به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
تدریس خصوصی زبان سوئدی

روش های آموزش مکالمه زبان سوئدی

قطعا خیلی از شما عزیزان که علاقه مند به یادگیری و تسلط بر مکالمه زبان سوئدی هستید تاکنون بارها به این مسئله فکر کرده اید که چگونه می توان کلمات و اصطلاحات محاوره ای به زبان سوئدی را چنان طبیعی و با اعتماد به نفس به کار ببرم که بتوانم خیلی راحت منظور خود را به شخص مورد نظر منتقل کنم؟ در این مطلب سعی داریم مطالبی را درباره ی شیوه هایی که می توانید در کنار کلاس خصوصی زبان سوئدی به کار گیرید تا مهارت مکالمه خود را در زبان سوئدی  تقویت کنید ارائه کنیم. 

مکالمه زبان سوئدی

مهم ترین چیزی که باید در مکالمه  یک زبان رعایت کنید لهجه است. شاید نتوانید جمله های پیچیده ای را بیان کنید و یا دایره لغت هایی که از زبان سوئدی می دانید خیلی کم باشد، اما زمانی که لهجه ی خوبی در مکالمه زبان سوئدی داشته باشید این ها اصلا مهم نیست و لهجه ی شما بیشتر به چشم می آید.

یادگیری مکالمه زبان سوئدی

اگر فکر می کنید زمانی که به زبان سوئدی صحبت می کنید در ادای کلمات با لهجه درست مشکل دارید و اصلا امکان اصلاح آن وجود ندارد، شاید از روش اشتباهی استفاده می کنید. قبول داریم که این کار ممکن است سخت باشد اما غیر ممکن نیست. چکار کنیم که لهجه ی خود را بهتر کنیم؟

۱- الفبای آوایی را یاد بگیرید

زبان سوئدی از زبان هایی است که تلفظ هایی شبیه آلمانی و سایر زبان های تقریبا سخت اروپایی دارد. آوا هایی که در زبان سوئدی وجود دارد برای یک فارسی زبان تقریبا سخت هستند و آن هم به دلیل این است که چنین آواهایی در زبان فارسی وجود ندارد. در این موارد بهتر است از الفبای آوایی شروع کنید. شما با آواهای زبان سوئدی آشنا می شوید و شیوه ی درست ادا کردن آن ها در مکالمه زبان سوئدی را نیز یاد می گیرید. زمانی که بتوانید این صدا ها را تشخیص دهید، می توانید در شنیدن و یا مکالمه به زبان سوئدی آن ها را به خوبی بفهمید و به درستی رعایت کنید.

ممکن است در ابتدا که با آوای زبان سوئدی آشنایی ندارید فکر کنید بسیاری از صدا ها شبیه به هم هستند، اما با یادگرفتن الفبای آوایی متوجه می شوید که چقدر با یکدیگر تفاوت دارند. اگر تنها با خواندن متون در حال یادگیری زبانی هستید این روش می تواند بسیار مفید باشد.

۲- با زبان محاوره ای آشنا شوید

آشنایی با زبان محاوره ای در صحبت کردن

از تئوری به تمرین و عمل بروید: سعی کنید تا جایی که می توانید خود را در معرض زبان سوئدی قرار دهید.  در صورت امکان با کسی که زبان مادریش سوئدی است به زبان سوئدی مکالمه کنید. اگر در تلفظ کلمه ای مشکل داشتید از دوستان خود بخواهید که آن را برای شما تلفظ کنند و تلفظ درست آن را ضبط کنید. سپس می توانید صدای ضبط شده را دوباره پخش کنید و تمرین کنید تا بتوانید آن را به درستی تلفظ کنید. همچنین می توانید تلفظ های درست را در برخی از دیکشنری های آنلاین بررسی کنید و تمام صداهایی که برای شما سخت هستند را متوجه شوید. به پادکست های صوتی و برنامه های تلویزیونی به زبان سوئدی گوش کنید و شیوه ی مکالمه این زبان را یاد بگیرید. حتی اگر چیزی متوجه نمی شوید در حین انجام دادن سایر کارهایتان به آن ها گوش کنید تا با ملودی و ریتم صحبت کردن این زبان آشنا شوید.

۳- چیزهای عجیبی که درباره ی تلفظ ها وجود دارد را بشناسید

با قرار دادن خودتان در معرض زبان سوئدی متوجه خواهید شد که آوای زبان جدیدتان چه شباهت هایی با زبان مادریتان دارد. زمانی که به خوبی این شباهت ها را فهمیدید می توانید روی تفاوت ها تمرکز کنید. اصلا سعی نکنید آواهایی که در زبان مادری شما نیست با آواهای تقریبا مشابه مقایسه کنید. شاید در ابتدا فکر کنید این کار به شما در مکالمه زبان سوئدی کمک می کند، اما در دراز مدت باعث می شود تلفظ های اشتباهی داشته باشید که درست کردن آن ها بسیار سخت است.

