به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

یکی از سوالاتی که در ذهن اکثر زبان آموزان ایجاد می شود، این است که چه مدت زمانی طول می کشد تا انگلیسی یاد بگیریم؟ مدت زمانی که برای یادگیری زبان نیاز است، به موارد زیادی بستگی دارد و این که برخی می گویند در عرض یک ماه و یا سه ماه و … هیچ کدام دلیل علمی ندارد و اصولی نیست.

همانطور که گفتیم، جواب این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد؛ تسلط بر زبان انگلیسی، نیاز به تمرینات و مطالعات متعددی دارد و در عرض یک ماه و یا سه ماه، هرگز این هدف به وقوع نمی پیوستد.(البته شرایط برای کسانی که میخواهند از طریق تدریس خصوصی زبان انگلیسی یادگیری را انجام دهند متفاوت می باشد و باید بعد از صحبت با مشاور زمان لازم را مشخص نمود که در این زمینه می توانید با موسسه زبان آموزان پیشرو تماس حاصل نمایید)

مقیاس تسلط در یادگیری زبان انگلیسی

 برای این که یک دید کلی نسبت به مدت زمان یادگیری زبان در ذهن تان ایجاد شود، ابتدا باید مقیاس تسلط را دریابید؛ مقیاس تسلط بر زبان انگلیسی، در اروپا (CEFRL) نام دارد که یک مقیاس کلی و استاندارد است و توانایی های زبانی فرد را به صورت کلی نشان می دهد. این مقیاس سطوح مختلفی دارد که افرادی که در آن سطوح تقسیم بندی می شوند، توانایی های مختلفی دارند؛ در ادامه سطوح مختلف این مقیاس را به همراه توانایی های افراد هر سطح، بیان می کنیم:

سطح مقدماتی (A1): کلاس گردشگری

اولین سطحی که در این مقیاس تعیین می شود، سطح مقدماتی یا (A1) است که افرادی در این سطح قرار می گیرند که دایره ی لغات آن ها پایین است و تنها در حد سلام و احوال پرسی می توانند انگلیسی سخن بگویند؛ یا سوالات ساده ای را بپرسند؛ آن ها می توانند احساس خوب یا بد را نسبت به چیزی بیان کنند. افرادی هم هستند که توانایی های بیشتری دارند و می توانند با استفاده از یک دیکشنری یا کتاب‌های مکالمات آماده، تا حد خیلی کمی با بومی زبان ‌ها ارتباط برقرار کنند.

سطح متوسط (A2-B1): بازماندگان

در دومین سطح از این مقیاس که سطح متوسط یا (A2-B1) نام دارد، فرد می تواند عبارات و اظهارات مختلفی را به زبان انگلیسی بسازد؛ به راحتی می تواند درباره ی زمان، آب و هوا، مکان، علاقه مندی هایی که دارد و یا از چیزهایی که تنفر دارد، صحبت کند؛ افرادی که سطح زبان آن ها متوسط است، می توانند زمان های حال، گذشته و آینده را به کار ببرند اما ممکن است اشتباهاتی را داشته باشند؛ این افراد، با بومی زبان ها نیز می توانند درباره ی موضوعات مشخصی به انگلیسی صبحت کنند.

سطح پیشرفته (B2-C1): تقریباً مسلط

سطح پیشرفته هم زبان آموزانی هستند که دارای توانایی های زیر هستند: آن ها می توانند با کمی زحمت، برنامه‌ های معمولی رسانه‌ ها (تلویزیون، فیلم، رادیو، اخبار و موسیقی) را درک کنند؛ با افراد انگلیسی زبان می توانند یک مکالمه ی نسبتا طولانی داشته باشند. هم چنین، می توانند در شرایطی که مکالمه بین بیش از دو نفر در جریان است، مشارکت کنند.

