به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان هندی سخت است؟

زبان هندی سخت است؟

آیا یادگیری زبان هندی سخت است ؟

همیشه یادگیری زبان‌های دیگر بخاطر وجود تعداد بالای کلمات و قواعد خاص خود، چالش برانگیز است. اما اصلاً جای ناراحتی نیست. زیرا مهم نیست که شما چقدر باهوش هستید و یا چقدر در فراگیری زبان‌های خارجی و برقراری ارتباط مهارت دارید؛ این چالش همچنان پابرجاست. حتی اگر خیلی از ما بتوانیم به یک زبان دیگر صحبت کنیم، هنگامی که صحبت از گفت ­­وگو و برقراری ارتباط می‌شود؛ تبدیل شدن به یک حرفه‌ای و متخصص در آن زبان، زمان­ بر و نیازمند تلاش و زحمت است. با این حال، یادگیری زبان هندی ارزش تمام این تلاش‌ها را دارد. با آموزشگاه زبان آموزان پیشرو همراه باشید تا به سوال یادگیری زبان هندی سخت است پاسخ دهیم.

یادگیری یک زبان: یک لذت منحصر به فرد

به طور کلی، یادگیری یک زبان خارجی الزاماً سخت نیست. از طرفی، هنگامی که شما یاد می‌گیرید به زبان دیگری صحبت کنید، این عمل به طرز خارق العاده‌ای رضایت بخش خواهد بود. حتی، بسیاری افراد معتقدند که دوزبانه یا چندزبانه بودن، شما را باهوش‌تر می‌کند. همچنین اگر زبان هندی را به خوبی بدانید، هنگام بازدید از هند می­توانید از لذت هم صحبتی با بیش از یک میلیارد نفر بهره ­مند شوید و بازخورد خیلی خوبی دریافت کنید.

اهمیت یادگیری زبان هندی برای کمک به یادگیری بقیه زبان‌ها

با شروع فراگیری زبان هندی که زبان رسمی مردم کشور هند است؛ یادگیری دیگر زبان‌های مشابه به هندی مثل بنگالی، پاکستانی، بمبئی، کره‌ای و گجراتی برای شما آسان‌تر می‌شود. با این حال، هندی از بسیاری جهات با انگلیسی متفاوت است. اما این موضوع به این معنی نیست که یادگیری آن برای کسانی که مسلط به انگلیسی هستند دشوار است. گاهی اوقات یادگیری یک زبان دیگر که شباهتی به زبان ما ندارد، می­تواند به طور باورنکردنی به بهبود مهارت ما در استفاده از زبان اصلی خودمان و درک آن کمک ‌کند.

حقایقی درباره زبان هندی

یکی از ویژگی­ های خاص زبان هندی این است که نوشتار آن از سمت چپ به راست است. البته این موضوع برای زبان آموزانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند یا این­که دست کم با آن آشنایی دارند، چندان غریب نیست. از سوی دیگر، خواندن متون هندی بسیار ساده است. چرا که کلمات درست همانطور که نوشته می‌شوند، خوانده می‌شوند. همچنین هر حرف در زبان هندی صدای مخصوص به خودش را دارد. صد البته که این موضوع برای اروپایی زبان‌هایی که اغلب مجبورند کلمات را جداگانه و با توجه به صداها و تلفظ آنها یاد بگیرند و همچنین استثنائات و قواعد دستور زبانی زیادی را هم باید مدنظر داشته باشند، تازگی دارد.زبان هندی سخت است؟

شباهت­ های زبان هندی با دیگر زبان‌ها

همانطور که انتظار می‌رود، زبان هندی شباهت‌هایی با دیگر زبان‌ها و گویش‌های آسیایی دارد. این یعنی اگر  شما اهل یکی از کشورهای آسیایی باشید، ممکن است که اندکی ترجمه کلمات و یادگیری این زبان برایتان راحت‌تر  باشد. اما آیا زبان هندی وجه مشترکی با زبان‌های اروپایی هم دارد؟ برای بررسی این موضوع، درادامه، به بررسی شباهت زبان هندی با چند زبان دیگر اروپایی خواهیم پرداخت.

