به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان دانمارکی سخت است؟

زبان دانمارکی سخت است؟

آیا یادگیری زبان دانمارکی سخت است؟

زبان دانمارکی به دلیل داشتن حروف صامت منحصر به فرد و شمار زیادی از مصوت‌ها، به عنوان یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا مشهور است. اما آیا واقعاً یادگیری زبان دانمارکی به همان اندازه‌ای که گفته می‌شود دشوار است؟ آیا کسانی که موفق شدند این زبان را به خوبی بیاموزند، از نبوع بالایی برخوردار بودند؟واقعا زبان دانمارکی سخت است؟

به هر حال، اگر قصد فراگیری زبان دانمارکی را دارید، ولی این گونه اظهار نظرها شما را تا حدودی نگران کرده است، نیاز است که قدری بیشتر در مورد زبان دانمارکی و فرایند یادگیری آن بدانید. از این‌رو، قصد داریم در ادامه این مقاله از زبان آموزان پیشرو بعنوان مرکز تدریس خصوصی زبان دانمارکی، تمام آن‌چه لازم است پیش از آغاز به یادگیری زبان دانمارکی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا یادگیری زبان دانمارکی سخت‌تر از سایر زبان‌های اروپایی است؟

معمولاً کسانی که تازه وارد کشور دانمارک می‌شوند و در معرض زبان دانمارکی قرار می‌گیرند، یا حتی کسانی که در یک کشور دیگر شروع به یادگیری این زبان می‌کنند، با هشدارهایی از این قبیل زیاد مواجه می‌شوند:

«زبان دانمارکی سخت‌ترین زبان دنیا است»

 اما نتایج یکی از مؤسسات معتبر تحقیقاتی بیانگر آن است که میزان دشواری یادگیری زبان دانمارکی برای کسانی که پیش از آن زبان انگلیسی را می‌دانند، معادل با دشواری فراگیری زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی یا اسپانیایی است. حتی این نتایج نشان می‌دهد که یادگیری زبان دانمارکی ساده‌تر از زبان‌ آلمانی یا زبان‌های غیر اروپایی است.

با مطالعه نتایج این گونه تحقیقات، این امید به وجود می‌آید که شاید یادگیری زبان دانمارکی آن قدرها هم که بعضی می‌گویند، دشوار نباشد. هرچند برای انجام بررسی میزان دشواری زبان‌های مختلف، فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت، اما آن‌چه تجربه نشان می‌دهد و همچنین از نتایج تحقیقات مختلف برمی‌آید، نشان می‌دهد که زبان دانمارکی به طور کلی نسبت به زبان‌های آلمانی، انگلیسی یا فرانسوی، دشوارتر نیست.

زبان دانمارکی از دیدگاه دانشمندان دانمارک

پروفسور «کاسپر بوی»، استاد دانشکده زبان شناسی دانشگاه کپنهاگ، به عنوان یک دانمارکی زبان که سال‌ها نیز در مورد این زبان مطالعه کرده است، در مورد میزان دشواری زبان دانمارکی می‌گوید:

«میزان دشواری یادگیری زبان دانمارکی کاملاً وابسته به این است که زبان اول فرد چیست یا به طور کلی چه زبان‌هایی را پیش از شروع به یادگیری زبان دانمارکی می‌داند. برای مثال، اگر شما زبان نروژی یا سوئدی را بدانید، یادگیری زبان دانمارکی برای شما خیلی ساده‌تر خواهد بود، نسبت به کسی که زبان‌های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی را بداند. چرا که زبان‌های نروژی یا سوئدی بسیار نزدیک تر هستند به زبان دانمارکی.»

همچنین این استاد دانشگاه در مورد دشواری‌های کلی زبان دانمارکی می‌گوید:

«دلیل دیگری که سبب می‌شود بعضی زبان آموزان، زبان دانمارکی را یک زبان سخت به شمار آورند، این است که میزان دشواری یادگیری دستور زبان و اصوات مختلفی که در این زبان وجود دارد، برای افراد مختلف کاملاً متفاوت است. علت این تفاوت باز هم برمی‌گردد به زبان اول یا دیگر زبان‌هایی که فرد فرا گرفته است. از این‌رو، برای بعضی افراد، دستور زبان دانمارکی دشوار است، ولی یادگیری اصوات آن ساده به نظر می‌رسد. در حالی که برای گروهی دیگر، این موضوع ممکن است کاملاً برعکس باشد.»

