به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان چینی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد؟

با ظهور مجدد چین به عنوان قطب فرهنگ و رشد جهانی اقتصاد آن در قالب تجارت بین المللی، الان بهترین زمان برای یادگیری زبان چینی است.

بیشتر افراد علاقه مند به یادگیری زبان دو سوال در ذهن دارند:

آیا یاد گرفتن زبان چینی سخت است؟

یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد؟

بر اساس منابع دولتی، بین سه تا پنج سال طول میکشد تا شما زبان چینی را به روانی صحبت کنید ولی عوامل زیادی در این امر دخیل اند.

در این مقاله از زبان آموزان پیشرو ما نگاهی به زبان چینی می اندازیم و عوامل مختلفی که مدت زمان یادگیری را تحت تاثیر قرار میدهند را بررسی میکنیم و راه های یادگیری سریع زبان چینی در چین را برای شما بیان میکنیم.

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

یادگیری زبان چینی برای بیشتر افراد کار دشواری است. زبان چینی با دیگر زبان های زنده ی دنیا بسیار متفاوت است.

 یادگیری زبان چینی برای انگلیسی زبان ها از سایر زبان ها سخت تر است. موسسه خارجی ایالات متحده (“FSI”)  زبان های جهان را بر اساس شباهت آنها به  زبان انگلیسی طبقه بندی کرده است. براساس آن هر زبانی که به انگلیسی نزدیکتر باشد یادگیری اش برای انگلیسی زبان ها ساده تر است. دو زبان چینی ماندارین و کانتونی در آخرین گروه قرار دارند.  اینکه یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد به زبان مادری شما هم بستگی دارد.

 • گروه اول : بسیار به زبان انگلیسی نزدیک اند. این گروه شامل زبان های آفریقایی، دانمارکی، هلندی، فرانسوی، ایتالیایی، نروژی، پرتغالی، رومانیایی، اسپانیایی و سوئدی می شود.
 • گروه دوم : مشابه زبان انگلیسی اند : در این دسته تنها زبان آلمانی وجود دارد.
 • گروه سوم : تفاوت هایی از نظر دستور زبانی و فرهنگی با  انگلیسی دارند. این گروه شامل اندونزیایی، مالزیایی و سواحیلی است.
 • گروه چهارم : تفاوت های چشمگیر از نظر دستور زبانی و فرهنگی با  انگلیسی دارند. مانند بنگالی، برمه ای، کرواتی، چک، فنلاندی، یونانی، عبری، هندی، مجاری، ایسلندی، لتونی، لیتوانیایی، مغولی، نپالی، فارسی، لهستانی، روسی، صربی، اسلواکی، اسلوونیایی، تایلندی، ترکی، اوکراینی و ویتنامی.
 • گروه پنجم : به طور استثنایی برای انگلیسی زبانان دشوار است. چینی های کانتونی و ماندارین به همراه عربی، ژاپنی و کره ای در این گروه قرار دارند.

آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟

چه چیزی یادگیری زبان چینی را سخت میکند؟

با یک نگاه به نوشته های چینی می توان فهمید که سیستم نوشتاری آنها با زبان انگلیسی کاملا متفاوت است. بر خلاف انگلیسی، حروف الفبا وجود ندارد بلکه ده ها هزار حروف چینی وجود دارد که هرکدام نشان دهنده ی یک کلمه است. نیاز به حافظه ی تصویری خیلی خوبی دارد. در سال ۱۹۵۰ دولت چین برای مقابله با بی سوادی سیستم حروف ساده چینی را ایجاد کرد با اینکه این حروف ساده تر هستند و نوشتن حروف در کنار یکدیگر راحت تر شده است ولی هنوز هم با سیستم انگلیسی کاملا متفاوت است.

