به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان اسپانیایی چقدر طول میکشد؟

یادگیری زبان اسپانیایی چقدر زمان می برد؟

مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به عنوان مثال، “این زمان می تواند با کمک یک روش اسرارآمیز، تنها ۱۰ روز به طول انجامد! “

یا اینکه برای یادگیری آن ” باید به مدت ۵ سال، ۳۰ ساعت در هفته مطالعه کنید”

ممکن است هر جایی که شما پاسخ این سؤال را جستجو کنید، با جواب هایی اغراق آمیز، بی فایده و کاملاً گیج کننده مواجه شوید.

یادگیری زبان اسپانیایی چقدر طول می کشد؟

ما در موسسه زبان آموزان پیشرو قصد داریم پاسخی قطعی و همیشگی را برای این سؤال ارائه دهم که ممکن است همه مواردی که قبلاً در رابطه با آن شنیده اید را نقض نماید.

اما قبل از هر چیز، باید به توضیحاتی راجع به برخی از موارد بپردازیم.

منظور از یادگیری زبان به صورت روان و سلیس چیست؟

هنگامی که می گویید قصد یادگیری زبان اسپانیایی را دارید، یعنی در واقع می خواهید آن را به شکلی روان و سلیس بیاموزید. اینگونه به نظر می رسد که هر کسی یک تعریف خاصی از روان بودن دارد، اما در کل می توان آن را در دو سطح مختلف خلاصه نمود:

مکالمه روان

  • در این حالت شما قادر هستید حدود ۹۵% از مواردی که درباره موضوعات روزمره می شنوید یا می خوانید را درک کنید. اما خیلی از موضوعات پیچیده یا فنی را متوجه نخواهید شد، ولی می توانید کلیات آنچه که اتفاق می افتد را درک کنید.
  • شما به آسانی و با سرعت عادی می توانید با دیگران مکالمه یک یه یک داشته باشید و معمولاً می توانید در مورد موضوعات مختلف، ایده های خود را بدون فکر کردن بیش از حد و تکرار کردن کلمات به اشتراک بگذارید.
  • در این حالت تلفظ شما واضح و دقیق بوده و برای بومی زبانان به راحتی قابل درک است.

تسلط در سطح بومی

  • در این سطح از یادگیری، بدون در نظر گرفتن موضوع، می توانید ۹۹-۱۰۰% از هر آنچه را که می شنوید و می خوانید را درک کنید. این موارد می تواند شامل همه جوک ها و عبارات فرهنگی گردد.
  • در این سطح شما می توانید نظر خودتان را در گروه هایی که شامل بومی زبانان است، به راحتی ابراز کنید. همچنین قادر به بیان احساسات و معانی ظریف به طور دقیق خواهید بود.
  • همچنین تلفظ تان عالی بوده و امکان برقراری یک مکالمه ۲ ساعته با فردی که زبان مادری اش اسپانیایی است برایتان میسر خواهد بود، به گونه ای که او حتی متوجه نخواهد شد که زبان مادری تان اسپانیایی نیست.

هنگامی که می گویید قصد یادگیری زبان اسپانیایی را دارید، یعنی در واقع می خواهید آن را به شکلی روان و سلیس بیاموزید.

از نظر موسسه زبان آموزان پیشرو، اکثر افرادی که تمایل به یادگیری زبان اسپانیایی دارند بایستی هدفشان تسلط یافتن بر مکالمه باشد، چرا که این امر برای همگان دست یافتنی است.

تسلط بر مکالمه به شما این امکان را می دهد که از بیشتر مزایای صحبت کردن به زبان اسپانیایی، همچون سفر کردن به یک کشور اسپانیایی زبان، برقراری ارتباط با افراد و همچنین صحبت در محیط کار بهره مند گردید.

صادقانه بگوییم، بیشتر مردم هرگز به “تسلط در سطح بومی” دست نخواهند یافت، زیرا که لازمه رسیدن به چنین جایگاهی تلاش زیادی را می طلبد.

مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی مکالمه محور در مقابل بومی

نظر تیم فریس و چندین نویسنده مشهور دیگر در این رابطه عبارت است از:

“ممکن است جهت درک ۹۵% از مفاهیم یک زبان و مسلط شدن بر مکالمه آن به ماه ها یادگیری کاربردی نیاز باشد. و حتی شاید رسیدن به آستانه ۹۸% ، ده سال به طول انجامد. در واقع، در یک جایی بازدهی کاهش می یابد و برای بیشتر مردم، یادگیری زبان یا مهارت های دیگر نسبت به دستیابی به ۱ درصد پیشرفت در هر ۵ سال منطقی تر است”.

بنابراین هنگامی که این سؤال مطرح می شود که یادگیری زبان اسپانیایی چقدر طول می کشد، منظور ما مکالمه و صحبت کردن به صورت روان و سلیس است.

