به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری لغت های جدید

چگونه لغات انگلیسی بیشتری را یاد بگیریم

امروزه به دلیل گستردگی زبان انگلیسی در تمام امور، لزوم یادگیری این زبان بیشتر از گذشته احساس می شود. زبان انگلیسی به دلیل سهولت به عنوان زبان بین المللی برگزیده شده است. بنابراین، مردم سراسر دنیا به جای یادگیری چندین زبان، یک زبان را به صورت واحد فرا می گیرند و به وسیله این زبان مشترک با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در دنیای مدرن امروزی برای استفاده از اینترنت، رایانه، شبکه های اجتماعی، یادگیری علم و تکنولوژی های جدید، یادگیری زبان کاربردی آن ها که اغلب انگلیسی می باشد، ضروری است.

به خاطر سپردن واژگان زبان کاری سخت و کسل کننده به نظر می رسد. روش های مختلفی وجود دارد که به یادگیری لغات سرعت می بخشد وآن را لذت بخش می کند. ما در موسسه تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو در این مقاله روش های یادگیری سریع و کاربردی زبان را آموزش داده ایم که با استفاده از این روش ها علاوه بر سرعت روند یادگیری می توان لغات بیشتری به خاطر سپرد و در ذهن خود ماندگار کرد پس در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین در مقالات قبلی و مرتبط ما در مورد روش های افزایش دایره لغات انگلیسی و البته روش های افزایش دایره واژگان آیلتس توضیح دادیم که توصیه می نماییم حتما آنها رو نیز مطالعه نمایید.اما بریم سراغ ادامه مقاله…

روش یادگیری خود را بشناسید

 اولین گام برای یادگیری لغات زبان، خودشناسی است. به این معنی که هر فرد با یک روش خاص مفاهیم را بهتردرک می کند و به ذهن می سپارد. ممکن است یادگیری یک شخص با مشاهده بیشتر باشد. فرد دیگر با گوش دادن و بعضی افراد با نوشتن بیشتر یاد می گیرند. پس تلاش کنید بهترین روش یادگیری در وجود خود را بشناسید و در کنار سایر روش ها از آن بیشترین بهره را ببرید.

لغات زبان را حفظ نکنید

مشکل اصلی در یادگیری زبان این است که آن را طوطی وار و تکی حفظ می کنید. در این صورت حتی تکرار نیز کارساز نبوده و کسل کننده می شود و در بلند مدت بازدهی مناسب ندارد. زبان انگلیسی شامل صد ها هزار لغت مختلف است. براین اساس باور عموم بر این است که باید یک فرد خیلی باهوش باشد که بتواند این تعداد لغات را حفظ کند و یا اینکه سال ها طول می کشد که این همه لغت در ذهن فرد فرو رود. در حالی که با حفظ کردن، یادگیری تمامی لغات  ممکن نیست. روش بهتر این است که لغات را در قالب جملات به ذهن بسپارید. در این صورت ضمن اینکه لغات بیشتری در ذهن مرور می شود مطمئن هستید که می توانید واژگان را در جملات به کار ببرید و همچنین ناخودآگاه در حال یادگیری گرامر هستید.

لغات را جمع آوری کنید

داشتن یک دفترچه برای ثبت لغات ضروری است. واژگان جدیدی را که با آن روبرو می شوید در دفترچه خود یادداشت کنید. لغاتی را ثبت کنید که ارزش حفظ کردن دارند و همچنین حائز اهمیت اند و یا دشوار به نظر می رسند. معانی واژگان را به فارسی در کنار آن بنویسید. در سطوح بالاتر معنی واژه ها را به صورت لغات مترادف، متضاد، و یا به وسیله ی جمله هایی که شما را یاد آن لغت می اندازد بنویسید. حتی می توانید نقش لغت را در جمله به عنوان اسم، قید، صفت و… در کنار آن یادداشت کنید. دفترچه لغات خود را همراه داشته باشید و همواره لغات جدیدی به آن اضافه کنید و پیوسته مرور کنید. لغات دشوار را که به تکرار بیشتری نیاز دارد مشخص کنید وعلامت بزنید تا از سایر لغات تشخیص داده شود.

یادگیری واژگان از طرق خواندن کتاب

کتاب های مختلف بخوانید

هرچه بیشتر بخوانید لغات بیشتری یاد می گیرید. استفاده از کتاب های رمان، داستان، مطالب علمی و آموزنده باعث می شود با لغات بیشتر و جدیدتری درگیر شوید. خواندن ، تمامی راهکار های یادگیری لغات زبان انگلیسی را در بردارد. سعی کنید از کتاب هایی استفاده کنید که حاوی مطالب جذاب و زیبا باشند. همچنین مطالب آن کتاب برایتان قابل فهم باشد. خواندن کتاب های مختلف این امکان را فراهم می کند تا یک لغت را درچندین جای مختلف ببینید و این کار باعث می شود روش های مختلف استفاده و مفهوم آن لغت را در جایگاه مختلف یاد بگیرید و در آینده آن را به راحتی به خاطرآورید و در جای مناسب از آن استفاده کنید.

از منابع مختلف استفاده کنید

اگر برای یادگیری لغات از یک روش استفاده کنید بعد از مدتی از ذهن شما پاک می شوند. اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید تعداد لغات بیشتری یاد می گیرید. برای یادگیری زبان سراغ موضوعاتی بروید که به آن ها علاقه دارید و از  انجام آن کار لذت می برید. بنابراین می توانید در کنار خواندن کتاب، فیلم ببینید، موسیقی گوش دهید، اخبارگوش دهید و از همه مهم تر مکالمه زبان انگلیسی به یادگیری لغات بیشتر کمک می کند و روند یادگیری شما را تسریع کند.

