به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
استفاده از دیکشنری برای یادگیری کلمات جدید انگلیسی

استفاده موثر از دیکشنری برای یادگیری کلمات جدید انگلیسی

همه شما می دانید که دیکشنری ها برای یادگیری زبان انگلیسی و لغات جدید بسیار مهم می باشند. هنگامی که در حال یادگیری زبان و خواندن مطالب انگلیسی هستید، دیکشنری به شما کمک زیادی در پیدا کردن معنای کلمات جدید می کند. با این وجود اگر نحوه استفاده صحیح از آن را بدانید، قطعاً مفید بودن آن را بیشتر، برای حل کردن مشکلات خود درک می کنید.

گاهی اوقات ممکن است معنای یک کلمه را ندانید و به دیکشنری نیز دسترسی نداشته باشید، در این صورت می توانید برای پیدا کردن معنی کلمه ناشناخته (کلمه پیچیده) از کلمات اطراف آن که معنی آنها را می دانید استفاده کنید، شما با این ترفند می توانید معنای کلمه ناشناخته را حدس بزنید و مهارت خواندن خود را سرعت ببخشید. البته ممکن است همیشه معنای کلمات را درست حدس نزنید و یا از معنای کلمه مطمئن نباشید. بنابراین زمانی که به دیکشنری دسترسی دارید، دیگر نیاز به این ترفند نیست، بلکه خیلی سریع می توانید معنی آن را پیدا کنید و از دقیق بودن معنای کلمات جدید مطمئن باشید. گاهی اوقات هم می توانید برای تمرین و بهبود مهارت خواندن مطالب انگلیسی از روش حدس زدن استفاده کنید و در آخر دقیق بودن آن را با دیکشنری بررسی کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه استفاده موثر و صحیح از دیکشنری و چگونگی خواندن یک مطلب و درک آن آشنا کنیم، پس تا انتهای مطلب با موسسه زبان آموزان پیشرو همراه باشید.

گام اول: یک متن با طول مناسب برای تمرین انتخاب کنید

 بهتر است یک مقاله خبری یا متن یک مجله را که معمولا طول مناسبی دارد، برای تمرین انتخاب کنید، اگر می خواهید از مطالب یک کتاب برای تمرین استفاده کنید، فقط یک یا دو صفحه آن را انتخاب کنید. زیرا مطالب طولانی برای تمرین خسته کننده هستند.

گام دوم: متن تمرینی انتخاب شده را به سرعت بخوانید

سعی کنید مقاله یا متن تمرین را به سرعت بخوانید، البته سعی کنید مفهوم و یا ایده های آن را درک کنید، ممکن است در هنگام سریع خواندن مطلب، تمام نکات و اطلاعات آن را درک نکنید، زیاد نگران این مسئله نباشید، برای آن وقت زیادی دارید که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم.

گام سوم: متن را با جزئیات بیشتر بخوانید

در این مرحله شما درباره ساختار متن و در مورد برخی از نکات آن اطلاعاتی دارید. بنابراین آمادگی شما برای خواندن آن با جزئیات، بیشتر از قبل است. هر پاراگراف  را که می خوانید، سعی کنید نکات آن را به خوبی درک کنید، هنگامی که به کلمات ناشناخته رسیدید به آن توجه کنید و آن را در ذهن خود برجسته کنید، اما همچنان به خواندن متن ادامه دهید و توقف نکنید، به دلیل این که ممکن است در ادامه مطلب به درک درستی از معنای کلمات ناشناخته یا پیچیده دست پیدا کنید.

گام چهارم: دوباره به کلمات پیچیده نگاه کنید

به کلماتی که معنی آنها را نمی دانستید و برجسته کردید توجه کنید، سعی کنید منظور آنها را حدس بزنید. در این مرحله شما با متن آشنا هستید، به همین دلیل فهمیدن آنها باید خیلی ساده تر برای شما باشد، با کمی دقت متوجه می شوید، معنی خیلی از آن کلمات را می توانید حدس بزنید. اگر در حدس زدن معنی واژه ها، مشکل دارید، می توانید با استفاده از کلمات اطراف آنها، که معنی شان را می دانید به معنی کلماتی که نمی دانید پی ببرید. گاهی اوقات ممکن است، کلمات اطراف متراف کلمات پیچیده باشند در این صورت توجه به آنها به شما کمک بسیاری می کند.

گام پنجم: زمان استفاده از دیکشنری

خب، اکنون وقت آن رسیده است، که از دیکشنری استفاده کنید. می توانید به سراغ کلمات پیچیده بروید و معنی آن را از دیکشنری پیدا کنید، تا ببینید معنی آنها را درست حدس زده اید یا نه. اگر حدس شما درست نبود، به معنی درست توجه کنید، تا بعداً از آنها استفاده کنید.

گام ششم: دوباره متن را بخوانید

اگر تمام مراحل قبلی را به درستی انجام داده باشید، قطعاً در این مرحله معنای تمام کلمات را می دانید. خواندن متن از ابتدا بسیار مهم است، به دلیل این که خواندن دوباره متن به شما در یادآوری معنی کلمات جدید کمک می کند. تکرار باعث می شود که کلمات بهتر در ذهن شما باقی بمانند و در آینده به درستی از آنها استفاده کنید، پس همیشه هر متنی را چند بار بخوانید. توجه داشته باشید با این نحوه خواندن مطالب، علاوه بر یاد گرفتن کلمات جدید، نحوه استفاده صحیح از آنها در داخل متن و جملات را یاد می گیرد، همچین می توانید به راحتی و بدون هیچ گونه مشکل و فکر کردنی از لغات در مکالمات خود به طور صحیح استفاده کنید.

دلایل استفاده از دیکشنری

دیکشنری یا همان فرهنگ لغت برای کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، یک ابزار بسیار مهم است. اما در هنگام استفاده از آن باید به دو نکته مهم توجه داشته باشید. نکته اول: این که دیکشنری انتخاب شده، مناسب با نیازهای شما باشد، به دلیل این که انواع مختلفی از دیکشنری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، پس قبل از استفاده از فرهنگ لغت، با شناسایی نیازهای خود نوع مناسب آن را انتخاب کنید. نکته دوم: اطلاعات زیادی در دیکشنری وجود دارد، لازم است از همه آنها اطلاع داشته باشید و بدانید چطور از آنها استفاده کنید. به هر حال با استفاده از یک دیکشنری مناسب و خوب می توانید موارد زیر را انجام دهید:

  • پیدا کردن معنای کلماتی که برای شما ناشناخته هستند
  • بررسی کردن املای درست کلمات
  • آشنا شدن با تلفظ صحیح کلمات
  • پیدا کردن کلمات مترادف و یا متضاد کلمه مورد نظر
  • آشنایی با نحوه درست استفاده از کلمه مورد نظر در جملات
  • تشخیص اسم، فعل، صفت، حرف اضافه و …
  • بررسی کردن زمان افعال
  • پیداکردن ترجمه انگلیسی کلمات فارسی
  • پیدا کردن کلمات هم معنی و جایگزین کلمات

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =

تماس با کارشناس