۱- تشابه هندی با اسپانیایی

ابتدا با اسپانیایی شروع می‍کنیم، زبانی که در ابتدا ممکن است این‌گونه به نظر برسد که اصلاً هیچ ارتباطی با زبان هندی ندارد. اما در واقع این دو زبان دارای اشتراکات شگفت انگیزی هستند. این اشتراکات در حدی است که بسیاری از کلمات به کار رفته در زبان‌های هندی و اسپانیایی یکسان است و معانی کاملاً مشابهی هم دارند.

برای مثال:

  • کلمه “Tu” در هر دو زبان معنی «تو» را می‌دهد.
  • در زبان هندی کلمه “Das” به معنی عدد «ده» می‌باشد، که در اسپانیایی کلمه “Diez” برای آن استفاده می‌شود.
  • در زبان هندی کلمه مورد استفاده برای «پرتقال» “Narangi” است. کلمه مشابه آّن برای «پرتقال» در اسپانیایی “Naranja” است.
  • در گویش پنجابی و زبان هندی پیراهنی به نام “Kazmee” وجود دارد که در زبان اسپانیایی “Camisa” نامیده می‌شود.
  • برای جمله «چه اتفاقی افتاد؟» در اسپانیایی می‌گویند “Que Huba” و در هندی می‌گویند “Kya Hua”.
  • کلمه “Mez” در زبان هندی معادل است با کلمه “Mesa” در اسپانیایی به معنی «میز».

با این حال، همانگونه که شاهد هستید شباهت­ های این دو زبان عمدتاً مربوط به برخی واژگان خاص است و چندان گسترده نیست. اما، وجود همین تشابهات کوچک نیز سبب می‌شود که بتوان با پیدا کردن آن‌ها و برقراری ارتباط بین دو زبان، واژگان جدید را آسان‌تر به خاطر سپرد. پس اگر پیشتر زبان اسپانیایی را فراگرفته اید، برای یادگیری زبان هندی، یک قدم از سایرین جلوتر هستید.

۲- شباهت هندی با فرانسوی

زبان فرانسوی نیز مانند زبان اسپانیایی به نحوی با زبان هندی شباهت‌هایی دارد. احتمالاً علت این تشابه این است که زبان‌های اسپانیایی و فرانسوی کاملاً شبیه یکدیگرند (هر دو زبان ریشه لاتین دارند).صرف نظر از تشابهات واژگان بین زبان‌های هندی و فرانسوی، در ادامه در مورد جایگاه مفعول در جملات این دو زبان بحث می‌کنیم. در هر دو زبان هندی و فرانسوی، برخلاف انگلیسی که در آن مفعول بعد از فعل می‌آید،  جایگاه مفعول قبل از فعل است. اما با این حال، عجله نکنید! استفاده از این تشابهات دستور زبانی، تا وقتی که زبان هندی را تا سطح حداقل متوسط نیاموخته‌اید، چندان مفید نیستند.

جنسیت اسم‌ها در زبان‌های هندی و فرانسوی

یکی دیگر از تشابهات قابل توجه موجود بین این دو زبان، این است که تقریباً تمام اسامی، یک مشخص کننده جنسیت دارند که به آن‌ها چسبیده است. از طرفی، فعل‌ها و ضمایر نیز حتماً باید با توجه به اسم مشخص شوند. تمرین با صدای بلند برای بخاطر سپاری اینکه کدام کلمه مذکر و کدام کلمه مونث است به شما کمک شایانی می‌کند. برای بهبود توانایی گوش کردن خودتان نیز توصیه می‌کنیم که ابتدا به شنیدن گفت‌و‌گوهای کوتاه و روان بپردازید.