سطح بسیار پیشرفته (C2): مسلط

در این سطح از مقیاس (CEFRL)، زبان آموزانی قرار می گیرند که بر زبان انگلیسی مسلط هستند؛ آن ها تمامی برنامه های رسانه ای را به خوبی درک می کنند و به راحتی می توانند با انگلیسی زبان ها، مکالمه های طولانی مدت داشته باشند؛ زبان آموزان در این سطح، ممکن است دارای یک لهجه ی عالی به زبان انگلیسی نباشند؛ این افراد به راحتی می توانند رمان های طولانی به زبان انگلیسی را بخوانند و منظورشان را درک کنند.

بومی زبان: زبان مادری

آخرین سطح ازمقایس CEFRL سطحی است که زبان آموز به انگلیسی همانند زبان مادری، صحبت می کند و دارای لهجه ی بومی است. این اتفاق برای فردی می افتد که یا بومی زبان انگلیسی باشد و یا این که مدت زمان زیادی به آن زبان صحبت کند.

واقعاً تا چه حد می ‌خواهید مسلط باشید؟

سطوح CEFRL را در بالا آوردیم؛ حال شما باید سطحی را که انتظار رسیدن به آن را دارید، مشخص کنید؛ برای فردی ممکن است تسلط بر زبان انگلیسی مدت زمان زیادی طول بکشد چون از خود انتظاری دارد که رسیدن به آن بسیار زمان بر است و نیاز به تلاش زیادی دارد؛ ممکن است فردی هم باشد که تنها به دنبال تسلط بر مکالمات روزمره به زبان انگلیسی، هدف او باشد مسلما این فرد به زودی با اندکی تلاش به هدف خود خواهد رسید.

اما برای این که زودتر به هدف خود یعنی تسلط بر زبان انگلیسی برسید، پیشنهاد می کنیم که با افراد انگلیسی زبان بیشتر در ارتباط باشید؛ حتی اگر می توانید مدتی را به کشور انگلیسی زبانی بروید و به جای این که ساعات زیادی را به مطالعه ی زبان اختصاص دهید، با مردمان انگلیسی زبان در ارتباط باشید. به این روش یادگیری که در موقعیت های واقعی صورت می گیرد، غوطه ور شدن می گویند؛ این موقعیت ها، تأثیر بسیار زیادی در یادگیری زبان انگلیسی دارد.

این که در برخی از سایت ها، گفته می شود در عرض چند ماه می توانید به زبان انگلیسی مسلط شوید، می تواند برای برخی از افراد ناامید کننده باشد به این دلیل که در حالت عادی یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی، سال ها طول می کشد و چنانچه در عرض چند ماه شما نتوانید انتظارات خود را برآورده سازید، این انگیزه ی شما را از بین می برد.

مدت زمان لازم برای آموزش زبان انگلیسی

تخمین مدت ‌زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

در این بخش، با استفاده از برخی محاسبات، مدت زمان لازم برای یادگیری زبان برای نوآموزانی که قصد دارند از صفر یادگیری زبان را شروع کنند، تخمین زده ایم؛

  • یادگیری زبان انگلیسی با رفتن به کشور انگلیسی زبان و زندگی در آن جا، در حدود ۳ تا ۶ ماه طول خواهید کشید.
  • اگر نوآموزی یادگیری زبان را به صورت مستقل شروع کند و به کشور انگلیسی زبان نرود، یادگیری او ۱ تا ۲ سال طول خواهد کشید که این بستگی به میزان تلاش او دارد.
  • نوآموزانی که یادگیری زبان انگلیسی را با شرکت در کلاس های آموزش زبان شروع کرده اند، کار آن ها هم در حدود ۲ تا ۴ سال طول خواهد کشید.

به یاد داشته باشید که این مدت زمان ها همگی تخمین هستند و بسیار متغیرند. تمام آن ها به میزان تلاش و تمرین نوآموزان بستگی دارد. به عنوان مثال در طی تحقیقی که توسط هرویتز انجام شده است، از زبان آموزان سوال شده است که اگر فردی در هر روز یک ساعت را به یادگیری زبان اختصاص دهد، چه مدت طول می کشد تا به زبان انگلیسی مسلط شود؟ ۴۰ درصد افرادی که به این سوال پاسخ داده اند، بازه ی زمانی ۱ تا ۲ سال را گفته اند؛ هرویتز مخالف این عقیده است و معتقد است که افرادی که این انتظار را از خود دارند، چنانچه به اهداف خود در طول این مدت نرسیده باشند، ناامید شده و انگیزه ی خود را از دست می دهند.

