به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
آموزش خصوصی مکالمه زبان انگلیسی

آموزش کامل مکالمه زبان انگلیسی کمتر از ۳۰ روز از یک شایعه تا یک واقعیت

اجازه دهید قبل افشای راز، خودم را معرفی کنم. من ۲۳ سال دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی هستم. ۴ زبان زنده دنیا را صحبت می کنم و در حوزه آموزش زبان مطالعات زیادی داشته ام. دیروز در اینستاگرام یک آقایی کلیپی پخش می کرد که خیلی برایم جالب بود؛ گفتم با شما هم در میان بذارم تا وقتی با چنین چیزهایی روبه رو شدید بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

 شخصی مدعی شد: «من در کمتر از ۳۰ روز تمام مکالمات انگلیسی را به شما آموزش می دهم»، این شخص نزدیک به ۱ میلیون فالوور داشت!

 امروز قصد دارم درباره مکالمه زبان انگلیسی برایتان بنویسم. امیدوارم با مطالعه این مقاله برای آموزش خود بدرستی برنامه ریزی کنید.

مکالمه یکی از مهم ترین مهارت های هر زبانی است و حتی در آزمون های مهمی مثل آیلتس IELTS و تافل TOFEL به صورت جداگانه آن را می سنجند. همه شما هم اهمیت آن را می دانید، پس لازم نیست زیاد تعریف و تمجید کنیم. اما چگونه می توان مکالمه را یاد گرفت و روان و سلیس زبان انگلیسی را مکالمه کرد؟

قبل از این که به روش ها و ترفندهای یادگرفتن مکالمه زبان انگلیسی بپردازم می خواهم رازهای یاد گرفتن مکالمه زبان را افشا کنم.

راز اول

تنها راه یاد گرفتن مکالمه زبان انگلیسی تمرین است.

خیلی خلاصه این حرف را اثبات می کنم. شخصی را از فامیل یا همکارتان در نظر بگیرید که چندین سال است ترجمه می کند، آیا او می تواند انگلیسی مکالمه کند یا نه!؟

این فرد مورد نظر شخصی است که سال های متمادی با لغت های انگلیسی سر و کار داشته است ولی نمی تواند مکالمه کند مگر اینکه تمرین کرده باشد. اگر هم تمرین کرده است و بسیار عالی انگلیسی را صحبت می کند؛ مسلما در کمتر از ۳۰ روز اتفاق نیفتاده است. اگر باور نمی کنید از خودش سوال کنید!

راز دوم

زمان مهم ترین فاکتور در کسب توانایی برای مکالمه زبان انگلیسی است

من در ابتدای مقاله گفتم که سال هاست در زمینه یادگیری زبان انگلیسی مطالعه کرده ام. این مطالعه یک فرصت طلایی برای من بود؛ توانستم بسیاری از خاطره ها؛ تجربه ها و زندگی پلی گلات ها را مطالعه کنم. پلی گلات ها افرادی هستند که کارشان یادگیری زبان های متفاوت دنیاست و بسیاری از آن ها بیش از ۱۰ زبان زنده دنیا را مکالمه می کنند. راز دوم را در شیوه یادگیری زبان آن ها یافتم و متوجه شدم که در ۱۰ یا ۳۰ روز نمی توان یک زبان را مکالمه کرد، بلکه یادگیری زبان یک فرایند است و در بلند مدت تکمیل می شود و شما حداقل ۶ ماه برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی زمان نیاز دارید.

راز سوم

روش تدریس و شیوه آموزش تنها در صورتی موفق می شود که فراگیر انگیزه یادگیری داشته باشد

لارسن فری من و داگلاس براون در کتاب های خود به صورت کامل روش های یادگیری زبان را شرح داده اند. همه این روش ها مانند تکه هایی است که یک پازل را کامل می کند. بنابراین هرگز نمی توان ادعا کرد که یک روش جوابگوی نیازهای آموزشی فراگیر است.

استاد موفقی چون کوماراوادیولو، هرگز مدعی نمی شود در دنیا یک روش ابداع کرده ام که با آن می توانم زبان انگلیسی را در کمتر از ۳۰ روز به فراگیر آموزش دهم. چرا که یادگیری بیش از ۸۰ درصد به خود فراگیر بستگی دارد. اگر او انگیزه لازم را داشته باشد روش های تدریس کمک کننده هستند، از طرفی دیگر اگر فراگیر نخواهد یاد بگیرید هیچ روش تدریسی جوابگو نیست. دوباره تاکید می کنم روش های تدریس و یادگیری متنوعی داریم و هر کدام مزایا و معایب خودش را دارد.

راز چهارم

کلمات جادوی سیاه نیستند!

