به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین

یادگیری زبان سوئدی چقدر زمان می برد؟

این سوالی است که در رابطه با  یادگیری زبان سوئدی بسیار از من پرسیده می شود علاوه بر این سوالات دیگری هم پرسیده می شود. “آیا یادگیری زبان سوئدی سخت است؟” “آیا می توانم در ۶ ماه مسلط شوم؟” یا “آیا وقتی یک ماه، تمام وقت می خوانم می توانم فلان کار را انجام دهم؟” سوالات کاملاً واضح اند اما شاید تا حدودی ساده لوحانه به نظر برسند. مردم می خواهند در ابتدای شروع یک پروژه انتهای آن را ببینند، به طوری که آنها می دانند چقدر تلاش برای آن لازم است. با این حال، درست مثل ورزش و کاهش وزن،  یادگیری زبان سوئدی یک پروژه نیست. مطمئناً، می توانید هدفی را تعیین کنید و از سطحی که به آن رسیده اید راضی باشید، اما پس از توقف، آنچه را که به دست آورده اید “تقلیل”می دهید. دوباره شروع به شکم آوردن می کنید و از فرم خارج می شوید. اگر زبانی به دست بیاورید و سپس دیگر آن زبان را تمرین یا استفاده نکنید، در نهایت از حافظه شما محو می شود. اگر وقت کافی برای یادگیری صرف کرده باشید اما کار نکرده باشید، ممکن است برخی مطالب را به یاد آورید. در هر حال برای بهترین بود باید همیشه تلاش و تمرین کنید.

فقط می خواهید بدانید  یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد؟

وقتی این نوع سوال ها را می شنوم، همیشه فکر می کنم که آیا مردم انتظار نوعی پاسخ همه جانبه را دارند، زیرا من متنفرم که این سوال ها را جواب بدهم، هیچ پاسخ قاطعی وجود ندارد. پاسخ کسل کننده این سوال این است. بستگی به شما دارد.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که تعیین می کند شما به چه زبانی  و با چه سرعتی می توانید صحبت کنید. من می گویم تا می توانید علم کسب کنید، زیرا همه اینها فقط در مورد کنار هم گذاشتن کلمات و دستور زبان نیست. اگر این کار را انجام دهید، مطمئناً قادر به بیان یک سری جملات خواهید بود اما سوال این است که آیا این موارد برای یک بومی زبان منطقی است.

در واقع شما باید خودتان را در فرهنگ آن زبان غرق کنید تا بتوانید در جای درست از اصطلاحات آنها استفاده کنید. این مرحله اساساً نامعلوم است. من از سال ۲۰۰۳ آلمانی خوانده ام و هنوز هم به جملاتی جدید مواجه می شوم. پس جواب اینکه یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد شاید تمام عمر باشد. در ادامه این مقاله از موسسه زبان آموزان پیشرو به معرفی و بررسی عوامل تعیین کننده در مدت زمان یادگیری زبان سوئدی می پردازیم.

عواملی که در یادگیری سوئدی با آن ها بر میخورید.

عواملی که در یادگیری سوئدی با آن ها بر میخورید.

  • زبان مادری

اول از همه، همه افراد قبلاً یک زبان خارجی یاد نگرفته اند. سخنرانان بومی انگلیسی می توانند تقریباً در همه جای دنیا سخنرانی کنند بدون اینکه حتی یک کلمه به زبان خارجی بیاموزند.

 مطمئناً برای گردشگری عالی است، اما وقتی می خواهید برای اولین بار یک زبان جدید یاد بگیرید این مسئله می تواند مشکل ساز شود. یادگیری زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان خارجی شما در سراسر جهان معمول است. یادگیری زبان انگلیسی جز دروس اجباری است و به افراد این مزیت را می دهد که زبان دوم را یاد بگیرند. نکته این است که این کودکان قبلاً درک کرده اند که همه زبانها مانند زبان مادری آنها کار نمی کنند و قبلاً تجربه ی کمک از  دستور زبان و واژگان برای  رمزگشایی زبان دیگری را کسب کرده اند. هرچه زبان های بیشتری در چنته داشته باشید، درک دستور زبان و واژگان زبان های دیگر برایتان آسان تر است.

