به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان ژاپنی چقدر طول میکشد

زبان ژاپنی سخت است؟

آیا یادگیری زبان ژاپنی سخت است؟

توسعه روزافزون کشور ژاپن در دهه های اخیر، باعث شده که بسیاری از علاقه مندان به تکنولوژی و دنیای مدرن، به برقراری ارتباط با این کشور بپردازند. همچنین تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین نیز از دیرباز پذیرای بسیاری از مشتاقان گردشگری از سرتاسر دنیا بوده است. با این حال، آن چه همواره به عنوان یکی از چالش برانگیزترین مسائل در برقراری ارتباط با مردم ژاپن مطرح بوده است، زبان آن ها یعنی زبان ژاپنی است. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که به تازگی تصمیم گرفتید که به سراغ یادگیری این زبان بروید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با زبان آموزان پیشرو همراه ما باشید.

ویژگی های زبان ژاپنی

به طور کلی یادگیری زبان ژاپنی مثل یادگیری هر زبان دیگر، در ابتدای کار چندان ساده  به نظر نمی رسد. حتی برای یادگیری کامل این زبان، شاید لازم باشد که تا چند سال زمان صرف کنید. اما با این وجود باز هم نمی توان به این پرسش که «آیا یادگیری زبان ژاپنی دشوار است؟» یک جواب قطعی داد. در واقع، میزان دشواری این زبان برای هر شخص، به عوامل مختلفی مانند مدت زمان تمرین روزانه، امکان همصحبتی با ژاپنی ها و همچنین امکان سفر به ژاپن و یا هر اجتماع ژاپنی دیگر وابسته است. همچنین، زبان مادری و حتی زبان های خارجی که تاکنون آموخته اید هم می تواند بر میزان دشواری یادگیری این زبان مؤثر باشد.

با این حال، در نهایت، مهمترین چیزی که می تواند موفقیت شما در یادگیری زبان ژاپنی را تضمین کند، میزان انگیزه شماست! به این معنی که هرچقدر انگیزه محکم تری برای ژاپنی صحبت کردن داشته باشید، مطمئناً زودتر هم به خواسته تان خواهید رسید. بنابراین، اگر انگیزه کافی برای یادگیری این زبان را در خود احساس می کنید، پیشنهاد می کنیم که مطالعه ادامه این متن را از دست ندهید. در ادامه قصد داریم یادگیری زبان ژاپنی را از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار دهیم.زبان ژاپنی سخت است؟

مشخصه های آوایی زبان ژاپنی

یکی از اولین نکاتی که هر زبان آموز زبان ژاپنی متوجه آن می شود، تنوع آواهای این زبان در مقایسه با سایر زبان ها از جمله زبان انگلیسی است. بسیاری از اصوات در زبان ژاپنی، کاملاً منحصر به فرد هستند. برای مثال، در زبان انگلیسی، هیچ صدایی مانند つ (tsu)یا づ (dzu) وجود ندارد. همچنین صدایی مانند ぢ (di یا چیزی شبیه ji) نیز در زبان انگلیسی وجود ندارد. از سوی دیگر، تلفظ بعضی اصوات مشترک هم در زبان ژاپنی و انگلیسی کاملاً مشابه هم نیست. برای مثال، تلفظ «ر» یا ‘r’ در این دو زبان تا حدودی متفاوت است.

همان طور که احتمالاً تاکنون حدس زدید، آشنایی با زبان انگلیسی، پیش زمینه خیلی خوبی برای یادگیری زبان ژاپنی نیست. اما آشنایی با برخی دیگر از زبان ها مانند زبان اسپانیایی، می تواند پشتوانه خوبی برای یادگیری زبان ژاپنی باشد ( به عنوان نمونه، تلفظ ‘r’ در زبان اسپانیایی تا حد زیادی مشابه تلفظ ‘r’ در زبان ژاپنی است). با این حال، صرف نظر از این که قبل از شروع به یادگیری زبان ژاپنی، با چه زبان های دیگری آشنا بوده اید، بهترین راه ارتقای تلفظ در این زبان، تمرین منظم در طولانی مدت است.

بهترین روش یادگیری زبان ژاپنی چیست؟

بهترین روش یادگیری زبان ژاپنی روشی است که باعث شود که انگیزه شما از یادگیری این زبان حفظ شود و حتی افزایش پیدا کند. یکی از بهترین راه ها برای ارتقای انگیزه نیز، مطالعه، تماشا و گوش دادن به متن ها، ویدیوها و موسیقی هایی است که از آن ها لذت می برید. برای این منظور، سایت های اینترنتی مختلفی وجود دارد که به شما اجازه می دهد محتواهای مورد علاقه خودتان را به زبان ژاپنی پیدا کنید. همچنین مدرسان مجرب ما، با توجه به سطح شما در هر مرحله از آموزش، گنجینه ای از محتواهای ژاپنی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

سیستم نوشتاری زبان ژاپنی

صرف نظر از سیستم روماجی (که در اصل، همان الفبای انگلیسی است)، سه روش مختلف برای نوشتن زبان ژاپنی وجود دارد. این سیستم ها عبارتند از: کاتاکانا، هیراجانا و کانجی. در ادامه با این سیستم ها بیشتر آشنا می شویم.