چالش بزرگ تر تلفظ کلمات در جمله است. در انگلیسی اینکه شما هجا کلمه را چگونه بگویید به مفهوم جمله کمک میکند  مثلا حالت سوالی یا تاکیدی به ان می دهد ولی هنگامی که به زبان چینی صحبت می کنید، یک هجا یا کلمه آوایی بسته به عطف داده شده به آن می تواند چندین معنی داشته باشد.

برای افراد مبتدی تشخیص کلمات با هجا متفاوت سخت است و آنها بیشتر کلماتی را که شبیه به هم هستند اشتباه می کنند و گیج می شوند. آنها در مکالماتشان نمی توانند هجا ها را درست تلفظ کنند و این کار را برای هر دو طرف مشکل میکنند و چینی زبان ها متوجه منظور آنها نمی شوند و برای فهم بهتر به نوشتن متن نیاز پیدا میکنند.

آیا در فکر یادگیری ماندارین یا کانتونی هستید؟

تقریبا از هر هفت نفر در این دنیا تنها یک نفر چینی صحبت میکند. ۷ نوع گویش در  زبان چینی داریم. ماندارین و کانتونی  از لحاظ حروف شبیه به هم هستند ولی کاملا متفاوت اند. گاهی اوقات آنها می توانند کلماتی از زبان یک دیگر را بفهمند و با هم صحبت کنند ولی با افرادی که تنها گویش ماندارین را یاد دارند کار دشواری است که با افرادی که تنها کانتونی بلد اند  صحبت کنند.

ماندارین زبان رسمی چین است و یکی از زبان های ایالات متحده است. زبانی است که در سراسر جهان بیشتر از آن استفاده می شود. کانتونی در هنگ کنگ، استانهای گوانگدونگ و گوانگشی در چین، ماکائو و مناطقی از ویتنام، مالزی و تایلند صحبت می شود. همچنین می توانید کانتون را در بسیاری از شهرهای چینی در ایالت ها و کانادا بشنوید.

از بین این دو، یادگیری ماندارین آسان تر است. نه تنها ساختار دستوری ساده تر دارد، بلکه چهار تن وجود دارد. در کانتونی، نه تن وجود دارد. به عنوان مثال، “ma” بسته به نوع صدا، می تواند به معنای “مادر” یا “اسب” باشد. در کانتونی، “bao” می تواند “نان” (اسم)، “بسته بندی” (فعل)، “منفجر شود” (فعل) و حتی “پر” (اسم. مانند حس سیر شدن بعد از غذا)باشد. حال اگر بخواهید بدانید یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد باید گویش چینی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اما یادگیری زبان چینی آنقدرها که فکر می کنید دشوار نیست

یادگیری زبان چینی ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما در واقع روش هایی وجود دارد که یادگیری  چینی را راحت تر از انگلیسی میکند! زبان انگلیسی بیش از ۸۰۰۰ هجا دارد، در حالی که زبان چینی  همراه با تنوع هجا در جملات حدود ۱۲۰۰ هجا دارد.   انگلیسی زبانان می توانند نحوه تلفظ کلمات چینی را از طریق Pinyin، که از حروف “رومی” استفاده می کند، یاد بگیرند. ممکن است تلفظ در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما همین که متوجه شوید صداهای معادل انگلیسی استفاده می کنید، خیلی سریعتر یاد میگیرید. مثلا:

 • “j” مانند “jee” در کلمه “jeep” است
 • صدای “x” همان “sh” در ابتدای “sheet” است
 • “zh” همان “ge” در انتهای کلمه “strange” تلفظ می شود

این صداها همیشه یکسان هستند و مثل انگلیسی نیستند. در انگلیسی، شما دارای نسخه های نرم و سخت صامت هایی هستید که معمولاً برای تشخیص اینکه کدام یک از آنها استفاده می شود، به متن اصلی نیاز دارید. شما قوانینی مانند تلفظ I قبل از e دارید که تلفظ آن بعد از c استثنا است  و کلی قواعد و استثنا های دیگر.

