به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

این مطلب برای کسانی مفید است که در حال حاضر نیز به زبان انگلیسی آشنایی دارند و مطلبی که به انگلیسی پایه نوشته شده باشد را به راحتی درک می‌کنند. این نکات به شما می‌آموزد که چطور از دانسته‌هایتان بیشترین نتیجه را کسب کنید.

یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

چرا می‌خواهید انگلیسی یاد بگیرید؟

قبل از اینکه برای اولین بار یا چندمین بار یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنید از خودتان بپرسید چرا می‌خواهم انگلیسی یاد بگیرم؟ خودتان می‌خواهید انگلیسی یاد بگیرید یا کسی شما را به این کار وادار کرده است؟ مانند هر تصمیم مهمی در زندگی، یادگیری زبان انگلیسی زمانی مؤثر است که شما خود تصمیم بگیرید انگلیسی یاد بگیرید.

هدف‌گذاری کنید.

اگر جزو کسانی باشید که می‌دانید چرا می‌خواهید انگلیسی یاد بگیرید هدف‌گذاری بسیار ساده است. به عنوان مثال ممکن است شما قصد سفر به یک کشور انگلیسی زبان را داشته باشید. در اینصورت هدف شما یادگیری زبان انگلیسی در حد ضرورت و برای ایجاد ارتباط با دیگران است. حتی ممکن است شما همین حالا هم اصطلاحات انگلیسی فراوانی بلد باشید و هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی بهبود مهارت شنیداری و تلفظ باشد. به هر حال هدف شما از یادگیری هرچه هست آن را یادداشت کنید.

برنامه ریزی کنید.

برای رسیدن به اهداف خود به چه مدت زمانی نیاز دارید؟ پاسخ این سؤال برای افراد مختلف، متفاوت است. مهمترین نکته این است که باید واقع‌بین باشید. اگر شما ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنید نمی‌توانید برای ۴۰ ساعت یادگیری زبان انگلیسی در هفته برنامه‌ریزی کنید. به آرامی شروع کنید ولی برنامه منظمی برای یادگیری انگلیسی داشته باشید. از محتوای آموزشی استفاده کنید که چالش‌برانگیز باشد ولی خیلی سخت نباشد. آنچه بیشتر برای شما مفید است را کشف کنید. پس از چند هفته آموزش، برنامه مطالعاتی خود بر اساس نیازهای خود تنظیم کنید.

متعهد باشید.

یادگیری زبان انگلیسی به انگیزه فراوان نیاز دارد. هیچ کسی نمی‌تواند جای شما در کلاس زبان حاضر باشد.

از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید.

انسان کاری را به بهترین وجه می‌تواند انجام دهد که از انجام آن لذت ببرد. اگر از یادگیری زبان انگلیسی لذت نمی‌برید مسیر درستی را برای آن انتخاب نکرده‌اید. شما می‌توانید یک دانشجوی جدی و کوشا باشید و در عین حال از درس خواندن خود لذت ببرید. برنامه تشویقی خاص خود را طراحی کنید تا در طول مسیر انگیزه کافی داشته باشید.

مهارت‌های زبان انگلیسی خود را هم‌زمان تقویت کنید.

مهارت‌های زبان انگلیسی خود را هم‌زمان تقویت کنید.

توانایی ایجاد ارتباط به زبان انگلیسی، هدف اصلی اغلب کسانی است که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند. اگر این موضوع از اهداف شما هم هست لازم است بدانید چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی (خواندن، نوشتن، صحبت کردن، شنیدن) باید هم‌تراز با هم تقویت شوند. خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن مهارت‌های پایه برای ایجاد ارتباط در هر زبانی است. اگر تنها در یکی از این مهارت‌ها خیلی خوب باشید در ایجاد ارتباط موفق نخواهید بود. به عنوان مثال قبل از اینکه خوب انگلیسی بنویسید لازم است که خوب انگلیسی بخوانید. به همین ترتیب قبل از اینکه به انگلیسی صحبت کنید لازم است از طریق شنیدن زبان انگلیسی آن را درک کنید. بهتر است این مهارت‌های ارتباطی را به دو گروه زیر تقسیم‌بندی کنیم:

