به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان عربی چقدر طول میکشه؟

وقتی که شما شروع به یادگیری زبان عربی می‌کنین، احتمالا این سوال رو از خودتون می‌پرسین: “یادگیری زبان عربی چقدر طول می‌کشه؟

من در تلاش هستم که به شما پاسخ این سوال رو بدم اما با مطلی شبیه این مطلب، در ابتدا نیاز هست که مواردی خارج از چارچوب رو به شما بگم. تنها یک جواب برای این پرسش وجود داره: مدت زمان یادگیری این زبان به یک سری مسائل بستگی داره.

واقعیت اینه که سفر هرکس برای یادگیری زبان متفاوت هست. ممکنه کلیشه‌ای به نظر برسه اما حقیقت داره.

  • آیا شما یک فرد ۲۰ ساله سخت گیر و مجردی هستین که میتونه همه چیز رو کنار بذاره و توی یک محله ارزان قیمت در قاهره زندگی کنه؟
  • یا مادر بزرگ ۷۰ ساله‌ای هستین که دوس داره برای سفر به اسوان کمی زبان عربی یاد بگیره؟

این شرایط بسیار متفاوت هست و این نکته رو به شما یاد میده که یادگیری زبان عربی در واقع چقدر طول می‌کشه. وقتی این مطلب رو میخونین حتما این نکته رو به خاطر داشته باشین.

در این مطلب از زبان آموزان پیشرو ما روی زبان عربی مصری تمرکز می‌کنیم چون که این گویش پرطرفدارترین و محبوب‌ترین لهجه عربی برای یادگیری هست. اما نگران نباشین چون که مهم‌ترین نکاتی که این جا بیان می‌کنم بین گویش‌های مختلف زبان عربی، مشترک هست و مهم نیست که کدوم گویش عربی رو یاد می‌گیرید.

برآورد زمانی کلی یادگیری زبان عربی چقدر هست؟

بیاین با یک براورد کلی راجع به اینکه چقدر طول می‌کشه تا زبان عربی معیار رو یاد بگیریم، شروع کنیم. گرچه زبان عربی معیار در واقع زبان متفاوتی نسبت به زبان عربی ( که در ادامه راجع بهش صحبت میشه) هست اما خوبه که یک آشنایی اولیه با این زبان داشته باشین.

براساس گفته موسسه FSI(Foreign Service Institute)، (جایی که دیپلمات‌های آمریکایی برای آموزش زبان به اونجا میرن)، اگر زبان مادری شما زبان انگلیسی باشه برای رسیدن به سطح پیشرفته در زبان عربی تقریبا به ۲۲۰۰ ساعت زمان احتیاج دارین.

موسسه FSI ادعا می‌کنه که چیزی حدود ۱.۵ سال اگر در دوره‌های تمام وقت زبان شرکت می‌کنید و یا در بعضی جاها حدود ۷ سال اگر به صورت نیمه وقت به یادگیری این زبان می‌پردازین طول می‌کشه تا بتونین به این زبان صحبت کنین و این مدت زمان، زمان نسبتا طولانی هست.

علاوه بر این، سطح مورد نظر ما سطح زبان مادری برای صحبت کردن نیست بلکه ما در مورد سطح پیشرفته صحبت می‌کنیم. برای داشتن لهجه‌ سلیس عربی به صورتی که مردم بومی صحبت می‌کنن، مدت زمان بیشتری مورد نیاز هست. خوشبختانه، یادگیرندگان زبان عربی معمولا یادگیری اون رو نسبت به زبان عربی معیار آسون‌تر می‌دونن.

البته این به معنای آسون بودن یادگیری زبان عربی نیست و تنها به این معنی هست که یادگیری اون سختی کم‌تری داره. بیاین به برخی از عوامل دیگه بپردازیم که ممکنه در مدت زمان کلی یادگیری شما برای زبان عربی به صورت خاص تاثیر بذاره.

