به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
"شب بخیر" به زبان اسپانیایی

“شب بخیر” به زبان اسپانیایی

“شب بخیر” به زبان اسپانیایی (و بیش از ۳۰ عبارت کاربردی در هنگام شب، به زبان اسپانیایی همراه با معادل انگلیسی آن­ها)

آیا می­دانید چطور به زبان اسپانیایی خواب آلودگی خود را ابراز کنید و به دیگران شب بخیر بگویید و برایشان آرزوی یک خواب راحت کنید؟ اگر پاسختان منفی است، پس جای درستی آمده­اید! عبارات زیادی در زبان انگلیسی برای بیان خستگی و شب بخیر گفتن به اطرافیان وجود دارد. عباراتی مانند “I’m hitting the hay” و “I’m hitting the sack” از این جمله اند. هرچند در زبان اسپانیایی، عین این عبارات استفاده نمی­شود، اما عبارات مشابهی وجود دارد که می­توان به همین منظور از آن­ها استفاده کرد. بهتر است که این عبارات اسپانیایی را خوب به خاطر بسپارید، چرا که همه روزه از آن­ها استفاده خواهید کرد. اگر تا اینجا با خواندن این عبارات، خواب آلوده نشده اید، ادامه این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان اسپانیایی سروش دانش(زبان آموزان پیشرو) را دنبال کنید.

شب بخیر  (“Goodnight”) به زبان اسپانیایی

معادل اسپانیایی “goodnight” ساده است: “buenas noches” . کلمه “Buenas” فرم مؤنث صفت “Bueno” است که معادل صفت “good” در زبان انگلیسی است. “Noches” نیز معادل “night” بوده که یک اسم مؤنث است. پس، معنای این عبارت اسپانیایی، همان “good night” انگلیسی است. ضمناً اصلاً لازم نیست که در مورد میزان رسمی و مؤدبانه بودن این عبارت نگران باشید. گفتن عبارت “Buenas noches” در هر موقعیت اجتماعی­ کاملاً مناسب است و می­توان از آن برای بیان شب بخیر یا خداحافظی استفاده کرد. همچنین می­توانید از این عبارت برای سلام کردن در شب هنگام نیز استفاده کنید، درست همان طور که از “good evening” در زبان انگلیسی استفاده می­کنید."شب بخیر" به زبان اسپانیایی

شب خوبی داشته باشید (“Have a Good Night”) به زبان اسپانیایی

برای بیان “have a good night” به زبان اسپانیایی، می­توانید بگویید “Que tengas buenas noches”. همچنین اگر مایلید به زبان اسپانیایی برای کسی آرزو کنید که یک شب خوب را سپری کند، بگویید “Que pases buenas noches”. فرم رسمی این عبارت (برای حالتی که مخاطبتان را به خوبی نمی­شناسید)، از “usted” استفاده می­کند که بیانگر فرم محترمانه کلمه «شما» است. در این صورت، این عبارت این گونه می­شود:”Ques pase buenas noches usted”.

 عصر بخیر  (“Good Evening”)به زبان اسپانیایی

در زبان اسپانیایی هیچ عبارتی عیناً معادل “good evening” نیست. هر روز عصر تا ساعت حدود ۱۹:۰۰ یا ۲۰:۰۰ که هوا تازه تاریک می­شود، می­توانید به اطرافیانتان بگویید “buenas tardes” که معادل “good afternoon” انگلیسی است. پس از تاریک شدن هوا هم می­توانید از “buenas noches” به جای “good night” به عنوان سلام یا خوش­آمد گویی استفاده کنید. این­ها بیانگر فرهنگ اسپانیا است. در اسپانیا روز کاری خیلی بلندتر از حالت عادی است، به طوری که از ۸:۳۰ صبح آغاز شده و تا ۲۰:۰۰ ادامه می­یابد. یکی از دلایل طولانی بودن روز کاری آن­ها این است که یک وقفه نسبتاً طولانی در میان ساعات کاریشان دارند که از حدود ۱۳:۳۰ تا ۱۶:۳۰ طول می­کشد و به آن “siesta” می­گویند. برای اسپانیایی­ها که در این ساعات کار می­کنند، بعد از ظهر “tarde” تا زمانی که از کار دست می­کشند، طول می­کشد و پس از آن است که شب “noche” آغاز می­شود. پس در اسپانیایی، به جای یادگیری دو عبارت “good evening” و “good afternoon” تنها کافی است یک عبارت بیاموزید.

