به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

هر یک از ما برای یادگیری یک زبان جدید، انگیزه ها و دلایل متفاوتی داریم. انتخاب زبان آلمانی برای یادگیری، با توجه به این که در سراسر جهان بیش از ۲۰۰ میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند، می تواند گزینه ای بسیار ارزشمند باشد. سؤال اینجاست که مدت زمان یادگیری زبان آلمانی چقدر است؟ همانگونه که در فکر سفر به آلمان هستید، اهداف خاصی را نیز در ذهنتان می پرورانید. از این رو، داشتن ایده ای جهت دستیابی به این اهداف در زمانی معین، می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

خوشبختانه، زبان آلمانی، برای افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است، یکی از آسان ترین زبان های خارجی محسوب می  گردد. البته می توان گفت سرعت یادگیری آن به موارد زیر بستگی دارد:

 • تلاشی که صرف انجام این کار می کنید
 • تعداد دفعات تمرین کردن
 • یافتن روش مناسب یادگیری

تخمین میزان ساعت مورد نیاز جهت تمرین زبان آلمانی

موسسه خدمات زبان های خارجی (FSI) برای آن دسته از افرادی که علاقمند به یادگیری یک زبان خارجی هستند، یک مرجع کاربردی ایجاد کرده است. این مرجع، لیستی از درجه بندی میزان دشواری و تعداد ساعات تخمین زده شده، جهت یادگیری هر زبانی در سطح نیمه حرفه ای می باشد.

در این لیست، زبان آلمانی به عنوان یک زبان دسته ۲ رتبه بندی می شود و مشابه زبان انگلیسی است. FSI تخمین می زند که جهت یادگیری زبان آلمانی، به گذراندن ۷۵۰ ساعت یا ۳۰ هفته کلاس نیاز است.

این تحقیق، بر روی گروهی از دانشجویان زبان که روزانه به سه ساعت تمرین فردی پرداخته و هر هفته نیز ۲۵ ساعت را در کلاس حاضر بودند، انجام شده است.

با اینکه این زمان زیاد به نظر برسد، اما یادگیری زبانهای نزدیک به انگلیسی همچون اسپانیولی و فرانسوی نیز ممکن است ۲۴ هفته یا ۶۰۰ ساعت به طول انجامد.

زبان هایی مثل چینی ماندارینی و ژاپنی ممکن است برای یادگیری، به ۸۸ هفته یا ۲۲۰۰ ساعت زمان نیاز داشته باشند. با توجه به این واقعیت ها، یادگیری زبانی آلمانی به اندازه ای که شما تصور می کنید، طول نمی کشد.

عواملی که تعیین کننده مدت زمان یادگیری زبان آلمانی هستند

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در تعیین مدت زمان یادگیری زبان آلمانی مؤثر است.

انگیزه کلی شما از یادگیری، میزان درگیر شدن شما با آن، پیدا کردن معلم یا یک روش مناسب، از مهمترین و مؤثرترین فاکتورها در این زمینه هستند. تمرین و تکرار روزانه زبان آلمانی می تواند به روند یادگیری سرعت بخشد.

همه این عوامل در کنار هم و همچنین داشتن یک برنامه مناسب، می تواند به شما جهت دستیابی به این هدف کمک کند. بیایید یادگیری زبان آلمانی را از جنبه های مختلف و با جزئیات بیشتری بررسی نماییم.

عواملی که تعیین کننده مدت زمان یادگیری زبان آلمانی هستند

چقدر از وقت خود را صرف مطالعه زبان آلمانی می کنید؟

یکی از اصلی ترین عواملی که تعیین کننده مدت زمان یادگیری زبان آلمانی می باشد، وقتی است که شما جهت مطالعه آن در نظر می گیرید.

هرچه زمان بیشتری را برای مطالعه و یادگیری این زبان بگذارید، به طبع، سریعتر در این زمینه مهارت های لازم را کسب خواهید نمود.

در این دنیای فوق العاده، می توانید به آلمان سفر کرده و در حالی که در دوره های زبان شرکت می کنید، کاملاً در فرهنگ آلمانی غوطه ور شوید.

با این وجود، خیلی از ما، در طول هفته فقط چند ساعت را می توانیم به امر یادگیری اختصاص دهیم. برای اینکه به بهترین نحو از این زمان استفاده نمایید، باید روش های مناسبی را جهت یادگیری انتخاب کنید.