کاتاکانا و هیراجانا

سیستم های کاتاکانا و هیراجانا دو سیستم مشهور نوشتاری زبان ژاپنی هستند که یادگیری آن ها نیز اصلاً دشوار نیست. این دو سیستم، در واقع تنها دو سیستم نگارشی نیستند، بلکه دو سیستم هجایی هستند. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم که برای این که اصطلاحاً «با یک تیر، دو هدف را نشان کنید»، پس از به خاطر سپاری هر صوت در زبان ژاپنی، نحوه نوشتن آن را هم بشناسید. برای این منظور، می توانید دو جدول جداگانه ایجاد کنید و با استفاده از آن ها، نحوه نگارش و تلفظ هر صوت ژاپنی را در سیستم های کاتاکانا و هیراجانا دائماً تمرین کنید.

به طور کلی، «کانا» (واژه کانا برای اشاره به هیراجانا و کاتاکانا به طور همزمان استفاده می شود.) تا حد زیادی قاعده مند است. البته بیشتر کسانی که به تازگی با کانا آشنا شده اند، این سیستم به نظرشان خیلی پیچیده می رسد. اما اگر بتوانید قواعد آن را به درستی فرابگیرید، دیگر چیز پیچیده ای وجود ندارد. از طرفی، دو سیستم  کاتاکانا و هیراجانا، تا حد زیادی مشابه اند و تنها کمی در نحوه نگارشی با هم تفاوت دارند. این تفاوت هم صرفاً در این است که کاتاکانا بیشتر برای نگارش کلمات خارجی یا برای تأکید بر آن چه نوشته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. اما با تمام این تفاسیر، یادگیری این دو سیستم، نباید بیشتر از دو هفته یا نهایتاً یک ماه از شما زمان بگیرد.

کانجی

این سیستم نگارشی تا حد زیادی مشابه زبان چینی است. به همین خاطر، استفاده از این سیستم نگارشی، بیشتر برای بومیان زبان چینی یا زبان هایی با سیستم نگارشی مشابه آن مناسب است. برای این که بتوانید به راحتی یک متن نوشته شده با سیستم کانجی را بخوانید، باید حداقل بیش از هزار جزء از این سیستم را (این اجزا هم معمولاً کانجی نامیده می شود) بشناسید. البته تعداد دقیق کانجی ها کاملاً معلوم نیست. اما به طور متداول، تعداد ۲۱۳۶ کانجی (常用漢字 (jouyou kanji)) به طور رسمی شناخته می شوند. همچنین جالب است بدانید که ژاپنی ها این سیستم نگارشی را در مدارس ابتدایی شان می آموزند.

کانجی را چطور بیاموزیم؟

کانجی معمولاً از کانا پیچیده تر است و ممکن است چندین خوانش مختلف داشته باشد و حتی معانی متفاوتی را هم شامل شود. یکی از روش های جذاب برای یادگیری این سیستم نگارشی، استفاده از سایت ها و یا کتاب-هایی است که به طور تخصصی به این موضوع می پردازند. همچنین برای هر چه سریع تر کردن فرایند یادگیری کانجی، بهتر است که خودتان را هرچه بیشتر در معرض متون نوشته شده با این سیستم نگارشی قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید که مطالعه این متون به تنهایی نمی تواند تأثیر خیلی خوبی داشته باشد. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم که این متون را بارها بنویسید و تلاش کنید که به حافظه بسپارید. همچنین، برای درک واژگانی که متوجه معنی آن ها نمی شوید، حتماً از انواع وبسایت هایی که برای این منظور طراحی شده اند، استفاده کنید. البته کار با این وبسایت ها ممکن است کمی زمانبر باشد، اما با توجه به حجم کانجی های مختلفی که وجود دارد، کاملاً طبیعی است!زبان ژاپنی سخت است؟