خواب­های خوب ببینی ( “Sweet Dreams”) به زبان اسپانیایی

در زبان انگلیسی اغلب در پاسخ به کسی که بگوید“goodnight” ، می­گوییم “sweet sreams” . در زبان اسپانیایی می­توانید بگویید “dulces sueños”. “dulce” معادل “sweet” و “sueños” معادل “dreams” است. پس ترجمه این عبارت به اسپانیایی عیناً معادل عبارت انگلیسی است. اگر قصد دارید این عبارت را در یک جمله کامل به کار ببرید، بگویید: “Que tengas dulces sueños” که معادل است با “Have sweet dreams”. اگر مشغول صحبت با کسی هستید که با یک دوست صمیمی هستید، می­توانید از عبارت “descansa” نیز استفاده کنید. این عبارت معادل است با “rest well” در زبان انگلیسی. در واقع این یک عبارت غیر رسمی است که پس از یک روز خسته کننده و طولانی، یک خواب راحت را برای مخاطب آرزو می­کند.

خوب بخوابی (“Sleep Well”) به زبان اسپانیایی

عبارات دیگری که در زبان انگلیسی در پاسخ به “goodnight” داده می­شود، دو عبارت“sleep tight” و “sleep well” است. در زبان اسپانیایی شما می­توانید بگویید “duermas bien” . در زبان اسپانیایی، “domir” معادل “to sleep” (خوابیدن) و bien معادل “good” (خوب) یا “well” (عالی) است. به طور مشخص، معادل عبارت انگلیسی“sleep tight” به زبان اسپانیایی، می­شود “sueño profundo” . ولی این عبارت به اندازه عبارت “duermas bien” متداول نیست. کلمه “profundo ” در زبان اسپانیایی به معنی «عمیق» است. پس با استفاده از این عبارت، یک «خواب عمیق» را برای مخاطبتان آرزو می­کنید."شب بخیر" به زبان اسپانیایی

شب بخیر عشق من (“Goodnight My Love”) به زبان اسپانیایی

اگر مشغول صحبت با همسر یا کودکتان هستید، می­توانید به اسپانیایی بگویید “Buenas noches mi amor” . این عبارت معادل “Goodnight, my love” در زبان انگلیسی است. اگر همزمان این عبارت را به همسر و فرزندتان می­گویید، می­توانید با تغییر “mi amor” آن را به صورت جمع بیان کنید: ”Buenas noches mis amores” . mi صفت مالکیتی «من» در زبان اسپانیایی است و “amor” به معنای «عشق» است. حتماً به دفعات شنیده اید که اسپانیایی زبان­ها یکدیگر را “mi amor” خطاب می­کنند. اگر قصد دارید که خیلی خونگرم و مهربان به نظر برسید، می­توانید بگویید “Que sueñes conmigo”  که معادل است با عبارت انگلیسی(“May you dream of me”).

شب بخیر زیبا  (“Goodnight Beautiful”) به زبان اسپانیایی

در فرهنگ اسپانیایی تعریف کردن از یک نفر و خطاب کردن او با عباراتی نظیر “my love” (عشقم) و “beautiful” (زیبا) امری مرسوم است. زبان اسپانیایی مملو از کلمات رمانتیک است و مردم اسپانیایی زبان بسیار علاقه­مندند که رمانتیک به نظر برسند. چقدر عالی است که همیشه مورد ستایش قرار بگیریم! این طور نیست؟ معادل عبارت انگلیسی “goodnight beautiful” به زبان اسپانیایی می­شود “buenas noches, hermosa”. کلمات متداول دیگر عبارتند از: “bella” به معنی «دوست داشتنی» یا “bonita” به معنای «خوشگل». اگرچه “hermosa” ترجمه لفظی «زیبا» است، اما کلمه “bella” متداول­تر است و در واقع “hermosa” تا حدودی رسمی است. از سوی دیگر، اگر با یک مرد صحبت می­کنید، a را در آخر کلمه تبدیل به o کنید. به این ترتیب، مثلاً “bonita” تبدیل می­شود به “bonito”. حال می­توانید موقع گفتن شب بخیر به افراد، آن­ها را با عبارات مختلف مورد ستایش قرار دهید.