 • ورودی

(Listening) شنیدن : ورود اطلاعات از طریق گوش

(Reading) خواندن : ورود اطلاعات از طریق چشم‌ها

 • خروجی

(Speaking) صحبت کردن : خروج اطلاعات از طریق زبان

(Writing) نوشتن : خروج اطلاعات از طریق دست‌ها

این فرایند بسیار ساده است شما باید ابتدا اطلاعات ورودی را دریافت کنید تا بتوانید اطلاعات خروجی داشته باشید. شما ابتدا باید سؤالی که از شما پرسیده می‌شود را بشنوید سپس از طریق صحبت کردن پاسخ بدهید. شما باید ابتدا نامه کسی را بخوانید تا بتوانید پاسخی برای او بنویسید. اینها ساده‌ترین مثال برای توضیح مفهوم ایجاد ارتباط است.

ورودی و خروجی ما لزوماً ترتیب مشخصی ندارند. گاهی شما ابتدا حرف می‌زنید و بعد می‌شنوید. گاهی شما درباره آنچه شنیده‌اید می‌نویسید. در حین ارتباط، فردی که مخاطب شماست از مهارت معکوس شما استفاده می‌کند. بنابراین برای درک متقابل لازم است هر دو طرف در هر چهار مهارت، مسلط باشند.

برخی زبان‌آموزان به دنبال یافتن مهمترین مهارت زبان انگلیسی هستند. از آنجایی که تمام این مهارت‌ها به هم وابسته هستند هر چهار مهارت مهم هستند. هرچند ما در هنگام برقراری ارتباط از برخی مهارت‌ها بیشتر استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال در ۴۰ درصد زمان ارتباط با دیگران ما فقط شنونده هستیم. ۳۵ درصد از این زمان مشغول صحبت کردن هستیم. تقریباً ۱۶ درصد از ارتباطات ما حاصل خواندن و تنها ۹ درصد حاصل نوشتن است. این آمار برای فردی است که در ایجاد ارتباط به زبان انگلیسی در سطح متوسط قرار دارد. بر حسب موقعیت اجتماعی یا شغل افراد این آمار ممکن است تغییر کند.

هریک از این مهارت‌های اصلی از اجزای کوچکتر یا به عبارت دیگر مهارت‌های خرد تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال تلفظ، زیرمجموعه مهارت صحبت کردن است که برای تقویت مهارت ارتباطی باید تمرین شود. دانستن املای لغات مهارتی است که به درک بهتر و ساده‌تر هنگام خواندن کمک می‌کند. گرامر و حفظ لغات نیز جزو این مهارت‌های خرد محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که مهارت‌های خرد کم‌اهمیت نیستند. مهارت‌های اصلی در واقع کلیات هستند و مهارت‌های خرد، موارد خاص و معین را در بر می‌گیرند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، برنامه درسی خود را طوری تنظیم کنید که هر چهار مهارت اصلی را در بر گیرد. برنامه درسی خود را طوری طراحی کنید که از یک مهارت، مهارت دیگر حاصل شود. به عنوان مثال یک داستان به زبان انگلیسی بخوانید و سپس در مورد آن با دوست خود صحبت کنید. یک فیلم تماشا کنید و سپس مطلبی در مورد آن بنویسید. این همان روشی است که در یک کلاس خصوصی زبان انگلیسی و یا گروهی توسط معلم اجرا می‌شود.

چگونه Listening خود در زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

چگونه Listening خود در زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

 • به رادیو گوش دهید.

همیشه لازم نیست چیزی یادداشت کنید گاهی فقط گوش دادن بسیار مفید است.

 • شبکه‌های انگلیسی زبان تلویزیون را تماشا کنید.

تماشای برنامه‌های کودک برای کسانی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم خود هستند بسیار مفید است. به جز آن، برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه خود را به زبان انگلیسی تماشا کنید. توجه داشته باشید بیشتر آنچه در برنامه‌های تلویزیونی می‌شنوید عبارات و اصطلاحات عامیانه زبان انگلیسی هستند.