آیا یادگیری دانمارکی در بزرگسالی غیرممکن است؟

معمولاً کسانی که در سنین بزرگسالی اقدام به یادگیری زبان دانمارکی می‌کنند، با تجربه‌های جالبی مواجه می‌شوند که معمولاً این تجربه‌ها در مورد هر فرد، متفاوت است. برای مثال، به هیچ عنوان نمی‌توان به طور دقیق تخمین زد که بازه یادگیری زبان دانمارکی برای یک بزرگسال، چقدر است. در این زمینه حتی یک نظرسنجی‌ در خصوص مدت زمان یادگیری زبان دانمارکی برای خارجی‌ها در خود دانمارک انجام شد. نتیجه این نظر سنجی نشان داد که این زمان برای افراد مختلف بسیار متغیر بوده است. پس اگر در بزرگسالی قصد یادگیری این زبان را دارید، باید در طول فرایند یادگیری، روش‌های مختلف یادگیری را خودتان تجربه کنید. البته استفاده از تجربه کسانی که شرایطشان مشابه شرایط شماست احتمالاً می‌تواند کمک شایانی به سرعت پیشرفت شما کند. در ادامه تجربه چند زبان آموز را در این مورد با هم مرور می‌کنیم.زبان دانمارکی سخت است؟

یادگیری زبان دانمارکی برای بزرگسالان چقدر طول می‌کشد؟

احتمالاً پس از این که تصمیمتان برای فراگیری زبان دانمارکی جدی شد، اولین سؤالتان این است که چه مدت زمانی را لازم است که صرف فراگیری این زبان کنید. مطالعه دو مورد زیر، شاید بتواند پاسخ پرسش شما را بدهد.

۱-   «بتی چاترجی»، یک مهاجر بریتانیایی که سال‌هاست در دانمارک زندگی می‌کند، می‌گوید که زمانی که در سال ۱۹۷۲ وارد دانمارک شد، ظرف مدت ۱۸ ماه توانست زبان دانمارکی را فرابگیرد. البته او معتقد است که این امر وابسته به عوامل متعددی است. از این‌رو، ممکن است این زمان در مورد افراد دیگر کاملاً متفاوت باشد. او در این باره می‌گوید:

«زمانی که من وارد دانمارک شدم، تعداد خارجی‌ها مثل الان اینقدر زیاد نبود. اولین کاری که برای یادگیری زبان دانمارکی کردم، این بود که در کلاس‌های زبان دانمارکی که عصرها برگزار می‌شد، شرکت کردم. البته جالب است بدانید که اولین باری که در این کلاس‌ شرکت کردم، تنها دانشجوی کلاس‌ بودم. این موضوع کاملاً به نفع من بود. چرا که تمام توجه استاد زبان متوجه من بود. بنابراین ظرف مدت نسبتاً کوتاهی موفق شدم که دانمارکی را تا حد خیلی خوبی بیاموزم.»

او همچنین در مورد دشواری‌هایی که در ابتدای کار با آن‌ها مواجه بوده و در رابطه با سوال زبان دانمارکی سخت است؟ می‌گوید:

«اوایل که هنوز زبان دانمارکی را به خوبی یاد نگرفته بودم، زندگی در دانمارک قدری برایم سخت بود. چرا که برای مثال با بچه‌های کوچک نمی‌توانستم صحبت کنم (بچه‌هایی که هنوز هیچ زبانی به جز زبان مادریشان بلد نبودند). از سوی دیگر، حتی در حضور دانمارکی‌هایی که به زبان انگلیسی مسلطند هم چندان خوشایند نیست که مدام درخواست کنید که به زبان انگلیسی صحبت کنند.»

۲-     خانم «بریت» یک معلم است. در ابتدای مهاجرت به دانمارک، حرفه معلمی او از طرف مقامات دانمارکی تأیید نشد و مجبور شد تا مدتی به انجام کارهای جانبی بپردازد. اما وی در همین مدت به یادگیری زبان دانمارکی نیز پرداخت. او در مورد تجربه خودش از فراگیری زبان دانمارکی می‌گوید:

«تجربه من در یادگیری این زبان، طبیعتاً کاملاً متفاوت است با تجربه دیگر کسانی که در زمان‌های دیگر به فراگیری زبان دانمارکی مشغول بودند. در واقع فرایند یادگیری زبان دانمارکی برای افراد مختلف، یک روند یکسان ندارد. مدت زمانی که لازم است صرف شود، بسیار وابسته است به انگیزه، ساعاتی که در طول روز یا هفته به یادگیری زبان اختصاص می‌دهید و همچنین این که آیا پیش از شروع به یادگیری زبان دانمارکی، تجربه یادگیری یک زبان خارجی را داشته‌اید یا نه.»

