به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
زبان ارمنی سخت است؟

زبان ارمنی سخت است؟

زبان ارمنی با داشتن حدود هفت میلیون سخنور در اقصی نقاط جهان، یکی از منحصر به فردترین زبان ‌‌هایی است که می ‌‌توانید در طول زندگیتان با آن سروکار داشته باشید. البته خاص بودن این زبان، سبب شده است که گاهی اوقات از آن به عنوان یکی از سخت ترین زبان ‌های دنیا نیز نام برده شود. اما دشوار بودن زبان ارمنی، مورد تأیید همه زبان آموزان نیست. با ما همراه باشید تا در این مقاله از زبان آموزان پیشرو بعنوان مرکز تدریس خصوصی زبان ارمنی به سوال زبان ارمنی سخت است؟ پاسخ دهیم.

آیا یادگیری زبان ارمنی سخت است؟

اگر قصد یادگیری این زبان را دارید و یا به تازگی فراگیری آن را آغاز کرده اید، به شما حق می ‌‌دهیم که در این مورد کمی سردرگم باشید. به همین منظور در ادامه قصد داریم جنبه ‌‌های مختلف زبان ارمنی را مورد ارزیابی قرار دهیم. همچنین در این مسیر برخی ضرورت‌ها و همچنین کاربردها و جذابیت‌های این زبان و همچنین فرهنگ و تاریخ ارمنستان را نیز مورد اشاره قرار می‌دهیم.

چرا یادگیری زبان ارمنی؟

مردم به دلایل مختلفی به سراغ یادگیری زبان ارمنی می‌روند. اگر می‌‌دانید که اجداد شما به طریقی به این منطقه جغرافیایی مربوط می شوند، احتمالاً یادگیری زبان ارمنی نخستین کاری است که می ‌‌توانید برای این منظور انجام دهید. همچنین اگر تجربه فراگیری زبان ‌‌های زیادی را هم داشته باشید، یادگیری زبان ارمنی می ‌‌تواند یک تجربه منحصر به فرد را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه ابتدا برخی ویژگی ‌‌ها و جذابیت ‌‌های زبان ارمنی را با هم مرور می ‌‌کنیم و سپس با توضیح ویژگی ‌‌های مختلف این زبان بررسی می ‌‌کنیم که آیا یادگیری آن به همان اندازه ‌‌ای که می ‌‌گویند دشوار است یا نه!

زبان ارمنی سخت است؟

ارمنستان، میراث دار تاریخ و فرهنگ جهان

ارمنستان به عنوان یکی از میراث داران تمدن بشری، با داشتن فرهنگی غنی به عنوان یکی از تاریخی ‌‌ترین مناطق جهان به شمار می ‌‌رود. سفر به این کشور و برقراری ارتباط با ساکنان آن، امکان کشف رازها و شگفتی ‌‌های صومعه ‌‌ها و کلیساهای زیبا با معماری ‌‌های خیره کننده را در اختیار شما قرار می ‌‌دهد.

در واقع جذابیت ‌‌های ارمنستان و فرهنگ آن خیلی بیشتر از چیزی است که شاید امروزه به آن پرداخته می ‌‌شود. به یاد داشته باشید که ارمنستان اولین تمدنی بوده است که در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی ‌‌ پذیرفته است.

بنابراین اگر مطالعات تاریخی، جزو علایق شخصی یا حرفه ‌‌ای شماست، شناخت فرهنگ و آداب و رسوم این کشور را نباید فراموش کنید. البته، شناخت کامل هیچ فرهنگ و جامعه ‌‌ای امکان پذیر نیست، مگر با فراگیری زبان آن و امکان برقراری ارتباط مستقیم با آثار مختلف و همچنین مردم آن سرزمین. از سوی دیگر، نیازی نیست که یادگیری زبان ارمنی و شناخت تاریخ و فرهنگ آن را به صورت دو موضوع مجزا از هم در نظر بگیرید. در واقع، یادگیری خط و زبان ارمنی، می ‌‌تواند بهترین راهنمای شما برای آشنایی با تاریخ آن نیز باشد.

برای مثال، تنها ۱۰۰ سال از تعیین آیین مسیحی به عنوان دین رسمی ارمنستان گذشته بود که خط ارمنی با الهام از خط یونانی ابداع شد، به طوری که شامل ۳۲ صامت و ۶ مصوت بود.. بنابراین با شناخت این خط، علاوه بر فراگیری زبان ارمنی، اطلاعات تاریخی زیادی نیز کسب خواهید کرد.