 • با سرویس‌های تلفن‌های گویا تماس بگیرید.

در کشورهای انگلیسی زبان به راحتی می‌توانید شماره تلفن‌های گویا را در دفترچه تلفن پیدا کنید. فقط توجه کنید که با سرویس‌های رایگان تماس بگیرید.

 • فیلم ببینید.

فیلم‌های سینمایی با زیرنویس انگلیسی بهترین گزینه برای تقویت زبان هستند. هنگام تماشای فیلم نیازی نیست چیزی یادداشت کنید.

 • از محتوای صوتی موجود در اینترنت استفاده کنید.

امروزه در فضای اینترنت بی‌شمار محتوای صوتی شنیدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

چگونه Speaking و تلفظ خود را در انگلیسی تقویت کنیم؟

چگونه Speaking و تلفظ خود را در انگلیسی تقویت کنیم؟

 • با خودتان صحبت کنید.

در مورد هر چیزی با خودتان به انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید هنگام تنهایی این تمرین را انجام دهید. اگر این کار برای شما سخت است ابتدا با صدای بلند متون انگلیسی را برای خود بخوانید. این کار باعث می‌شود به شنیدن صدای خود به زبان انگلیسی عادت کنید.

 • صدای خود را ضبط کنید.

ممکن است این تمرین بسیار ناخوشایند باشد ولی برای کشف نقاط ضعف شما در تلفظ بسیار مفید است. چند روز بعد دوباره به صدای خود گوش دهید. به اینکه کدام صداها به سختی شنیده می‌شوند دقت کنید.

 • با تلفن به انگلیسی صحبت کنید.
 • در مباحث کلاسی مشارکت کنید.
 • به دنبال یادگیری اصطلاحات رایج در زبان انگلیسی باشید.
 • اصواتی که در زبان مادری شما وجود ندارد را بشناسید.

به عنوان مثال در بسیاری از زبان‌ها صدایی مشابه صدای حرف R در زبان انگلیسی وجود ندارد. این تفاوت‌ها در تلفظ نیاز به تمرین بیشتر دارند.

 • بدانید که معلمان زبان برای فهم انگلیسی شما آموزش دیده‌اند.

وقتی شما در دنیای واقعی انگلیسی صحبت می‌کنید مردم معمولاً به سختی حرف‌های شما را درک می‌کنند. مگر اینکه شما صحبت کردن به زبان انگلیسی به صورت شمرده و با تلفظ صحیح را تمرین کرده باشید.

 • جفت‌های هم‌آوا را تمرین کنید.

در بحث تلفظ، جفت‌های هم‌آوا یا minimal pairs کلمات مشابهی هستند که تنها در یک تکواژ تفاوت دارند و البته معانی متفاوتی دارند مانند bat و bot.

 • Stress یا تأکید تلفظی در کلمات و جملات تمرین کنید.
 • Tongue twisters یا عباراتی با تلفظ دشوار را تمرین کنید.

منظور از این عبارات چیزی شبیه “قوری گل قرمزی” در زبان فارسی است. تمرین این عبارات برای تقویت تلفظ بسیار مفید است.

چگونه Reading و دامنه لغات خود را در انگلیسی تقویت کنیم؟

چگونه Reading و دامنه لغات خود را در انگلیسی تقویت کنیم؟

 • هر روز انگلیسی بخوانید.

کتاب‌های کودکان، متون ساده شده تمرینی، روزنامه، مجلات، سایت‌های اینترنتی، رمان یا هر منبع دیگری که در دسترس شماست هرچه می‌توانید بیشتر و بیشتر انگلیسی بخوانید.

 • متونی که علاقه دارید به زبان انگلیسی بخوانید.

یادآوری می‌کنم یادگیری بهتر زمانی رخ می‌دهد که شما از آن لذت ببرید. پس به دنبال محتوای مورد علاقه خود در زبان انگلیسی باشید.

 • متونی متناسب با سطح زبان خود بخوانید.