گرامر اغلب پیچیده ترین قسمت یادگیری هر زبانی است. زبان انگلیسی را در نظر بگیرید. شما هجا یا به اصطلاح استرس روی بخش های کلمه  دارید که سوالات را از جملات خبری متمایز می کند. شما صرف فعل دارید و زمانهای مختلفی دارید. افعال “regular” و افعال “irregular” وجود دارد. برای جمع زدن اسم ها همیشه از یک روش و یک حرف استفاده نمی کنید. افرادی که به زبانهایی مانند فرانسه و اسپانیایی صحبت می کنند نیز باید با کلمات خود تطابق جنسیتی داشته باشند. در چینی چنین مفهومی وجود ندارد.

همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان سختی زبان چینی می توانید مقاله بسیار مفید ما با عنوان آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟ را مطالعه نمایید.

یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد؟

یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد؟

طبق FSI، برای توسعه مهارت در سطح حرفه ای، یعنی مواردی که می توانید وظایف شغلی خود را انجام دهید، در این زبانها حداقل ۵۷۵ تا ۶۰۰ ساعت مطالعه به زبانهای گروه ۱ (نزدیک به زبان انگلیسی) طول می کشد. زبان آلمانی (تنها زبان در گروه ۲) حداقل ۷۵۰ ساعت زمان نیاز دارد. زبانهای گروه  ۳ حدود ۹۰۰ ساعت طول می کشد. گروه ۴، ۱۱۰۰ ساعت. در زبان های گروه ۵،   یعنی چینی ماندارین و چینی کانتونی برای یادگیری صحیح به ۲۲۰۰ ساعت مطالعه خوب نیاز دارند.

با این حال، برای اکثر افراد، هدف از  یادگیری چینی کافی برای ادامه مکالمه و خواندن منوها، مجلات و سایر نشریات چینی است، که زمان بسیار کمتری می برد. در طی چند هفته می توانید عبارات ساده چینی را بیاموزید، به خصوص اگر بتوانید روشهایی برای تکمیل یادگیری خود پیدا کنید  مانند روشهایی که در بخش بعدی پیشنهاد می کنیم. با این روش ها می توانید به خوبی  در طی چند ماه با اطمینان مکالمات پایه  را به زبان چینی انجام دهید.

چگونه می توانم سریعتر چینی یاد بگیرم؟

چگونه می توانم سریعتر چینی یاد بگیرم؟

جدا از کلاسهای رسمی، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا شیب منحنی یادگیری را کمتر کنید. نکته اصلی این است که شما چقدر مایلید برای یادگیری زبان چینی کار کنید و البته میزان عزم و اراده شما چقدر است. قانون کلی این است که هرچه بیشتر تمرین کنید، یادگیری چینی آسان تر خواهد بود درست مانند  یادگیری هر زبان جدید دیگری.

 1. خودآموزی

خوشبختانه در این عصر اینترنتی، منابع و مطالب یادگیری زیادی به صورت آنلاین در دسترس است. شما دوره های آنلاین، راهنماها، پادکست ها، حتی برنامه هایی دارید که برای ساده کردن یادگیری زبان طراحی شده اند. البته می توانید کتاب های درسی و سایر مطالب خواندنی را به زبان چینی را در کتابفروشی ها و سیستم عامل های آنلاین مانند آمازون و eBay پیدا و خریداری کنید. حتی می توانید فلش کارت و کاغذ های  تمرینی را پیدا کنید و چاپ کنید تا به شما کمک کنند واژگان خود را گسترش دهید.

 1. تدریس خصوصی

وقتی می خواهید زبان جدیدی را انتخاب کنید، انتخاب یک مدرس حرفه ای زبان می تواند یک منبع ارزشمند برای شما باشد. یک معلم خصوصی زبان چینی از نگرانی اصلی شما که “آیا یادگیری زبان چینی سخت است؟” آگاه خواهد بود و تمام تلاشش را برای سهولت کار شما انجام خواهد داد.