آیا جنبه ‌‌های تاریخی تنها مزیت فراگیری زبان ارمنی است؟

خیر. توجه داشته باشید که جذابیت ‌‌های تاریخی تنها یکی از چندین عاملی است که افراد را به آموختن زبان ارمنی تشویق می ‌‌کند. با دانستن این زبان می ‌‌توانید از نوآوری ‌‌های ادبی و هنری که ارمنی زبانان در طی قرن ‌‌های گذشته به آن دست یافته اند نیز بهره ‌‌مند شوید. برای مثال، پس از انقلاب ادبی قرن نوزدهم، نویسندگان مشهور ارمنی مانند «رافی» و «دمیرجیان» با آثار بی ‌‌نظیری به جهان معرفی شدند. در زمینه هنری نیز هنرمندان زیادی با اصلیت ارمنی مانند «شارل آزناوور» در اقصی نقاط جهان پراکنده اند. همچنین اگر از دوستداران هنر هفتم هستید، توصیه می ‌‌کنیم شاهکارهای سینمایی «سرگی پاراجانوف» را از دست ندهید.

ریشه ‌‌های زبان ارمنی

زبان ارمنی، یک زبان هندو – اروپایی است که تشابهات زیادی با زبان یونانی دارد. همچنین زبان ارمنی، خط منحصر به فرد خود را دارد و برخلاف آن ‌‌چه تصور می ‌‌شود، از الفبای رومانیایی استفاده نمی ‌‌کند. الفبای زبان ارمنی هم مانند خط آن، به طور کامل از یک زبان دیگر برداشت نشده است و مختص زبان ارمنی است. با این حال، شاید در نگاه اول، به صورت ترکیبی از الفبای روسی و فرم ایتالیک الفبای یونانی به نظر برسد.

همان طور که ملاحظه می ‌‌کنید، تشابه زبان ارمنی با زبان یونانی، در جنبه ‌‌های مختلفی وجود دارد. لازم به ذکر است که این دو زبان به طور متقابل بر یکدیگر تأثیر گذاشته و از هم تأثیر پذیرفته اند. از سوی دیگر، از لحاظ تشابه آوایی نیز، زبان ‌‌های ارمنی و یونانی بسیار به هم نزدیک اند.

قدمت زبان ارمنی چقدر است و به جز زبان یونانی از چه زبان ‌‌های دیگری تأثیر پذیرفته است؟

قدیمی ‌‌ترین متن موجود از زبان ارمنی، مربوط به قرن پنجم و یک ترجمه از انجیل است. بنابراین، می ‌‌توان نتیجه گرفت که زبان ارمنی، در طول صدها سال و در رقابت با زبان ‌‌های بسیاری، به خصوص در آن منطقه پرتلاطم توانسته اصالت خودش را حفظ کند و همچنان به عنوان یک زبان زنده وجود داشته باشد. با این حال، در طی این مدت، زبان ارمنی،به جز زبان یونانی، از بسیار دیگر از زبان ‌‌ها مانند فارسی، ترکی، عربی و حتی زبان فرانسوی تأثیر پذیرفته است.

همین موضوع سبب می ‌‌شود که آواهای مورد استفاده در زبان ارمنی، برای کسانی که هر کدام از زبان ‌‌های ذکر شده را می ‌‌دانند، تا حدودی آشنا به نظر برسد. با این حال، این تأثیر پذیرفتن از زبان ‌‌های مختلف، الزاماً به معنی دشوار شدن دستور زبان ارمنی نیست. دستور زبان ارمنی، در عین حال تا حد زیادی، قاعده ‌‌مند و بدون استثنائات فراوانی است که سایر زبان ‌‌ها با آن ‌‌ها درگیرند.

آیا یادگیری زبان ارمنی برای ایرانی ‌‌ها آسان ‌‌تر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید زبان ارمنی تا چندین سال پیش، به عنوان یکی از زبان ‌‌های ایرانی طبقه بندی می ‌‌شد. علت این امر، وجود واژگان و ترکیبات زبانی مشترک فراوان بود. با این حال، با کاوش ‌‌های بیشتری که اخیراً انجام شد، مشخص شد که ریشه ‌‌های زبان ارمنی قدری متفاوت است و جزئیات آن را نمی ‌‌توان با زبان فارسی یکسان در نظر گرفت. بنابراین، چند سالی هست که زبان ارمنی، به عنوان یک زبان هندو – اروپایی مجزا در نظر گرفته می ‌‌شود.زبان ارمنی سخت است؟

یادگیری زبان ارمنی تا چه اندازه ‌‌ای کاربردی است؟

زبان ارمنی، زبان رسمی جمهوری ارمنستان و جمهوری قره باغ کوهستانی است. هرچند شاید این دو کشور از لحاظ بین ‌‌المللی چندان شناخته شده نباشند، اما به هر حال، دارای ۶.۷ میلیون سخنور در سراسر دنیا هستند.