برای یادگیری زبان دانمارکی، چه قابلیت‌های مورد نیاز است؟

پروفسور «بوی» معتقد است که برای یادگیری هر زبانی، ۴ عامل عمده وجود دارد که می‌تواند روند یادگیری آن را سرعت بخشد. این چهار عامل عبارتند از:

  1.  مشابهت دستور زبان و واژگان زبانی که در حال یادگیری آن هستید با زبان مادری یا زبانی که پیشتر آن را فراگرفته-اید.
  2.   داشتن انگیزه‌ای قوی برای فراگیری یک زبان جدید، با وجود تمام مشکلاتی که ممکن است در این مسیر گریبان‌گیر شما شود.
  3.   توانایی یا استعداد لازم برای یادگیری زبان خارجی. البته توجه داشته باشید که این توانایی صرفاً یک موضوع خدادادی و ذاتی نیست. بلکه می‌توان آن را با تمرین به دست آورد. قطعاً فراگیری یک زبان خارجی، این قابلیت را در فرد ارتقا می‌دهد. به همین دلیل است که معمولاً یادگیری زبان سوم تا حد زیادی از یادگیری زبان دوم آسان‌تر است.
  4. در نهایت نیز، مقدار تلاش و زمانی که صرف یادگیری این زبان می‌کنید، تعیین کننده کیفیت یادگیری شماست.

ویژگی‌های منحصر به فرد زبان دانمارکی

زبان دانمارکی نیز مانند هر زبان دیگری، یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد دارد. در واقع به دلیل وجود همین ویژگی‌ها است که بعضی افراد این زبان را جزو سخت‌ترین زبان‌های دنیا به حساب می‌آورند و می گویند زبان دانمارکی سخت است؟ ! در ادامه، شماری از این ویژگی‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

  •   پروفسور «بوی» معتقد است که به طور کلی زبان‌هایی که به سبب وجود بعضی ویژگی‌ها، تا حدودی خاص و منحصر به فرد هستند، برای کسانی که تا کنون با دیگر زبان‌هایی که بسیار متفاوت با آن‌ها بوده‌اند، سروکار داشتند، کم و بیش دشوار است.
  • زبان دانمارکی از لحاظ ساختاری و دستوری به زبان‌های اروپایی، بیش از زبان‌های غیر اروپایی نزدیک‌ است. برای مثال، اصوات مورد استفاده در زبان دانمارکی، به آن اندازه که برای یک فرد چینی، ناآشنا است، به هیچ عنوان برای یک انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی، غریب نیست.
  •  زبان دانمارکی تعداد خیلی زیادی مصوت دارد. برای مثال، یکی از بررسی‌های زبان‌شناسی نشان داد که تعداد مصوت‌ها در زبان دانمارکی، حدود ۴ برابر تعداد این حروف در زبان ایتالیایی است. زیاد بودن تعداد مصوت‌ها در زبان دانمارکی سبب شده است که برای افراد ناآشنا به آن زبان، بسیاری از این مصوت‌ها شبیه به هم به نظر برسند. به همین دلیل، تشخیص تفاوت‌های آوایی کلمات مختلف زبان دانمارکی، معمولاً برای تازه واردان قدری دشوار است.
  •  پروفسور «بوی» در مورد تعداد مصوت‌ها در زبان‌های مختلف و به طور خاص در زبان دانمارکی، می‌گوید: زبان دانمارکی سخت است؟«از میان شش تا هفت هزار زبان موجود در دنیا، حدود نیمی از آن‌ها تنها ۵ مصوت دارند. حتی زبان انگلیسی هم که به داشتن مصوت‌های فراوان مشهور است، در مجموع ۱۰ مصوت دارد. این در حالی است که زبان دانمارکی، دست کم ۲۰ مصوت دارد. حتی اگر قدری دقیق‌تر مصوت‌های این زبان را بررسی کنیم، چندان دور از انتظار نیست که ۳۰ مصوت متفاوت را شناسایی کنیم.»