شب بخیر خوش قیافه( “Goodnight Handsome”)  به زبان اسپانیایی

عبارت اسپانیایی  “Buenas noches guapo”معادل است با عبارات انگلیسی “Goodnight, handsome” یا “Goodnight, good looking”. هرچند عبارت اسپانیایی ذکر شده در رابطه با مردان به کار می­رود، اما اگر به جای “guapo” از “guapa” استفاده کنید، کاربرد زنانه پیدا می­کند. هرچند عبارات اسپانیایی “bella” و “guapo” در انگلیسی به “beautiful”، “pretty” یا “handsome” ترجمه می­شوند، اما این صرفاً یک ترجمه تحت اللفظی است. ترجمه صحیح تر این لغات به انگلیسی، کلمه “lovely” است.

شب بخیر کوچولو (“Goodnight Baby”) به زبان اسپانیایی

به خاطر سپردن این عبارت بسیار آسان است. معادل عبارت انگلیسی “goodnight, baby” در زبان اسپانیایی عبارت است از “buenas noches bebe” . اما زبان اسپانیایی سرشار است از صفت­ها و القاب زیبا، مانند “mi cielito” (بهشت کوچولوی من) یا “mi corazón” (قلب من) است. پس می­توان عبارت بالا را به صورت­های مختلف بیان کرد. اگر با یک کودک صحبت می­کنید، می­توانید بگویید  “buenas noches, chiquito” (شب بخیر پسر کوچولو) یا “buenas noches, chiquita” (شب بخیر دختر کوچولو)

شب بخیر، خواب­های خوش ببین (“Goodnight, Sweet Dreams”) به زبان اسپانیایی

اگر می­خواهید برای کسی یک شب خوب و پر از رویا آرزو کنید، می­توانید بگویید “buenas noches y dulces sueños”. این عبارت ترکیبی از دو عبارتی است که قبل­تر با آن­ها آشنا شدید. تنها یک حرف “y” به معنی «و» در میان آن­ها اضافه شده است که دو عبارت را به هم متصل می­کند. همچنین می­­توانید عبارت­های “mi querida” یا “mi querido” را که به معنی «عزیز من» هستند، به انتهای جمله بیفزایید. عبارت دیگری نیز در زبان اسپانیایی برای بیان این مفهوم وجود دارد: “Que sueños con angelitos”. این عبارت به این معنی است که «امیدوارم خواب فرشتگان را ببینی». این عبارت یکی از عبارات منحصر به فرد زبان اسپانیایی است که یک تصویر رؤیایی را تداعی می­کند. چه کسی هست که نخواهد خواب فرشتگان را ببیند؟"شب بخیر" به زبان اسپانیایی

به رخت خواب برو (“Go to Bed”) به زبان اسپانیایی

اگر مشغول صحبت با یک کودک هستید و لازم است که به او بگویید:« به رخت خواب برو»، می­توانید بگویید “¡Acostarse!”. این عبارت معادل است با عبارات انگلیسی “lay down” ، “turn in” و “go to bed” . برای بیان عبارت « من به رخت خواب می­روم»، می­توانید بگویید “Me voy a la cama”. برای بیان «من قصد دارم دراز بکشم»، می­توان گفت “Ya me voy acostar”. همچنین عبارت اسپانیایی “Ya me voy a dormer” به معنای «من قصد خوابیدن دارم» است. “ya” به معنی «پیش از این» یا «قبلاً» است. بنابراین زمانی که شما در راه بازگشت به اتاقتان هستید، شما از قبل، تصمیم به خوابیدن گرفته­اید. اگر به طور معمول از عبارت انگلیسی “I’m hitting the hay” استفاده می­کنید، در زبان اسپانیایی عباراتی مشابه آن وجود دارد. دو جمله  “Me voy al sobre”و “Me voy al baile de las sábanas blancas” دو بیان منحصر به فرد برای عبارت «برو به رخت خواب» در زبان اسپانیایی است که به ترتیب با دو عبارت انگلیسی “I’m off to the envelope” و “I’m off to the dance of the white sheets” متناظر است.

