به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان سوئدی سخت است

زبان سوئدی سخت است؟

وقتی که صحبت از سوئد و زندگی در این کشور می شود، اولین نکته ای که به ذهن می رسد، چگونگی یادگیری و صحبت به زبان سوئدی است. اگر تاکنون تجربه استفاده از زبان سوئدی را نداشته اید و یا به تازگی با این زبان آشنا شده اید، احتمالاً به دنبال پاسخ این پرسش هستید که «آیا یادگیری زبان سوئدی سخت است »؟ پاسخ پرسش شما، «خیر» است! به خصوص اگر پیش از شروع به فراگیری این زبان، سطح قابل قبولی در زبان انگلیسی داشته باشید. چرا که با دانستن زبان انگلیسی، یادگیری دستور زبان سوئدی چندان دشوار نیست و همچنین بسیاری از کلمات سوئدی، مشابه کلمات انگلیسی است و تنها کافی است که همان کلمات را با تلفظ سوئدی بیان کنید.

در ادامه مقاله زبان آموزان پیشرو، در خصوص تأثیر یادگیری زبان های دیگر در فراگیری زبان سوئدی و همچنین سایر ویژگی های این زبان و چالش هایی که در روند فراگیری آن ممکن است وجود داشته باشد، بیشتر صحبت می کنیم.

تسلط به چه زبان هایی سبب ساده تر شدن یادگیری زبان سوئدی می شود؟

بیشتر از هر عامل دیگری، موفقیت در یادگیری زبان سوئدی، وابسته به زبان مادری شما یا زبان های دیگری است که می توانید به آن  زبان ها صحبت کنید. واژگان سوئدی با انگلیسی یا آلمانی تفاوت زیادی ندارد. اما دانستن زبان هایی مانند روسی یا فیلیپینی کمک زیادی به یادگیری واژگان سوئدی نمی کند. با این حال، یادگیری زبان خارجی، خود به عنوان یک مهارت شناخته می شود و هرچه شما زبان های بیشتری را بدانید، یادگیری زبان های جدید برای شما ساده تر می شود. پس اگر زبان سوئدی قرار است تبدیل است به زبان دوم شما شود، یادگیری آن کمی دشوارتر از حالتی است که پیش از فراگیری سوئدی، توانایی صحبت به ۲ یا ۳ زبان دیگر را داشته باشید.

فراگیری افعال در زبان سوئدی

یادگیری افعال در زبان سوئدی بسیار ساده است. آن قدر ساده که احتمالاً خنده تان می گیرد. برای مثال، سوئدی ها افعال را فقط به یک شکل صرف می کنند. بنابراین «am» و «is» و «are» انگلیسی، همگی در زبان سوئدی تبدیل به «är» می شود. تازه، این یک فعل بی قاعده است. در مورد افعال باقاعده، تنها کافی است که حرف «r» را به انتهای آن بیفزایید، تا به این ترتیب، آن را صرف کرده باشید!زبان سوئدی سخت است

تلفظ کلمات در زبان سوئدی

در زبان سوئدی، هر کلمه لزوماً به همان شکلی که نوشته می شود، تلفظ نمی شود. البته این ویژگی، در زبان های دیگری مانند زبان انگلیسی هم دیده  می شود و مختص زبان سوئدی نیست. با این حال، این تفاوت در نوع نگارش و تلفظ کلمات، در زبان های مختلف، کم و زیاد دارد. اما به هر حال، همه زبان ها، به خصوص زبان های توسعه یافته و زبان هایی که توسط افراد زیادی صحبت می شود، این ویژگی را دارا هستند.

جمع بستن کلمات در زبان سوئدی

یکی از بخش های دشوار در یادگیری زبان سوئدی، چگونگی جمع بستن کلمات است. چرا که واقعاً از هیچ قاعده ثابتی پیروی نمی کند و صرفاً به تجربه شما وابسته است.

با توجه به مواردی که تا کنون ذکر شد، احتمالاً متوجه شده اید که یادگیری زبان سوئدی دشواری هایی هم دارد. همین دشواری هاست که باعث می شود که بسیاری از کسانی که حتی سال هاست در این کشور زندگی می کنند، هنوز تسلط کاملی به این زبان پیدا نکرده باشند. در ادامه، چند نمونه از مواردی را که می توانند در میزان دشوار بودن این زبان نقش بازی کنند، با هم مرور می کنیم.