در حال حاضر، مجموعه های بی شماری از برنامه ها، نرم افزارها و دوره هایی وجود دارند که مدعی هستند توانایی آموزش زبان اسپانیایی را در چند روز یا چند هفته خواهند داشت. خیلی از آنها ادعا می کنند که به ارائه گواهینامه های معتبر پرداخته و مورد حمایت علمی قرار دارند تا شما را از این طریق متقاعد کنند که کارشان اصولی است. اما در نهایت مشخص می شود که این ادعاهای افراطی، تنها روش آنها جهت جذب کردن شما است.

ادعاهای نادرست در مورد مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی

اینکه کمی اغراق به خرج دهیم تا مردم را جذب کنیم، چه مشکلاتی را می تواند در پی داشته باشد؟

مشکل اینجا است که افراد شروع به استفاده از برنامه یا نرم افزار مورد نظر می کنند، اما با سرعتی که فکر می کردند پیش نمی روند. آنها پیشرفت خود را با نتایج وعده داده شده توسط برنامه می سنجند، و از خود می پرسند، “چرا من پیشرفت نمی کنم؟”

در این هنگام، خیلی از افراد شروع به سرزنش خود می کنند. این مسئله سبب از بین رفتن اعتماد به نفس آنها شده که می تواند خود را به شکل های مضر مختلفی نشان دهد.

در نتیجه بعضی از افراد کلاً یادگیری زبان اسپانیایی را کنار گذاشته و دیگر هرگز به سراغ آن نخواهند رفت. آنها می گویند، یادگیری این زبان را امتحان کرده و با شکست مواجه شده اند و حتی ممکن است به این باور برسند که برای یادگیری آن ساخته نشده اند.

این امر جای تأسف دارد زیرا در حقیقت، این برنامه و انتظارات غیر واقعی شان است که سبب دلزدگی آنها شده است.

بیشتر بخوانید: یادگیری زبان اسپانیایی سخت است؟

 ارزیابی سازمان ها و مؤسسات در رابطه با مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی

تعدادی از سازمانهای دولتی نیز به بررسی مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی پرداخته اند. مؤسسه خدمات خارجی ایالات متحده (FSI)، نظرات گسترده ای را در این زمینه نقل کرده است.

با توجه به مطالعات مؤسسه FSI، تسلط بر مکالمه زبان اسپانیایی به ۶۰۰ ساعت کلاس نیاز دارد.  همچنین، آنها یک نسبت تقریبی یک به یک را بین سپری کردن در کلاس و مطالعه کردن به صورت انفرادی پیشنهاد می کنند (که اکثر افراد این بخش را از دست می دهند).

بنابراین، کل زمان صرف شده در حقیقت چیزی حدود ۱۲۰۰ ساعت خواهد بود! (شاید زیاد به نظر برسد، ولی همینطور است!)

حال، با فرض اینکه در یک کلاس معمولی اسپانیایی که ۳ ساعت در هفته برگزار می شود، ثبت نام کنید، باید چیزی حدود ۴ سال برای یادگیری زبان اسپانیایی وقت بگذارید!

اشتباه fsi در مورد اینکه یادگیری زبان اسپانیایی چقدر طول می کشد

اعتقاد به چنین آماری می تواند به اندازه وعده های غیر واقعی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم برای زبان آموزان مضر باشد.

داشتن ذهنیت مثبت، از مهمترین فاکتورها جهت یادگیری زبان اسپانیایی برای یک مبتدی به شمار می رود.

با این حال، ارقامی مانند ۱۲۰۰ ساعت که از سوی FSI نقل شده، یادگیری زبان اسپانیایی را به عنوان یک کار بزرگ و دلهره آور ترسیم می کند. در واقع به جای اینکه با گفتن آنچه که مردم انتظارش را دارند به آنها لطف کنند، سبب ترساندن و دلسرد شدن آنها جهت انتخاب زبان اسپانیایی می گردند.

درست است که یادگیری زبان اسپانیایی به سادگی پیاده روی در پارک نیست، اما به اندازه ای که FSI نیز بیان می کند کار دشواری نیست.

چرا ارزیابی این مؤسسات اشتباه است

روشهای ناکارآمد

پاسخ FSI در مورد مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی، بر اساس ساعت کلاس است. مسئله این است که کلاس سنتی کمترین تأثیر را در یادگیری دارد.

در یک کلاس گروهی اسپانیایی، تنها یک معلم به ۲۰ تا ۳۰ دانش آموز آموزش می دهد. و ممکن است در یک کلاس ۳ ساعته هر دانش آموز فقط ۱۰ دقیقه تمرین مکالمه واقعی داشته باشد. علاوه بر آن، کلاس با سرعت یادگیری ضعیف ترین دانش آموز حرکت می کند. بنابراین، احتمال دارد سرعت آموزش خیلی کندتر از آنچه که در توانایی شما است، پیش رود.