از آنجا که در حال دریافت آموزش های به صورت تک به تک هستید، برنامه یادگیری متناسب با نیازها و ترجیحات شما تنظیم می شود. همچنین تمرین رو در رو خواهید داشت که در تلفظ صحیح به شما کمک خواهد کرد مخصوصاً اگر تشخیص هجا های مختلف برای شما دشوار است و با تفاوت های ظریف زبان آشنایی پیدا میکنید.

 1. تمرین، تمرین، تمرین

اگر دوستانی دارید که به زبان چینی صحبت می کنند، سعی کنید با آنها فقط به زبان چینی صحبت کنید. بیشتر دوستان از کمک به شما خوشحال می شوند و این می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. اگر به یک جامعه چینی یا یک محله چینی نزدیک هستید یا به راحتی دسترسی دارید، به فروشگاه ها و رستوران های مختلف مراجعه کنید و زبان چینی خود را با مردم محلی تمرین کنید.

برای پاسخ به سوال یادگیری زبان چینی چقدر زمان می برد باید میزان اراده و علاقه اتان به زبان چینی و نحوه ی یادگیری و تمریناتتان را مد نظر قرار دهید.

 1. فیلم ها

فیلم ها و نمایش های تلویزیونی را به زبان چینی تماشا کنید. چین فیلمسازان جهانی و مشهوری دارد که فیلم های خارق العاده می سازند. برای هر سلیقه چیزی وجود دارد، چه شما عاشق هنرهای رزمی اکشن باشید و چه درام های تاریخی نفس گیر.

 به اهنگ های  چینی گوش دهید و یاد بگیرید. منوها را از رستوران های محلی چینی دانلود کنید. گروه های ملاقات زبان چینی را جستجو کنید. همیشه افرادی هستند که می خواهند تمرین کنند (یا به دیگران کمک کنند تمرین کنند). هر چقدر بیشتر چینی بشنوید و صحبت کنید، راحت تر می توانید به خوبی آن را صحبت کنید.

 1. چینی را در کشور چین بیاموزید

بهترین راه  و سریعترین راه ممکن برای یادگیری یک زبان و فرهنگ آن زندگی در آن کشور خاص برای مدت طولانی است. نه تنها به طور مداوم در معرض زبان چینی قرار خواهید گرفت، بلکه شما را مجبور می کند هر روز از این زبان استفاده کنید. چین کشوری فوق العاده جالبی برای گردش است، کلانشهرهایی جهانی و تاریخچه  قدیمی و غذاهای خوشمزه زیادی در چین وجود دارد . اگر می توانید راهی برای تحصیل زبان چینی در چین بیابید، به هر حال، از این فرصت استفاده کنید!

خواهید دید که عبارات پایه را خیلی سریع یاد میگیرید. همانطور که به شنیدن صحبت افراد مختلف عادت می کنید، “گوش” بهتری برای آهنگ ها و تلفظ پیدا میکنید. برای شروع مکالمه زبان چینی و ادامه مکالمه طولانی تر، راحت تر خواهید بود. از میزان یادگیری خود تعجب خواهید کرد و  تا رسیدن به خانه خود احتمالاً حتی متوجه یادگیری نمی شوید و با دوستان و اشنایان خود به چینی صحبت میکنید.

برخی از افراد در یادگیری زبان های جدید بهتر از دیگران هستند، اما به نظر می رسد در هنگام یادگیری زبان چینی موضوع مشترکی وجود دارد. بسیاری از افراد یادگیری زبان چینی را در چین با شروع درک خود از این زبان آغاز کردند. هنگامی که آنها برای تهیه مایحتاج مورد نیاز خود به چینی ها اعتماد می کردند، مانند مواد غذایی و لوازم، و توسط افرادی که به این زبان صحبت می کردند محاصره می شدند، می توانستند سریع آن را یاد بگیرند.

۴/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 5 =

تماس با کارشناس