به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن آزمون تافل TOEFL iBT

مهارت ریدینگ Reading آزمون تافل TOEFL iBT

توضیح مختصر درباره بخش ریدینگ Reading آزمون تافل

آزمون iBT تافل از طریق اینترنت برگزار می شود که شامل سه تا چهار متن است. هر کدام از این متون  ۱۲-۱۴ سوال دارد. مجموع زمان اختصاص داده شده برای این بخش ۶۰ الی ۸۰ دقیقه است. همچنین بین ۰ تا ۳۰ نمره را از این بخش می توان اخذ کرد. برای اخذ بالاترین نمرات در بخش خواندن (Reading) آزمون تافل، داوطلبان باید در چند نوع مختلف متن و سوالات تافل مهارت های لازم را بدست آورند.

در ادامه این مقاله مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی زبان آموزان پیشرو، بعنوان یکی از قدیمی ترین و قویترین مراکز تدریس خصوصی تافل نکات مهمی رو در مورد بخش ریدینگ آزمون تافل برای شما توضیح خواهد داد، پس با ما همراه باشید.

انواع متن Reading در آزمون تافل

منظور از سنجش مهارت خواندن آن است که داوطلبان بتوانند یک محتوای متنی را خوانده و درک کنند. تا در واحد هایی که در کالج اخذ می کنند موفق باشند. متن های بخش ریدینگ آزمون آی بی تی تافل از دوره های مقدماتی کالج در موضوعات متنوعی برداشته می شوند. مقداری تغییرات هم در متن ها انجام می دهند تا متن معنی مستقل و کاملی داشته باشد، اما بازنویسی و تغییرات در کمترین حد ممکن صورت می گیرد.

هر متن حدود ۷۰۰ واژه است، ولی ممکن است تعداد کلمه های متن ها کمی زیاد یا کم باشند. ETS بخش ریدینگ آزمون آی بی تی تافل را در چند نوع طبقه بندی کرده است.

  • توصیفی (expository): نوشته ای که یک موضوع را توصیف می کند.
  • استدلالی (argumentative): نوشته ای که یک دیدگاه را ارایه می کند و دلایلی و شواهدی هم برای آن دارد.
  • تاریخی (historical): نوشته ای که بر اساس رویداد های گذشته نگاشته شده است.

طرح سازماندهی و پیش برد این موضوعات هم می تواند طبقه بندی، مقایسه کردن، علت و معلول، مسئله و راه حل باشد. افرادی که در آزمون آی بی تی تافل شرکت می کنند مطمئن باشند که تمام اطلاعات لازم برای پاسخ دادن به سوالات در متن موجود است. به عبارتی دیگر لازم نیست داوطلبان اطلاعات خیلی جزئی را درباره موضوعات بلد باشند.

همچنین در مقالات دیگر در مورد بخش رایتینگ آزمون تافل TOEFL iBT ، بخش اسپیکینگ آزمون تافل TOEFL iBT و بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT برای شما عزیزان صحبت کردیم و توضیحات کاملی را ارائه نمودیم.

مرور سوالات بخش ریدینگ آزمون تافل iBT

سوالات بخش ریدینگ آزمون تافل چند فرم مختلف سوالات فقط چهارگزینه ای دارد. اما مجموعا ۱۰ نوع سوال دارد. ETS این ده نوع سوال را در دو بخش اصلی دسته بندی می کند که در زیر با جزئیات بررسی شده است:

  • اطلاعات پایه ای
  • سوالات استنباطی

یادداشت: اکثر سوالات از بخش اول می آیند.

اطلاعات پایه ای و سوالات استنباطی

در طبقه بندی اطلاعات پایه ای و سوالات استنباطی، ۸ نوع سوال وجود دارد. ۲ نوع از آن ها که خیلی متداول است سوالاتی هستند که مبنای داده ای دارند؛ (۳-۶) سوال در هر متن و (۳-۵) سوال مربوط به واژگان است. برای پاسخ دادن به سوالات (Factual) داوطلبان باید حقایقی که در متن به روشنی عنوان شده را تشخیص دهند. در حالی که سوالات مربوط به واژگان و عبارت ها را با انتخاب معنی مناسب متن می توان پاسخ داد.

همه ی متن های آزمون تافل سوالات استنباطی هم دارند که تعدادشان بین (۱-۳) عدد متغییر است. سوالات بدیعی یا وابسته به معنی هم در این آزمون (۱-۲) مورد است.

سوالات استنباطی درباره بحث ها و ایده های تلویحی است. گفتنی است سوالاتی که در آن جملات جایگزین انتخاب می کنید، باید گزینه ها را بخوانید و آن جمله ای که به نظر شما مناسبترین است را انتخاب کنید. برخی از سوالات (Factual) منفی هستند که در هر متن (۰-۲) مورد، سوالات ارجاعی (۰-۲)، ساده سازی جملات (۰-۱) مورد در هر متن یافت می شود.

در سوالات وابسته به داده که به صورت منفی پرسیده می شود؛ داوطلب باید جوابی را انتخاب کند که طبق متن داده شده درست نباشد. در سوالات ارجاعی سوالات درباره رابطه بین واژه ها و دستورزبان قراردادی پرسیده می شود. در سوالات مربوط به ساده سازی جملات باید گزینه ای را انتخاب کنیم که به صورت بهینه جمله انتخاب شده را خلاصه و بازنویسی شده آورده است.

reading to learn

بخش ریدینگ آزمون تافل iBT  فقط دو نوع متن مربوط به (reading to learn) دارد:

  • Prose summary
  • fill in a table

سوالات (reading to learn) بخش خیلی کوچکی از محتوای Reading را تشکیل می دهد. تمام آزمون های آی بی تی تافل فقط یک سوال در هر طبقه بندی مربوط به متن ها را دارد. (این سوال هم می تواند “Prose summary” و هم “fill in a table” باشد ولی هر دو نوع را هرگز نمی توان در یک متن مجزا پیدا کرد.

در سوالات “Prose summary” ما ایده ها را با توجه به درجه اهمیت آن ها تشخیص می دهیم. در سوالات “fill in a table” داوطلب باید اندیشه ها و ایده های قسمت های مختلف متن را دسته بندی کند.

استفاده از کلیدواژه ها و عبارت های سوالات برای تشخیص نوع سوال

در بخش Reading آی بی تی، خود سوال معمولا نوع سوال را شرح می دهد. از این رو با شناسایی واژه های مهم می توان نوع سوال را تشخیص داد. برای مثال سوالاتی که مبنای داده ای دارند و مربوط به حقایقی هستند که در متن آورده شده است معمولا با “according to” می آیند. سوالات استنباطی معمولا با واژه هایی مثل “imply” و  “suggest” می آیند. داوطلبان آزمون iBT می توانند قبل از شرکت در آزمون تعداد خیلی زیادی از انواع سوالات را بررسی کنند. این نوع تمرین سرعت پاسخگویی داوطبان را بیشتر می کند و کمک می کند پاسخ های نامعقول را سریع تشخیص داده و از استراتژی حذف گزینه استفاده کنند.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

تماس با کارشناس