در مقابل، اگر در تمرین مکالمه یک به یک در یک کلاس خصوصی زبان اسپانیایی شرکت کنید، احتمالاً باید ۳۰ دقیقه از هر ساعت را صحبت کنید. همچنین در کلاس می توانید تنها به درس گوش دهید و فعالیتی نداشته باشید. اما هنگامی که فقط شما و پارتنر(هم آموز زبان) یا معلم اسپانیایی باشید، کل زمان کلاس را به صورت فعال در حال یادگیری هستید. پس شاید برای اکثر افراد استفاده از معلم خصوصی زبان مفید تر باشد.

طبق تحقیقات مؤسسه NTL، در صورتی که یادگیری افراد به شکل فعال صورت گیرد، امکان به خاطر آوردن اطلاعات بسیار بیشتری را خواهند داشت.

نمودار مدت زمان یادگیری زبان اسپانیایی بصورت هرمی

 به عبارت دیگر، اگر روی مکالمه متمرکز شوید (تمرین عملی / استفاده فوری)، می توانید ۱۵ تا ۱۸ برابر کارآمدتر از یک کلاس سنتی بیاموزید.

با تمرکز کردن بر کارآمدترین روشهای یادگیری زبان اسپانیایی، به جای استفاده از روشهای کند و قدیمی توصیه شده توسط FSI، قادر به یادگیری این زبان در کسری از زمان خواهید بود.

تسلط بر زبان اسپانیایی، تنها با یک امتحان قابل سنجش نیست

اکثر سازمانها تسلط یافتن بر زبان را بر اساس رسیدن به یک سطح علمی خاص یا دریافت گواهینامه می سنجند. بنابراین وقتی FSI صحبت از یادگیری زبان اسپانیایی در ۱۲۰۰ ساعت می کند، در حقیقت منظورش قبولی در امتحان اسپانیایی است.

یادگیری زبان اسپانیایی به دلایل آکادمیک هیچ مانعی ندارد، اما افراد زیادی هستند که موفق به قبولی در آزمون و دریافت مدرک اسپانیایی شدند، ولی در حقیقت قادر نیستند با اطمینان اسپانیایی صحبت کنند.

حقیقت این است که هدف اکثریت قریب به اتفاق مردم از یادگیری اسپانیایی، استفاده آن در زندگی واقعی است. آنها می خواهند با مردم واقعی ارتباط برقرار کرده و صحبت کنند، نه فقط اینکه جای خالی یک مقاله آزمایشی را پر نکنند.

همانطور که مشاهده می کنید، یک فرق بزرگ بین نحوه آموزش زبان و نتایج مورد انتظار افراد هنگام تصمیم گیری برای انتخاب زبان جدید وجود دارد.

اکثر سازمانها تسلط یافتن بر زبان را بر اساس رسیدن به یک سطح علمی خاص یا دریافت گواهینامه می سنجند.

بنابراین اگر قصد دارید زبان اسپانیایی را برای دنیای واقعی یاد بگیرید، بایستی تا جای ممکن وقت خود را صرف یادگیری از طریق تعامل واقعی با انسان ها سپری کنید.

سرعت یادگیری زبان در مقابل دوام آن

بیایید فرض کنیم که شما تصمیم دارید همه وقت خود را صرف یادگیری زبان اسپانیایی کنید. از شغل خود دست کشیده و به گواتمالا پرواز کنید و در یک دوره ۴ هفته ای فشرده اسپانیایی، ثبت نام کنید. در این حالت، شما ۵ ساعت در روز را به مطالعه می پردازید. و تقریباً به سطح مکالمه روان و سلیس دست یافته اید.

حال چه اتفاقی می افتد؟

شما به زندگی عادی خود باز می گردید، اما تعهدات دیگری در زندگی دارید و فرصت های کمتری جهت تمرین کردن برایتان وجود دارد و اسپانیایی شما شروع به پسرفت می کند. این مورد را می توان نمونه ای از یادگیری با سرعت بالا و دوام کم به شمار آورد.

وقتی با سرعت بالایی پیش بروید، خیلی سریع آنچه را که یاد گرفته اید فراموش خواهید کرد، زیرا حافظه شما بایستی مرتباً تقویت شود. به همین دلیل است که دانشجویان پس از تلاش زیاد برای امتحان دانشگاه، اکثراً احساس می کنند، بعد از گذشت فقط چند روز همه چیز را فراموش کرده اند.