شیوه یادگیری هر یک از ماها متفاوت است، و بعضی از روشها بهتر از روشهای دیگر برایمان کار می کند. بهترین راه برای یادگیری آسان یک زبان جدید، این است که به شکلی منظم خود را در معرض آن قرار دهیم. خواندن کتاب های آلمانی، گوش دادن به مکالمات آلمانی، نوشتن عبارات یا کلمات جدید و همچنین بکارگیری برنامه های یادگیری زبان، همگی می تواند روش هایی جهت تمرین این زبان باشد.

در کنار همه این موارد، شما به یک معلم نیز نیاز دارید که بتواند راهنمای شما در پیمودن این مسیر باشد.

یافتن یک معلم یا مربی مناسب

شاید یکی از مسائل چالش برانگیز در ابتدای انجام این کار، یافتن معلم مناسب باشد. هر یک از ما دارای سبک های یادگیری، آموزشی و شخصیت های متفاوتی هستیم.

کمی وقت صرف کنید، و به بررسی گزینه های مختلف بپردازید، و یک دوره کاربردی و مناسب که انگیزه شما را جهت یادگیری زبان آلمانی افزایش دهد، پیدا کنید.

ایده مهم و اصلی این است که تا جایی که امکان دارد با زبان تعامل داشته باشید و شروع به برقراری ارتباط با زبان آلمانی کنید.

اگر متوجه شدید که با داشتن یک معلم یا هر روش دیگری، پیشرفت تان به کندی صورت می گیرد، به سراغ شیوه های دیگری بروید و بررسی کنید که آیا این روش، با سبک زندگی و یادگیری شما مطابقت دارد یا خیر.

ترکیبی از تکنیک ها و منابع، مسئله ای است که یک استراتژی موفق جهت یادگیری سریع و کارآمد یک زبان خارجی را فراهم می سازد.

 • اگر معلمی فوق العاده دارید اما در خارج از کلاس به تمرین نمی پردازید، بعید است خیلی سریع بتوانید این زبان را یاد بگیرید.
 • به همین ترتیب، اگر به طور مرتب تمرین می کنید، اما از معلمی که شما را متوجه اشتباهاتتان کند و راهنمایی نماید، برخوردار نیستید، احتمالاً نمی توانید با حداکثر قوا به یادگیری زبان آلمانی بپردازید.

سعی کنید وقت خود را با یک معلم خصوصی زبان آلمانی یا یک فردی که زبان مادری اش آلمانی است، بگذرانید، و در کنار آن مطالعه مداوم داشته باشید تا از این طریق، خود را در معرض حداکثری این زبان قرار دهید، و شانس تان را جهت یادگیری سریعتر زبان آلمانی افزایش دهید.

مواردی که یادگیری زبان آلمانی را دشوار می کند

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند مانع یادگیری زبان آلمانی با سرعتی که شما انتظار دارید، شود.

برخی از این موانع رایج عبارتند از:

 • از دست دادن انگیزه به دلیل مواجه شدن با مفاهیم گرامری پیچیده
 • تمرین نکردن
 • برخورداری از معلم یا مربی نامناسب
 • بکارگیری روشهای ناکارآمد

همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان سختی زبان آلمانی می توانید مقاله بسیار مفید ما با عنوان آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ را مطالعه نمایید.

حفظ انگیزه

یکی از مسائل مهم جهت یادگیری زبان، داشتن انگیزه بالا در طول مدت زمان یادگیری می باشد.

لیستی از دلایلی که می خواهید زبان آلمانی را یاد بگیرید، و اینکه این امر چگونه می تواند به شما در زندگیتان کمک کند و چه مزایایی را برای تان به دنبال دارد، تهیه نمایید.

یادآوری این اهداف به شما کمک می کند تا انگیزه و مسیر خود را حفظ کنید.

راهکاری برای مواجهه با دستور زبان آلمانی

ممکن است دستور زبان آلمانی کمی پیچیده به نظر برسد و درک بعضی از مفاهیم در ابتدای کار برای شما دشوار باشد. این در واقع همان جایی است که یک معلم می تواند راهنمای شما باشد.