برآورد زمانی کلی یادگیری زبان عربی چقدر هست؟

شما به چه زبان‌های دیگه‌ای صحبت می‌کنین؟

این سوال میتونه شکافی بین زبان مادری شما و زبان‌های دیگه‌ای که غیر از زبان مادری‌تون یاد گرفتین، ایجاد کنه. این مورد یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی هست که باید بهش فکر بشه.

اولین چیزی که باید در نظر گرفته بشه، زبان مادری شماست. چون که زبان عربی یک زبان سامی هست و شباهت‌های زیادی به زبان‌هایی مثل عبری و آرامیک داره. افرادی که زبان مادری‌شون فارسی و یا کردی هست، از ابتدا زمان کمتری برای یادگیری زبان عربی احتیاج دارن چرا که این زبان‌ها الفبای مشترک دارن.

بنابراین اگر زبان مادری شما انگلیسی یا هریک از زبان‌های رومنس هست، همچنین شانسی ندارین. اگر زبان مادری شما هر یکدوم از این زبان‌ها هست یادگیری زبان عربی به احتمال زیاد برای شما به عنوان یک زبان آموز پر از “اولین‌ها” خواهد بود.

تلفظ برخی مولفه‌های گرامری خاص و خواندن از راست به چپ همگی تنها بخشی از سختی یادگیری این زبان هستن. همونطور که گفته شد زبان‌هایی که غیر از زبان مادری یاد گرفتین، قطعا می‌تونن برای شما مفید باشن.

برای مثال، اگر قبلا زبان فارسی را یاد گرفته باشین، این موضوع میتونه در یادگیری زبان عربی بهتون کمک کنه. البته داشتن زمینه در زبان عربی معیار (fus7a)، هم میتونه تا حدی کمک کننده باشه. برای تسلط به زبان عربی نیازی نیست که شما به زبان‌های دیگه هم مسلط باشین.

با این وجود وقتی شروع به یادگیری زبان عربی می‌کنین و تجربیاتی هم در زمینه یادگیری زبان عربی معیار داشته باشین، احتمالا این موضوع کمتر از انتظار شما میتونه کمک کننده باشه. این گویش کاملا متفاوت هست. به طور کلی جای تعجب نیست که زمینه زبان شناختی شما تاثیر زیادی در سرعت یادگیری زبان عربی داشته باشه.

ویژگی‌های مختلف زبان که زبان عربی رو منحصربفرد می‌کنه

به طور کلی زبان عربی، زبان آسونی نیست. اگر علاقه‌مند به یادگیری این زبان هستین، این موضوع احتمالا چیزی هست که از قبل می‌دونین. بیاین در مورد چند فاکتور صحبت کنیم که زبان عربی رو به صورت منحصر بفردی سخت می‌کنه.

همونطور که قبلا هم ذکر کردم، این سختی‌ها شامل: تلفظ، دستور زبان و خوندن هستن اما این سختی‌ها محدود به این‌ها نمیشه. در ابتدای یادگیری، تلفظ کلمات خیلی سخت هست.

بسته به اینکه قبلا به چه زبان‌هایی صحبت کردین، صداهایی در زبان عربی وجود دارن که شما احتمالا هرگز در تمام عمر خودتون اونا رو تلفظ نکردین. فقط چند مورد از اونا شامل: ع عین، غ غین و ح (با تلفظ از انتهای حلق) هست. یادگیری نحوه تلفظ این حروف (و تلفظ صحیح اونا با کلمات پیچیده‌تر) مدتی طول می‌کشه.

دستور زبان عربی هم سختی‌ها و پیچیدگی‌های خودشو داره. به عنوان مثال اسم‌های عربی جمع اغلب نسبت به اسامی واحد خیلی متفاوت هجی میشن و افعال منفی گاهی مثل یک بازی میشن که باید اونا رو حدس زد.