زمان خواب (“Bedtime”) به زبان اسپانیایی

آیا الان وقت خواب شماست؟ معادل عبارات انگلیسی “bedtime” یا “time to turn in” در زبان اسپانیایی “hora de acostarse” است. آیا احساس خواب آلودگی می­کنید؟  اگر پاسختان مثبت است، می­توانید بگویید: “tengo sueño”. اگر قصد دارید بگویید خسته اید و آماده خوابیدن هستید، بگویید “Tengo sueño. Es hora de acostarse”. این عبارت معادل است با عبارت انگلیسی “I’m tired. It’s time to turn in.” .

شب (“Night”) به زبان اسپانیانی

همان طور که پیشتر ذکر شد، “noche” در زبان اسپانیایی به معنی شب است. اما معادل کلمه انگیسی “evening” هم در زبان اسپانیایی  همان “noche” است. به یاد دارید که “tarde” در فرهنگ اسپانیایی معادل کلمه انگلیسی “afternoon” تا حدود ساعت ۲۰:۰۰ است و پس از آن، “noche” در نظر گرفته می­شود.

فردا می­بینمت (“See You Tomorrow”) در زبان اسپانیایی

برای گفتن «خداحافظ»، «شب به خیر» و «فردا می­بینمت» می­توانید بگویید “Buenas noches. ¡Hasta mañana!”. کلمه “hasta” یعنی «تا» و “mañana” با توجه به متنی که در آن به کار می­رود، هم معنی «صبح» و هم معنی «فردا» می­دهد. بنابراین، در این کاربرد به معنی «تا صبح» یا «تا فردا» می­باشد. حتی، اگر مطمئن نیستید که طرف مقابلتان را چه زمانی مجدداً خواهید دید، می­توانید بگویید: “hasta luego” (بعداً می­بینمت) یا “hasta pronto” (به زودی می­بینمت).

خوراک مختصر بعد از نیمه شب (“Midnight Snack”) در زبان اسپانیایی

آیا معمولاً نیمه شب­ها گرسنه می­شوید و سراغ غذا می­روید؟ افرادی هستند که علاقه مند به داشتن یک خوراک مختصر پس از نیمه­شب می­باشند. از آن­جا که روز کاری در اسپانیا خیلی طولانی است و اسپانیایی­ ها معمولاً شب­ها تا دیر وقت بیدار هستند، داشتن یک خوراک مختصر در نیمه شب، یک امر معمول برای بسیاری از آن­ها است. معادل عبارت انگلیسی “Midnight Snack” در زبان اسپانیایی “bocadillo de medianocheاست. محبوب­ترین میان­ وعده نیمه شب در اسپانیا، کوروس و شکلات داغ است.

حال، وقت آن است که بگویید “Buenas Noches”

“¿Tienes sueño?” (آیا خوابتان می ­آید؟). پس از مطالعه این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو ، ممکن است پاسخ این سوال مثبت باشد. به خودتان استراحت دهید، دراز بکشید و “que tengas dulces sueños. اما اگر هنوز سر حال هستید، خوب است که گفتن عباراتی را که در این مقاله مطالعه کردید، آغاز کنید. می­تواند برایتان جذاب باشد، اگر مدتی به جای گفتن «شب بخیر»، بگویید“que sueños con angelitos?” . چه موقع زمان “hora de acostarse” شما است؟ سعی کنید به زبان اسپانیایی پاسخ دهید.

ترجمه از fluentin3months

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 7 =

تماس با کارشناس