می توان گفت، یادگیری زبان بدون کمک بعضی از کارشناسان و متخصصین تقریباً غیر ممکن است. یک مربی یا یک معلم خصوصی می تواند راهنمای شما جهت درک سریع دستور زبان جدید و تسلط یافتن بر نحوه تلفظ صحیح لغات آن باشد.

دستور زبان آلمانی نسبت به زبان انگلیسی دقیق تر و پیچیده تر است، بنابراین شما قطعاً در پیمودن این مسیر با موانعی روبرو خواهید شد.

به جای اینکه ساعتها به تنهایی وقت صرف کنید و سعی کنید خودتان یک مفهوم را درک کنید، لیستی از موضوعات دشوار را که باید با معلم خود در میان بگذارید آماده کنید.

گرامر زبان آلمانی پیچیدگی زیادی ندارد. یک مدرس یا دوره مناسب زبان می تواند برای شما، حتی چالش برانگیزترین مفاهیم را به سادگی روشن نماید.

از سوی دیگر، داشتن یک معلم نامناسب و یا در پیش گرفتن یک روش اشتباه می تواند این مفاهیم را دشوارتر کرده و انگیزه شما را برای ادامه یادگیری از بین ببرد.

تمرین کردن سبب پیشرفت سریع شما می گردد

حتی اگر توانسته باشید استاد خوب و یا دوره آموزشی عالی زبان را پیدا کنید و در این زمینه نیز از انگیزه بالایی برخوردار باشید، ممکن است بدون تمرین کردن پیشرفت شما کند شود.

جهت یادگیری سریع زبان، تمرین کردن مرتب و روزانه ضروری است. در طول روز صحبت کردن یا مکالمه زبان آلمانی، خواندن، نوشتن یا گوش دادن را تمرین کنید تا آنچه را در کلاس آموخته اید مجدداً برای شما تکرار شود.

چرا انگلیسی زبان بودن، برای یادگیری زبان آلمانی یک مزیت محسوب می شود؟

چرا انگلیسی زبان بودن، برای یادگیری زبان آلمانی یک مزیت محسوب می شود؟

اگرچه از جهاتی یادگیری زبان آلمانی برای افرادی که انگلیسی، زبان مادریشان است دشوار است، اما دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد یادگیری این زبان برای اینگونه افراد، آسان تر از سایر زبان ها است.

 • زبان انگلیسی و آلمانی هر دو از خانواده زبانهای هندواروپایی هستند و هر دو زبان ژرمنیک به شمار می آیند. به این معنی که، انگلیسی و آلمانی هر دو از لحاظ لغات و دستور زبان مشترک هستند. به عنوان مثال، در این دو زبان، برخی از کلمات مشابه یکدیگر به نظر می رسند، یا حتی یکسان هستند. کودک، هتل، مهد کودک، اسباب، رادیو، ببر، ویدئو، باد و انگشتر فقط چند نمونه از واژگانی هستند که در زبان آلمانی و انگلیسی یکسان هستند. خوش شانسی شما در این مورد، این است که کلمات آلمانی زیادی را از قبل می دانید. همین امر یادگیری زبان آلمانی را برای انگلیسی زبانان نسبت به دیگر زبانها بسیار آسان تر و سریعتر می کند.
 • انگلیسی و آلمانی الفبای مشابه ای دارند. این مسئله را می توان یکی از اصلی ترین شباهت های این دو زبان دانست. همین موضوع، یادگیری زبان آلمانی را نسبت به زبان هایی همچون روسی و یونانی که دارای الفبای متفاوتی هستند، آسان تر و سریعتر می کند. چند تفاوت جزئی که مربوط به حروف ä ، ë ، ö ، ü و ß می شود، وجود دارد. با اینکه ممکن است این حروف عجیب به نظر برسند، اما تلفظ آنها مخصوصاً دشوار یا نا آشنا نیست. و این حروف در بسیاری از کلمات آلمانی که از انگلیسی نشأت گرفته اند و بالعکس استفاده می شود. در آغاز یادگیری، استفاده از این کلمات متدوال می تواند به شما در یادگیری سریعتر زبان آلمانی کند.
 • فعل ها در زبان آلمانی الگوهای منظمی را دنبال می کنند. یادگیری افعال نامنظم حتی برای انگلیسی زبانان نیز راحت تر است زیرا از الگوی منظم تری نسبت به زبان انگلیسی برخوردار است. صرف فعل نیز قوانین منظمی دارد و با سرعت بیشتری می توان بر آنها مسلط شد. برخلاف انگلیسی، زبان آلمانی شامل استثنائات کمتری می شود، که همین امر می تواند روند یادگیری را سرعت بخشد.
 • کلمات آلمانی نیز دارای مجموعه ای از الگوهای تلفظ منظم هستند. با توجه به اینکه، در زبان آلمانی اکثر کلمات همانگونه که بیان می گردند، نوشته می شوند، در نتیجه این امر، یادگیری سریع این زبان را در پی دارد.
 • شما قادر به برقراری ارتباطی مؤثر تنها با یادگیری چند صد کلمه از زبان آلمانی هستید. همچنین زبان آلمانی دارای کلمات کمتری در مقایسه با زبان انگلیسی است که همین امر نیز یادگیری آن را سریعتر می کند. فرهنگ لغت آلمانی تقریباً ۲۰۰۰۰۰ کلمه را در بر می گیرد. در حالی که، زبان انگلیسی دارای یک میلیون کلمه است. خیلی از کلمات آلمانی به صورت ترکیبی از کلمات ریشه ای با پیشوندها و پسوندها ایجاد می شوند، به این معنی که وقتی که با این ریشه ها، پیشوندها و پسوندها آشنا شدید، قادر به استنباط معنای کلمات جدید، به شکلی مؤثر و کارآمد خواهید بود.

