیسی، گاهی بدون وجود هیچ قاعده مشخصی اصوات تغییر می کنند، در حالی که در زبان آلمانی چنین مواردی وجود ندارد.

یادگیری درست الفبا: اولین گام برای تلفظ صحیح

بهترین راه برای یادگیری تلفظ آلمانی، آشنا شدن با الفبای این زبان است. با تسلط بر آوای هر حرف، می توانید به راحتی هر کلمه ای را تلفظ کنید. حتی سخت ترین حرف آلمانی از نظر تلفظ که “trilled ‘R’” است هم با کمی تمرین می توان آن را به خوبی تلفظ کرد. البته برای بهبود تلفظ خود، در ابتدای کار خیلی سخت گیری به خرج ندهید. تنها سعی کنید تا اندازه ای که می-توانید خوب تلفظ کنید. مطمئناً با ادامه تمرین، کم کم تلفظ شما فرم طبیعی تری به خود خواهد گرفت. همچنین چهار حرف دیگر هم وجود دارد که باید به تلفظ آن ها دقت کنید. اما باز هم تلفظ این حروف به اندازه “trilled ‘R’” برایتان دردسرساز نخواهد بود. شیوه تلفظ این چهار حرف به این صورت است:

 • حرف “ä” مشابه حرف “e” در واژه “telling” تلفظ می شود.
 • حرف “ö” مشابه حرف “i” در واژه “girl” تلفظ می شود.
 • حرف “ü” مشابه حرف “oo” در واژه “mood” تلفظ می شود.
 • حرف “ß” را نیز می توان به سادگی مانند “double ‘s’” تلفظ کرد.

در ابتدای کار، انتظار یک لهجه native را نداشته باشید!

به هر حال باید پذیرفت که در ابتدای فرایند یادگیری هر زبانی، لهجه شما، لهجه یک خارجی خواهد بود. تغییر این لهجه و طبیعی تر شدن آن مستلزم تمرین مداوم، در تماس بودن با سایر آلمانی زبان ها یا زبان آموزان زبان آلمانی و همچنین گذشت زمان است. همچنین، در ابتدای کار، گوش دادن به کلمات و عبارات مختلف، آسان تر از بیان آن ها خواهد بود. اما کم کم که اصول این زبان را به طور کامل فرا گرفتید، صحبت کردن هم اصلاً کار سختی نخواهد بود. تنها کافی است خودتان را با الفبا و تلفظ مخصوص مصوت های مختلف آشنا کنید و تمرین منظم را هم قطع نکنید.زبان آلمانی سخت است

یک آلمانی زبان را پیدا کنید!

تمرین منظم، به خصوص زمانی که بتوانید از یک آلمانی زبان کمک بگیرید، ارزش دوچندان دارد. با توجه به بازخوردهایی که از دوستان آلمانی زبان و زبان آموزان سطح بالاتر دریافت می کنید، کم کم ظرافت های زبانیتان نیز تقویت می شود. همچنین این بازخوردها را می توانید از مدرس زبان یا دوست اینترنتی تان هم دریافت کنید و به تقویت سطح زبانی خود بپردازید. یک مزیت کار کردن با افرادی که در زبان آلمانی بیش از شما مهارت دارند، این است که زودتر ترستان از تلفظ به این زبان می-ریزد.

آیا دستور زبان آلمانی دشوار است؟

دستور زبان آلمانی یکی از بخش های این زبان است که به دشواری مشهور است. اما آیا واقعاً دستور زبان آلمانی سخت است؟ خیر. در واقع دستور زبان آلمانی به خودی خود، چندان سخت نیست. چیزی که سبب سخت به نظر رسیدن آن می شود، تفاوت آن با دستور زبان انگلیسی است. برای شروع بیایید که با جنس اسامی در زبان آلمانی شروع کنیم. به طور کلی، کلمات در این زبان دارای سه جنس مختلف اعم از مذکر، مؤنث و خنثی هستند. در بیشتر مواقع، جنس اسم باید به همراه خود آن اسم به خاطر سپرده شود. اما با این وجود، نکاتی نیز وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان جنس یک اسم را حدس زد. برای مثال، اسم هایی که با حروف زیر خاتمه پیدا کنند، معمولاً مؤنث هستند.

 • -ung
 • -keit
 • -heit
 • -tät
 • -ion
 • -ik
 • -enz
 • -schaft
 • -ie

همچنین، اسامی خنثی معمولاً با حروف زیر پایان می یابند.

 • -ment
 • -chen
 • -lein
 • -um

از سوی دیگر، مصدرهای فعل که به عنوان اسم به کار می روند هم معمولاً خنثی در نظر گرفته می شوند (برای نمونه: leben (to live) در مقابل das leben (life)). در نهایت، به خاطر داشته باشید که واژه های مربوط به روزها، ماه ها، جهت های جغرافیایی (قطبی)، ابزارها و بیشتر کلماتی که با حروف زیر خاتمه پیدا می کنند، مذکر در نظر گرفته می شوند.