آیا یادگیری کانجی، ارزشش را دارد؟

معروف ترین آزمون زبان ژاپنی، آزمون JLPT (日本語能力試験 یا nihongo nouryoku shaken) است. از نظر بسیاری از زبان آموزان، کانجی سخت ترین بخش این آزمون و همچنین سخت ترین بخش در کل مسیر یادگیری زبان ژاپنی است. بنابراین، اگر شما تنها به این منظور به سراغ زبان ژاپنی رفته اید که قرار است برای مدت کوتاهی به ژاپن سفر کنید، شاید بهتر باشد که از یادگیری کانجی صرف نظر کنید. اما اگر واقعاً علاقه مند به یادگیری زبان ژاپنی هستید، یادگیری کانجی یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید به اندازه کافی برای آن زمان صرف کنید. همچنین، این که هدفتان از یادگیری زبان ژاپنی، تنها به دست آوردن مهارت مکالمه در آن زبان است، به هیچ وجه توجیه خوبی برای صرف نظر کردن از یادگیری کانجی نیست. چرا که زبان گفتاری ژاپنی نیز تا حد زیادی با زبان نوشتاری آن گره خورده است و متکی به انواع سیستم های هیراگانا، کاتاکانا و کانجی است.

بنابراین، در کل مسیر یادگیری زبان ژاپنی، همواره به خاطر داشته باشید که یادگیری کانجی سخت ترین بخش یادگیری زبان ژاپنی است. پس هرچقدر هم که زمان صرف آن کنید، مطمئناً ارزشش را دارد.

دستور زبان ژاپنی

یکی از اصلی ترین بخش های یادگیری زبان ژاپنی، دستور زبان آن است. البته دستور زبان ژاپنی چیزی نیست به جز یادگیری افعال آن. آن هم نه خود افعال! در واقع اصلی ترین بخش دستور زبان ژاپنی، فراگیری نحوه ترکیب افعال است. ترکیب افعال ژاپنی هم تا جایی که تابع قواعد مشخص است، اصلاً کار سختی نیست. اما وجود بعضی استثنائاتی که در ترکیب تعدادی از افعال وجود دارد، چالش هایی در این مسیر ایجاد می کند.

البته در صورت استفاده از کلاس ها، وبسایت ها یا کتاب های مناسب، به راحتی می توانید با این استثنائات هم آشنا شوید. همچنین غلبه به این دشواری ها، تا حد زیادی هم وابسته است به مدت زمانی که صرف آشنایی با آن ها می کنید. چرا که اگر برای مدت زمانی طولانی تمرین خود را بی وقفه ادامه دهید، قدرت عادت باعث می شود که این استثنائات دیگر مثل ابتدای کار، سخت به نظر نرسد.

لهجه های مختلف زبان ژاپنی

آخرین نکته ای که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، وجود لهجه های مختلف در زبان ژاپنی است. برای شروع، پیشنهاد می کنیم که ابتدا یک لهجه مشخص را انتخاب کنید و سپس تلاش کنید که نحوه تکیه بر روی هجاهای مختلف را مطابق آن لهجه خاص بیان کنید. آسانترین روش برای شناخت لهجه ها و نحوه بیان کلمات در آن ها نیز استفاده از کلاس های آموزشی مناسب، ویدیوها، فایل های صوتی و همچنین هم صحبتی با ژاپنی هاست. البته اگر، لهجه خاصی را مد نظر ندارید، شاید بهتر باشد که لهجه رایج ژاپنی (標準語 یا hyoujungo) را که همان لهجه مورد استفاده در رادیو تلویزیون ژاپن است، تمرین کنید.

با پشتکار به یادگیری ادامه دهید.

به طور خلاصه، باید به خودتان بقبولانید که زبان آسانی را برای یادگیری انتخاب نکرده اید. اما با این حال، هیچ زبانی نیست که با تمرین و پشتکار فراوان نتوانید از پس آن برآیید. اگر قرار باشد که فرایند یادگیری زبان ژاپنی را به چند بخش مجزا تقسیم کنیم، باید گفت که یادگیری kana و نحوه تلفظ هجاها نسبتاً ساده است. دستور زبان ژاپنی هم نه چندان آسان و نه چندان پیچیده است. اما مسلماً سخت ترین بخش یادگیری این زبان، یادگیری kanji است. همچنین، به طور کلی یادگیری نکات مختلف زبان ژاپنی ساده است، اما استفاده از آن ها نیازمند تمرین زیاد است.زبان ژاپنی سخت است؟

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که کلید طلایی یادگیری هر زبان خارجی، صرف زمان زیاد و تمرین مداوم است. پس هیچوقت ناامید نشوید و همچنان رو به جلو حرکت کنید. البته شما در این مسیر تنها نیستید و مدرسان مجرب موسسه زبان آموزان پیشرو در تمام مسیر یادگیری و تدریس خصوصی زبان ژاپنی، در کنار شما خواهند بود. در انتها، اگر سؤال دیگری در مورد فرایند یادگیری زبان ژاپنی و همچنین نحوه برگزاری کلاس های آموزش این زبان دارید، از طریق راه های ارتباطی که در همین صفحه درج شده است، با ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.lingq.com/blog/2018/01/29/how-hard-is-it-to-learn-japanese/

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

تماس با کارشناس