به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آیا یادگیری زبان آلمانی دشوار است

آیا یادگیری زبان آلمانی دشوار است

یادگیری زبان آلمانی از نگاه فردی که زبان مادری او زبان آلمانی نیست، دشوار به نظر می رسد. زبان آلمانی در مقایسه با زبان های دیگر مانند ژاپنی، کره ای و عربی شباهت بیشتری به زبان انگلیسی دارد، همچنین کلمات و هجی هایی در آن وجود دارد، که به زبان انگلیسی شباهت دارند، بنابراین یادگیری زبان آلمانی برای کسانی که تا حدودی به زبان انگلیسی تسلط دارند، کار دشواری نیست. خوشحال میشویم که در ادامه این مقاله مفید با موسسه زبان آموزان پیشرو مرکز تدریس خصوصی زبان آلمانی همراه باشید.

یادگیری یک زبان جدید در عین سرگرمی، می تواند خسته کننده و ترسناک باشد. بنابراین برای یادگیری کلمات جدید، تلفظ و قواعد گرامری باید کاملاً سخت کوش و شجاع باشید. مهم ترین نکته ای که باید در یادگیری زبان خارجی به ویژه زبان آلمانی به آن توجه داشته باشید این است که هرگز دست از تلاش برندارید، حتی اگر موانع زیادی (به احتمال زیاد در گرامر) در این راه وجود داشته باشد.

همه ما به طور متفاوت و با سرعت های مختلفی زبان خارجی را یاد می گیریم. یادگیری زبان آلمانی ممکن است برای برخی افراد آسان و برای برخی دیگر دشوار باشد. به هر حال برای یادگیری یک زبان جدید نیاز به برنامه ریزی داریم وباید زمان زیادی را صرف یادگیری آن کنیم.

در هنگام یادگیری زبان آلمانی، آن را با زبان های دیگر مقایسه نکنید، چرا که یادگیری زبان آلمانی شبیه به هیچ کدام از زبان های دیگر نمی باشد. اگر یادگیری زبان آلمانی مانند یادگیری قواعد گرامری غیر معمول و حفظ کلمات طولانی و جدید آن کار دشواری باشد، با این حال کار غیر ممکنی نیست. پس می توان نتیجه گرفت که یادگیری این زبان مانند دیگر زبان های خارجی، فرآیندی کاملاً امکان پذیر است.

با تمام این موارد به شما می گوییم که یادگیری زبان آلمانی در بسیاری از موارد از یادگیری زبان انگلیسی آسان تر است، در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

برای یادگیری زبان آلمانی یک فرم استاندارد وجود دارد

در سال ۱۹۹۶ زبان آلمانی به طور رسمی استاندارد شد. هدف از استاندارد سازی آن، ساده سازی قوانین زبان آلمانی بود. به طوری که املای کلمات ویژه، به راحتی قابل پیش بینی و نیز یکنواخت باشد. این دستورالعمل ها در سال ۲۰۰۴ تجدید نظر شد و در حال حاضر این قوانین در سراسر آلمان، اتریش و سئویس به عنوان قانون Neue deutsche Rechtschreibung تدریس می شود.

با وجود این که گویش ها در شهرهای مختلف کشور آلمان متفاوت است، اما هر کلمه آلمانی دارای یک املای رسمی است. به همین دلیل در هر کجای دنیا که به زبان آلمانی صحبت کنید، شما را درک خواهند کرد و شما نیز متقابلاً می توانید آنها را درک کنید.

در زبان انگلیسی، مانند زبان آلمانی یک نسخه استاندارد وجود ندارد، به همین دلیل املای کلمات ممکن است در مکان های مختلف متفاوت باشد. همچنین در زبان انگلیسی بعضی از کلمات دارای چندین معنی متفاوت هستند و این باعث می شود یادگیری زبان انگلیسی تا حدی گیج کننده باشد.

در آلمان برای املای کلمات قوانین بیشتری در نظر گرفته شده است

قوانین املا در زبان آلمانی به مراتب جدی تر و سخت تر از زبان انگلیسی است. هدف از این قوانین این است که از آن به عنوان راهنمای تلفظ کلمات در زبان آلمانی استفاده شود. بنابراین هنگامی که قوانین استاندارد تلفظ آلمانی را یاد بگیرید، به راحتی می توانید هر کلمه ای را که می شنوید به آلمانی بنویسید. البته چند استثناء در این مورد وجود دارد. در حالی که در زبان انگلیسی قوانین استانداردی برای تلفظ کلمات، مانند زبان آلمانی وجود ندارد.

افعال در زبان آلمانی دنباله رو یک الگو هستند

تعداد افعال با قاعده در زبان آلمانی از زبان انگلیسی بیشتر است. به همین دلیل وقتی افعال آلمانی را یاد می گیرید، حدس زدن صرف کردن آنها برای شما راحت تر است. از طرفی افعال با قاعده و بی قاعده در زبان آلمانی تمایل به استفاده از یگ الگو را دارند و از این رو یادگیری آنها ساده تر است.

ساختار و ترکیب در زبان آلمانی قابل پیش بینی است

به دلیل وجود قوانین در افعال، تلفظ و ساختار زبان آلمانی، فرآیند یادگیری آن آسان است البته زمانی که شما با این قوانین به خوبی آشنا باشید. در زبان آلمانی، جملات تمایل به استفاده از الگوها دارند و بنابراین به راحتی قابل پیش بینی هستند و باعث می شود راحت تر و ساده تر یاد گرفته شوند. مسلماً هنگامی که با ساخت یک جمله در زبان آلمانی آشنا باشید، اجرای آن برای شما کار راحتی است. بعضی از افراد اعتقاد دارند که ساختار جملات در زبان آلمانی مانند یک معادله است، که شما فقط می توانید کلمات را مانند آن فرمول به هم وصل کنید. بنابراین می توان گفت در زبان آلمانی نسبت به زبان انگلیسی آزادی کمتری وجود دارد، به همین دلیل یادگیری آن آسان تر از انگلیسی است.