 • -en
 • -ig
 • -ling
 • -ant
 • -us

چرا کیس ها در زبان آلمانی دشوار به نظر می رسند؟

در زبان آلمانی، همچنین از case ها هم استفاده می شود. Case ها کلماتی هستند که برحسب نقش دستوری ای که در جمله دارند، معنایشان تغییر می کند. به طور کلی، در زبان آلمانی، چهار case مختلف وجود دارد که عبارتند از: nominative (حالت فاعلی)، Accusative (حالت مفعولی)، Dative (حالت مفعولی غیر صریح)، Genitive (حالت مضاف الیهی).

شاید در ابتدای کار، استفاده از مجموعه case ها در زبان آلمانی دشوار به نظر برسد، اما این دشواری به هر حال چیزی نیست که با تمرین نتوان به آن مسلط شد. همچنین، اگر زبان انگلیسی را به خوبی بدانید، در یادگیری و به خاطر سپردن case ها مشکل زیادی نخواهید داشت، چرا که در زبان انگلیسی هم مشابه این کلمات وجود دارد. برای مثال، در زبان انگلیسی به جای این که بگوییم: “She gave he the book.”، می گوییم: “she gave him the book.”. چرا که “he” در این جا کتاب را دریافت کرده و حالت مفعولی (accusative) به خود گرفته است. همین مفهوم در زبان آلمانی هم استفاده می شود. با این تفاوت که نه تنها به ضمایر، بلکه تقریباً به تمام اسم ها اعمال می شود. همچنین آلمانی زبان ها از dative ها و genitive ها به ترتیب برای مفعول های غیرمستقیم و توصیف مالکیت استفاده می کنند.زبان آلمانی سخت است

در زبان آلمانی، چطور کلمات را جمع ببندیم؟

برای جمع بستن کلمات در زبان انگلیسی تنها کافی است که یک “s” در انتهای آن ها قرار بدهیم. اما در زبان آلمانی، موضوع به این سادگی‌ها نیست و باید از میان حروف “-e”، “-er”، “-n”، “-en” و یا “s” یکی را انتخاب کنید. حتی ممکن است برای جمع کردن یک کلمه نیازی به افزودن هیچ حرف در انتهای آن نباشد. با این حال، قواعدی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان تا حد زیادی نحوه جمع بستن هر کلمه را پیدا کرد. اما در نهایت، تسلط کامل شما در این زمینه نیز مستلزم تمرین زیاد است.البته در ابتدای کار، اگر چندان مطمئن نیستید که برای جمع بستن کلمات از چه حرفی باید استفاده کنید، حرف “-e” یک انتخاب نسبتاً مطمئن برای اکثر اسم های مذکر و مؤنث است. از سوی دیگر، اصلاً لازم نیست که از قواعد مربوط به جمع بستن نگران شوید! تنها کافی است که فرم جمع هر کلمه را چند بار بشنوید. در این صورت کم کم به طور ناخودآگاه از فرم صحیح آن در مکالمات استفاده خواهید کرد. بنابراین، ملاحظه می کنید که اگر خود را به طور منظم در معرض زبان آلمانی قرار دهید، این مهارت شما نیز در کنار سایر مهارت ها به طور خود به خود ارتقا می یابد.

بسیارخوب! باز هم تصور می کنید که یادگیری زبان آلمانی دشوار است؟

هرچند بعضی جنبه های زبان آلمانی مانند آن هایی که در این مقاله ذکر شد، ممکن است دشوار به نظر برسد، اما اگر ترس اولیه تان را کنار بگذارید و وارد میدان یادگیری این زبان شوید، متوجه می شوید که آنقدرها هم که تصور می کردید کار سختی نیست. برای مثال، همان طور که ملاحظه کردید، درک دستور زبان آلمانی به سبب وجود قواعد منظم، کار ساده ای است. البته بدیهی است که باید مدت زمانی را صرف به خاطر سپاری این قوانین بکنید. اما به هر حال، این زمان را برای فراگیری هر زبان دیگری هم لازم است که صرف کنید. از سوی دیگر، اگر زبان انگلیسی را هم بدانید، وجود ریشه های مشترک بین این دو زبان، سرعت یادگیری شما را دوچندان خواهد کرد. چرا که حداقل در همان روزهای نخست، طیف قابل توجهی از کلمات آلمانی برای شما آشنا خواهد بود.زبان آلمانی سخت است

آموزش زبان آلمانی تخصص ماست

البته لازم به ذکر است که وجود ظرافت های زبانی بی شمار در زبان آلمانی، سبب شده که تعداد زبان آموزانی که آن را به طور کامل می آموزند، خیلی کمتر از کسانی باشد که اقدام به فراگیری آن می کنند. پس خیلی مهم است که راه را از ابتدا تا انتها بدون وقفه طی کنید. اما نیازی به نگرانی نیست! مدرسان مجرب مؤسسه ما، بهترین همراه شما در این مسیر خواهند بود و با آموزش تکنیک های به روز و پیشرفته، کوتاه ترین مسیر را به شما معرفی خواهند کرد. پس برای یادگیری زبان آلمانی، مطمئن ترین راه (تدریس خصوصی زبان آلمانی) را انتخاب کنید و همین حالا با کارشناسان مؤسسه ما تماس بگیرید! راه های ارتباطی در پایان همین صفحه ذکر شده است.

https://www.iwillteachyoualanguage.com/learn/german/german-tips/is-german-hard-to-learn

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

تماس با کارشناس