به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آموزش خصوصی مکالمه زبان

چگونه زبان انگلیسی را بدون لهجه صحبت کنیم

بیش از ۱۰ منبع برای یادگیری انگلیسی به طور طبیعی

هیچ چیزی ملال آورتر از ناتوانی در رساندن پیام به مخاطب نیست!

من ۴ سال در کره جنوبی زندگی کردم. در این مدت در کلاس های محلی آموزش و تدریس زبان کره ای شرکت کردم و هر روز مهارت های مکالمه را تمرین کردم.

اصلا مهم نیست که من چقدر زیاد تلاش کردم تا زبان کره ای را یاد بگیرم ولی باز هم افرادی بودند که به سبب لهجه ای که داشتم  صحبت های مرا متوجه نمی شدند.

حتی اگر تلفظ بسیار عالی داشته باشید باز هم افرادی پیدا می شوند که به سبب لهجه تان حرف های شما را متوجه نمی شوند. این اتفاق به این معنی نیست که شما ضعیف صحبت می کنید بلکه آن ها انتظار ندارند که شما لهجه داشته باشید، به همین سبب در متوجه شدن دچار مشکل می شوند.

از این رو بسیاری از فراگیران زبان انگلیسی سعی می کنند لهجه خارجی خود را پنهان کرده و مثل بومی ها انگلیسی را صحبت می کنند.

گرچه در دنیای آموزش زبان امروزه این نوع طرز تفکر مورد انتقاد قرار گرفته ولی باز هم افرادی هستند که دوست دارند مثل نیتیو اسپیکرها صحبت کنند. بنابراین ما به شما نشان می دهیم که چگونه لهجه خالص یاد بگیرید.

شما عزیزان جهت یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می توانید در دوره های تدریس خصوصی زبان انگلیسی موسسه زبان آموزان پیشرو با ۳۵ جلسه آموزش مکالمه بصورت تضمینی و خصوصی شرکت نمایید.

چرا کار روی لهجه زبان انگلیسی اهمیت دارد؟

اولین چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که بدانید هر کس لهجه دارد و حتی انگلیسی زبان ها هم لهجه دارند.

لهجه ها بی نظیرند

لهجه ها به زبان انگلیسی شخصیت می بخشند و بدون آن ها مکالمه خسته کننده می شود. همه ی لهجه ها برای انگلیسی زبان ها قابل درک نیست؛ بنابراین ضرورت دارد که تلاش کنیم مثل نیتیو اسپیکرها صحبت کنیم.

فراگرفتن تلفظ درست و کار روی فراز و فرود صدا اولین گام برای داشتن یک لهجه شبه نیتیوهاست. فقط به یاد داشته باشید که صحبت کردن مثل بومی زبان انگلیسی در یک شب اتفاق نمی افتد، از این رو به زمان و تمرین خیلی زیادی نیاز دارد. اما اگر سخت کوشی کنید و مکالمه خود را بهبود ببخشید متوجه می شوید که افراد به میزان بسیار زیادی شما را به راحتی متوجه می شوند.

دوست دارید چه لهجه ای داشته باشید؟

بومی های زبان انگلیسی بستگی به محل زندگی خود لهجه های متفاوتی دارند. ابتدا باید لهجه مورد علاقه خود را پیدا کنید و به آن بچسبید. در غیر این صورت ممکن است از هر دو لهجه استفاده کنید و ترکیبی از آن ها را صحبت کنید که بیشتر گیج کننده می شود.

سه لهجه عمده ای که بیشترین کاربرد را دارید و شناخته شده، به شرح زیر است:

  1. انگلیسی آمریکایی
  2. انگلیسی بریتیش
  3. انگلیسی استرالیایی

همانطورکه می دانید هر سه لهجه با هم تفاوت هایی دارند، بنابرین بهتر است یکی از آن ها را برگزیده و صحبت کنید.

روش شروع مکالمه زبان انگلیسی

چگونه می توان بدون لهجه و مثل بومی ها انگلیسی را صحبت کرد؟

غیر ممکن نیست ولی شبیه بومی زبان انگلیسی صحبت کردن زمان و تمرین بسیار زیادی را می خواهد. خصوصا برای بزرگسالان، به هر دلیلی، برخی از زبان شناسان معتقدند کودکان بهتر و سریع تر از بزرگسالان تلفظ و زبان دوم را یاد می گیرند. بنابراین اگر می خواهید فرزندتان شبیه بومی ها و بدون لهجه انگلیسی را صحبت کنند، از همان اوایل شروع کنید.

اگر دوست دارید شما هم مثل نیتو اسپیکرها انگلیسی صحبت کنید برخی از منابع زیر را دنبال کنید.