همچنین زبان ارمنی، به عنوان یکی از زبان ‌‌های اقلیت در کشورهای قبرس، لهستان و رومانی شناخته شده است. البته استفاده از زبان ارمنی، تنها به این چند کشور خاص منحصر نمی ‌‌شود. با یادگیری زبان ارمنی، می ‌‌توانید ارتباط مؤثری با تعداد زیادی از مهاجران ارمنی در کشورهای مختلف دنیا برقرار کنید.

همچنین اگر نگاه شما به زبان ‌‌های خارجی قدری علمی ‌‌تر باشد، زبان ارمنی قطعاً نکات منحصر به فرد زیادی برای آموختن خواهد داشت. برای مثال، در این زبان، استرس همواره بر روی هجای آخر جمله قرار دارد، مگر این که آخرین هجا یک حرف خاص باشد. در این حالت، استرس، از هجای آخر به هجای یکی مانده به آخر منتقل می ‌‌شود. این گونه ویژگی ‌‌های منحصر به فرد زبانی را شاید نتوانید در سایر زبان ‌‌ها پیدا کنید.

بنابراین یادگیری زبان ارمنی، علاوه بر وارد کردن شما به یک جامعه چند میلیونی از سخنوران این زبان، دانش زبانی شما را هم به طرز قابل توجهی ارتقا می ‌‌دهد.

چه تفاوتی بین زبان ارمنی شرقی و ارمنی غربی وجود دارد؟

هرچند این دو زبان، با هم دارای تفاوت ‌‌هایی هستند، اما در واقع تعیین یک مرز مشخص بین این دو زبان، کار آسانی نیست. علت این امر این است که همان طور که گفته شد، زبان ارمنی، در طول سالیان، از زبان ‌‌های زیادی تأثیر پذیرفته است و تعیین این که در حال حاضر کدام ویژگی مربوط به اصل خود زبان است و کدام ویژگی ناشی از تأثیر زبان ‌‌های دیگر است، کار چندان ساده ‌‌ ‌‌ای نیست.

با این حال، در میان زبان ‌‌های چند نسخه ‌‌ای (منظور زبان ‌‌های است که دو یا چند فرم شناخته شده و استاندارد دارند. در این ‌‌جا، منظور زبان ‌‌های ارمنی شرقی و غربی است.) نیز، زبان ارمنی یک زبان منحصر به فرد است. چرا که ریشه نسخه ‌‌های مختلف آن، نحوه تأثیرگذاری متقابل و ویژگی ‌‌های آوایی آن ‌‌ها تا حد زیادی با دیگر زبان ‌‌های چند نسخه ‌‌ای متفاوت است.

آیا دستور زبان ارمنی دشوار است؟

از لحاظ ساختاری، زبان ارمنی بسیار شبیه به دیگر زبان ‌‌های هندو – اروپایی است. همچنین این زبان، ویژگی ‌‌های مشترکی هم با سایر زبان ‌‌های کاربردی در منطقه قفقاز دارد. بنابراین، در صورت آشنایی با این زبان ‌‌ها، با بسیاری از ریزه ‌‌کاری های دستور زبان ارمنی آشنا خواهید بود. با این حال، در زبان ارمنی از اسم ‌‌های منفی (negative nouns) استفاده می ‌‌شود که شاید حتی کسانی که چندین زبان دیگر را هم می ‌‌دانند، با آن ‌‌ها آشنایی نداشته باشند.

با این وجود، ویژگی ‌‌های منحصر به فرد دستور زبان ارمنی، بیش از آن که سبب دشواری این زبان شود، یادگیری آن را تسهیل می ‌‌کند. برای مثال، شاید برایتان جالب باشد که بدانید در زبان ارمنی از لحاظ دستوری هیچ تفاوتی بین مذکر و مؤنث نیست. حتی برای استفاده از ضمایر، اصلاً نیازی نیست که مذکر یا مؤنت بودن را در نظر بگیرید.