در مقابل، افرادی وجود دارند که سالها مشغول یادگیری زبان اسپانیایی هستند. آنها ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز را با یک برنامه رایگان زبان سپری می کنند، و سپس شاید هر چند هفته یک بار به ملاقات یک اسپانیایی زبان بروند. آنها ۳-۴ سالی را به همین منوال طی کرده اند و به سختی مکالمه می کنند.

با توجه به مطالعات مؤسسه FSI، تسلط بر مکالمه زبان اسپانیایی به ۶۰۰ ساعت کلاس نیاز دارد.

این مورد نمونه ای از یادگیری با سرعت کم و دوام بالا است. با توجه به اینکه در این حالت سرعت یادگیری کم است، به خاطر سپردن آن هفته به هفته کار دشواری نیست. با این حال، پیشرفت بسیار کند بوده و همین امر در برخی مواقع سبب منصرف شدن افراد از ادامه راه می گردد.

اینکه یادگیری زبان اسپانیایی چقدر طول میکشد به زمان ما نیز بستگی دارد

مانند بسیاری از چیزها، یک حد متوسط خوب نیز وجود دارد که می توانید بر اساس آن حرکت کنید. به نظر ما، اختصاص دادن تقریباً یک ساعت در روز برای یادگیری می تواند شیرین باشد.

خیلی از ما زندگی پرمشغله ای را سپری می کنیم که بیشتر وقت خود را صرف سر کار رفتن، مدرسه رفتن، خانواده و تعهدات اجتماعی می کنیم. با این حال ما باید سعی کنیم زبان اسپانیایی را با سرعت متوسطی یاد بگیریم، زیرا افراد کمی توان صبر کردن ۴ سال یا بیشتر را جهت یادگیری زبان دارند.

در صورتی که توانایی اختصاص دادن بیش از ۱ ساعت در روز را برای این کار دارید، این واقعاً فوق العاده است، اما هرچه زمان بیشتری را صرف آن کنید، آن وقت حفظ کردن چنین سرعتی به صورت مداوم، دشوارتر خواهد شد.

خیلی از افراد زمانی زیادتر از آنچه که  تصور می کنند را به فعالیت هایی اختصاص می دهند که اهمیت چندانی ندارند و در واقع وقت خود را تلف می کنند، و آنچه که واقعاً برایشان اهمیت دارد را انجام نمی دهند. اختصاص دادن تنها یک ساعت در روز برای انجام این کار، به آن سختی که تصور می کنید نیست.

سخن آخر

اگر شما می خواهید به عنوان یک مبتدی شروع به یادگیری زبان اسپانیایی کنید و به طور میانگین یک ساعت در روز را به آن اختصاص دهید، آن وقت در مدت زمان ۸ تا ۱۲ ماه بر مکالمه آن تسلط می یابید. این مدت چیزی حدود ۲۵۰ – ۳۵۰ ساعت  را در بر می گیرد.

در این حالت فرض بر این است که شما حداقل ۲ بار در هفته را با یک معلم اسپانیایی می گذرانید و زمان باقیمانده را به انجام تکالیف و مرور مطالب خود اختصاص می دهید. این روش را می توان تا حدود زیادی کارآمدترین روش برای یادگیری زبان اسپانیایی دانست. برای مثال، کسی که با Verbalicity شروع به یادگیری می کند، ممکن است برنامه ای به این شکل داشته باشد:

  • دوشنبه: از ساعت ۸:۰۰ تا ۹:۰۰ بعد از صرف شام درس بخواند
  • پنج شنبه: قبل از رفتن به محل کار، از ساعت ۷:۰۰ تا ۸:۰۰ صبح مطالعه کند
  • شنبه: صبح را با صرف یک فنجان قهوه به تکالیف معلم اختصاص دهد
  • هر روز: ۱۰-۱۵ دقیقه تمرین واژگان با استفاده از برنامه فلش کارت انجام دهد.

این برنامه یادگیری به طور متوسط تقریباً ۱ ساعت در روز را به خود اختصاص می دهد و باید در برنامه روزانه هر فردی، چه بسیار پر مشغله باشد و چه یک دانشجوی تمام وقت گنجانده شود.

هدف اکثریت قریب به اتفاق مردم از یادگیری اسپانیایی، استفاده آن در زندگی واقعی است.

اگر می خواهید خودتان به تنهایی و بدون معلم، اسپانیایی را فرا گیرید، این روش خیلی خوب است. فقط باید مطمئن شوید که وقت کافی را صرف تمرین مکالمه از طریق تبادل زبانی یا ملاقات ها می کنید و نظم کافی را در مطالعه خود به خرج می دهید. درست است که در این حالت، مدت زمان خیلی بیشتری نسبت به زمانی که با معلم صرف می کنید، طول خواهد کشید، اما همچنان مسلط شدن در طول یک سال امکان پذیر است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =

تماس با کارشناس