دلایل سخت بودن یادگیری زبان آلمانی

صحبت کردن به زبان آلمانی از نوشتن و خواندن آن آسان تر است

اکثر اشتباهات در زبان آلمانی مربوط به دستور زبان می شود. وقتی که صحبت می کنید می توانید با دستورالعمل نادرست کنار بیایید و اگر به اندازه کافی با سرعت صحبت کنید، منظور شما قابل درک خواهد بود.

در زبان آلمانی و انگلیسی واژه های مشترک زیادی وجود دارد

واژه های مشترک در زبان آلمانی و انگلیسی، یادگیری آلمانی را برای شما کمی آسان تر می کند. برای مثال در اولین درس ممکن است با کلمه سلام که در زبان انگلیسی به آن Hello و در زبان آلمانی به آن Hallo می گویند، برخورد کنید و این وجه اشتراک برای شما خوشحال کننده است. از دیگر کلمات مشترک در این دو زبان برای مثال می توان به Finger و Hand اشاره کرد.

  • دلایلی که باعث می شود یادگیری زبان آلمانی دشوار به نظر برسد

زبان آلمانی کلمات طولانی را دوست دارد

یادگیری هر زبان خارجی به دلیل یک سری از موارد، دشوار به نظر می رسد. وجود واژه های طولانی در زبان آلمانی یکی از این موارد است، که یادگیری آلمانی را دشوار می کند. برای مثال کلمه Lebensabschnittgefährter در اصل به معنای شریک می باشد.

به دلیل این که  تلفظ برخی از صداهای خاص واقعاً سخت است

تلفظ برخی از صداهای خاص در زبان آلمانی واقعاً سخت است. برای مثال ch در دو موقعیت متفاوت تلفظ سختی دارد. زمانی که بعد از حروف صدا دار مانند a، o و e بیاید، مانند کلمه Buch و Dach دارای آوای x می باشد. و هنگامی که بعد از صداهای داخلی مانند i، e، ä، ü، öبیاید، مانند کلمه lächeln، Brecht و ich دارای آوای ç است.

به دلیل این که در زبان آلمانی برخی از افعال را می توان از هم جدا کرد و یک قطعه از آن را در پایان جمله قرار داد

اگر به دیکشنری زبان آلمانی نگاه کنید، متوجه می شوید برخی از افعال که معنی خاصی دارند، در جملات روزمره به دو قسمت جدا تقسیم می شوند و یک قسمت از آن به صورت پسوند در انتهای جمله می آید. شما ممکن است در یادگیری این افعال و پیدا کردن آنها در جملات کمی دچار مشکل شوید و از این لحاظ بگویید یادگیری زبان آلمانی دشوار است.

در زبان آلمانی برای یک اسم سه جنس وجود دارد

این مورد در هنگام شروع یادگیری زبان آلمانی، ممکن است به شما یک شوک وارد کند. در زبان آلمانی همانطور که متوجه شدید سه جنس متفاوت (مردانه، زنانه و خنثی) با چند قاعده مبهم وجود دارد. مهم تر از این مسئله این که جنس همیشه به ساختار کلمه وابسته نیست، بلکه به معیارهای کاملا تصادفی و غیر واضح وابسته است.

  • چطور یادگیری زبان آلمانی را آسان کنیم

اگر فکر می کنید یادگیری زبان آلمانی دشوار است، می توانید با استفاده از نکات زیر یادگیری آن را برای خود آسان کنید:

اهداف خود را بشناسید

حتماً قبل از یادگیری زبان آلمانی، هدف یادگیری خود را مشخص کنید. برای مثال یادگیری کلمات برای هدف سفر کردن با هدف کسب و کار متفاوت می باشد.

مانند یک کودک با لذت یاد بگیرید

کودکان به دلیل داشتن شادی و اشتیاق بیشتر برای یادگیری، راحت تر از افراد بزرگسال زبان خارجی را یاد می گیرند. پس شما هم در هنگام یادگیری زبان آلمانی مانند یک کودک رفتار کنید.

برای یادگیری زبان آلمانی به خود انگیزه بدهید

داشتن انگیزه و اشتیاق در یادگیری یک زبان جدید بسیار تاثیر گذار است. پس با روش های مختلف مانند نوشتن خاطرات خود به زبان آلمانی، صحبت کردن با یک دوست، سفارش غذای مورد علاقه به زبان آلمانی و … به خود انگیزه بدهید.

خود را با زبان آلمانی درگیر کنید

اگر می خواهید یادگیری زبان آلمانی برای شما دشوار نباشد، بهتر است خود را با آن درگیر کنید برای مثال زبان تلفن، کامپیوتر و رسانه های اجتماعی خود را به زبان آلمانی تغییر دهید. از داستان ها، فیلم ها، آهنگ ها، اخبار، دستور العمل های آشپزی و مجلات آلمانی برای یادگیری استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید دلایل زیادی وجود دارد، که چرا یادگیری زبان آلمانی ساده و چرا یادگیری زبان آلمانی دشوار است. با توجه به این موارد می توان نتیجه گرفت که آسان بودن و یا دشوار بودن یادگیری آلمانی به انگیزه و تلاش شما بستگی دارد. اگر طبق یک برنامه منظم و مشخص و با اراده قوی یادگیری زبان آلمانی را شروع کنید، قطعاً یادگیری آن برای شما کار راحت و آسانی خواهد بود.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =

تماس با کارشناس