صدای خود را ضبط کنید

روش دیگر که برای یادگیری زبان موثر است ضبط صدای خودتان است. می توانید واژه را با صدای بلند و حتی به همراه معنی آن بخوانید و با تلفن همراه خود ضبط کنید. درهر فرصتی از طول شبانه روز و در حال انجام کارهای روزمره به صدای ضبط شده خود گوش دهید. می توانید از هندزفری استفاده کنید تا تاثیر یادگیری با این روش بیشتر شود. این روش برای کسانی که باید در مدت کوتاهی تعداد لغات زیادی یاد بگیرند بسیار مؤثر می باشد.

ازفرهنگ لغت انگلیسی غافل نشوید

در طول اوقات فراغت فرهنگ لغت انگلیسی را ورق بزنید و کلماتی که نظر شما را به خود جلب می کنند یادداشت کنید و به خاطر بسپارید. واژگان مترادف، متضاد و لغات هم ریشه و شبیه به آن را بیابید و در قالب جمله آن ها را به کار ببرید. واژه های جدیدی را که با آن روبرو می شوید و معنی آن را نمی دانید در فرهنگ لغت پیدا کنید و در دفترچه خود ثبت کنید.

افزایش دایره لغات زبان انگلیسی

لغات را در قالب های مختلف تکرار کنید

تکرار لغات درصورتی که به شکل یکنواخت انجام شود کسل کننده می شود و تاثیر خود را در یادگیری از دست می دهد. ولی اگرتکرار لغات به شکل های مختلف مثلا، در قالب جمله های مختلف و یا در مکالمه های گوناگون در شرایط متفاوت انجام شود به مراتب تاثیر بیشتری دارد و همچنین به یادگیری تعداد لغات بیشتری منجر می شود. با لغات جدید جملات مختلف بسازید و آن را با صدای بلند تکرار کنید.

از قدرت تخیل خود استفاده کنید

به جای اینکه کلمه را با معنی فارسی آن حفظ کنید، تصویر آن را در ذهن خود تجسم و ثبت کنید. این کار باعث می شود  لغت را با تصویرآن در ذهن گره بزنید و هنگام استفاده از آن لغت تصویرش  برای شما مجسم شده و آن واژه را به راحتی به یاد آورید. برای مثال، وقتی می گویید flower به جای  اینکه در ذهن خود لغت گل را بیاورید، تصویر یک گل را مجسم کنید و این لغت را به آن تصویر، در ذهن خود پیوند بزنید. این کار در ابتدا ممکن است بیهوده به نظر برسد ولی در عمل تاثیر بسیار زیادی دارد و باعث روان تر و سریع تر شدن مکالمه شما می شود. بنابراین، با این روش می توانید تعداد لغات بیشتری را به حافظه خود بسپارید.

 یادگیری لغات انگلیسی از طریق تخیل

 از کارت های نمایش یا  فلش کارت استفاده کنید

فلش کارت ها، سریع ترین راه برای مرور لغات می باشند که روشی کم هزینه و راحت هستند. فلش کارت ها، کارت های مقوایی کوچکی هستند که لغات در یک صفحه و معنی یا تصویر و یا هر دو آن در پشت صفحه نوشته می شوند. فلش کارت ها ساده ترین ابزار برای یادگیری زبان در فرصت های کم بازده مثلا در مترو، اتوبوس، مهمانی … می باشد. همان گونه که در حال مرور هستید می توانید کارت هایی که لغات آن دشوار است دسته بندی کنید و برای یادگیری آن ها تلاش بیشتری کنید.

افزایش دامنه یادگیری لغات

مطالعه کم اما روزانه داشته باشید

یادگیری زبان جدید به صرف زمان نیاز دارد و باید روزانه به آن وقت ویژه ای اختصاص دهید که این کار، چالش برانگیز می باشد. اگر شما مشغله ی زیادی دارید و وقت آزاد زیادی ندارید، ممکن است مطالعه زبان را به آخر هفته ها موکول کنید و فقط زمان اوقات فراغت را به یادگیری زبان اختصاص دهید. در این حالت شما مجبور هستید حجم زیادی از لغات و گرامر زبان را طی یک روز مطالعه کنید و به خاطر بسپارید که کاری بیهوده و بی تاثیر می باشد و بازدهی ندارد. در صورتی که مطالعه کوتاه مدت روزانه تاثیر بیشتری در یادگیری زبان دارد. در حالی که بخشی از حافظه انسان در هر بار خوابیدن پاک می شود، مطالعه روزانه و مرور مطالب به طور پیوسته می تواند مؤثرتر باشد. بنابراین، یادگیری زبان به صورت مداوم و کوتاه می تواند تاثیرات خوبی در آموختن داشته باشد.

لغات جدید و لغات قدیم را با هم مخلوط کنید

با وجود این که مغز انسان تنوع طلب است، اما یادگیری تعداد زیادی لغت جدید می تواند کسل کننده به نظر برسد. پس هنگام یادگیری لغات جدید مروری هم بر واژگان قدیم داشته باشید. برای مثال، برای یادگیری زبان خارجی تصمیم می‌گیرید که کتاب داستان کودکان را بخوانید. در این حالت زبان خارجی به صورت ساده  بیان شده است و شکل داستانی جملات به شما کمک می‌کند که معنی کلمات را بدون مراجعه به دیکشنری یاد بگیرید. در اینجا با مخلوطی از کلمات جدید و قدیمی سر و کار دارید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

تماس با کارشناس