علاوه بر این، اگر زبان آلمانی بلد باشید، تشابهات زیادی بین آلمانی و زبان سوئدی پیدا خواهید کرد و اگر فرانسه را بلد باشید، کنایه ها را بهتر می فهمید این موارد به شما کمک می کند سریع واژگان مناسب را پیدا و به جا استفاده کنید.

  • تجربه

غالباً مردم از من میخواهند که بلافاصله یک محدوده زمانی به آنها بدهم اما در آن مرحله من چیزی در مورد آنها نمی دانم، زبان مادری آنها چیست، چه زبان و چه تعداد زبان می دانند، و آیا تجربه یادگیری یک زبان را دارند. حتی اگر این موارد را می دانستم باز هم  نمی توانستم جواب مناسبی برای سوال  یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد، بدهم. من فقط می توانم حدس بزنم، اما اگر آنها به یک زبان آلمانی صحبت کنند، حداقل یک مزیت دارند. یادگیری زبانی که با زبان مادری شما ارتباط نزدیک دارد بسیار آسانتر و سریعتر از یادگیری یک زبان کاملاً خارجی است. برای من، یادگیری دانمارکی و نروژی مانند آب خوردن است، زیرا زبان مادری من سوئدی است.

این زبانها بسیار متقابل و قابل درک هستند و خواندن آنها بدون اطلاعات قبلی آسان است. یادگیری هلندی هنگام مکالمه آلمانی یا یادگیری اسپانیایی اگر به ایتالیایی صحبت کنید، حتی یادگیری یک زبان دورتر اما در همان گروه زبان بسیار آسان تر از انتخاب هر زبان تصادفی از خانواده دیگر است. نه تنها کلمات مشابه و ساختارهای دستوری را پیدا خواهید کرد بلکه با این زبان همچنین یک دید به فرهنگ جدیدی دارید که تا حدی با آن آشنا هستید. من می توانم این را با تلاشهای خودم در یادگیری فنلاندی مقایسه کنم. سوئدی و فنلاندی تا آنجا که امروزه زبان شناسان معاصر می دانند اصلاً با هم ارتباط ندارند. هرگز حتی یک زبان اولیه مشترک بین این دو  وجود نداشته است.

تعدادی از کلمات فنلاندی از سوئدی به عاریه گرفته شده اند، و حتی برخی از ساختارهای دستور زبان از سوئدی به عاریه  گرفته شده است، زیرا اولین افرادی که فنلاندی را ترجمه می کردند و فنلاندی را برای استفاده بیشتر تطبیق می داند، سوئدی را به عنوان زبان مادری خود داشته اند. نکته این است که، تشخیص این عاریه ها دشوار است، زیرا آنها با واج شناسی فنلاندی سازگار شده اند. بقیه واژگان و دستور زبان هیچ ارتباطی با  زبان سوئدی ندارند و حتی طرز تفکر و فرهنگ گویندگان با یکدیگر متفاوت است و می توان این تفاوت ها را در زبان یافت. به عنوان مثال، سوئدی ها ترجیح می دهند خود را با  ضمیری که در فعل است بیان کنند در حالی که فنلاندی ها بیشتر از اسم و ضمیر استفاده می کنند. تفاوت در جهان بینی را می توان در همه زبانها مشاهده کرد. حتی اگر یک زبان در فرهنگ ها و مناطق مختلف صحبت شود باز هم تفاوت دارد، این تفاوت ها در داخل یک زبان به گویش های متفاوت نیز وجود دارد. این مطالب را در کتاب های یادگیری زبان سوئدی پیدا نمی کنید.