چه کسانی معتقدند زبان دانمارکی دشوار است؟

احتمالاً در کنار شناخت ویژگی‌های خاص زبان دانمارکی، برایتان جالب خواهد بود که نظرات زبان آموزان حرفه‌ای را که با این زبان چندان راحت نبودند هم بدانید. «بایوار ایشکانیان»، یک دختر ارمنستانی است که برای اخذ مدرک دکتری در رشته روانشناسی در دانشگاه کپنهاگ وارد کشور دانمارک شده است. او مدت سه سال و نیم را در آن‌جا سپری کرده، اما گویا به آن اندازه که انتظار داشته است، نتوانسته در زبان دانمارکی ماهر شود. هرچند او معتقد است که برای تقویت زبان دانمارکی خود تلاش کرده است، اما به هر حال، در حال حاضر صحبت به زبان‌‌های انگلیسی، روسی یا فرانسوی برای او راحت‌تر است. برای مثال، او در  پاسخ به سوال زبان دانمارکی سخت است؟ خاطره‌ای را نقل می‌کند:

“اخیراً یک خانمی در برلین با من رو به رو شد و در مورد خرید بلیط قطار، به زبان انگلیسی از من کمک خواست. اما انگلیسی را به سختی صحبت می‌کرد و من متوجه شدم که زبان اصلی او، زبان روسی است. بنابراین بلافاصله به زبان روسی پاسخ او را دادم. اما اگر آن خانم، دانمارکی بود، مطمئن نیستم که آیا می‌توانستم به این راحتی، زبانم را به دانمارکی تغییر می دادم یا نه”

البته «بایوار» در مورد تجربه زبان آموزی‌اش در کلاس‌های زبان دانمارکی می‌گوید که به این خاطر که پس از مدتی حس کرد این کلاس‌ها تأثیر چندانی بر بهبود توانایی‌ او در برقراری ارتباط به زبان دانمارکی ندارد، دیگر این کلاس‌ها را ادامه نداده است. همچنین او در ادامه گفت که مثلاً برای فراگیری زبان فرانسوی وقت بیشتری نسبت به زبان دانمارکی صرف کرده است:

«من برای یادگیری زبان فرانسوی خیلی بیشتر از زبان دانمارکی وقت صرف کردم. هنگامی که مشغول فراگیری زبان فرانسوی بودم، به طور مرتب فیلم‌های فرانسوی تماشا می‌کردم، متون مختلف فرانسوی می‌خواندم و تمام تمرین‌های کتاب‌‌های آموزش زبان را هم حل می‌کردم. همچنین خیلی حساس بودم که حتماً به طور روزانه لغات فرانسوی جدیدی بیاموزم.»

 بنابراین شاید چندان عجیب نباشد که تسلط او در زبان فرانسوی بیش از زبان دانمارکی باشد. حتی خود «بایوار» هم تسلط کمترش به زبان دانمارکی را به طور کامل مربوط به دشواری ذاتی زبان دانمارکی نمی‌داند. او می‌گوید:

“هرچند زبان دانمارکی، ویژگی‌های خاصی دارد که ممکن است فراگیری آن را قدری چالش برانگیز کند، اما به نظر من هر کسی که تصمیمش برای صحبت کردن به زبان دانمارکی جدی باشد، مطمئناً می‌تواند از پس آن بربیاید.”

در نهایت: زبان دانمارکی را بیاموزید اما با احتیاط !

با مطالعه مطالب بالا، حتماً به این نتیجه رسیده‌اید که زبان دانمارکی هرچند خصوصیاتی دارد که نسبت به سایر زبان‌ها قدری متفاوت است، اما به هر حال کسانی که تصمیم جدی به یادگیری آن داشته‌اند، موفق بوده‌اند. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از سرخوردگی از یادگیری ای زبان، خودتان به تنهایی دست به کار نشوید! با شرکت در کلاس‌های خصوصی آموزش زبان دانمارکی مؤسسه ما، با استفاده از جدیدترین متدها، طی کمترین زمان ممکن، زبان دانمارکی را فرا بگیرید. منتظر تماس شما هستیم.

منبع : https://www.thelocal.dk/20171024/danish-is-it-really-so-hard-to-learn

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =

تماس با کارشناس