۱- به زبان مقصد گوش دهید

برای فراگرفتن لهجه نیاز دارید که به زبان مقصد گوش داده و فراز و فرود را تلفظ مثل آن ها رعایت کنید. برای نتیجه بهتر، سعی کنید هنگام تماشای فیلم یا گوش دادن به پادکست از لهجه استفاده کنید. برای این کار فیلم یا پادکست را نگه دارید و جملات را خودتان تکرار کنید. این کار را بارها و بارها انجام دهید. همچنین می توانید گفته های خود را ظبط کرده و به آن ها گوش داده و آن ها را با لهجه هایی که گوش می دهید مقایسه کنید.

پادکست ها «Podcasts»

اگر برای صحبت کردن فردی را سراغ ندارید تلاش کنید با گوش دادن به پادکست ها تمرین کنید.

Podcasts for English Language Learners در این لینک سایت www.fluentu.com برخی از پادکست های مطلوب را با لهجه های انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتیش دسته بندی کرده است.

همچنین در OzPodcasts تعدادی از پادکست های مخصوص لهجه انگلیسی استرالیایی موجود است.

برنامه های تلویزیونی

راه دیگر برای بهبود لهجه نگاه کردن برنامه های تلویزیونی است.

British and American TV Shows for Learning English: برنامه های تلویزیونی هر دو لهجه آمریکایی و بریتیش در سراسر دنیا معروف هستند. بنابراین در پیدا کردن برنامه های تلویزیونی این دو کشور مشکلی نخواهید داشت. با این وجود سایت www.fluentu.com لیستی از بهترین برنامه ها را برای یادگیری زبان انگلیسی معرفی کرده است.

برای تماشای یک برنامه خوب با لهجه انگلیسی استرالیایی به برنامه «The Katering Show» نگاهی بیاندازید. یک برنامه کمدی درباره دو شخصیت متفاوت و عاشق غذاست، که خود را در شرایط نامعمولی پیدا می کنند. قسمت های مختلف را می توانید به صورت آنلاین در سایت تماشا کنید.

۲- تلفظ را با یوتویوب (YouTube) تمرین کنید

تلفظ خوب برای داشتن یک لهجه خوب ضروری است. متاسفانه بیشتر فراگیران تمرین های تلفظی موجود در کتاب درسی را فدای لغت و گرامر می کنند.

خبر خوب آن است که تمرین تلفظ خسته کننده نیست و فقط شما گوش داده و آن را تکرار می کنید. در زیر سه کانال خوب را برای تمرین تلفظ معرفی می کنیم.

Speak English with Vanessa یک کانال با درس های بسیار عالی که کمک می کند شبیه به آمریکایی ها تلفظ کنیم.

BBC Learning English’s بیش از ۱۰۰ ویدیو دارد که نشان می دهد چگونه انگلیسی استاندارد بریتیش را تلفظ و مکالمه کنیم.

Aussie English کمک می کند با فرهنگ و زندگی در استرالیا آشنا شوید و با ۴۰ ویدیو نشان می دهد که چگونه مثل استرالیایی ها انگلیسی صحبت کنید.

۳- در Intonation یا نحوه ادای مجموعه کلمات هوشیار باشید

همه فراگیران معمولا از اهمیت تلفظ خوب آگاهند ولی با تمرکزی که روی تلفظ واژه ها دارند Intonation را کنار می زنند.

Intonation یعنی لحن و نحوه تلفظ کلمه و استرس گذاری در بخش های مختلف کلمات. انگلیسی زبان ها با توجه به محل زندگی خود Intonation های متفاوتی دارند. برای مثال هنگام تلفظ  “garage,” یک آمریکایی “ga-RAGE,” می گوید در حالی که یک متکلم در آفریقای جنوبی “GAR-age” تلفظ می کند.

بکار بردن Intonation اشتباه علاوه بر این که مخاطبان را گیج می کند معانی جملات و واژه ها را نیز عوض می کند. حتی متوجه می شوند که شما یک انگلیسی زبان نیستید و شاید اگر در تلفظ مشکل داشته باشید به این اندازه مشکل ساز نباشد.

به خاط داشته باشید که تنها روش برای صحبت کردن انگلیسی مثل نیتیو اسپیکرها تمرین است. از هر فرصتی که برایتان پیش می آید برای مکالمه زبان استفاده کنید.

هر چقدر بیشتر به ویدیوها و برنامه های انگلیسی را تماشا کنید یا به پادکست ها گوش دهید به آن اندازه راحتر می توانید تلفظ شبه نیتیو را فرا بگیرید.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یازده =

تماس با کارشناس