  • انگیزه

انگیزه نیز عاملی بزرگی است. بعضی اوقات یادگیری یک زبان فقط برای  توانایی مکالمه کمک زیادی به شما نمی کند. از خود بپرسید دلایل واقعی شما چیست و هدف خود را تعیین کنید. به چه سطحی  برسید راضی می شوید؟ آیا می خواهید با خانواده ی  شریک زندگی خود سوئدی صحبت کنید یا می خواهید نسخه اصلی Pippi Longstocking را به زبان سوئدی بخوانید؟ شما برای یادگیری زبان سوئدی به انگیزه مناسبی نیاز دارید وگرنه خسته می شوید و به سراغ زبان یا پروژه دیگری می روید. این یک مرحله فوق العاده مهم و ضروری است، زیرا این امر همچنین بر مدت زمان یادگیری شما تاثیر می گذارد. چند دقیقه یادگیری زبان سوئدی در روز برای ثبات کافی است اما بدیهی است صرف وقت بیشتر باعث یادگیری بهتر شما می شود. داشتن انگیزه قوی همیشه به معنی یادگیری سریع در زمان کمتر نیست بلکه باعث تجربه ی بیشتر میشود و مرور بیشتر به یادگیری شما کمک زیادی میکند.

  • استعداد

آخرین نکته، یادگیری به  استعداد بستگی دارد. بدیهی است که استعداد برای یادگیری زبان سوئدی ضروری نیست ولی بدون استعداد راه طولانی را باید طی کنید. حتی اگر هیچ تشابهی بین  زبان مادری شما و سوئدی نیست، ممکن است تا آنجا که ممکن است خود را با زبان سوئدی محاصره کنید، اما بدون استعداد لازم است برای یادگیری زبان سوئدی بیشتر تلاش کنید و ساعت ها وقت بگذارید. منظور من از “استعداد” اساساً “احساس به زبانها” است. تک تک مغزها استعداد های متفاوتی دارند و برخی از افراد “زبان را سریع درک میکنند و گیرایی بالایی دارند”. البته یادگیری زبان سوئدی برای همه امکان پذیر است اما برای برخی بیشتر طول می کشد و برای ادامه کار و ادامه مسیر به انگیزه بیشتری نیاز دارند. البته این را در خاطر بسپارید وقتی شما می توانید بگویید که استعداد ندارید که ساعت ها تلاش کردید و نتیجه ی کمی گرفتید. آدم هایی را می شناسم که ۳ سال وقت برای یادگیری حرفه شان گذاشته اند و معتقد اند در آن استعداد دارند و سه ساعت وقت برای یادگیری زبان سوئدی گذاشته اند و معتقد اند استعداد ندارند.

پس یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد؟

پس یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می کشد؟

بستگی دارد! به تمام این عوامل بستگی دارد، به میزان غوطه وری در زبان  و روشهایی که برای یادگیری  استفاده می کنید بستگی دارد. من با افرادی روبرو شده ام که بعد از ۲ تا ۳ ماه  واقعاً در انجام مکالمه متنی مبتنی بر متن به زبان سوئدی مهارت پیدا کردند اما بیشتر افرادی که با آنها روبرو شده ام سالها پیش شروع کرده اند و هنوز هم نمی توانند همان کار را انجام دهند.

 در اینجا، من فکر می کنم بزرگترین مقصر فقدان انگیزه و تمرین کم است.   در اصل به دو چیز خلاصه میشود: غوطه وری (تجربه، روش های یادگیری و غیره) و زمان ( بسته به انگیزه ایی که دارید)، که در نتیجه به مهارت منجر می شوند. هرچه بیشتر تمرین انجام دهید، بهتر می شوید و هر روز بیشتر مطالعه می کنید، پس سریعتر مسلط می شوید.

 این بدان معنا نیست که شما فقط باید واژگان و دستور زبان را مرتباً مرور کنید. اگر وقت کم دارید، می توانید با گوش دادن به رادیو سوئد و تماشای فیلم ها و تلویزیون های سوئدی، این زبان را یاد بگیرید.

سرانجام، شما شروع به شناسایی الگوها یا چیزهایی خواهید کرد که یاد گرفته اید، به شنیدن زبان عادت خواهید کرد و ساعتهای بیشتری را برای “مطالعه” زبانها بدست خواهید آورد و بنابراین تجربه بیشتری به شما می دهد. این حتی اگر در ابتدا وقت مطالعه نداشتید. نکته مهم این است که نباید فقط به فرایند و مدت زمان  یادگیری زبان سوئدی فکر کنید. بلافاصله شروع کنید.

در آخر امیدواریم که این مقاله از موسسه زبان آموزان پیشرو بعنوان مرکز آموزش خصوصی زبان سوئدی برای شما مفید بوده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 9 =

تماس با کارشناس