به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
استفاده از تکنیک شدووینگ در یادگیری زبان

شدووینگ: روش موثر یادگیری زبان انگلیسی

شدووینگ تکنیک سطح بالایی برای یادگیری زبان است که شما در آن به زبان مقصد گوش می دهید، بعد با صدای بلند همراه با گوینده نیتیو و هم صدا با او می گویید.در این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی زبان آموزان پیشرو با ما همراه باشید

من این تکنیک را دو سال پشت سر هم استفاده کردم و نام خاصی هم برای آن نگذاشته بودم. بعدا متخصص، خود آموخته و پُلی پلات برجسته ای به نام اَلکساندر آرگیواِلز ویدیویی را منتشر کرد. او این تکنیک مشابه را شدووینگ نامید که فرایند استفاده از این روش را هم به طور شفاف توضیح می دهد.

چگونه شدوو (shadowing) کنیم؟

برای شدووینگ شما به یک پلیر، یک جفت هندزفری یا هدفون و یک ضبط کننده  برای ضبط زبان مقصد نیاز دارید.

محتوای ایدآل یک صفحه متن با موضوعات جذاب و بدون توقف های غیر طبیعی است.

برداشت کلی به صورت زیر است:

  • یکبار به متن گوش دهید. اگر اصلا متوجه این فایل صوتی نمی شوید بهتر است که مورد آسان تری را پیدا کنید.
  • چند بار دیگر به متن گوش دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر نمی توانید به کمک بافت معنی، مفاهیم بیشتری را درک کنید.
  • همزمان که متن را دنبال می کنید به گوش دادن ادامه دهید. واژه هایی که از معنی آن مطمئن نیستید در دیکشنری نگاه کنید.
  • به صوت گوش دهید و با توقف لحظه ای تکرار کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا بتوانید همزمان با فایل صوتی و با اعتماد به نفس بگویید. بعد یکبار دیگر انجام داده و به فایل صوتی بعدی بروید.

اما قبل از این که به فایل صوتی بعدی بروید باید تمام جملات و واژه ها را بدانید و متن را به صورت کامل از بر باشید. اگر نتونید همه ی متن را ازبر بگویید متن را به اندازه کافی کار نکرده اید.

به یاد داشته باشید که نباید لغت ها و گرامر را قبل از چندبار شنیدن نگاه نکنید. شما در بار اولی که گوش می دهید ممکن است متن را متوجه نشوید. متن در صورتی در سطح شماست که بعد از چند بار گوش دادن تعدادی از جملات و کلمه ها را متوجه شوید.

به سوی روان صحبت کردن حرکت کنید

حتما بلند و شفاف صحبت کنید. اگر فرد کم رویی نیستید بهترین فرصت هست که از جلوی لپتاپ یا کامپیوتر جدا شده و برای تنفس به پارک بروید. با قدم زدن در پارک بگویید.

در حقیقت الکساندر آرگیواِلز (Alexander Arguelles) می گوید نشانه ی یادگیری زبان انگلیسی با روش شدوونیگ با رعایت این ۳ نکته موثر است:

پیاده روی سریع در بیرون از منزل

پیاده روی بیرون از خانه شما را مجبور می کند در شرایط غیر معمولی، با حالت اتوماتیک بیشتر و انجام دادن سایر فعالیت ها از زبان استفاده کنید. مثل کاری که شما با زبان مادری خود انجام  می دهید.

ایستادن با قامت ثابت و رو به بالا

این حالت کمک می کند اکسیژن بیشتری را نفس بکشید و درنتیجه مزایای زیادی برای مغز و جریان یادگیری شما دارد. همچنین باعث می شود شما همزمان به دو چیز فکر کنید، در نتیجه سخنور با اعتماد به نفسی خواهید شد.

تکرار با صدای صاف و بلند

تکرار خوب برای بهتر کردن تلفظ شما ضروری است. مکالمه با صدای صاف و بلند مغز شما را فریب می دهد که چیزی که دارید یاد می گیرید خیلی اهمیت دارد. خود را جای بازیگری قرار دهید که یک نقش بازی می کند.

رسیدن به توانمدی از طریق کارایی

ممکن است یک الگو را اینجا یاد گرفته باشید… هر گام با گام بعدی کار می کند ( حلقه زنجیره گمشده ندارد.) در حقیقت این راز موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی به روش شدووینگ است.

برای این که از غیر فعال بودن خارج شوید و از این تکنیک در زندگی روز مره خود استفاده کنید، خیلی باید کار کنید. حتی ساعت ها باید کار کنید، طوری که با کارایی بتوانید روی چند مهارت با هم کار کنید.

منبع

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =

تماس با کارشناس