به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
چگونه به کودکان انگلیسی آموزش دهیم

چگونه به کودکان انگلیسی آموزش دهیم

امروزه زبان انگلیسی معیاری برای تمام گفتمان هاست. جایگاهی که زبان انگلیسی در بین سایر زبان ها دارد ستودنی است. اما والدین همیشه با خود کلنجار می روند که چگونه زبان انگلیسی را به بچه های خود آموزش دهند. همچنین ممکن است برای آموزش زبان انگلیسی به روش های مختلفی دامن بزنند.

در ادامه سری مقالات ما در مورد آموزش زبان دوم برای کودکان با موسسه زبان آموزان پیشرو مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی و سایر زبان ها همراه باشید.

۱۰ نکته آموزش زبان انگلیسی برای بچه ها

با این ۱۰ نکته و تکنیک می توانید براحتی مکالمه زبان انگلیسی را به بچه های خود آموزش داده و آن ها را برای سطوح پیشرفته آماده کنید.

۱- فراگیر را در معرض زبان قرار دهید

بچه ها زمانی که محیطشان درگیر فرآیند آموزش آن ها باشد خیلی سریع یاد می گیرند. امکانی ایجاد کنید که فراگیران به طور ناخودآگاه از محیط هم یاد بگیرند. این می تواند مکالمه شما با دیگران یا مکالمات مربوط به تماس تلفنی باشد. گفتنی است تماشای رسانه ای که به صورت حرفه ای انگلیسی صحبت می کنند نیز می تواند مفید باشد.

۲- آموزش زبان انگلیسی می تواند به صورت موزیکال باشد

بیشتر والدین سعی می کنند با استفاده از کتاب ها به کودکان خود انگلیسی یاد دهند، ولی برای بچه ها خصوصا خوردسالان این روش به سرعت خسته کننده می شود. به همین سبب شما می توانید از آهنگ ها، شعر ها یا موزیک هایی که به صورت واقعی حرف های انگلیسی دارند استفاده کنید.

این صوت ها می تواند نظم های ساده یا موزیک های معروف باشد. وقتی که بچه ها به موسیقی گوش می دهند با کلمه ها و ریتم ها، و نحوه استفاد زبان آشنا می شوند. از این رو به سرعت جزئیات زبان را هم متوجه می شوند.

۳- به زبان انگلیسی در خانه مکالمه کنید

بچه های کوچک نمی توانند بلافاصله جمله سازی کرده و افکار خود را به زبان انگلیسی بیان کنند. لذا خیلی ضروری است، حداقل آنچه را که می توانند را به زبان انگلیسی بیان کنند. درباره فعالیت های روزانه برای آن ها صحبت کنید. از آن های بپرسید که آیا دندان های خود را مسواک زده اند. این کمک می کند نحوه سوال کردن را یاد بگیرند.

برای مثال اگر برای نوشیدن شیر درخواست کنند، به جای اینکه با زبان مادری بگویند: «من شیر می خواهم!»  آن ها را تشویق کنید بگویند: «.I would like some milk from the refrigerator»

آموزش زبان دوم برای کودکان

۴- با تبدیل یادگیری به بازی، آموزش زبان انگلیسی را سرگرمی کنید

خواندن کتاب ها و مکالمه زبان تنها را یادگری انگلیسی نیستند. بکارگرفتن فعالیت ها و استفاده از بازی برای یادگیری کمک می کند دانش آموزان به طور عمیق زبان را درک کنند. عکس ها می توانند واژه های انگلیسی را به صورت معنی دار به فراگیر آموزش دهند، ولی می بایست به بهترین نحوه واژه را به عکس ترجمه کرد.

می توان با استفاده از زبان بدن و حرکات دست در آموزش مفاهیم غیر کلامی استفاده کرد. همچنین می توان حروف ناخوانا و نحوه تلفظ را به شکل سرگم کننده ای آموزش داد.

۵- وقتی که یادگیری زبان به شکل داستان گفته شود خیلی سرگرم کننده خواهد بود

بچه ها تصویرسازی خیلی قوی و شفافی دارند. از این نقطه قوت می توان به نفع آن ها بهره گرفت و زبان را به آن ها آموزش داد. می توان از کتاب های تصویری استفاده کرد که به خوبی قابلیت واژه ها برای به تصویر کشیدن محیط، شخصیت های داستان و اتفاقات را نشان می دهد.