۳-شباهت هندی با انگلیسی

در واقع زبان مادری دوم هر شخص هندی‌ای زبان انگلیسی است. اگر کمی با تاریخ هندوستان آشنایی داشته باشید، فهم علت این موضوع چندان دشوار نیست. در ادامه میزان شباهت بین این دو زبان را بیشتر بررسی می‌کنیم و به ریشه‌های آن و این‌که چگونه زبان هندی به انگلیسی شبیه شده است می‌پردازیم.

رابطه بین دو زبان هندی و انگلیسی

در حقیقت این‌گونه نیست که تنها زبان هندی واژگانی را از زبان انگلیسی گرفته باشد. بریتانیایی‌ها نیز کلماتی را هندی‌ها وام گرفته‌اند، و آن‌ها را در کتب فرهنگ لغت خود نیز وارد کرده‌اند. برای مثال کلمه انگلیسی “Bungalow” که به معنی خانه ییلاقی است، از  روی خانه‌هایی  در بنگال گرفته شده است. همچنین، کلمه انگلیسی “Jodhpurs” (نوعی شلوار) نام خود را از مکانی در هند گرفته است که مردم آن لباسی مشابه می‌پوشیدند. چند مثال جالب دیگر هم در پایین آورده شده است:

  • کلمه “Guru” که به معنای معلم و کشیش است از کلمه गुरुः با تلفظ “guru” در هندی که به معنی شخص محترم یا معلم است گرفته شده است.
  • کلمه “Jungle” که به معنای جنگل است از کلمه जङल् با تلفظ “jangal” که به معنی جنگل و سرزمین غیر مسکونی و رام نشده است، گرفته شده است.

آسان‌ترین راه‌ها برای یادگیری زبان هندی

اگر پیش از این زبان هندی را تا حد متوسطی فراگرفته‌اید و اکنون قصد تقویت آن را دارید و یا این که به طور کلی شخصیت خوداموزی دارید، آشنایی با روش‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. البته تجربه چندین ساله ما نشان می‌دهد که کمتر پیش آمده است که فردی زبان هندی را بدون استفاده از کلاس‌ها و کاملاً متکی به خود، به صورت منسجم و تا حد خوبی بیاموزد. با این حال، روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شود، جزو متداول‌ترین آن‌هاست.

۱-استفاده از یوتیوب برای بهبود مهارت شنیدن در زبان هندی

مهارت شنیدن در زبان هندی نیز مانند بسیاری دیگر از زبان‌ها جزو سخت‌ترین مهارت‌هاست. پس استفاده از فیلم‌ها و کلیپ‌های یوتیوب بسیار کاربردی است. به‌ویژه، با ویدئوهایی که برای همین موضوع طراحی شده است، شما می‌توانید خودتان را در محیط یک کلاس تصور کنید. همچنین با تکرار جملاتی که می‌شنوید، می‌توانید خودتان را در میان هندی‌ها تصور کنید و با آن‌ها به انجام مکالمه‌های فرضی بپردازید. فقط با یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت شمار زیادی از صفحات مرتبط با یادگیری زبان هندی در دسترس شما قرار خواهد گرفت که هرکدام نیز در نوع خود می‌تواند مفید واقع شود.

۲- بازی‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی

اگر علاقه‌مند به یادگیری همراه با هیجان هستید، آسان‌ترین راه، استفاده از بازی‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی است. دو نمونه از شناخته شده‌ترین برنامه‌ها نیز “Rocket” و “DuoLingo” هستند، که به دلیل رایگان بودنشان در ابتدای امر، بسیاری از افراد با همین برنامه‌ها فرآیند یادگیری‌شان را شروع می‌کنند. تنها کاری که باید بکنید این است که هر روز و روزی حداقل پنج دقیقه به مطالعه یا بازی برای پیشرفت مهارت‌هایتان بپردازید. اگرچه ممکن است در ابتدا سخت بنظر بیاید، اما کافی است که شروع کنید. به زودی زمانی می‌رسد که روزانه چند ساعت را صرف انجام این بازی‌ها می‌کنید.