چگونه می ‌توان بدون سفر به کشوری انگلیسی ‌زبان، به زبان انگلیسی مسلط شد؟

برای این که بتوانید در زبان انگلیسی مسلط شوید، باید در روش های یادگیری زبان تغییر و تنوع بدهید. با این کار، انگیزه ی شما حفظ می شود و یادگیری زبان برای شما خسته کننده نخواهد بود. برای این کار، باید فیلم های انگلیسی زبان را ببینید، داستان های انگلیسی را مطالعه کنید و هم چنین می توانید به انگلیسی به دوستانتان ایمیل ارسال کنید. هم چنین می توانید اخبار و موسیقی انگلیسی گوش بدهید.

انگیزه در یادگیری زبان

در یادگیری زبان انگلیسی، انگیزه ی یادگیری بسیار مهم است؛ افرادی هستند که زبان انگلیسی را به اجبار می آموزند و در مقابل افرادی هم هستند که از روی علاقه و انگیزه به یادگیری زبان می پردازند؛ سرعت یادگیری برای این دو گروه از فراگیران، مسلما یکسان نیست؛ افرادی که دارای انگیزه ی درونی برای یادگیری زبان هستند، سرعت یادگیری آن ها بالاتری دارند. پس برای این که یادگیری زبان را آغاز کنید باید ابتدا انگیزه ی درونی را در خود ایجاد کنید؛ تا زمانی که این انگیزه در درون شما ایجاد نشده است یادگیری زبان انگلیسی را آغاز نکنید.

هر چه انگیزه ی یادگیری بیشتر باشد، در مدت زمان کمتری تسلط به زبان انگلیسی به وقوع می پیوندد؛ زیرا افراد باانگیزه تلاش بیشتری می کنند.

گذر زمان ‌برای یادگیری زبان انگلیسی الزامی است

به یاد داشته باشید که یادگیری زبان انگلیسی، با عجله امکان پذیر نمی باشد و نیاز به حوصله دارد؛ به این دلیل که یادگیری زبان انگلیسی، مراحلی دارد که باید تمام آن ها انجام شود تا تسلط به زبان اتفاق بیفتد؛ این مراحل عبارتند از: ۱- در مرحله ی اول، فراگیر اطلاعاتی را دریافت می کند؛ ۲- در مرحله ی بعدی، فراگیر اطلاعات دریافت شده را تجزیه و تحلیل می کند؛ ۳- در آخرین مرحله، فرد به حدی می رسد که می تواند به راحتی از این اطلاعات استفاده کند. تمامی این مراحل، نیاز به زمان دارند. به عبارت دیگر، یادگیری زبان برای فراگیری که در مدت سه سال، هر روز یک ساعت را به یادگیری زبان اختصاص می دهد، بسیار بهتر و ماندگارتر از فردی است که در مدت زمان سه ماه، هر روز ۱۲ ساعت زبان انگلیسی می خواند. فراگیر اول بسیار بیشتر از فراگیر دوم به زبان انگلیسی مسلط خواهد شد.

پس برای یادگیری زبان انگلیسی، گذر زمان بسیار مهم است؛ اما این را نیز اضافه کنیم که یادگیری زبان در مراحل اولیه ی یادگیری، سرعت بیشتری دارد و پیشرفت تازه کارها، بسیار قابل ملاحظه است؛ این مورد برای تازه کارها انگیزه ایجاد می کند و می تواند یک خبر خوش برای آنان باشد.

جمع بندی

در آخر مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی را خود شما تعیین می کنید؛ اگر شما تنها به دنبال موفقیت در آزمون های زبان هستید، این کار مدت زمان زیادی را نمی طلبد ولی اگر هدف شما تنها موفقیت در آزمون ها نیست و به دنبال تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم هستید، زمان بیشتری را باید صرف کنید ضمن این که پیشنهاد می شود که یادگیری زبان را هر چه زودتر آغاز کنید.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

تماس با کارشناس