با کودکانتان داستان بگویید و از واژه های متنوعی استفاده کنید. کمک کنید که تصور کنند چگونه یک رود با جوی، نهر و شاخآبه متفاوت است. استفاده از اصوات و تصویرسازی کمک می کند افکارشان را بهتر بیان کنند.

۶- گرامر یا دستور زبان انگلیسی با تمرین و تکرار خوب می شود

تدریس گرامر به بچه ها مشکل بزرگی خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می شود از تدریس آن خودداری کنید. اگر با یک مورد گرامری روبه رو شدید آن را همان جا توضیح دهید و هرگز به آموزش مفصل گرامر نپردازد.

به عبارتی دیگر زمانی که یک ساختار اشتباه را می گویند جمله درست را برای آن ها تکرار کنید. به آن ها بگویید که نحوه درست جمله یا ساختار چنین است و اگر این طوری  صحبت کنند بهتر می شود.

۷- بازی های مورد علاقه کودکانتان را با آموزش زبان انگلیسی تلفیق کنید

مسلما همه ی بچه ها با روش دلخواه شما انگلیسی یاد نمی گیرند؛ با این حال بهتر است یادگیری آن ها را به محیط یا فعالیت های مورد علاقه شان انتقال دهید.

اگر فرزند شما بازی «اسم و شهرت» را دوست دارد، سعی کنید بازی را به آن زبان انجام دهید. اگر یک معما یا مسلئه ای را حل می کنید با زبان انگلیسی به او سرنخ هایی را ارایه دهید.

آموزش زبان دوم برای بچه ها

۸- عبارت های خلاقانه درج یادگیری را ارتقا می دهد

برای اینکه مسلم شود یادگیری زبان یک فرایند پیوسته است؛ باید بدانید که بچه شما در چه سطحی قرار دارد. از این رو می توانید سطح آموزش را یک درجه ارتقا دهید. یک روز  از هفته را انتخاب کنید و از بچه خود بخواهید که شعر یا داستانی را برای شما ارایه دهد. یا در مورد یک اتفاقی که در طول هفته افتاده برای شما تعریف کند. کمک کنید که آن را یادداشت کنند حتی اگر خطاهای ساختاری و املایی زیادی وجود داشت. اجازه دهید که آن ها افکار خود را به انگلیسی بیان کنند و شما به مرور آن ها را اصلاح کنید.

۹- یادگیری زبان می تواند یک فعالیت فیزیکی هم باشد

ممکن است شما هم با بازی «‘Simon Says’» آشنا باشید. این گیم علاوه بر اینکه سرگرمیه، سرعت عکس العمل شما را نیز می سنجد. می توانید بچه های فامیل یا همسایه را جمع کنید و این بازی را برای آن ها اجرا کنید؛ حتی یک جایزه هم در نظر بگیرید و به برنده اهدا کنید.

یادداشت: ‘Simon Says’ یک بازی موزیکال انگلیسی برای کودکان است. به منظور آموزش انگلیسی می توان از آن کمک گرفت.

۱۰- هیچ چیزی بهتر از تماشای یک فیلم خوب نمی تواند سرعت یادگیری زبان را بیشتر کند

یادگیری همیشه باید سرگرم کننده باشد، کودکان خیلی سریع در شرایط تکراری خسته می شوند  و تلاش می کنند به چیز دیگری توجه کنند. از این رو یک فیلم مناسب انگلیسی پیدا کنید و به آن ها اجازه دهید که آن را تماشا کنند تا با دیالوگ ها و داستان فیلم آشنا شوند.

در ادامه از آن ها بخواهید که نقش شخصیت ها را بازی کنند یا داستان را به زبان انگلیسی برای شما تعریف کنند.

آموزش هر چیزی در سنین پایین مزایای خود را دارد و زبان انگلیسی اگر به خوبی آموزش داده شود به راحتی فراگرفته می شود. متنوع و جالب جلوه دادن یک راه برای رسیدن به آن است، سعی کنید مکالمه زبان انگلیسی را در خانه به یک اتفاق طبیعی تبدیل کنید. زمان های خاصی را مشخص کنید که همه اهل خانه باید انگلیسی صحبت کنند، به مرور بچه هایتان چگونگی زبان را متوجه شده و سعی می کنند افکار خود را به زبان انگلیسی بیان کنند.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هجده =

تماس با کارشناس