وقتی اطلاعات کافی درباره آموزش زبان ندارید، هرگز فریب حرف های قلمبه سلمبه را نخورید. با کمی منطق می توان سلوگان های مطرح شده در فضای مجازی را راستی آزمایی کرد. مراقب تیترهای غیرواقعی مثل موارد زیر باشید:

  • تقویت مکالمه زبان انگلیسی
  • آموزش مکالمه زبان انگلیسی در ۱۰ جلسه
  • آموزش تمام مکالمات زبان انگلیسی کمتر از ۳۰ روز
  • من یک روش در جهان ابداع کرده ام که …
  • و …

در بعضی سلوگان ها افراد مدعی می شوند من برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی یک روش در جهان ابداع کرده ام که … اگر کسی یک روش در جهان ابداع کرده باشد که واقعا کارایی دارد، آقای نویسنده، معلم زبان انگلیسی و متخصصان زبان مثل لارسن فری من، داگلاس براون، کوماراوادیولو زبان شناس های معروف مثل چامسکی و… تمام فعالان حوزه آموزش زبان انگلیسی و منِ معلمِ محقق باید از آن خبر داشته باشیم.

۵ تکنیک موثر برای بهبود مکالمه زبان انگلیسی

روش شروع مکالمه زبان انگلیسی

۱- تمرین، تمرین و تمرین ولی تمرین منطقی

یک موضوع انتخاب کنید و درباره آن مکالمه کنید. برای موفق شدن باید فن بیان را بلد باشید. ساده ترین ساختاری که می توانید برای صحبت های خود انتخاب کنید و در آزمون آیلتس و تافل هم ناجی شما می شود، به شکل زیر است.

ابتدا یک مقدمه کوتاه در حد دو جمله درباره موضوع مکالمه صحبت کنید. مقدمه می تواند کلی گویی درباره موضوع باشد. در گام دوم بدنه گفتمان شما خواهد بود. چند دلیل راجع به موضوع بیان کنید. این دلایل ممکن است یک موضع گیری یا بیان علت درباره موضوع باشد و برای هر دلیلی که بیان کردید یک یا دو مثال بیاورید و بهتر است که بدنه ی گفتمان شما بیش از دو پاراگراف کوتاه نباشد. در انتها در حد یک الی دو جمله خلاصه گفتمان خود را بیان کنید.

ساختار بالا را با موضوع های زیادی تمرین کنید. هرگز از تمرین خسته نشوید، به مرور ساختار مکالمه زبان انگلیسی در وجود شما نهادینه می شود و براحتی می توانید در هر موضوعی که مطرح می کنند اظهارنظر کنید. این تمرین در زندگی واقعی و زبان مادری شما هم فایده هایی دارد.

۲- مثل آمریکایی ها و بریتانیایی ها به اخبار و موسیقی های دلنواز گوش دهید

صحبت کردن یک هنر است، حتی در زندگی ایرانی خودمان، افرادی خوش صحبت هستند که مسائل روز را دنبال می کنند. افرادی اجتماعی هستند و دوست دارند مکالمه کنند. چرا به این شیوه زندگی نکنید!

امروزه به لطف امکانات در عرض چند دقیقه می توانید بهترین رسانه ها را دنبال کنید. با این کار هم دایره واژگان شما که از کم بودنش بی هیچ دلیل نگرانید، افزایش می یابد و نیز تلفظ شما به شدت خوب می شود.

۳- فیلم تماشا کنید

تیتر خودش حرف می زند و شما می دانید که چه کار باید بکنید. اما اگر از من تکنیک خواستید می گویم بعد از نگاه کردن فیلم یک بار خلاصه آن را به زبان انگلیسی برای خود بازگو کنید. اگر نتوانستید اشکالی ندارد، همین که تماشا کردید خیلی سود کرده اید.

۴- اسکایپ

مکالمه آنلاین با افرادی که دوست دارند انگلیسی یاد بگیرند. این شخص می تواند دوست شما هم باشد. سعی کنید روزی نباشد که بدون مکالمه انگلیسی آن را شب کنید. اسکایب صرفا یک سرنخ بود شما با هر شیوه و در هر شرایطی می توانید مکالمه انگلیسی تمرین کنید. لازم به ذکر است، شخصی که با او صحبت می کنید لزومی ندارد نیتیو اسپیکر باشد.

۵- معلم خصوصی

اگر فکر می کنید آماده یادگیری زبان هستید استاد خصوصی بگیرید. در غیر این صورت وقت و سرمایه خود را هدر می دهید. معلم خصوصی زبان انگلیسی موثر است و شاید برای برخی از افراد خیلی خوب جواب دهد. اما یادتان باشد که باید تلاش کنید.

اگر شما هم تا به حال سلوگان های غیر واقعی درباره آموزش زبان شنیده اید، لطفا کامنت بزارید. خیلی خوش حال می شویم که بشنویم.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

تماس با کارشناس