منظور ما از دشواری یادگیری یک زبان چیست؟

بسیاری از زبان آموزان، برای توصیف یک زبان، از واژه «دشواری» استفاده می کنند. اما آن ها معمولاً تعیین نمی کنند که چه منظوری از این واژه دارند. برای مثال، در خصوص زبان سوئدی، بهتر است که به جای استفاده از واژه «دشوار»، از واژه «زمانبر» استفاده شود. چرا که سوئدی اصولاً یک زبان «پیچیده» نیست و می توان اصول به کارگیری آن را (صرف نظر از برخی استثنائات) به سادگی آموخت. اما مهارت استفاده از آن، طبیعتاً نیازمنده صرف زمان نسبتاً زیادی است. البته طولانی یا کوتاه بودن این زمان، تا حد زیادی نیز وابسته به روش یادگیری شماست. برای مثال، اگر قصد دارید که ایرادهای گرامری تان را کم کم با استفاده از تماشای فیلم ها برطرف کنید، زمان بیشتری را باید نسبت به حالتی که از کتاب های گرامر هم استفاده می کنید، صرف کنید. بنابراین، با ایجاد یک تعادل منطقی، در کنار حفظ جذابیت فرایند یادگیری، در زمان خود هم صرفه جویی کنید.

انگیزه تان از یادگیری زبان سوئدی را شناسایی و ارتقا دهید.

این نکته بارها به تجربه ثابت شده است که زمانی که یک دلیل خوب و قانع کننده برای یادگیری یک زبان وجود دارد، موفقیت زبان آموز در فراگیری آن تقریباً قطعی است و همچنین فرایند یادگیری، ساده تر می شود. اهدافی مانند ادامه تحصیل در کشور سوئد، پیدا کردن یک شغل در این کشور، صحبت با دوستان اهل سوئد و یا مطالعه ادبیات سوئدی به زبان اصلی، می تواندی انگیزه خوبی برای ادامه یادگیری ایجاد کند. برای ارتقای این انگیزه نیز لازم است که هر چند مدت یکبار، توانایی خود را برای انجام کارهایی که قرار است پس از یادگیری کامل زبان سوئدی به آن ها بپردازید، ارزیابی کنید. به این ترتیب، علاوه بر خشنودی از پیشرفتی که داشتید، برای ادامه یادگیری نیز انگیزه دوچندان پیدا خواهید کرد.زبان سوئدی سخت است

اکثر سوئدی ها، زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند.

اگر پیش از آغاز به فراگیری سوئدی، زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنید، کشور سوئد مکان خوبی برای یادگیری زبان سوئدی نیست! بله درست خواندید! چرا که در این کشور، بیشتر مردم زبان انگلیسی را به خوبی می دانند و به محض این که متوجه شوند که صحبت به زبان سوئدی برای شما دشوار است، فوراً شروع به صحبت به زبان انگلیسی می کنند. این لطف آن ها باعث می شود که در صورتی که از ابتدا توانایی قابل قبولی در زبان سوئدی نداشته باشید،، حتی پس از اقامت طولانی در کشور سوئد، ممکن است تسلط زیادی به این زبان پیدا نکنید.

از بیان جملات نادرست و خنده دار نباید خجالت بکشید

مهم نیست که شما در حال یادگیری چه زبانی هستید. در هر صورت در ابتدای یادگیری یک زبان خارجی، نمی توانید در همه شرایط، بهترین عبارات را استفاده کنید و حتی گاهی ممکن است جملاتی را بیان کنید که از نظر معنی یا تلفظ، باعث خنده مخاطبانتان شود. به هر حال، این موارد اجتناب ناپذیر است و باید قبلاً خودتان را آماده آن ها بکنید. اما حتماً توجه داشته باشید که این که افراد به صحبت های شما بخندند، باز هم نشانه خوبی است. چرا که احتمالاً آن ها همچنان مایلند که مکالمه را با شما ادامه دهند و همین موضوع، کم-کم باعث کاهش اشتباهات زبانی شما خواهد شد.