این‌ها مشکلاتی هستن که تقریبا هر زبان آموز زبان عربی در هر برهه‌ای با اونا روبرو میشن.

و اما در مورد خوندن عربی چطور؟ از اونجا که نوشتن این زبان از سمت راست به چپ هست، حتی خوندن کلمات هم متفاوت هست و اگر این اولین زبانی هست که از راست به چپ می‌خونین میتونه ترسناک باشه.

همه این‌ها ویژگی‌های زبان عربی هستن که دشوارتر از زبان‌هایی مثل زبان اسپانیایی هست. این‌ها همچنین از ویژگی‌های زبانی هستن که میتونین یاد بگیرین و اگر اونا رو به درستی یاد بگیرین، ممکنه لازم نباشه زمان زیادی رو برای یادگیری اون صرف کنین. به خصوص اگر این تلاش رو برای خوندن متون عربی بذارین.

چرا می‌خواین زبان عربی یاد بگیرین؟

هدف شما چیه؟ این سوال بزرگیه و اگه در فکر یادگیری زبان عربی هستین و لازمه که مدت زمانی رو برای فکر کردن راجع بهش اختصاص بدین. احتمال داره هدف شما چیزی شبیه یادگیری زبان عربی باشه اما این هدف به اندازه کافی مشخص نیست. در واقع اونقدر مبهم هست که عملا فایده‌ای نداره.

احتمالا قبلا شنیدین اما تعیین یک هدف SMART (مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دست یابی، واقع بینانه و محدود به زمان) میتونه مفید باشه. اینو نگید که فقط می‌خواین زبان عربی یاد بگیرین بلکه اونو هدفمند (SMART) کنین. یک مثال میتونه این باشه: من می‌خوام ظرف ۶ ماه آینده ۱۵ دقیقه مکالمه italki به زبان عربی داشته باشم.

الان این هدف، یک هدف هوشمندانه هست.

این بدیهیه که هدفی که در مرحله آغازین تعیین می‌کنین، تاثیرات بزرگی در مدت زمانی که برای “یادگیری” زبان عربی می‌ذارین، خواهد داشت.

اگه وقت کافی برای مطالعه داشته باشین، یک مکالمه ۱۵ دقیقه‌ای در مورد یک موضوع تقریبا آسون میتونه طی ۶ ماه اتفاق بیوفته اما برای خوندن یک کتاب شعر به زبان عربی احتمالا به چندین سال زمان نیاز داشته باشین.

تعیین هدف همیشه مهمه و انجام اون در رابطه با یادگیری زبان عربی ضروریه.

چقدر برای یادگیری زبان عربی انگیزه دارین؟

چقدر برای یادگیری زبان عربی انگیزه دارین؟

انگیزه شما مهم‌ترین عامل هنگام یادگیری یک زبان جدید هست. اگر انگیزه خودتون رو حفظ نکنین، هرکار دیگه‌ای که انجام میدین واقعا اهمیتی نداره. این مورد به سوال قبلی من برمی‌گرده: چرا می‌خواین زبان عربی یاد بگیرین؟

به من اعتماد کنین. در برهه‌ای از زمان از یادگیری زبانی مثل زبان عربی (که دیدیم معمولا برای افرادی با زبان مادری انگلیسی و زبان‌های رومنس، سخت‌تر هست) ناامید میشین.

و اگر تمایلی به یادگیری با اون حس ناامیدی ندارین، نگاه خودتون رو به هدف اصلی (و امیدوارم هدف SMART) خودتون نگه دارین. حتی یک وقتایی ممکنه بخواین تسلیم بشین، به همین دلیل هست که حفظ انگیزه مسئله مهمی هست.

البته این انگیزه میتونه برای هرکسی متفاوت باشه. بعضی افراد به طور طبیعی قادر خواهند بود (مایل خواهند بود) که چندین ساعت در روز رو صرف یادگیری زبان عربی کنن. در حالیکه برای بعضی افراد چند بار کار کردن در طول هفته (هر بار به مدت ۱۵ دقیقه) میتونه کافی و راضی کننده باشه.