یادگیری زبان آلمانی چه مدت زمانی طول می کشد؟

حال با توجه به مطالب ذکر شده، یادگیری زبان آلمانی چه مدت زمانی طول می کشد؟

سرعت یادگیری زبان آلمانی، بیش از هر چیزی بستگی به مدت زمانی دارد که می خواهید برای یادگیری آن صرف نمایید. زمان یادگیری به طور دقیق بر حسب دقیقه و ساعت محاسبه می گردد نه بر اساس ماه ها و سال ها. بنابراین اگر به صورت روزانه تمرین کنید، سریعتر یاد خواهید گرفت.

طبق تحقیقات، یادگیری زبان آلمانی در مجموع به ۳۰ هفته یا ۷۵۰ ساعت کلاس نیاز دارد. اما شما می توانید همین ۷۵۰ ساعت را در عرض چند ماه یا طی سالهای طولانی به اتمام برسانید. همه چیز به سبک یادگیری و زمانی که شما صرف آن می کنید، بستگی دارد:

 • دانشجویان زبان که یک روش غوطه وری کامل را تمرین می کنند، می توانند با هشت ساعت تمرین در روز، در عرض چند ماه زبان آلمانی را در سطح بالایی یاد بگیرند.

با مطالعه ۵ روز در هفته و روزانه  ۸ ساعت، می توانید این ۷۵۰ ساعت را در کمتر از ۲۰ هفته به پایان برسانید.

 • افرادی که حداقل یک ساعت در روز را به یادگیری زبان اختصاص می دهند، می توانند طی دو سال، تازه به یک سطح متوسط ​​برسند.

با مطالعه روزانه ۱ ساعت، می توانید این ۷۵۰ ساعت را در مدت زمان کمی بیش از ۲ سال تمام کنید.

 • همانطور که در این مقاله مشاهده کردیم، عوامل دیگری نیز در مدت زمان یادگیری زبان آلمانی دخیل هستند.
 • از آنجا که زبان های آلمانی و انگلیسی شباهت های زیادی باهم دارند، دانشجویان زبان می توانند جهت صرفه جویی در وقت از این موارد به نفع خود استفاده کنند.
 • دستور زبان و املای انگلیسی دارای استثنائات زیادی از لحاظ قواعد می باشد. از طرف دیگر، زبان آلمانی به ندرت از این استثنائات برخوردار است و همین مسئله یادگیری آن را بسیار سریعتر و ساده تر می کند.
 • اینکه یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد، کاملاً به خود شما بستگی دارد.
 • هرچه زمان بیشتری برای تمرین در روز صرف کنید، سریعتر پیشرفت خواهید کرد.
 • اگر می توانید به آلمان سفر کنید یا به روشی دیگر با فرهنگ آلمانی مأنوس شوید، این کار نیز می تواند به شما در یادگیری سریعتر کمک کند.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − پنج =

تماس با کارشناس