البته این برنامه‌ها زمانی تأثیر بیشتری به همراه خواهند داشت که در کنار کلاس‌های منظم و تحت راهنمایی اساتید مجرب به کار گرفته شوند. حتی می‌توانید در انتخاب این برنامه‌ها نیز از استاد زبان هندی خود کمک بگیرید.

۳- رادیو و پادکست

زمانی که ویدئوها می‌توانند صحنه‌های بصری و شنیداری را همزمان به شما ارائه دهند استفاده از رادیو و پادکست آن‌چنان جالب بنظر نمی‌آید. با این وجود هرگز توانایی این دو را در امر آموزش دست کم نگیرید. به هر حال، روشن بودن یک رادیو در پس زمینه، در حالی که شما بر روی دیگر وظایفتان متمرکزید، می‌تواند به اندازه یک یا دو ساعت مطالعه مفید باشد.زبان هندی سخت است؟

این کار همانند گوش دادن به موسیقی شبانه به هنگام خواب، باعث بهبود مهارت شنیداری و همچنین تبدیل شدن زبان هندی به زبان دوم شخص می‌شود. این خود کمک بسیار بزرگی در فرایند یادگیری این زبان به حساب می­ آید.

یک پادکست معروف

یکی از بهترین پادکست‌ها برای شروع کنندگان به یادگیری زبان هندی “Hindipod 101” است. این پادکست شامل بیش از ۸۸۰ فایل صوتی و تصویری آموزشی با حضور یک میزبان است. همانند بخش ماجراجویی‌های شنیداری، سازندگان پادکست برای دنبال کنندگانشان ابزارهایی جهت یادگیری بیشتر مثل فلش کارت‌هایی برای یادگیری واژگان و فایل‌های فشرده درسی نیز فراهم کرده‌اند. از آن گذشته، یک مجمع گفت‌وگوی زنده نیز وجود دارد که در رابطه با هر پرسش مربوط به زبان هندی به بحث می‌پردازد.

۴- سفر به خارج کشور

همان­طور که تجربه ثابت کرده است، یکی از بهترین راه­ها راه برای فراگیری یک زبان خارجی این است که به همان منطقه سفر کنید و از نزدیک شاهد فرهنگ مردم آن کشور و گفت‌وگوی بین آن­ها باشید. همچنین، در شهرها شما شاهد تابلوهای راهنمایی و رانندگی، فروشگاه­ها، مناطق گردشگری و بسیاری چیزهای دیگر که به یادگیری شما کمک خواهند کرد، خواهید بود.

با کار کردن یا اقدام به تحصیل دسته جمعی با دوستان در کشور مورد نظر، به طور قطع شما بسیار سریع‌تر از حالتی که در خانه و پشت میزتان نشسته‌اید زبان مورد نظرتان را فرا خواهید گرفت. با استفاده روزمره و کاربردی از زبان هندی؛ این زبان بسیار راحت‌تر در ذهن شما نقش می‌بندد و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

زبان هندی: تجربه­ ای تکرار نشدنی

در کنار تمام نکاتی که در بالا در مورد زبان هندی ارائه شد، توجه داشته باشید که زبان هندی دروازه ورود به فرهنگ شگفت انگیز این کشور است. پس حتی اگر از نظر شغلی یا تحصیلی، الزامی به یادگیری این زبان ندارید، برای کسب تجربه ­های بی­نظیر، توصیه می ­کنیم زمانی را به یادگیری این زبان اختصاص دهید. با این حال، اگر به دنبال یک راه حل مطمئن و حساب شده هستید، شرکت در کلاس­های تدریس خصوصی زبان هندی مؤسسه ما، دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید. با شرکت در این کلاس­ها می­توانید با صرف زمان و هزینه­ای منطقی، زبان هندی را هم به لیست زبان­های خارجی­ای که در آن­ها تبحر دارید، بیفزایید.

https://www.superprof.co.uk/blog/is-it-hard-to-learn-hindi/

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سیزده =

تماس با کارشناس