شما تنها نیستید! بسیاری از خارجی ها زبان سوئدی را یاد می گیرند

این عامل در واقع مانند یک شمشیر دولبه عمل می کند. چرا که وجود خارجی هایی که به تازگی و یا مدت هاست به زبان سوئدی صحبت می کنند، همان قدر که می تواند به تقویت زبان شما بینجامد، می تواند باعث دلسردی شما از ادامه یادگیری نیز شود. برای درک بهتر، فرض کنید که شما قصد یادگیری زبان چکی را داشته باشید. در این صورت، تنها با گفتن ساده ترین جملات به زبان چکی، توجه بسیاری از مردم جمهوری چک و حتی خارجی های ساکن در این کشور را به خود جلب می کنید. چرا که تعداد افرادی که مایلند وقت خود را صرف فراگیری این زبان پیچیده کنند، زیاد نیست. این موضوع، باعث تشویق اطرافیان شده و طبیعتاً انگیزه شما را دوچندان می کند. زبان سوئدی سخت است

اما در مورد زبان سوئدی، شرایط کاملاً متفاوت است. در واقع، شما هرچقدر هم به این زبان تسلط پیدا کنید، همیشه هستند خارجی هایی که بهتر از شما سوئدی صحبت می کنند و طبیعتاً سوئدی ها هم از صحبت کردن شما به زبان آن ها چندان شگفت زده نخواهند شد. بنابراین، یادگیری و استفاده از این زبان در کشور سوئد، اصلاً باعث جلب توجه نخواهد شد، چرا که حتی در کوچکترین روستاهای سوئد نیز هستند خارجی هایی که به خوبی به زبان سوئدی صحبت می کنند.

اما جنبه مثبت این امر این است که منابع یادگیری زبان سوئدی بارها توسط زبان آموزان مختلف بررسی و ارزیابی شده است و آن ها می توانند بهترین منابع برای یادگیری این زبان را در اختیار شما قرار دهند.

وجود برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی

یک مشکل عمده که بیشتر زبان آموزان سوئدی با آن دست به گریبان اند، کمبود منابع ویدیویی برای یادگیری این زبان است. اگر تجربه یادگیری زبان انگلیسی را داشته باشید، حتماً ملاحظه کرده اید که تقریباً هیچ کمبودی از نظر فیلم و سریال و برنامه های تلویزیونی به این زبان وجود ندارد. اما در مورد زبان سوئدی، شرایط کمی متفاوت است. جالب است بدانید که حتی اگر در خود کشور سوئد هم تلویزیونتان را روشن کنید، تمام برنامه ها به زبان سوئدی نیست. بسیاری از برنامه های کشور سوئد، به زبان انگلیسی و باز زیرنویس سوئدی است.

البته خواندن زیرنویس و دنبال کردن موضوع هم می تواند باعث تقویت زبان شما شود. اما طبیعتاً گوش کردن به زبان سوئدی و سعی در درک گفته های گویندگان تأثیر خیلی بیشتری خواهد داشت. با این حال، جای نگرانی نیست، چرا که وجود منابعی مانند یوتیوب، این مشکل را تا حد زیادی رفع کرده اند.زبان سوئدی سخت است

یادگیری زبان سوئدی: یک روند تجربه محور

مسلماً در میان متقاضیان یادگیری زبان های خارجی، کسانی که قصد دارند به زبان سوئدی صحبت کنند، چندان زیاد نیستند. علت این امر، کاربرد نه چندان گسترده این زبان در سطح جهان است. بنابراین، برای یادگیری این زبان، نباید توقع داشته باشید که مانند زبان هایی مانند انگلیسی و اسپانیایی، انواع آموزش های مجازی و آنلاین در اختیارتان باشد.

از این رو، برای فرسایشی نشدن روند یادگیری، خیلی بهتر است که از همان ابتدا در یک چارچوب مطمئن شروع به کار کنید. در چنین شرایطی، شرکت در یک کلاس خصوصی و مشورت با استادی که از قبل، تجربه یادگیری این زبان و آموختن آن به افراد دیگر را داشته باشد، تا حد زیادی از اتلاف وقت و دوباره کاری جلوگیری خواهد کرد. دوره های تدریس خصوصی زبان سوئدی در مؤسسه ما با استفاده از مجرب ترین اساتید، می تواند تا حد زیادی به شما پاسخ دهد. پس اگر، به طور جدی قصد یادگیری زبان سوئدی را دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

 

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

تماس با کارشناس