تمرین خواندن انگلیسی باید دامنه لغات شما را افزایش دهد. ولی اگر متنی انتخاب کنید که تمام کلمات آن برای شما غریبه باشد خواندن بسیار سخت می‌شود. متنی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید نباید با سطح دانش زبانی شما تفاوت زیادی داشته باشد.

 • هنگام مطالعه کلمات سؤالی را تمرین کنید.

مهم نیست چه مطلبی مطالعه می‌کنید پس از مطالعه تلاش کنید با توجه به محتوای مطلب، کلمات سؤالی را تمرین کنید. (who) این مطلب درباره که بود؟ (what) چه اتفاقی افتاد؟ (why) چرا این اتفاق افتاد؟ (where) این اتفاق در کجا رخ داد؟ (when) این اتفاق در چه زمانی رخ داد؟ این تمرین زمانی که پرسش‌هایی برای درک مطلب وجود ندارد بسیار مفید است. می‌توانید پاسخ‌های خود را بنویسید یا فقط بیان کنید.

 • یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی همواره کنار خود داشته باشید

یک عادت غلط در هنگام یادگیری زبان انگلیسی عادت به استفاده از دیکشنری به زبان مقصد است. دیکشنری انگلیسی به انگلیسی را باید به عنوان تنها راه نجات همواره در کنار خود داشته باشید. حتی به صورت آنلاین نیز می‌توانید از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید.

 • لغات جدید را در دیکشنری شخصی خود ثبت کنید.

دفترچه‌ای مجزا برای دیکشنری شخصی خود در نظر بگیرید. در این دفترچه باید لغات را به ترتیب حروف الفبا یادداشت کنید. می‌توانید از دفاتر آماده‌ای که برای ثبت تلفن و آدرس طراحی شده‌اند برای این کار استفاده کنید. هنگام ثبت لغت، نقش دستوری (اسم، صفت و . . .) و یک مثال شخصی برای آن لغت را نیز یادداشت کنید. هرگز از جمله‌ای که در دیکشنری به عنوان مثال ذکر شده استفاده نکنید و خودتان جمله‌ای برای آن بنویسید. این دیکشنری شخصی خود را به طور منظم مرور کنید. مثلاً هر شب لغات جدیدی که آن روز در دیکشنری یادداشت کردید را مرور کنید.

چگونه Writing و املای خود را در زبان انگلیسی تقویت کنیم؟

چگونه Writing و املای خود را در زبان انگلیسی تقویت کنیم؟

 • خاطرات روزانه خود را بنویسید.

در یادگیری زبان انگلیسی نباید همیشه بر گرامر تمرکز کنید. رهایی در نوشتن در نوع خود بسیار مفید است. در این روش از نوشتن لذت می‌برید. پس با نوشتن آزادانه وقایع روزانه خود از تمرین زبان انگلیسی لذت ببرید.

 • به زبان انگلیسی ایمیل ارسال کنید.

برای تمرین نوشتن به انگلیسی با دوستان و معلمان خود از طریق ایمیل و به زبان انگلیسی در ارتباط باشید.

 • اخبار محلی را به زبان انگلیسی بازنویسی کنید.

بازنویسی اخبار می‌تواند به یک تمرین انگلیسی روزانه و بسیار مفید تبدیل شود. اساساً عادات روزمره گزینه بسیار خوبی برای تمرین زبان هستند.

 • قوانین مهم املایی در انگلیسی را بیاموزید.

باید بدانید همیشه یک دیکشنری برای چک کردن نحوه املای کلمات در دسترس شما نیست. حتی کسانی که انگلیسی زبان مادری آنهاست هر چند وقت یک بار باید قواعد املایی را مرور کنند.

 • غلط‌های املایی رایج در زبان انگلیسی را بشناسید.
 • کلمات مشابه با معانی متفاوت (مانند Depose و Dispose) را بیاموزید.
 • از سرویس‌های دوست مکاتبه‌ای (Penpal) برای تقویت انگلیسی خود استفاده کنید.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 18 =

تماس با کارشناس