فقط به خاطر داشته باشین که این مورد مثل هرچیز دیگه‌ای به سرعت شما رو در رسیدن به هدف خودتون که یادگیری زبان عربی هست، محدود می‌کنه. بیاین راجع به این موضوع که “با چه سرعتی میتونین به هدف خودتون در یادگیری زبان عربی برسین” صحبت کنیم:

مقدار زمانی که شما میتونین به یادگیری زبان عربی اختصاص بدین، نشانگر خوبی هست از اینکه با چه سرعتی این زبان رو فرا می‌گیرین.

بنابراین در مورد انگیزه خودتون واقع بین باشین.

  • آیا یادگیری زبان عربی در سریع‌ترین زمان ممکن هدف زندگی شماست؟
  • آیا هر زمانی که وقت پیدا کردین، قصد دارین که اونو به عنوان یک سرگرمی غیر جدی یاد بگیرین؟
  • یا شما (مثل بیشتر زبان آموزا) جایی بینابین این دو طیف هستین؟

صادق بودن با خودتون در مورد اینکه در واقع چقدر برای یادگیری زبان عربی انگیزه دارین، میتونه تا حدی از حس ناامیدی شما برای یادگیری این زبان جلوگیری کنه. فراموش نکنیم که هر فرد یک زندگی شخصی خارج از بحث یادگیری زبان داره.

بنابراین یادگیری زبان عربی چقدر طول میکشه؟

با توجه به پاسخ من در ابتدای این مطلب، جای تعجب نیست که زمان یادگیری این زبان به مسائل مختلفی بستگی داره. اگه چیزی از این مطلب یاد گرفته باشین، باید همین باشه.

به طور خلاصه در این‌جا عوامل تاثیرگذار ذکر میشن: زبان مادری شما، زبان‌هایی که در گذشته مطالعه کردین، سختی‌های منحصر بفرد زبان عربی، هدف SMART شما و انگیزه فردی شما.

پاسخ به چگونگی یادگیری زبان عربی، مثل اکثر زبان‌ها برای هر کسی متفاوت خواهد بود. امام این به این معنی نیست که ما نمی‌تونیم یک تخمین تقریبی راجع به این موضوع داشته باشیم. بیاین فرض کنیم که شما می‌خواین زبان عربی رو یاد بگیرین تا بتونین به راحتی با افراد بومی در مورد موضوعات روزمره صحبت کنین.

فرض کنین زبان مادری شما، زبان انگلیسی هست و هرگز زبان‌های مشابه رو مطالعه نکردین. همچنین فرض کنیم که شما میتونین تقریبا یک ساعت در روز برای انجام این کار -یادگیری زبان عربی- وقت بذارین. بر این اساس من تخمین می‌زنم که یادگیری زبان عربی حدود ۳ سال طول خواهد کشید.

این بازه زمانی به وضوح برای هرکسی متفاوت هست. اگر بخواین، قطعا میتونین سریع‌تر اون رو یاد بگیرین. با این اوصاف من فکر می‌کنم مدت زمان ۳ سال یک هدف سخت و در عین حال معقول برای دست یابی هست.

یادگیری زبان عربی ممکنه سخت باشه. همچنین ممکنه به تلاش مداوم و عادت به مطالعه کردن نیاز داشته باشه اما قطعا میتونین اون رو یاد بگیرین.

مهم نیست که دلیل شما برای یادگیری زبان عربی چیه، ارزش تلاش کردن به خاطرش رو داره!

در آخر اینکه در صورت تمایل به یادگیری زبان عربی می توانید با موسسه زبان آموزان پیشرو بعنوان یکی از قویترین مراکز تدریس خصوصی زبان عربی در تهران در ارتباط باشید. بدین منظور می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان ما نیز استفاده نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + ده =

تماس با کارشناس