اما به هر حال، راه ‌‌های مختلفی در زبان ارمنی وجود دارد که با استفاده از آن ‌‌ها می ‌‌توان به یک عبارت یکسان، معانی متفاوتی بخشید. برای مثال، با استفاده از افکت ‌‌های مختلف زبانی می ‌‌توان برای یک عبارت مشخص، هفت معنی متمایز را در نظر گرفت. همچنین هرچند افعال در زبان ارمنی، دو نوع مشخص دارند (البته در ارمنی غربی، سه نوع مشخص دارند)، اما با استفاده از زمان ‌‌ها، حالات و نوع بیان ‌‌های مختلف، می ‌‌توان معنی و کاربرد آن ‌‌ها را دگرگون ساخت.

تلفظ زبان ارمنی دشوار است؟

یقیناً برای برقراری یک مکالمه مؤثر به هر زبانی، هیچ چیز مانند توانایی تلفظ نمی ‌‌تواند به کمک شما بیاید. بنابراین چندان مهم نیست که هدف شما از یادگیری این زبان، انجام یک یا چند مسافرت تفریحی به این کشور است و یا قصد اقامت چند ساله در آن ‌‌جا را دارید و یا حتی تنها قصد برقراری ارتباط با مهاجران ارمنی ‌‌تبار در کشورهای دیگر را دارید.

در هر حال، داشتن مهارت تلفظ قوی مهم ‌‌ترین فاکتوری است که مردم در ارزیابی مهارت زبانی شما در نظر دارند. تلفظ زبان ارمنی تا حد زیادی مشابه با تلفظ زبان ‌‌های ژرمنی است و از لحاظ تاریخی نیز الهام گرفته از تلفظ زبان یونانی باستان است. از سوی دیگر، نکته ‌‌ای که تلفظ این زبان را ساده می ‌‌سازد این است که تلفظ آن کاملاً سازگار با املای آن است.

همچنین حتماً توجه داشته باشید که در زبان ارمنی، آن ‌‌چه لحن بیان یک کلمه را تعیین می کند، هجای آخر آن است. تنها رعایت همین دو نکته آخر کافی است که بتوانید بسیاری از کلمات و عبارات این زبان را به شیوه قابل قبولی تلفظ کنید.

یادگیری زبان ارمنی: مسیری پر فراز و نشیب

امیدواریم با بررسی مطالب ارائه شده در این مقاله، تا حدودی با جنبه ‌‌های مختلف یادگیری زبان ارمنی آشنا شده باشید. همان طور که ملاحظه کردید، زبان ارمنی با داشتن ریشه ‌‌های تاریخی محکم و همچنین جذابیت ‌‌های زبانی منحصر به فرد، حتی اگر یکی از نیازهای اصلی شما در یادگیری زبان ‌‌های خارجی نباشد، می ‌‌تواند به تقویت مهارت ‌‌های مختلف زبانی شما بینجامد. به طوری که پس از فراگیری آن، گذشته از کسب توانایی برقراری ارتباط مؤثر با حدود ۷ میلیون نفر در گوشه و کنار دنیا، می ‌‌توانید با آمادگی بیشتری به سراغ فراگیری سایر زبان ‌‌ها بروید.زبان ارمنی سخت است؟

با این حال، فرایند یادگیری این زبان، با یادگیری زبان ‌‌های متداولی مانند انگلیسی و اسپانیایی قدری متفاوت است. هرچند روند یادگیری آن ممکن است آسان ‌‌تر از این زبان ‌‌های مشهور باشد، اما تکنیک ‌‌های مختلف یادگیری آن، شاید چندان در اختیار نباشد. بنابراین اگر تمایل ندارید که یادگیری این زبان، تبدیل یه یکی از کارهای نیمه کاره زندگی ‌‌تان شود، توصیه ما به شما این است که از ابتدا قدم اول را محکم و تحت راهنمایی مدرسان مجرب بردارید. مدرسان حرفه ‌‌ای مؤسسه زبان آموزان پیشرو، با داشتن مهارت بالا در تدریس خصوصی زبان ارمنی و همچنین تجربه آموزش آن به دهها زبان آموز، قادرند شما را از هر سطحی که در آن قرار دارید، تا رسیدن به مهارت قابل قبول در این زبان همراهی کنند. پس همین حالا با استفاده از راه ‌‌های ارتباطی که در ادامه ذکر شده است، با ما تماس بگیرید. منتظر شما هستیم!

منابع https://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/armenian-language

و  https://www.loecsen.com/en/learn-armenian

۱/۵ - (۱ امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «زبان ارمنی سخت است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − ده =

تماس با کارشناس