نادیده گرفتن صداهای جدید زبان سوئدی که با آن ها مواجه می شوید نیز مکالمه ی شما را بشدت خراب می کند، حتی باعث می شود برخی کلمات را به کلی اشتباه تلفظ کنید.

اگر واقعا با ادا کردن برخی از آواهای زبان سوئدی مشکل دارید آن ها را روی فلش کارت هایی بنویسید. در کنار آن ها برخی صداهای مشابه را هم بنویسید. همه ی آن ها را با صدای بلند بخوانید. این کار به شما کمک می کند تفاوت های جزئی را یاد بگیرید و در پایان همه را به درستی تلفظ کنید.

۴- گوش کنید، گوش کنید، گوش کنید!

همانطور که در مورد دوم اشاره کردیم، اینترنت تعداد زیادی از منابع شنیداری را در اختیار شما قرار می دهد که کمک می کنند مهارت تلفظ سوئدی خود را تقویت کنید. تا جایی که می توانید گوش کنید، ولی به یاد داشته باشید که این گوش کردن ها باید مرتب باشد. بجای اینکه تمام زمان آموزش خود را روی لغت و گرامر تمرکز کنید، مدت زمانی را به جنبه های آوایی زبان اختصاص دهید. به فایل های صوتی کوتاه سوئدی گوش کنید و به استرس ها و شیوه ی بیان جملات مختلف مانند جملات سوالی و اخباری دقت کنید. سعی کنید ببینید چه چیزی باعث روان شدن جمله می شود و سعی کنید مانند آن عمل کنید. اگر فیلمی را مشاهده می کنید بجای اینکه زیرنویس را نگاه کنید، سعی کنید روی دهان بازیگر متمرکز شوید.

اگر این کار برایتان خیلی سخت است، سرعت پخش آن ها را کم کنید (بیشتر پلیر ها این امکان را دارند، حتی در یوتیوب نیز می توانید سرعت پخش ویدئو را کم کنید). این کار کمک می کند سیلاب های مختلف را شناسایی کنید که در نهایت در مکالمه زبان سوئدی مفید است.

اگر توانایی فهمیدن زبان سوئدی شما خوب است می توانید سرعت پخش را کمی بیشتر کنید. میزان تمرکزی  که برای فهمیدن حرف های متکلمان زبان سوئدی که سریع صحبت می کنند دارید خیلی مفید است.

۵- تمرین، تمرین، تمرین

بهتر کردن لهجه در مکالمه به زبان سوئدی نیاز به کمی مهارت و صبر دارد، پس اگر نتوانستید خیلی زود به این مهارت دست پیدا کنید نگران نباشید. برای اینکه بیشترین میزان کارامدی را در یادگیری داشته باشید باید جلسات را بصورت مرتب برگزار کنید، فرقی نمی کند که بصورت خودآموز یا کلاس خصوصی زبان را یاد می گیرید. فاصله ی دو جلسه نباید بیشتر از ۲ روز باشد. مقاله های روزنامه ها، متن آهنگ ها و متون به زبان سوئدی را جمع آوری کنید و صدای خود را زمانی که آن ها را بلند بلند می خوانید ضبط کنید. سپس به صدای خودتان گوش کنید. چه نقاط ضعفی دارید؟ چه عادت هایی در زبان مادری در مکالمه زبان سوئدی شما تاثیر منفی یا مثبت داشته است؟

یادگرفتن لهجه می تواند مشکل و سخت باشد، اما هیچوقت ناامید نشوید! هرچقدر که بیشتر صحبت کنید و تلاش کنید بیشتر یاد می گیرید و لهجه شما بهتر خواهد شد.

همه ما نیاز به کسی داریم تا راهنمای ما در فرآیند یادگیری باشد. ما در موسسه زبان آموزان پیشرو کلاس های خصوصی آموزش مکالمه زبان سوئدی را برگزار می کنیم که می توانید از خدمات ما استفاده کنید.

سخن پایانی

بهترین راه برای یادگیری و تسلط بر مکالمه زبان سوئدی شرکت در کلاس های خصوصی و تدریس خصوصی زبان سوئدی می باشد. زیرا در کلاس های عمومی به دلیل وجود محدودیت های زیاد امکان تمرین زیاد و کاربردی وجود ندارد.

موسسه زبان آموزان پیشرو بهترین مرکز تدریس خصوصی زبان، آماده ارائه خدمت در زمینه آموزش مکالمه زبان سوئدی می باشد. ۳۵ جلسه مکالمه تضمینی زبان سوئدی فقط خصوصی در موسسه، محل کار و یا منزل و محل مورد نظر شما و همچنین کلاس های آنلاین. ما آماده ایم تا اساتید مجرب و باسابقه خود را بنا به درخواست شما به منزل یا محل کار شما در سراسر تهران بزرگ اعزام نماییم. همچنین شما می توانید کلاس های خود را در موسسه نیز برگزار کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «روش های آموزش مکالمه زبان سوئدی»

  1. سلام من مکالمه ضعیف دارم چگونه تقویت شود و ۳۵ جلسه واقعا موپر است؟و هزینه ان چقدر می باشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 4 =

تماس با کارشناس