به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن آزمون تافل TOEFL iBT

بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT

خلاصه بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT

آزمون آی بی تی تافل در بخش لیسنینگ آن ۴-۶ متن سخنرانی آکادمیک دارد که هر کدام ۳-۵ دقیقه است. ۲-۳ مکالمه عمومی هم درباره موضوعات پیرامون زندگی دانشجویی وجود دارد که هر کدام تقریبا ۳ دقیقه است.

داوطلبان برای سخنرانی ها ۶ سوال و برای مکالمه ها ۵ سوال پاسخ می دهند. زمانی بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه هم به این بخش اختصاص می دهند. تمرین های بخش لیسنینگ آزمون تافل با  فایل صوتی ضبط شده ارایه می شوند. نمایش کامپیوتر هم متن تمرین و تعداد گوینده ها را مشخص می کند. نمرات این بخش در مجموع ۰ تا ۳۰ نمره است.

در ادامه این مقاله مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی زبان آموزان پیشرو، بعنوان یکی از قدیمی ترین و قویترین مراکز تدریس خصوصی تافل نکات مهمی رو در مورد بخش لیسنینگ آزمون تافل برای شما توضیح خواهد داد، پس با ما همراه باشید.

انواع تمرین های بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT

موضوعات سخنرانی های بخش لیسنینگ آزمون تافل از انواع سخنرانی های آکادمیک هنری و علمی مثل موسیقی، بیوشیمی، معماری، علم و دانش و مردم شناسی برگرفته می شوند. در سخنرانی ممکن است یک نفر(مدرس) نقش داشته باشد و هم ممکن است یک بحث و گفتگویی کلاسی (تعامل بین دانش آموزان و مدرس) باشد. مکالمه ها ممکن است در وقت اداری و رویارویی با کارکنان دانشگاه باشد. هر بخش از لیسنینگ فقط یکبار پخش می شود، اما به داوطلبان اجازه یادداشت برداری هم داده می شود.

همچنین در مقالات دیگر در مورد بخش ریدینگ آزمون تافل TOEFL iBT ، بخش اسپیکینگ آزمون تافل TOEFL iBT و بخش رایتینگ آزمون تافل TOEFL iBT برای شما عزیزان صحبت کردیم و توضیحات کاملی را ارائه نمودیم.

طبقه بندی سوالات بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT

ای تی اس (ETS) هشت نوع از انواع سوالات بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT را در ۳ گروه طبقه بندی کرده است:

  • سوالات پایه ای درک مطلب (basic comprehension questions)
  • سوالات درک مطلب و منظورشناسی (pragmatic understanding questions)
  • سوالات مرتبط کردن اطلاعات ( connecting information questions)

هر کدام از این سه نوع طبقه بندی زیر را با جزئیات بررسی می کنیم. تقریبا همه ی سوالات بخش لیسنینگ آزمون تافل TOEFL iBT چهار گزینه ای هستند که یک گزینه درست است. اما سوالاتی هم داریم که ۲ یا چند گزینه آن درست باشد. سوالات جورکردنی در جدول ها و چارت ها و سوالاتی که از داوطلبان درخواست می شود رویداد ها را دسته بندی کنند ممکن است چند گزینه درست داشته باشند. همه ی این سه دسته بندی سوالات و اغلب سوالات در انواع گوناگون هم در سخنرانی ها و هم مکالمه ها ضاهر می شوند.

سوالات پایه ای درک مطلب (basic comprehension questions)

طبق گفته ی ای تی اس (ETS) در این دسته بندی ۳ نوع سوال طرح می شود.

  • سوالات نوع gist-content
  • سوالات نوع gist-purpose
  • سوالات نوع detail

در انتخاب گزینه های درست برای سوالات نوع gist-content به دانستن جزئیات و اطلاعات خاص نیازی نیست و فقط با دانستن چکیده کل محتوای موجود می توان پاسخ درست را انتخاب کرد. برای پاسخ درست به سوالات نوع detail داوطلبان باید توانایی به خاطر آوردن اطلاعات سخنرانی و مکالمه را داشته باشند.

سوالات درک مطلب و منظورشناسی (pragmatic understanding questions)

در دسته سوالاتی که ای تی اس (ETS) طراحی می کند. دو نوع سوال منظورشناسی وجود دارد:

 دانستن عملکرد سوالاتی که پرسیده شده و سوالاتی که با تشخیص نگرش گوینده در مکالمه پاسخ داده می شوند.

مورد اول توانش داوطلب را برای شناسایی انگیزه سخنران می سنجد. نوع دوم درباره احساسات و پسندهای گوینده پرسش می کند. برای پاسخ دادن به تعداد کمی از سوالات، داوطلب باید توان تشخیص طعنه ها، کنایه و مخالفت های گوینده را داشته باشد.

سوالات مرتبط کردن اطلاعات ( connecting information questions)

سوالات مربوط به جورکردن اطلاعات سه نوع مختلف دارد:

  • سوالات understanding organization
  • سوالات connecting content
  • سوالات making inferences

در سوالات (understanding organization) داوطلبان باید توانایی انتخاب گزینه ای را داشته باشند که به صورت روشن ساختار و هدف گزاره های جداگانه را در فایل لیسنینگ نشان دهد. سوالات connecting content درباره رابطه بین ایده ها و اندیشه های تلویحی و صریح لیسنینگ است. این نوع سوالات با جدول ها و چارت ها در ارتباط هستند و فقط در سخنرانی های علمی یافت می شوند. در سوالات making inferences داوطلبان با توجه به گزاره های بیان شده نتیجه گیری و گزینه درست را انتخاب می کنند.

مهارت ها و استراتژی های مهم آزمون تافل TOEFL iBT

یکی از مهارت های مهم آزمون تافل TOEFL iBT توانایی شناختن متن است. این مهارت یعنی توانایی تشخیص نکته ها و گزاره های مهم از گزاره های فرعی است. شناسایی انگیزه گوینده  و کشف سرنخ های فعلی و واژه هایی که هدف تاکید دارند، لحن و توقف هایی که در گفتگوی یک فرد صورت می گیرد؛ در پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ نقش کلیدی دارند.

هنگام شنیدن بخش لیسنینگ داوطلبان باید یادداشت برداری کنند. (یادداشت برداری در بخش لیسنینگ مجاز است.)

در زمان آمادگی برای آزمون، داوطلبان می توانند چند بار به تمرین های لیسنینگ تافل گوش دهند. این کمک می کند که داوطلبان برای شنیدن و درک لیسنینگ های پیشرفته آماده شوند. تا بهترین عملکرد را برای پاسخ دادن به انواع سوالات بخش لیسنینگ داشته باشند.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =

تماس با کارشناس